build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Козјак

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Apr-2014 at 15:13
на некоја од сликиве сигурно е фатен брат ми со другарите.`непоправлив` случај е
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Aug-2014 at 13:02
Edited by jyvation - 14-Aug-2014 at 13:05
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Sep-2014 at 09:53
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 16-Nov-2014 at 11:48

Utrovo preku Markovo kruvche kachiv do Kozjak a sega se spustiv vo Dobridol jasno so tocak, za srekja nemase mnogu kal no zatoa edno 5 pati me presretnaa Sarplaninci no dobro e seuste disam sega odmar vo Crkovniot dvor pod vishen dab so rumeni lisja, steta ne ponesov nisto uzina osven orevi i voda, no se nadevam vo selovo kje se najde nekoja dobra dusha da spodeli nekoe jabolko ako nishto drugo...

Moram da priznaam deka i gladen da ostanam vredese denesnovo patesetvie popreku mesto po asfalt odokolu bar chist vozduh i ubavi dumi se iznadishav

Eh ushte da imashe seto ova so kogo da go spodelam!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 16-Nov-2014 at 14:21
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 16-Nov-2014 at 14:32

колку немам време за спортски репортажи то а е чудо, не сум качил ни една спортска фотка последниве 3 години, за греота

да не беше Билд сигурно ова ќе ми беше преокупација, ајде бар туристички блог ако ништо друго, но поарно вака пошто ќе излезе кабадајџиски ептен постојано нешто лично да се фалам, вака треси зелени бери црвени и терај насмеан

него пред 5 години на карпава [1] и тоа на ивица ме имаше сликнато еден фоторепортер на крос, мислам така ми се претстави а чинам имаше плав ендуро, културно му остаив меил пошто добра фото-опрема имаше, но чоекот нит ал нит абер, ПА ако знаете таков кажете му дека си барам сликата назад, описно клечам на карпа - пладне - лименка Ice Nes во рака - мозок под кирија

http://artdeskblog.wordpress.com/2013/03/29/со=точак-на-козјак/Edited by +Protagorist - 16-Nov-2014 at 18:52
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Apr-2015 at 08:38
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Jun-2015 at 22:27
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Jul-2015 at 15:22
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-Jul-2015 at 16:59
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-Aug-2015 at 19:45


позајмена фотка од пријател, но колку да се потсетам дека беа тоа времиња, ќе ми недостигаат овие карпи, од тука скопјани може да ги дочекаат најубавите изгрејсонца в својот комшилукКозјак е налик скриена скротена бајка а на дофат на рака, но не секому му се отвора умот таму, има и такви кои радо би зеле нечиј живот одоколу наместо од својот да дарат назад на природата
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-Aug-2015 at 19:59
Ти незнаеш што е живот-смартфон у рака и правец у Сити мол. Тоа е живот
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Aug-2015 at 13:31

абе боемџискиот табиет од секогаш си го имаат скопјани, но види и Козјак не е блиску, нит пак автобус оди горе кај карпи, а не секој има кондиција да извесла со точак до тука, би требало бар горе на превојот да осмислат некој излетнички комплекс а до таму преку Марков Манастир да има редовна автобуска линија, и така таму често прават транс журки ем редовно народ оди на пикник

интересно покојниот Борис Трајковски ко претседател имаше иницијатива до владата тука од карши по падините на Караџица да се направи ски центар во склопн на Јасен та освен ловџиска и рибарска оаза местово да бидне и хедонистички рај, во кој сега најчесто планинари и рибари уживаат [1] иако и тоа планинарските домови најчесто ги користат за елитен лов, бреј имаат и мобилна кујна за рентање - корисно за еко-кампови, етно-фестивали и карстни-експедиции ко најголем карстен регион кај нас [2] мислам дека јасеновци и конаците на еден од четирите манастири во Поречието ги рентаат туристички

http://www.jasen.com.mk/Default.aspx?id=021d8d5e-8eb8-464e-9d3e-bc4dfbc1e08b
Originally posted by Max


Edited by Max - 24-Aug-2015 at 14:11
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Aug-2015 at 14:11

но штом пуштат патот до Мак.Брод, дал оној преку Здуње или оној преку Јасен местово ќе стане инстант хит, сигурно наџиџано со одморалишта за душа [1] каде скопјани нели масовно ќе едрат и веслаат, чест која за сега ја имаат само рибарите и поречаните, може добро е да субвенционираат селски-старечки домови во околинава штета при ваква природа скотјани на стари години сеуште да дремат сред асфалтот

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=480&PID=19307#19307


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 20-Feb-2016 at 03:00


http://www.build.mk/?p=47697 - „Гранит“ ќе ја гради пешачко – велосипедската патека на езерото Козјак

http://www.panoramio.com/photo/8620186

 

на само 30-тина километри од Скопје има две взаемно поврзани големи и многу високи планини - Јакупица и Караџица чии врвови надминуваат 2.500 метри надморска височина. Месноста Патишка Река одамна е позната по потенцијалот на убави, пространи и долги ски терени... На овие планини има снег во изобилство од ноември до крајот на април, а присуството на неколку планински езера и блиското езеро на ХЕЦ Козјак ќе овозможат да се изгради ефикасен систем за вештачко оснежување кој ќе гарантира раскошно скијање без оглед на тоа дали има доволно снег или не.

Да, да, Патишка Река може да биде база за сериозен регионален, па и европски скицентар со над 100-тина километри ски патеки. Тука ќе сакаат да доаѓаат сите скијачи од нашата околина, бидејќи скијачите сакаат да го променат амбиентот и иако имаат свои ски центри, со големо љубопитство и задоволство ќе доаѓаат да го пробаат и нашиот навистина голем и убав ски центар во Патишка Река. На тој начин оптимално ќе се искористат бројните скопски хотели, кои зимно време се главно празни. Замислете бројни туристи во пакет аранжмани од цела Европа како доаѓаат да се проведат навечер во скопските кафулиња и барови, а денски за еден час ги носите на прекрасни ски терени со светски квалитети...!

Овој регион, кој е сосема блиску до Скопје, може да даде уште задоволства за туристи од целиот свет – близу до Нова Брезница, на пар километри од Патишка Река, има извонредни природни услови за изградба на класичен голф терен со 18 дупки, а во блиското ловиште Јасен ќе можат да доаѓаат и најбогатите туристи – по скијачите и голферите, тоа се ловците!

...

http://www.mkd.mk/kolumni/na-vodno-ne-ama-na-galichica-mozhe-ski-centarEdited by +Protagorist - 20-Feb-2016 at 03:03
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Feb-2016 at 17:03

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=131&PID=2491#2491
Edited by +Protagorist - 23-Feb-2016 at 17:03
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 03-Jun-2016 at 09:25

http://www.vodoprivreda.net/wp-content/uploads/2014/08/brana.pdf [1]

испуст, шахта, воден лифт, водената печурка ...
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.