build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Проблем со диви живеалишта
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со диви живеалишта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-Dec-2010 at 07:10
Originally posted by Andrej_LJ


Да не бидам сфатен погрешно, немам ништо против циганите (за кои патем е гордост да се нарекуваат така, просто така си се викаат самите) и под тој збор не мислам ништо срамотно или долно. Сакам да нагласам колку опсежен е проблемот и колку тешко интегративна група се тие. Во сите земји на Европа се соочуваат со слични проблеми, дури и многу побогати, опитни и успешни од нас... Мора да се спречи гетоизацијата на циганите, која е присутна насекаде, само тоа е решение на среден/долг рок.


Андреј, да не тупам со политичка коректност по којзнае кој пат, но се знае дека роми е општо прифатен збор во Македонија за обраќање на оваа група луѓе и се знае во какви се контексти се користи зборот цигани. Нема потреба да истеруваме некаква правда овде (они се викале така самите...), таа теорија многу ме потсеќа на онаа на србите за користење на зборот шиптари. И црнците во Америка во колоквијален говор меѓу себе постојано користат „nigger“, но доколку белец го искористи тој збор има многу разлика. Да не должам повеќе, јасна ми е поентата.

Што се однесува до примеров во Јамбол, навистина е језив, но повторно би се одело предалеку со еден ваков радикален пример да се жигосаат ромите. Особено не во Македонија каде нивната интеграција е на малку повисоко ниво отколку на другите места. На пример, Шутка е далеку од чиста и одржана населба, но не е споредлива со овој пример во Јамбол. Освен егзотиката која иде со ромите, шутка не делува ништо поразлично од повеќето сиромашни македонски населби (на пример Драчево).

Проблемот за кој зборуваме се чергарите кои сепак, барем во нашето општество, кога зборуваме за Ромите се исклучок а не правило. Човек треба малку да поживее во Скопје и многу бргу ќе ги запомни сите просјаци кои се моткаат на скопските крстосници, некои од нив од кога паметам за себе. Се работи за малцинство, кое за жал станува се поагресивно и на чие однесување државата треба да му застане на пат покатегорично.


Edited by pbanks - 11-Dec-2010 at 07:12
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 11-Dec-2010 at 12:45
Ama kolku sto znam ima i romi sto doagaat od kosovo, ama ne se bas tolku, tie bea kako azilanti(posto imase borba)a so pravilite, tie treba da se vratat pak vo svoeto ,,maticna zemja,,!
Pbanks, shiptari ne e navistina nesto kako cigan, ima lugje sto mu se prajt kjefot koga kje go narekuvas shiptar(posto shqiptar e na albanski albanec) 
------------------------
Jas mislam deka ne postoi nekakva volja od instituciite da mu se pomogne na rominte!
Kolku socialni zgradi se gradea, jas ne pamtam da se gradi takvo nesto vo sutka, barem 20 stanovi da imase!Ohno


Edited by my Macedonia - 11-Dec-2010 at 12:53
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 02-Mar-2011 at 23:10

И ПОКРАЈ РЕАКЦИИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ


Фабриката за сапун "Цветан Димов" останува депонија


Од Општина Кисела Вода велат дека изминатата година во соработка со овластени службени лица на Министерството за внатрешни работи спроведена е успешна акција за иселување на педесетината дивовселени Роми, кои ја користеле сапунарата за живеење и за складирање пластични шишиња


Некогашната фабрика за сапун "Цветан Димов", која се наоѓа во Кисела Вода, веќе неколку години е место на разноразно ѓубре, привремено населени Роми, но и дувло на наркомани. Целиот објект е претворен во една голема и смрдлива депонија, покрај која секојдневно поминуваат граѓаните и кои се згозени од самата глетка.
- Овој објект пропаѓа, секојдневно поминувам од тука, навистина се шири лоша миризба, а пак навечер е преполно со наркомани. Штета е за ваков објект да не може да се најде некое решение, вели една скопјанка.

Ги запрашавме одговорните од Општина Кисела Вода дали се запознаени со овој проблем и дали постои можност како општина да преземат иницијатива за негово решавање. Оттаму ни одговорија дека Општина Кисела Вода изминатата година во соработка со овластени службени лица на Министерството за внатрешни работи спроведена е успешна акција за иселување на педесетината дивовселени Роми, кои ја користеле сапунарата за живеење и за складирање пластични шишиња. Истовремено, целиот шут и отпад од таа локација беше исчистен во една од многутте акции за отстранување на дивите депонии кои се создаваат на територијата на општината. Инаку, некогашната фабрика за сапун Цветан Димов", според нашите сознанија, ќе биде заштитена како културен споменик, велат општинарите.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=D996C3D16DC6B3438CE3CCDC17B5BCC6
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 03-Mar-2011 at 01:03
Originally posted by my MacedoniaKolku socialni zgradi se gradea, jas ne pamtam da se gradi takvo nesto vo sutka, barem 20 stanovi da imase!Ohno

Во Шутка има изградено куќи/бараки за Ромите, со донација од Германија уште за време на бившата СФРЈ. Е сеа кој поминал таму ќе види во каква состојба се. Да не набројувам други примери како некои Роми од улица добиле станови па ги препродавале и пак се враќале во картонски кутии да живеат. Не дискриминирам, ама не за џабе чергари ги викаат.
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Mar-2011 at 11:22
Originally posted by axel

И ПОКРАЈ РЕАКЦИИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ


Фабриката за сапун "Цветан Димов" останува депонија


Од Општина Кисела Вода велат дека изминатата година во соработка со овластени службени лица на Министерството за внатрешни работи спроведена е успешна акција за иселување на педесетината дивовселени Роми, кои ја користеле сапунарата за живеење и за складирање пластични шишиња


Некогашната фабрика за сапун "Цветан Димов", која се наоѓа во Кисела Вода, веќе неколку години е место на разноразно ѓубре, привремено населени Роми, но и дувло на наркомани. Целиот објект е претворен во една голема и смрдлива депонија, покрај која секојдневно поминуваат граѓаните и кои се згозени од самата глетка.
- Овој објект пропаѓа, секојдневно поминувам од тука, навистина се шири лоша миризба, а пак навечер е преполно со наркомани. Штета е за ваков објект да не може да се најде некое решение, вели една скопјанка.

Ги запрашавме одговорните од Општина Кисела Вода дали се запознаени со овој проблем и дали постои можност како општина да преземат иницијатива за негово решавање. Оттаму ни одговорија дека Општина Кисела Вода изминатата година во соработка со овластени службени лица на Министерството за внатрешни работи спроведена е успешна акција за иселување на педесетината дивовселени Роми, кои ја користеле сапунарата за живеење и за складирање пластични шишиња. Истовремено, целиот шут и отпад од таа локација беше исчистен во една од многутте акции за отстранување на дивите депонии кои се создаваат на територијата на општината. Инаку, некогашната фабрика за сапун Цветан Димов", според нашите сознанија, ќе биде заштитена како културен споменик, велат општинарите.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=D996C3D16DC6B3438CE3CCDC17B5BCC6


Сериозно?
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Mar-2011 at 13:50
Не е важно, важно е да се среди тој простор. Со години е запуштен и ја нагрдува целата околина. И Првомајска ќе се проширува, па редно ќе биде и тој објект да се подсреди малку, да заличи на нешто.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Apr-2011 at 00:35

НЕЛЕГАЛЕН Откупен пункт ВО СОСЕДСТВОТО НА граднаЧалниците кОЦЕ трајановски И владимир тОДОРОВИЌ

Диви кампери на Илинденска

Веќе шест месеци, разрушениот објект на улицата Илинденска каде што се наоѓаше ресторанот "Акација", и кој е на двесте метри од кабинетите на градоначалниците на Скопје и Општина Центар, Коце Трајановски и Владимир Тодоровиќ, се наоѓа див откупен пункт на старо железо и пластични шишиња

На само двесте метри од кабинетите на градоначалниците на Скопје и Општина Центар, Коце Трајановски и Владимир Тодоровиќ, се наоѓа див откупен пункт на старо железо и пластични шишиња. Веќе шест месеци, разрушениот објект каде што се наоѓаше ресторанот "Акација", на улицата Илинденска и е залепен до бараките на претпријатието за станбен и деловен простор, диво е населен од неколку семејства. Тие со коњи и запрежни коли, покрај стар отпад и пластични шишиња, во т.н. камп секојдневно носат и стар мебел за да си го опремат живеалиштето, лулашки за да си играат децата, како и дрва, суви гранки и хартија за огрев.
Станарите на околните згради се жалат дека под нивните прозорци вршат нужда и луѓето и коњите, а неколку пати им биле ограбени визбите и гаражите.
"Неколу пати го пријавивме случајот во Општина Центар, во Град Скопје, во полиција, кај санитарната и градежната полиција. Но сите си ја префрлуваат одговорноста еден на друг. Неколку пати дури пријавивме и семејно насилство", велат жителите на зградите на улиците Илинденска и Рузвелтова.
"Полицијата има разбирање за проблемите и на едните и на другите, но велат дека се немоќни", велат станарите кои шест месеци пишуваат поплаки и одат од институција до институција барајќи решение. "Сите ни кажуваат дека работата заглавува кај центрите за социјална работа. Тие ниту еднаш не дошле да ги видат условите во кои живеат овие граѓани", очајно коментираат станарите.
Дел од нив раскажуваат дека секоја вечер камперите палат оган и стравуваат од невнимание да не избие пожар. Зимата вршеле нужда пред становите во влезовите, а во визбите палеле огнови.
Како што се стоплува времето местото станува легло за зарази.
Неколку пати дошло и до тешки караници меѓу новите и старите станари. "Се плашиме да им кажеме нешто оти еднаш ни ги изгребаа колите на паркингот. Еден кога ќе се напие дури се заканува дека ќе нe тепа со метални прачки", велат станарите.
Од Град Скопје велат дека не можат да интервенираат никако оти објектот е приватна сопственост.
"Во вакви случаи сопственикот на објектот треба да пријави во полиција и тие да интервенираат. Нашите комунални инспектори немаат надлежност да интервенираат во приватен имот", вели Неделчо Крстевски, портпарол на Град Скопје.
Од Општина Центар никој не се јавуваше. Граѓаните велат дека испратиле поплака до градоначалникот Тодоровиќ, но од таму нема никаков одговор дали нешто ќе се преземе. (А.А.)
http://vest.com.mk/?ItemID=02161DB0C1A1684FB77FB54D253C979B
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Apr-2011 at 00:37
Ете од кај тргале коњите
Сериозно дивите живеалишта на ромиве, нивното буквално дивеење по контејнерите расфрлање отпад и шут, возење на запреги низ центарлно подрачје не ја оправдува нивната социјална состојба! Градот мижи и бега од решение! Срамота!!!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Apr-2011 at 12:48
http://www.vest.com.mk/?ItemID=72CA19310C6BB5468C23B74C9FE81B13

Се бара газдата на дивиот камп

"Се залагаме да го решиме проблемот со оглед дека се работи за простор кој е во приватна сопственост", велат од Општина Центар

Општина Центар ќе го расчисти дивиот откупен пункт на старо железо и пластични шишиња во поранешниот ресторан "Акација" откако ќе ги најде сопствениците на имотот. Во моментов општинарите испитувале во чија сопственост е објектот кој е претворен во див камп и е на само двесте метри од кабинетот на градоначалникот Владимир Тодоровиќ, но поради нерасчистени имотно-правни односи постапката потешко им одела.
"Запознаени сме со овој проблем. Да нас стигнаа голем број поплаки од станарите на околните згради и се залагаме што поскоро да го решиме проблемот со оглед дека се работи за простор кој е во приватна сопственост", велат од Општина Центар.
Од таму објаснуваат дека според Деталниот урбанистички план "Дебар маало 1", на посочената локација е предвидено да се гради зграда, но не кажуваат со колкава катност. До сега, според општинарите, за посочената локација која се наоѓа веднаш до бараките на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор, не е доставено барање за градење од ниту еден инвеститор.
Веќе шест месеци, разрушениот објект диво е населен од неколку семејства. Тие со коњи и запрежни коли, покрај стар отпад и пластични шишиња, во т.н. камп секојдневно носат и стар мебел за да си го опремат живеалиштето, лулашки за да си играат децата, како и дрва, суви гранки и хартија за огрев.
Станарите на околните згради се жалат дека откако новите нелегални комшии се населиле во напуштениот објект, животот им станал неподнослив. Под нивните прозорци вршат нужда и луѓето и коњите, а неколку пати им биле ограбени визбите и гаражите. Граѓаните се плашат дека како што се стоплува времето местото може да стане и легло на зарази оти камперите немаат ни вода ни тоалети. Жителите на зградите неколкупати го пријавиле случајот во Општина Центар, во Град Скопје, во полиција, кај Санитарната и Градежната инспекција, но досега никој не интервенирал. (А.А.)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 10-Jul-2011 at 15:42
Ете овде и паркингот се гради, ама овие никој не ги чепка


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7410
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Jul-2011 at 16:18
уф, поминувам од таму скоро секој ден и ужасно е, се шират неверојатни миризби, од смет и од разни материјали кои се горат, патеката која поминува веднаш до улицата е гнасна, скапана и црна, а дотичните жители на просторот оградата од скалите и рампата на мостот си ја користат како сушална за разни парталчиња (се гледа и на сликата) и како и обично, кога ќе се тргнете од таа слика, почнуваат по вас да трчкаат дечиња кои ви се до колена, за пет денари... навистина срамота
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Aug-2011 at 21:33

Див камп пред „Борис Трајковски“


 

Шатори, камп-приколки, алишта, чадори, импровизирани возила, отпад можат да се видат пред картингот на спортскиот центар „Борис Трајковски“

 
 
%20 
Никна нова населба пред спортскиот центар, откако неколку бездомни семејства се населија во запуштениот простор. Поради нерамната површина, сместени се во вдлабнатина, засолнети од минувачите. Од спортскиот центар велат дека не е првпат да се случува ова, но немале надлежност да реагираат.

 
  
Автор: С.Ј.  Фотографија: Филип Поповски
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8911952535&id=14&prilog=0&setIzdanie=22351
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 10-Aug-2011 at 11:31
Previous
Ја искосија тревата, т.е. џунглата пред салата, пред 1 месец. Од тогаш натаму секојдневно кампот се зголемува.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 10-Aug-2011 at 13:26
Nevozmozno e, da nema pomos za ovie lugje! Covekot sto treba da se bori za pravdata na ovie lugje pravi koka kola reklama, kako nema sram Sleepy
Back to Top
Mjölnir View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Jul-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mjölnir Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 10-Aug-2011 at 15:58
Мислам дека треба да се направи логор за овие лица, некаде надвор од Скопје. Знам дека има еден во Чичино Село мислам се викаше ама викаат многу проблеми имало. Ако има проблеми направи полициска станица во самиот комплекс и контролирај ги. Вака навистина не оди, извор на зарази, грда глетка а сега гледам дека стануваат и се поагресивни(користат и дрога).
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 11-May-2012 at 13:37

Коце, знам дека читаш, ако не читаш ти лично, барем некој од твојата администрација чита. Еве што можевте со 1,7 милиони евра да направите:

- постојан центар за згрижување на бездомници и на чергари

- откуп на нивните коњи, подарување на истите на зоолошките во Скопје и Битола, купување мотоцикли и корпи за оние чии коњи ќе бидат одземени

- средување на сите урбани средини во градот каде што живееле овие лица

- рушење на дивата ромска населба во Керамидница, одма до Комуна

- центарот за згрижување може да се изгради во вид на бараки со што би се заштедиле средства

- вработување на 20 луѓе кои од овие 1,7 милиони евра би можеле да ги исплаќате најмалце 5 години/ако удриме дека 250 евра е некој просек, ондак 20 лица се 5000 месечно, годишно 60 000, за 5 години 300 000 евра, еве и пола од сумата плус за даноци, пензиско, здравствено и слично, еве за 5 години за плати ќе требаат 450 000 евра

- плус може од тие што престојуваат, а што продаваат шишиња да се наплатуваат 1000 денари месечно за тековно одржување

Ја знам Коце дека за ваков проект нема да те гласа никој, можда евентуално ја, а за оградата ќе те гласаат 150-200 000 заслепени граѓани кои ако треба и ред ќе чекаат за да се сликаат, ама Коце на тој начин ќе го средиш градот, а не на Њу Делхи сеа да личиме. Ако, ве боли Вас, битно да имате гласачи, а тоа што се труеме секојдневно коа низ ваквите места проаѓаме идејќи на факс, работа и сл, тоа не е битно, има нали некој идна власт која можда тоа би го средила. 

23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 31-May-2012 at 18:55
избори се ближат, избори се ближат

Град Скопје конечно ги дислоцираше чергарите кои што живее под железничка, па дури опотребија и механизација. Единтвено сега што останува е ѓубрето да се собере и да се поплочи или асфалтира едниот дел. Конечно да направат како што граѓаните бараат.
23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Jul-2012 at 16:02
Скопска


ПО ОБЈАВАТА ВО ВЕЧЕР


Инспекторите ги дислоцираа чергарите од Центар


Во текот на вчерашниот ден општинската инспекција изврши дислокација на лицата кои во изминатиот период беа дивонаселени во непосредна близина на катната гаража што се гради на Јужниот булевар, а за кои информираше редакцијата на Вечер. Оваа акција е реализирана по направениот увид на терен од страна на општинската инспекција. Според раскажувањата на жителите коишто живеат во околните згради околу еден месец на надвозникот кај Јужен булевар во шатор живееше едно ромско семејство, а до него бил врзан коњ којшто пасел. Граѓаните што живеат во околината се пожалија и дека од шаторот наутро постојано се слушала расправија и викање, а навечер ечела музика и се веселеле пијани луѓе. Околните жители велат и дека постојано слушале како плаче бебе.

http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=236C4A71993AEC468C39765A16816C28
23ka.wordpress.com
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 22-Feb-2013 at 15:28
Не сум сигурен дали во вистинска нишка го пишувам ова, но гледам во близина на градската плажа кај градски парк, на неполни 100 метри од неа само од спроти(на кејот од другата страна на Вардар), почнала да се развива нова Ромска населба. Прекрасна глетка од плажата и од кејот. Вистински урбанистички крик во сред главен град. Не знам дали некој поминал од таму во скоро време, но јас се запрепастив.
Депонија наспорти главен градски парк на главен град. Диво изградени картонски-алуминиумски бараки и околу распослано во радиус од 30 метри буквално цело ѓубре од Скопјево, обесени облеки за сушење на оградата од рампата во близина, и за да биде глетката уште повпечатлива, 2-3 оџака од "бараките" кои џурат со полна пареа сив џад во радиус од 200 метри карши главен градски парк... Only in Skopje, only in Macedonia!

Имам и слики да ги префрлам на компјутер и ќе ги постирам на форумов.

Се запрепастив... Страшно.

Edited by HugoGoulding - 22-Feb-2013 at 15:52
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 22-Feb-2013 at 15:54

Постои ли број во град Скопје каде што можат да се пријават вакви работи а социјалните служби да реагират. Исто вакви населби има по кејот во аеродром во близина на паркот со езерца поточно пред него кога се движиш од центар. 

Може треба посебна тема за ваквите диви населби. 

Според мене државата, градот и општината треба (мора) да изнајдат решение за ваквите појави. А уште пострашно е што тоа ни е случува во централното градско подрачје. И ајде Градотот , државата и општината што  не се интересират за ваквите проблеми. Но што е со луѓето кои живеат во близина на ваквите населби, зошто тие не реагират.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.