build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменик Филип II - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 190
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 21-Jun-2011 at 10:19
Скопјани не сакат татко Битолчанец
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 21-Jun-2011 at 10:39
Ова е споменикот?

(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 21-Jun-2011 at 11:03

Да

Чекаме слики од Битола

Edited by HugoGoulding - 21-Jun-2011 at 11:04
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 190
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 21-Jun-2011 at 11:09Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 21-Jun-2011 at 11:48
Originally posted by гитардемон

Не.


Гитар признај промаши, ипак 11 дена по твојава реплика го ставија Филип. Значи беа брзи. Мала шала!

Очигледно и Битолчани биле изненадени од неговото поставување или од гледањето на поставување на Аце, па не присуствувале на Филип, барем по сликите не се гледа некоја раздвиженост.

Edited by N23 - 21-Jun-2011 at 11:50
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 190
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 21-Jun-2011 at 12:11
ОД 7:30 кој да има брат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 21-Jun-2011 at 12:14
Originally posted by JOE

ОД 7:30 кој да има брат


Моја грешка, мислев дека е накај 10, 11, кога го поставуваа и Аце.
Back to Top
saffron View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-May-2011
Location: sofia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote saffron Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 21-Jun-2011 at 12:24
Originally posted by N23

Originally posted by JOE

ОД 7:30 кој да има брат


Моја грешка, мислев дека е накај 10, 11, кога го поставуваа и Аце.


zashto kazvash "ace" ? imeto mu e Aleksandar!!!!

Saffron from Pella!
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 21-Jun-2011 at 12:36
ja si go vikam ace gulemiot
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 21-Jun-2011 at 12:37
Originally posted by saffron


zashto kazvash "ace" ? imeto mu e Aleksandar!!!!Коментирај контруктивно и одмерено, јас како ќе го ословувам е мое прашање. Бујрум има и голем број на други теми важни за дебатирање.
Back to Top
strajk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 19-Mar-2011
Location: Skopyeah
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote strajk Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 21-Jun-2011 at 12:59
video Filip Vtori Bitola http://www.sitel.com.mk/video/makedonija/vo-bitola-postaven-spomenikot-na-filip-vtori
ФК Вардар гордоста на Скопје
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 21-Jun-2011 at 16:25
Тазе слика од мене


Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 21-Jun-2011 at 16:29
Искрено не ми се допаѓа.Филип е многу мал.А и онаа карпа или што и да е, не ми се допаѓа.
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 21-Jun-2011 at 17:39
Споменикот како споменик е одличен и ми се допаѓа и баш спротивно на ФТ мислам дека има пристојни димензии

Ако не се лажам автор на ова дело е истиот млад скулптор од Велес кој што беше ангажиран за споменикот на бранителите во Битола (тој со англески крила) и баш може да се забележи сличноста во показалецот на тој на бранителите и на Филип втори.
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 21-Jun-2011 at 20:07
Originally posted by FT

Искрено не ми се допаѓа.Филип е многу мал.А и онаа карпа или што и да е, не ми се допаѓа.
Карпата и мене ми е грозна и вишок.Филип не е лош.
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 190
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 21-Jun-2011 at 20:20
И мене Карпата не ме бендисва. и Мислам дека можеше да биде многу поголем, ама тоа е што е
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 21-Jun-2011 at 20:38

И мене карпата не ми се допаѓа, можел авторот поинвентивно решение да најде за статиката на споменикот.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 190
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 21-Jun-2011 at 20:44
Слушнав нешто дека тоа ги симболизирало препреките со кои се соочувал Филип за обединување на македонците и сл. Како и да е немораше.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 21-Jun-2011 at 21:44
Мене ми се допаѓа споменикот, не е како останатите, поневообичаен е - почнувајќи од елементите па се до поставеноста и изгледот, а и многу е подобар од Филип во Скопје.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 22-Jun-2011 at 04:38
Споменикот од мене добива 10ка
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.108 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.