build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nikola49 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 28-Jul-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikola49 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Jul-2010 at 15:45
Originally posted by Addvert

Edna panorama od Strumica... najlevo na fotografijata, vednas od levata strana na kabelot, na mestoto na starata kasarna slushnav deka e vo plan da se izgradi kompletno nova naselba... so 20-30 zgradi... Ako nekoj ima pokonkretni informacii, slobodno da gi spodeli...

Da toa go kaza i gradonacalnikot koga bese gostin vo televizija VIS vo mesec juni kako sto razbrav tamu ke se gradat zgradi i trgovski centar
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Nov-2010 at 20:46
Нашиот убав парк :
Edited by leonid23 - 14-Nov-2010 at 19:38
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-Nov-2010 at 19:37
Нашиот убав Градски парк:
Edited by leonid23 - 14-Nov-2010 at 19:56
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Jan-2011 at 18:36
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Apr-2011 at 14:06
Мал апдејт за Струмица гледана со скопско око. Прво за градот, се гледа дека се развива во позитивна насока. Но има еден голем проблем. Инфраструктура и хигиена. Иако се работи за земјоделски град, опколен со голем број на села, сепак недозволено е кал и прашина на сите страни. Не ми е јасно зошто струмичкиот градоначалник не вложува во реновирање на улиците. За жал не видов ниту една реновирана улица во централното подрачје. Секоја е исполнета со пукнатини и дупки. Иако боли глава од тоа какви автомобили се возат. Струмица како богата општина мора да внимава и на патната инфраструктура. Ме изнервира и импровизацијата во некои делови од плоштадот. Се останато е само за пофалба. Добро средени продавници, кафулиња, зеленило, а ме зачуди и тоа што не видов ниту едно бетонско столбче да е искршено, за разлика од нашиов главен град. А кога се работи за паркирање е истиот менталитет насекаде. Катната гаража е празна, а околу неа стотици коли. Само пајак служба е решението. Како што споменав во друга нишка има доста објекти кои се одвратни на изглед, но од таквите егзистираат голем број на семејства па затоа и критиката кон нив ќе ја избегнам. Се гради дури и премногу, а уште една работа која ме изненади е дека во Струмица има недостаток од станови и тоа е проблем со кој се среќаваат агенциите кои се занимаваат со недвижности. За крај 2 фотки од струмица.

1.


2.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Apr-2011 at 16:37
Originally posted by N23

се гледа дека се развива во позитивна насока. Но има еден голем проблем. Инфраструктура и хигиена.

Ne mi e jasno dali si gledal po cavkite cim ti se videlo nehigienicno...
eden nenapraven trotoar ne ja dava slikata za eden grad , a znam i za koj trotoar mislis, toa e trotoarot od drugata strana na global, inaku 80% od ulicite i trotoarite gi renoviraa vo poslednive 4 godini ...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Apr-2011 at 16:56
Zgradata do global e Puke

Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Apr-2011 at 18:20
Со новите фасади направија... не знам кој израз да го употребам... срање би бил најадекватен... ќе ми простите.

Потрокалови, сини и розови фасади Drool

Не знам што да кажам друго....
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Apr-2011 at 18:45
Не е до толку лошо, ако сакате лошо = Тирана
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 06-Apr-2011 at 21:54
Originally posted by Шпер

Со новите фасади направија... не знам кој израз да го употребам... срање би бил најадекватен... ќе ми простите.Потрокалови, сини и розови фасади DroolНе знам што да кажам друго....

Друже, општината со сите сили се обиде да направи нешто барем за фасадите, значи толку располагала! А ако на станарите не им се допаѓа изгледот никој не им брани да си платат сите заедно за поскап материјал и да си ја реновират фасадата со боја која тие ќе си ја договорат.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Apr-2011 at 21:56
Originally posted by my Macedonia

Zgradata do global e Puke

Почитувам туѓи вкусови и мислења, но не знам зошто толку лошо ти се гледа фасадата на долгата зграда? излезе дури подобра од очекувањето, зошто кај неа не беше само обична боја, туку ја мачкаа претходно ...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 06-Apr-2011 at 22:33
Па булеварот до Глобал е распукан на повеќе места. Исто така и улицата кај Макс, а и булеварот кај автобуската. Нехигиена во стил дека додека стигнав до автобуската патиките со песок ми се наполнија, а после кафичон на Пандев у една од зградите беше врзан коњ. Приметив и доста згради немаат паркинзи па паркираат по трева и прашина. Тие ми беа забелешките. Барам јас таков впечаток добив, многу прашина и кал по улиците, запрежни коли и како што кажав пукнатини на улиците. А и тоа што тешко најдовме ресторан. За другото немам замерка.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 06-Apr-2011 at 23:54
Originally posted by leonid23

Originally posted by Шпер

Со новите фасади направија... не знам кој израз да го употребам... срање би бил најадекватен... ќе ми простите.Потрокалови, сини и розови фасади DroolНе знам што да кажам друго....

Друже, општината со сите сили се обиде да направи нешто барем за фасадите, значи толку располагала! А ако на станарите не им се допаѓа изгледот никој не им брани да си платат сите заедно за поскап материјал и да си ја реновират фасадата со боја која тие ќе си ја договорат.


Па кога веќе се прави ваков зафат, еднаш во 40 години, треба убаво да се испланира. Сега џабе е се!
Шо да кажам лошо за зградите до ДОС, ги освежија со истата боја (портокалова). Такви биле и порано. Но, бели згради да се покакат со сино и розово нема логика. Се што требаше да се направи со зградата на булеварот т.н. "д'лга зграда" и таа на плоштадот, е да се фасадираа во истата бела боја. А сега излезе Дизниленд...
П.С. Утре ќе ја сликам розовата зграда кај судот...Clown


Edited by Шпер - 06-Apr-2011 at 23:55
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 07-Apr-2011 at 02:28
@Шпер Jas ti kazav ! Ne e nikogas kasno ! Zosto kasno ? A zosto pak se cekalo 40 godini za na nekoj da mu tekne? Uste utre da se soglasat stanarite na bilo koja zgrada nikoj nema da im spreci da si ja smenat fasadata! Toa ne kosta mnogu, ama nema sloga! toa e problemot brat!
Zosto diznilent? Licno istiot primer go vidov vo Ceska!
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 07-Apr-2011 at 09:28
Не треба за вакви работи да се чека на слога на станарите.

Тоа треба да биде законска обврска на куќните совети, во спротивно да се делат такви казни да не им текне да остават некоја фасада неуредно.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 07-Apr-2011 at 16:13Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 07-Apr-2011 at 16:18
И мене не ми се допаѓа како се одработени фасадиве. Струмица е генерално добар пример за тоа како треба да се прават работите но тука е потрфлено.

Ако не се лажам подоле од Глобал од карши (гледано на сликава погоре) имаше една зграда на која се реновираше фасадата лани ова време кога последен пат бев во Струмица и тоа беше прилично добро одработено.

Исто така, стандардите мора конечно малку да се дигнат. Да не се сведува само на мачкање со боја, туку да се работи за малку потемелно средување на сликата.

Шареноликоста со разни типови на ролетни, прозорци, затворени тераси многу го нарушува впечатокот.

Бидејќи се работи за епицентар на Струмица, мислам дека требало повеќе да внимаваат.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 07-Apr-2011 at 16:50
Да, станува збор за темнопортокалова фасада на две згради (лево, на втората слика од N23 и тоа навистина е добро, како што веќе и напишав... а овие розови, жолти и сини не ми се допаѓаат воопшто.

Еве исто така добра фасада, Градската библиотека спроти гимназијата, некаде пред 4-5 години е реновирана со пари од Норвешка.... иста е бојата како и оригиналот претходно.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Apr-2011 at 17:54
Fasadite se dobri napraveni ama gledate sami deka zgradata do global e utnata
Dzabe muabeti, tiran i sto znam jas, sramot sepak ja ima strumica.Spored mene, nesto najmilo kje mi bese ako ostanese taka stara otkako ova grdiste.Steta za centarot, sto lici na razvien grad
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Apr-2011 at 20:54
A vie site da neste malce utnati Big%20smile, znači podobro vi beše koga malterot pagjaše od fasadite ot kolku sega?
Too deka moželo poubavo da bide, nikogaš ne e tolku ubavo da nebi moželo poubavo da bide...
Baš e podobro od kolku šo beše i se slagam so leonid, istoto prašanje go postavih na eden sovetnik vo drug grad, ''dali planirate da gi obnovete fasadite na zgradite vo centarot''? odgovor, ''apsolutno, ne, toa e privatna sopstvenost''. E i sega ke gledame vo zabite na konjot koj ni go podarile, ve molam.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.