build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Козјак

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Козјак
    Posted: 18-Apr-2009 at 16:45
1


2


3


4

56


7

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Apr-2009 at 17:25
Eeek

Кловер има ли многу качување до местото каде што си сликал? Изгледа како да е пристапно само за диви кози
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Apr-2009 at 17:34
Не е толку страшно како што изгледа  Big%20smile

Од патот до местово има одалеченост од околу 2,5 до 3 километри и висинска разлика не поголема од 150 метри. Нема непроодни делови и може да го изминат и мали деца. Нормално, авантуристите можат да одат и по патеки за диви кози, такви има безброј. Smile
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Apr-2009 at 17:35
SEGA MALKU MENE ME E ZBUNUVACKI NELI VO MAKEDONIJA IMA 2 KOZJAK EDEN SE NAOGA NA GRANICATA SO SRBIJA A DRUG KON GRCIJA
KAZIMI SA KOJ ZBORIS
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Apr-2009 at 17:39
Козјак е чест македонски топоним и не знам колку Козјаци има во Македонија, но ова е оној најпознатиот - Вештачкото езеро и хидроелектраната Козјак, по течението на Треска.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Apr-2009 at 14:41
 
 
@Кловер одлични фотки  Cheers
 
Каков е патот до самата брана, дали е асфалтиран итн?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Apr-2009 at 17:27
Да асфалтиран е, ама не е баш пат за некое релаксирано возење. Додуша до оваа точка:

41°53'20.25"N  21°13'41.22"E

патот е најнормален и нема никакви проблеми, но надолу тие неколку километри до браната се со голема стрмност, многу остри кривини и одрони.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Aug-2009 at 00:53

Еве и од мене фотки од локацијата на Кловер (јас дојдов со точак само Ohno). Се извинувам за квалитетот.

1. Поглед од 1100м надморска височина кон езерото кое е на некои 370
41°53.33'N 21°13.633'E
 
2. Истиот поглед
 
3. Поглед кон Караџица
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Aug-2009 at 01:12


Edited by lslcrew - 18-Aug-2009 at 04:54
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Aug-2009 at 11:31
Дали некој може да напише по кој пат точно се оди, и каде се оставаат колите, дали има некои знаци или нешто слично, и дали патеките се означени? фала мн, Поз
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Aug-2009 at 21:31
Иво, од Скопје тргаш према Драчево, ама токму на раздвојувањето пред Драчево (пред мостот на Маркова Река) ти вртиш десно. Мислам има и знак.
41°56'22.47"N  21°30'1.28"E

После тоа мислам нема никакви дилеми, патот сам те води.

За колата сам ќе процениш каде да ја оставиш, ама ако сакаш да стигнеш „над“ браната како на моите слики од првиот пост, идеално место е ова:
41°53'20.34"N  21°13'41.99"E

Патеките не се означени, но во тој дел не е густа шума и лесно можеш да се орјентираш.

Чекаме добри фотки  Big%20smile
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Aug-2009 at 02:18
fotkite vi se losi ....ali toa go kazuvam posto sum bil bas ovdeka pa bi kazal deka dozivuvanjeto e mnogu bolje odkolku ona sto moze fotografijata da ni go pruzi...sto zanm bar jas taka mislam..ja u princip i ne sakam da fotografiram planina...posto feelingot e sosema drugaciji...nekako e pozvozviseno koa ke go vidis seto ova so golo oko....nekoi raboti i ne mozat da se opisat so zbor ili so foto...


Edited by igorius - 29-Aug-2009 at 02:18
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Aug-2009 at 02:26
Originally posted by igorius

fotkite vi se losi ....ali toa go kazuvam posto sum bil bas ovdeka pa bi kazal deka dozivuvanjeto e mnogu bolje odkolku ona sto moze fotografijata da ni go pruzi...sto zanm bar jas taka mislam..ja u princip i ne sakam da fotografiram planina...posto feelingot e sosema drugaciji...nekako e pozvozviseno koa ke go vidis seto ova so golo oko....nekoi raboti i ne mozat da se opisat so zbor ili so foto...


Igorius, вакви фори не палат тука. Палат само фотки Big%20smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Aug-2009 at 02:33
ma koi fotki bre   nema vozduh vo niv...planina e samo planina i mozes da ja osetis samo live..sve drugo e fora ...

Edited by igorius - 29-Aug-2009 at 02:34
Back to Top
YuGa View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote YuGa Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Oct-2009 at 14:30
Еве и од мене нештоНа самата бранаBack to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Apr-2012 at 22:09

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Apr-2014 at 20:50
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Apr-2014 at 23:37
Може ли со кола да се стигне од Скопје до Македонски Брод покрај езерото Козјак? Има ли пат?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Apr-2014 at 00:32
Патот кој минува низ Резерватот Јасен е претесен за двонасочен сообраќај па поради тоа има точно одредени термини кога се вози во едната, а кога во другата насока.

Информации за движење на патниот правец низ ЈАСЕН од 1 април 2014 година: Патниот правец кој го поврзува градот Скопје со Македонски Брод Скопје кон Македонски Брод 06,30-09 часот и 16 - 18 часот Македонски Брод кон Скопје 05 - 06 часот и 18,30 - 20 часот. Информации на тел: 3115016 или е-mail: info@jasen.com.mk web: http://www.jasen.com.mk

На оваа мапа се гледа еднонасочната рута:

http://www.skopje-3d.mk/index.php/skopski-region/62-jasen-proekt.html

Edited by OCB - 13-Apr-2014 at 00:45
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Apr-2014 at 11:37
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.