build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 23-Sep-2015 at 21:09
Previous
Буквата А како симбол на српскиот крал Александар... подоцна на истото место стои буквата Б... заради царство Бугарија и цар Борис.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 23-Sep-2015 at 22:59
А денес стои ли буквата З?   
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 07-Jun-2017 at 16:40
Минатата недела ја посетив Струмица, па сликнав некои од поинтересните згради и куќи, главно постара архитектура.

Струмица (12) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (4) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (7) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (32) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (38) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (34) by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 07-Jun-2017 at 16:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 07-Jun-2017 at 16:44
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 07-Jun-2017 at 16:46
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 07-Jun-2017 at 16:49
Струмица (148) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (150) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (139) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (42) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (40) by george k. 1981, on Flickr

Струмица (39) by george k. 1981, on Flickr

И оваа зграда ми се допадна, иако е понова:

Струмица (128) by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1579
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 07-Jun-2017 at 17:30
Убаво
И дај нека ги тргнат више кабливе. Ужасно изгледаат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 09-Jun-2017 at 05:19
Џоле, одлична репортажа!!! Си фатил апсолутно се. Штета што последните 10-тина години се урнаа барем 20-тина прмероци од старата архитектура во Струмица и тоа во централното градско јадро и на нивно место никнаа стаклени грдосии, што според мене е дури и полошо од Скопје 2014. Да не навлегувам во политика, тоа рушење се случи во времето кога сегашниот премиер беше кмет.
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 27-Jun-2017 at 01:21
Originally posted by tiberix

Џоле, одлична репортажа!!! Си фатил апсолутно се. Штета што последните 10-тина години се урнаа барем 20-тина прмероци од старата архитектура во Струмица и тоа во централното градско јадро и на нивно место никнаа стаклени грдосии, што според мене е дури и полошо од Скопје 2014. Да не навлегувам во политика, тоа рушење се случи во времето кога сегашниот премиер беше кмет.
Баш така во Струмица се уништи добар број на стари објекти, кои искрено не беа во многу лоша состојба, посебно од левиот агол на собранието до крајот на малиот градски парк 4 објекта или од темел ги уништија па дигнаа грдосии на нивно место, или до коска ги унаказија...

Edited by Tzar_28 - 27-Jun-2017 at 01:22
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 29-Jun-2017 at 10:22
Нели вo Струмицa се срушени тaкa не е прoблем и незабележанo дa пoмине. Истo кaкo зa пaлмите кoгa се сaдеa вo Струмицa беше OК нo кoгa се сaдaт нa други места нечини. Туку aј некa е битнo декa немaме двојни aршини.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.