build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички музеј

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Jan-2011 at 13:04
Originally posted by mon

Jas mislam deka celata Makedonija e eden muzej dokolku se zeme vo obzir
starosta na vozniot park na MZ.

Doh

Да,
но за жал не собрано оноа што е вредно за историја на железницата во Македонија на едно место и реставрирано и зачувано
ќе му доајде ко да го нема

П.С. Еве ти само еден пример за кратката историја на еден вагон МЖ Bs 32733

2006 година


2008 година


2010 година
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Jan-2011 at 13:44
Честитки до Владимир што се труди да помрдне нешто од мртва точка, што е вистинска реткост во нашава држава по ова прашање.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 13-Aug-2011 at 18:31
Еве нешто што ќе наде место во железнички музејеј.

Обновена таблица од EMD G16 31835 - MZ 661-231

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-Dec-2011 at 13:43
http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?108,4665035

Знае ли некој дали овој автомобил навистина идел низ пругите на Скопје?
интересна приказна за овој автомобил пишува дека е во Скопје, сигурно доколку сеуште постои би било идеално за во Музеј =).
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 08-Dec-2011 at 14:44
Previous
Јас можам да го потврдам ова. На времето имам видено Волга од ‘70-тите во употреба. Имаше повеќе руски возила по шините. Некои беа за пообичен кадар, а некои беа потемни и превезуваа раководен кадар (мислам Волги беа). Не знам дали денес постојат шински автомобили кај нас. Мислев дека и денес ги користат овие, ама очигледно се расходувани. Барем некои. Не сум сигурен.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 08-Dec-2011 at 14:58
Интересно ,јас прв пат ги гледам и ми испадна чудно , сепак убаво би било да имаме еден таков автомобил во музејска колекција.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 08-Dec-2011 at 16:30
Да тоа е Волгата која до 2005 е имаше МЖ но за жал немаше-немаме никаков усет за тоа да зачуваме за следните поколенија дел од оваја историја.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 718
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Dec-2011 at 02:00
Volgava od videovo tesko deka ce mozeme da ja vidime vo eventuelen zeleznicki muzej kaj nas.
 
 
Ovaa Volga M21 bila na sluzba vo JZ ZTP Skopje kako inspekcijsko vozilo.
Grupa germanski entuzijasti od Bad Nauheim vo 1996 ja "otkrivaat" vo nekoe od Skopskite depoa,
ja otkupuvaat i ja transportiraat vo Germanija kade sto celosno ja restavriraat.
Interesno e deka proizvoditelot na modeli na vozila vo razmer 1:87 "Herpa" izraboti i model vo istata
golemina na restavriranoto vozilo. (Herpa 024433)
 
Na dolnata fotografija ja gledate Volgata nekade "pomedju Srbija i Makedonija" pokraj kompozicija
na togasnite JZ, fotografirana 1985 godina.
 
 
 
 


Edited by mon - 09-Dec-2011 at 02:03
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 10-Dec-2011 at 17:17
Originally posted by mon

Volgava od videovo tesko deka ce mozeme da ja vidime vo eventuelen zeleznicki muzej kaj nas.


„Купената роба не се враќа“.
Но барем ова што ни остана да го сочуваме за некој иден музеј.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Nov-2013 at 15:34
Скопје деновиве е сведок на железничарска изложба во Музејот на град Скопје. Кој може, му препорачувам да отиде и да ги разгледа експонатите. Има неколку железнички филмови што можат да се проследат, а може и да се земе бесплатно од старите картонски железнички билети како спомен.

Најбитното, филмот „Транспортен центар“ од 1984 година се прикажува во склоп на изложбата и може да се погледа. Филмот трае шеесетина минути и претставува вистинска тема за „Билд“, целата градба на овој објект до неговото свечено пуштање во употреба. Патем, не сум знаел дека оваа железничка станица имала и посебна градинка и амбуланта за патниците, а да не говориме за останатите содржини. Само кога ќе ги погледнете инсертите, ќе сфатите дека што всушност ние денес сме уништиле.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Nov-2013 at 19:17
Уште ли е отворена таа изложба ја видов низ медиуми ,но помислив дека е само на 2-3 дена...
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 08-Nov-2013 at 10:51
Отворена е до 19 ноември.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 11-Oct-2014 at 10:09
НАСКОРО КЛУБ НА ЉУБИТЕЛИ НА ЖЕЛЕЗНИЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈАНа 30 септември годинава се состана Инцијативниот одбор за формирање на Здружение на граѓани – Клуб на љубители на железниците во Македонија.

Иницијативниот одбор подготви Иницијатива за формирање на Клубот, наложи изготвување на предлог на Статут на истиот, односно иницијатива за свикување на оснивачко собрание кое треба да се одржи на 17 ноември годинава – ден кога се одбележува 70-годишнината од формирањето на Македонските државни железници – МДЖ.

следат информации на:
https://www.facebook.com/pages/%D0%9A%D0%BB%D1%83%D0%B1-%D0%BD%D0%B0-%D1%99%D1%83%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0/767277056651521

Edited by Vladimir P - 11-Oct-2014 at 10:09
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 718
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Oct-2014 at 10:49
К О Н Е Ч Н О !!!   

Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 11-Oct-2014 at 11:26
Aj barem dvocifren broj da imame prijaveno
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Oct-2014 at 11:25
Еве уште еден заинтересиран член за клубот.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Oct-2014 at 09:51
Иако не сум фанатик за моделарство или трејнспотинг како некои од членовите овде, обожувам да се возам во воз и сосема ја поддржувам иницијативата за основање на едно вакво здружение. Ако ви треба бројност, со задоволство ќе бидам потребниот +1. Истотака, се пријавувам да изработам асално лого на здружението, се разбира бесплатно.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 13-Oct-2014 at 19:52
само Владимир да закажи прва средба и све ќе биди
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Oct-2014 at 21:28
Originally posted by gjoko

само Владимир да закажи прва средба и све ќе биди

Прелиминарен датум

Основачко собрание 17 ноември 2014 год (понеделник)

Место на одржување, највероватно во салата на железничка станица.

Edited by Vladimir P - 13-Oct-2014 at 21:29
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 718
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-Mar-2015 at 07:50
Наместо во музеј еве каде се „сместени„ еден шинобус и три Баат вагона...
Сепак, можеме да се радуваме дека некогашните возила сеуште се користат...

http://www.stadionwelt.de/sw_stadien/index.php?stadion=&folder=sites&site=fotos&id=5217&page=1

Edited by mon - 01-Mar-2015 at 07:51
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.