build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички музеј

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Железнички музеј
    Posted: 02-May-2009 at 13:24
Originally posted by Cloverstack

Владимир, дали има нешто поконкретно во врска со онаа вест околу музејот? Се придвижуваат ли работите врска со музејот или се празни муабети?

Еве ја втората вест за празнициве

Во Македонија ќе се постави првиот МУЗЕЈ НА ЖЕЛЕЗНИЦА.


Се надевам дека нема да остане само на почетната идеја која предвидува:

- Музејот ќе се постави во една од чекалните во транспортниот центар
- Даден е налог до сите единици на МЖ да се соберат вредни експонати

Е сега незнам што ќе се собере и што се ќе изложи во така мал простор, но како идеја е за поздравување, бидејќи се почнува со нешто што одамна требаше да се има додека забот на времето не ја проголта историјата на Македонските железници која не е така мала - 136 години постоењеВеќе е затворена чекалната
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
tasko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2009
Location: London
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tasko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Jun-2009 at 21:34
Dobro ke bide a se znae li koga bi trebalo da se otvori
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jul-2009 at 18:07
Originally posted by tasko

Dobro ke bide a se znae li koga bi trebalo da se otvori

Бидејќи не се дешава ништо со идеата за железнички музеј, да ја наставиме ние преку форумов.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jul-2009 at 18:10
На денешен ден, 26.07.1923 година. пуштена е пругата од Мала станица (Скопје) - Генерал Харис (Ѓорче Петров) а со тоа се врзува со трасата Ѓорче Петров - Охрид т.е Струга и понатаму до Тасмаруниште.


2009-07-26
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Oct-2009 at 23:25
Еве нешто што трба да биде во музејот на Македонски железнициПоследните парни локомотиви во Скопје
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Oct-2009 at 18:29

идејата е навистина за поздравување но за вакво нешто не смее да се узурпираат главните чекални, она кај депортиво кладилницата, да, но овие не, незнам кај мислат народ да одмори утре ако се разработи турбо железница, или за утре друг нека му ја мисли!?

инаку во истиов ќе има простор само за македонски експонати и историја или општо, претпоставувам оваа чекална нема капацитет да покрие наши муабети, а не па нешто дополнително... добро би било парните возови доколку се обноват да се качат горе на еден од празните колосеци ако ништо друго! или тука под стреја да дреми кога нема да биде во акција, комбинации има, градови и без вакви услови ко нашиве па успеваат да направат атрактивна поставка, крајно време е нешто поозбилно да се превземе и за еден ваков мини музеј, но и за еден поголем кај депото лисиче.  

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Oct-2009 at 23:49
Previous
Се слагам, и почетната идеја мислам дека беше да се соберат експонатит додека се живи, и се надевам дека ова им е привремена локација а со добивање пари да се направи нешто соодветно како во цел свет.

Originally posted by zabegan

требас да отвориме еден транспортен музеј каде ќе спаѓа и железницата Smile

А локацијата за еден таков музеј техничко - железнички немора да ја мислиме, за мене идеално место е губриштето испод станицата, со нејзино застаклување.Originally posted by Max

... но и за еден поголем кај депото лисиче

Пољаната пред депо во лисиче е идеална за делот на активните железнички експонати и случувања како на пример во Будимпешта собир на кралски возови и ....Каде се чека постарите на ред да се дадат париА и помалитеВо секој случај тренд во светот станува нешто езотерично кое треба да се искористи.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Oct-2009 at 00:40
                                 за локацијата кај депото да, а за оваа кај железничка мислам дека амди ќе се лути нели сакаше едно време тука да гради трговски, но изгледа откако го легнаа занда сигурно се попишмани, што е до мене оваа под железничка плаче за музеј, едно време викав тука да го спуштат музеј на современа уметност као би бил во самиот град, но за железнички музеј е идеално место. незнам дали поштасе кирајџии во железничка, но не е лошо пошта да ја однесат од другата страна кај тутнски а тука да биде се подредено на железница, некој вид на изложбено-трговски комплекс кој ќе ги опслужува и железничката и автобуската. навистина негледам некоја особена причина и понатаму на вака ачик место да опстојува пошта... пошта од покриениот дел мислам држи нешто повеќе од пола.            
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Oct-2009 at 01:30
Ако некој друг „кираџија“ не му удри еден ден око и на остатокот од станицата за некоја „баснословна сума“.
Пошта (до некаде во ред но со толкава поврсина??) автомат клубови, 3 диско клубови, авто салони, паркинг за пајак служба ??? .... и уште милион мали чудни места
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Oct-2009 at 10:04
Потегот на Транспортниот центар кон реката Вардар е предвиден за изградба на трговски центар, па дури мислам дека железница овој дел го продаде или се обидуваше да го продаде пред 1-2 години, така што тука тешко дека би можело да никне железничкиот музејOhno.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Oct-2009 at 10:45
Па нели беше за скејт парк!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Oct-2009 at 14:16
Previous
Па сето тоа ме плаши, беше за ова за она и на крај некој Nuts ќе го даде тој наменски простор за нешто и некого за некаков моментален финансиски чар, не гледајќи барем малку подалеку.

Буквално сме последната држава во Европа која нема технико - железнички музеј.

Незнам како некој не се засрамува дека оваја држава ај да ги рачунаме само овие ~20-тина години тоа го нема, а Косово веќе го има направено Ohno

Иначе пред земјотресот имаше еден техничи музеј во анексот на работнички дом кој беше на плоштад слобода и во него н.п. имаше огромен теслин трансформатор кој работеше со прекрасната атмосве од празнењето кој се ствараше.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Nov-2010 at 17:42
Topic: Железнички музеј
Posted: 02-May-2009 at 13:24


И по година ипол остана закатанчен просторотКлуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Nov-2010 at 18:13
OhnoConfused
Ohno
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Jan-2011 at 13:29
Еден апел во месечниот часопис LIFE магазин од 01-2011 за истата тема и за архитектонските дела во железницата, и ...

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 718
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Jan-2011 at 15:52
Sekoja cest Vladimir!
 
Iskreno se nadevam deka koga i da e tvoite apeli i ideji ce bidat slusnati i realizirani!
 
 
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9117
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Jan-2011 at 20:10
Cheers
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Jan-2011 at 19:09
Сигнално светло на отправници на возови во времето кога не постоеле батерии

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Jan-2011 at 19:22
Регулатор на топлина

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 718
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Jan-2011 at 12:39
Jas mislam deka celata Makedonija e eden muzej dokolku se zeme vo obzir
starosta na vozniot park na MZ.
Doh
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.