build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Струмица
    Posted: 29-Jun-2017 at 10:22
Нели вo Струмицa се срушени тaкa не е прoблем и незабележанo дa пoмине. Истo кaкo зa пaлмите кoгa се сaдеa вo Струмицa беше OК нo кoгa се сaдaт нa други места нечини. Туку aј некa е битнo декa немaме двојни aршини.
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Jun-2017 at 01:21
Originally posted by tiberix

Џоле, одлична репортажа!!! Си фатил апсолутно се. Штета што последните 10-тина години се урнаа барем 20-тина прмероци од старата архитектура во Струмица и тоа во централното градско јадро и на нивно место никнаа стаклени грдосии, што според мене е дури и полошо од Скопје 2014. Да не навлегувам во политика, тоа рушење се случи во времето кога сегашниот премиер беше кмет.
Баш така во Струмица се уништи добар број на стари објекти, кои искрено не беа во многу лоша состојба, посебно од левиот агол на собранието до крајот на малиот градски парк 4 објекта или од темел ги уништија па дигнаа грдосии на нивно место, или до коска ги унаказија...

Edited by Tzar_28 - 27-Jun-2017 at 01:22
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Jun-2017 at 05:19
Џоле, одлична репортажа!!! Си фатил апсолутно се. Штета што последните 10-тина години се урнаа барем 20-тина прмероци од старата архитектура во Струмица и тоа во централното градско јадро и на нивно место никнаа стаклени грдосии, што според мене е дури и полошо од Скопје 2014. Да не навлегувам во политика, тоа рушење се случи во времето кога сегашниот премиер беше кмет.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1579
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Jun-2017 at 17:30
Убаво
И дај нека ги тргнат више кабливе. Ужасно изгледаат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Jun-2017 at 16:49
Струмица (148) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (150) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (139) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (42) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (40) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (39) by george k. 1981, on Flickr

И оваа зграда ми се допадна, иако е понова:

Струмица (128) by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Jun-2017 at 16:46
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Jun-2017 at 16:44
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Jun-2017 at 16:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Jun-2017 at 16:40
Минатата недела ја посетив Струмица, па сликнав некои од поинтересните згради и куќи, главно постара архитектура.

Струмица (12) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (4) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (7) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (32) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (38) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (34) by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Sep-2015 at 22:59
А денес стои ли буквата З?   
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Sep-2015 at 21:09
Previous
Буквата А како симбол на српскиот крал Александар... подоцна на истото место стои буквата Б... заради царство Бугарија и цар Борис.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1579
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Sep-2015 at 20:51
Што е ова на планината?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Aug-2015 at 18:46
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Jun-2015 at 10:04strumicadenes.mk
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Jun-2015 at 10:02


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Jun-2015 at 10:02


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-May-2015 at 16:46
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-May-2015 at 16:45


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-May-2015 at 16:44
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-May-2015 at 09:46
Originally posted by jyvation

Ова е сликано од ридчето со крстот што се наоѓа веднаш над градот?Уредено е, има патеки кои водат до горе?


Не е од кај Крстот, туку ридчето(цареви кули) каде има рекреативна трим патека која е поприлично во моментот уредена - а беше пред 5-6 години во одлична кондиција, која патека води до манастирот св.Илија а од таму до недоглед во правец на брана Водоча.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.