build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коридор 8

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 46>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 298
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Коридор 8
    Posted: 30-Jan-2019 at 12:12
Нещо за 2ра фаза за първа копка и изведувач чува ли се за Беляковци-Крива Паланка ???
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 267
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Dec-2018 at 19:53
Извадок од интервју со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески

Има неколку грантови за пругата кон Бугарија. Првиот беше најавен лани во Трст, но досега нема ништо од изградбата. Зошто? Може ли Македонија да ги изгуби парите поради застојот?

-Не се согласувам со вашата констатација дека нема активности. Прво, обезбедени се средства од 70 милиони евра за втората фаза за изградбата на делницата Бељаковце-Крива Паланка, за што следната недела ќе се потпише договор. Исто така, од оперативната програма ИПА 2017 -2020 обезбедени се 60 милиони евра за третата фаза од Крива Паланка до Деве Баир. Застој нема, напротив, сите пречки кои се појавија во првата фаза веќе се надминати и градежните работи се одвиваат со посакуваното темпо и во наредниов период ќе бидат уште повеќе интензивирани. Очекуваме рехабилитацијата на делницата од Куманово до Бељаковце да биде завршена во текот на следнава година. Тендерот за изградба на делницата од Бељаковце до Крива Паланка за што вие прашувате е веќе во тек и првата фаза на претквалификација на компаниите заврши. За реализацијата на овој проект веќе се обезбедени 145 милиони евра, од кои 70 милиони евра од Европската Унија – грантот кој го спомнавте и 75 милиони евра од заем од Европската банка за обнова и развој. Очекуваме изградбата да започне следната година, а да заврши во 2023 година. За третата фаза од пругата кон Бугарија, делницата Крива Паланка – Деве Баир, работиме на обезбедување на целосната финансиска конструкција.

Сакам да нагласам дека Меморандумот кој го потпишавме со Република Бугарија предвидува точно утврдени рокови за завршување на изградбата и согласно со овие рокови, очекуваме пругата од македонска страна да биде комплетно завршена до 2025 година.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/12/112413/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11849
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Dec-2018 at 09:40
Ќе се потпише договор за грант за втората фаза од пругата кон Бугарија

Во Министерството за финансии денеска ќе биде потпишан договор за користење 70 милиони евра грант од инструментот на Европската унија – Инвестициска рамка за Западен Балкан – ВБИФ (Western Balkans Investment Framework – WBIF) кој ќе се користи за изградба и реконструкција на железничката делница Куманово – Бељаковце од пругата кон Бугарија.

На потпишувањето на договорoт помеѓу Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој, ќе се обратат премиерот Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски, амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар и директорот на канцеларијата на ЕБОР во Скопје, Анка Јоана Јонеску.

За втората фаза од пругата кон Бугарија на источниот дел од Коридорот 8, се обезбедени 145 милиони евра, од кои 70 милиони евра грант од ЕБОР, а останатите се заем. За деблокирање на изградбата на првата делница од пругата, од Куманово до Бељаковце, треба да се потпише анекс на Договорот за изградба, по што ќе следат нов тендер, избор на изведувач и старт на градежни работи. Првата фаза од пругата, од која се изградени само осум километри, се очекува да биде готова за 16 месеци, а втората фаза би завршила до 2021 година. За третата делница од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир се преговара за средства со меѓународни финансиски институции.

https://plusinfo.mk/%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BF%D0%B8%D1%88%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0/
За сè има вторпат
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 298
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Sep-2018 at 07:42
хвала ! дайте всички фотки!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Sep-2018 at 15:49

Еве дел од фотките на Bube

1

2

3

4

5

6

7


8


9


10


Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1858
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Sep-2018 at 20:19
На линкот кој го пуштивте нема никакви слики.
Back to Top
Bube View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Bube Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Sep-2018 at 17:27
https://ibb.co/cDZJaU
https://ibb.co/d8MLpp
https://ibb.co/e796Up
https://ibb.co/mi8N29
https://ibb.co/h14JaU
https://ibb.co/jMtBvU
https://ibb.co/j9rQN9
https://ibb.co/mRa8aU
https://ibb.co/cXii9p
https://ibb.co/k3BgvU
https://ibb.co/bJZqpp
https://ibb.co/cbOGUp
https://ibb.co/fmNt9p
https://ibb.co/gEUvN9
https://ibb.co/nDffpp
https://ibb.co/kKc4FU
https://ibb.co/kbQfpp
https://ibb.co/jAsX29
https://ibb.co/jm7bUp
https://ibb.co/ckCRUp
https://ibb.co/kMsFN9
https://ibb.co/bJzgUp
https://ibb.co/eiac29
https://ibb.co/hhyVN9
https://ibb.co/gcYEh9
https://ibb.co/bGS1Up
https://ibb.co/fkKRvU
https://ibb.co/deLiaU
https://ibb.co/i6QAN9
https://ibb.co/gQVc29
https://ibb.co/j1Wjh9
https://ibb.co/dbxwvU
https://ibb.co/m8WZh9
https://ibb.co/mn99FU
https://ibb.co/dnSkpp
https://ibb.co/kMc1Up
https://ibb.co/ibetaU
https://ibb.co/fnWvpp
https://ibb.co/kb6jh9
https://ibb.co/f9M6vU
https://ibb.co/b13Qpp
https://ibb.co/cZVuh9

Edited by Bube - 14-Sep-2018 at 10:27
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Sep-2018 at 07:10
Шест компании и обединения в търга за проект на жп трасето Радомир – Гюешево – Македония
от 05.09.2018, Автор: Милена Василева

Шест компании и обединения участваха в търга за проектиране на модернизацията на железопътната линия Радомир – Гюешево – граница с Република Македония в 2 обособени позиции. Предварителната обща стойност на двете позиции е 16 860 145.48 лв. без ДДС. Времето за изпълнение е 26 месеца. За позиция 1 играят и шестимата кандидата, а за позиция 2 - само трима от тях.
Участниците в търга са:
- "Ди Ем Ай Дивелопмънт" ЕООД - позиция 1 и позиция 2.
- Обединение "Инфра – Свеко" ДЗЗД, съставено от "Инфра Про Консулт ООД" и "Свеко Енергоремонт" АД – позиция 1.
- ДЗЗД "Уверде Смарт", в което са "Уватерв" ЗАД, "Ер Джи Консулт" ООД, "Дейта груп" ЕООД" и "Рутекс" ООД - позиция 1 и позиция 2.
- ДЗЗД "Евротранспроект – Трансгео", състоящо се от "Евротранспроект" ООД и "Трансгео" ООД - позиция 1
- ДЗЗД "Коридор -8 -2025", с партньори "Транс Ел Инженеринг" ООД, "Вектор Бул" ООД, "Айзенбан унд Баупланунгс Гезелшафт" ГМБХ – Германия, позиция 1.
- Консорциум "Нет ИКюИ",в което влизат "Нет Инженеринг" АД и "ИКюИ Контрол" ООД - позиция 1 и позиция 2.

Позиция 1 включва оптимизация и актуализация на предпроектни проучвания и идеен проект за модернизация на жп участъка Радомир – Гюешево, идейно проектиране за жп участъка Гюешево – граница с Македония и изготвяне на ПУП и технически проект за модернизация на двата жп участъка. Срокът е 26 месеца, стойността е 16 638 304.87 лв. без ДДС.
Позиция 2 е за актуализация на подробната програма за модернизация и на стратегията за провеждане на тръжни процедури, както и за изготвяне на документация за кандидатстване за финансиране на строителството на железопътните участъци Радомир – Гюешево и Гюешево – граница с Македония. Срокът е 4 месеца, индикативната стойност е 221 840.61 лв. без ДДС.
Проектът се финансира от ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура", приоритетна ос 1 "Развитие на железопътната инфраструктура по "основната" Трансевропейска транспортна мрежа". Първоначално работата по проектите беше предвидена за ОПТ и включваше цялото трасе София - Перник - Радомир - Гюешево - граница с Македония. Впоследствие то беше разделено на две части и фазирано за този програмен период.
С финансиране от Техническа помощ на ОПТТИ по проекта на "София – Перник – Радомир" работиха за 9.5 млн. евро ДЗЗД "Нет - Италфер – ИКЮИ", съставено от Italferr - Италия, EQE - САЩ, Нет - България. След избора на изпълнител за технически проект на жп трасето Радомир - Гюешево - граница с Македония и изработването му следва да бъдат обявени два търга за строителство: за София – Радомир и за Радомир – границата с Македония.

Източник: Строителство Градът

Edited by katani - 05-Sep-2018 at 07:10
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 892
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Aug-2018 at 12:48

проклество и мизерија е навистина да паѓаш во очај ако нешто не ти е по ќеиф Панкс, но ко што вели Кло поарно врапче во рака него Гулаб на гранка, но понекогаш треба трпение а она што е наше ќе си дојде, бидејќи сме си го сакале барале и конечно сториле, интересно е што ко мед и млеко моменталната флоскула требало во вакви околности на земи или оставу еу а директно под европски ритисок, требаше бар да капнат од млекото една капка ако не сакаат да пуштат ронка од медот!

сега капките биле неопходни за другде, ок, но К8 е паневропски коридор а не само локален мост, по таа логика требало многу поодамна да не конектираат со европска членка ко Бугарија, а за тоа особено нив да ги принудат, та да ни се мотивација и нам за што е во наши сили да истераме колку можеме поозбилно, но не секогаш сме фокусирани озбилно на транспортот колку на производството, логично ако не друго имаме и други транспортни опции освен железничкиот сообраќај, но што направивме ние за Авио Карго да го промовираме поозбилно, или пак дали е возможно со Вардарска Долина бар по воден пат да сме поврзани со Солун, на некои проекти работиме но и она што почнало да се работи го забошотуваме, Карго Аеродром иако беше во пакет со инвестициите на ТАВ ништо не бидна со тоа, зар оваа влада не може да засука ракави и да се комплетира таа идеја!? што не значи дека треба К8 како патен коридор да се запостави ...

но кога сакаме преку Леб погача во право си ќе сонуваме гладни за просото, а сетне соно и некој ќе го оствари но по која цена, Кина предложи хајспидка Солун-Будимпешта [1] но на евроболшевиците тоа не им се свиѓа, така се плашат дека тие утре нема да имаат влијание тука, а сега не сакаат да одврзат ќесе бидејќи треба на ситно ушто долго да не играат, а додека чекаме тие да се разберат меѓусебно кој прв да почне маглев траса по К10 ќе дочекаме и хиперлуп опции на маса [2] цената велат ќе им биде слична [3] но ќе треба и долги/големи тунели 50км~10милј. [4] конечно со хајспидка тешко дека ќе тера Карго та пак ќе си тераме со постојните пруги за тоа, што значи и ваква со 100км/с на К8 ќе биде добредојдена, но најдобро ќе биде по неа да пуштиме и туристички патнички возови она нашите дотраени композиции па бар како маркетинг спин да се искористи дека сеуште некаде во еу функционира нормално Олд Скул Железнички транспорт, да можеш да извадиш од прозор глава ако некој прднал


Edited by Zelenikovo - 07-Aug-2018 at 12:53
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9008
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Aug-2018 at 10:40
Аргументацијата на Кловер ја разбирам до некаде, но не се согласувам ниту со него ниту со Бојан.

Кловер поставува дека ако не се изгради ова вака сега, нема воопто да се изгради. Пристапот е грешен. Ако се има волја, корекции може да се направат уште сега и проектот да се реализира како што треба. После СК2014, никој неможе да ме убеди дека пари нема. Се работи за приоретизирање, ако треба низа други проекти ќе се замрзнат, ама едниот да се направи како што треба. Ваквиот пристап ќе не чини многукратко на подолг рок.

Во врска со споредбата која ја даде Бојан за Словенија. Туѓите пракси неможе да се копираат под индиго. Словенија можеби може да патува со 100км/ч бидејќи за 1-2 часа во било кој правец стига до Трениталиа и ОББ.

Македонија пак е опкружена со рудиментирани железници. Затоа потребен е многу постратешки пристап на регионално ниво, не само на национално ниво. А пристапот може да почне и билатерално (во случајов со Бугарија). Ако сите го сметаме само времето кое е потребо да се стигне до националните граници, ништо не правиме.

Луѓе, пак ќе повторам никој не зборува за воведување на Маглев, но 100 проклети километри на час се навистина мизерна основа за долгорочен развој.


Edited by pbanks - 07-Aug-2018 at 10:41
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Aug-2018 at 22:57
Originally posted by hcitrS

Подобро ич да не се гради отколку да се фрлат толку тешки пари само ради то шо веќе неколку моста биле изградени. Има многу други стратешки поисплатливи проекти кои можат да се остварат со вакви суми.

Ова е одење во друг, уште поголем екстрем. Да не губиме од вид дека пругава дури и со 100 km/h е совршено адекватна за нашите потреби за товарен сообраќај, а тоа е сосема доволна причина за изградба. Дури и со 100 km/h ова е многу значаен развоен проект кој ќе донесе значајни можности за развој на економијата и ќе учествува во создавање на посилна финансиска основа за да во некое идно време можеме да размислуваме и за нова пруга со поголеми брзини. А во муабетов воопшто и не ги спомнавме штетите и загубите од сите грчки блокади. Тоа е уште еден аргумент зошто пругава треба да се стави во функција што побрзо. Да не заборавиме што ни се случи во првата половина од 90-те кога бевме отсечени и од север и од југ, а со тоа останавме без железничко поврзување со светот. Преголема цена плативме заради нашата слаба железничка поврзаност, можеби си премногу млад за да се сеќаваш. Но блокадите реално никогаш не ни престанаа, само добија поблага форма... стално имаше по некој штрајк, де во грчките железници, де во солунското пристаниште, де генерален штрајк, де не знам какви други блокади се изродуваа. Во услови кога грците ќе спуштат рампа, дури и пруга за 40 km/h ќе ни изгледа одлично за товарен сообраќај. Да имавме макар таква алтернатива, веројатно они немаше ни да се глупираат со ембарго. А ми се чини и дека сите последовтелни блокади на железничкиот сообраќај кон грција придонесоа добар дел од нашите компании за кои железничкиот транспорт е економски поисплатлив, сепак долгорочно да се ориентираат на друмски превоз на стоки. Тоа е една индиректна економска штета за која не се зборува, но е од големи размери.

100 km/h?  It sucks, знам. И мене ми е криво за проектираната брзина, особено кога ќе се види колку години поминаа и допрва ќе поминат. Но да бидеме реални, пругава и со таква брзина има огромно економско и огромно стратешко значење за нас. Воопшто го немаме тој луксуз да размислуваме за недоградување на пругава.

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 267
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Aug-2018 at 18:52
Пред да дебатираме зошто е 100, наместо 160 или 260, треба да дебатираме зошто сеуште немаме железница до Бугарија и Албанија и зошто нема ни да ги имаме во следниве 15 години

Инаку како што напишав во еден пост погоре, предвиденото времетраење на Куманово - Деве Баир е 60 минути, тргнувајќи од Скопје претпоставувам 90 минути така што севкупно би рекол околу 3 часа пат, што е за 2 часа пократко од моменталните 5 со автобус.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3432
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Aug-2018 at 16:59
Луѓе, бидете реални. Една Словенија веќе подолг период успешно ја одржува брзината на движење на возовите од 80 до 120 километри на час и ништо не и недостига. Се патува идентично или побрзо од воз. Словенците процениле дека таа брзина им е доволна за нивните пруги, не знам зошто ние не би го следиле идентичниот чекор. Не би сакал пругата кон Бугарија да заврши како Транспортниот центар-Скопје. Сме сакале да го имаме Кензо Танге и да имаме како во јапонските градови по 21 милион патници годишно со воз. Денес, завршивме со најголема железничка станица во бивша Југославија и со помалку од 500.000 патници годишно.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 557
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Aug-2018 at 15:06
Не се слагам дека 100 км/х е солидна брзина. Прво, веќе за 2018 е презастарен максимум, а до 2025-30 ќе биде скроз за џабе. Директорот на БДЖ претпоставувам дека не е нешто многу поупатен во современите текови од службеници од сличен ранг кај нас. Прептоставувам дека зборувал пред се' имајќи на ум товарен транспорт и највероватно не е свесен за позицијата на Софија на Балканот во поглед на ИТ сектор и иновации, на пример. Знам доста луѓе кои веќе работат ИТ во Софија, и уште неколку во заминување. Софија е ИТ и стартап центар на Балканот и по се изгледа само ќе расте во тој поглед. Башка, друг пример, енергетскиот пазар во Бугарија е на многу завидно ниво во споредба со закржлвеноста на истиот кај нас.

Во догледна иднина мора и ќе се зголеми протокот на луѓе и инфромации со Бугарија, а сериозна железничка врска може да има многу важна улога во тој процес.
Но ете јас на пример, како фан на воз и во поглед и на удобност, и екологија, и брзина (кога ја има) веќе во најава знам дека не би го користел возот Ск-Софија ако вози поспоро од Тамче. 100км/х е максимална, а не просечна во случајов. Вклучувајќи постојки и станици ќе фаќа едно 5 ч во еден правец.

Подобро ич да не се гради отколку да се фрлат толку тешки пари само ради то шо веќе неколку моста биле изградени. Има многу други стратешки поисплатливи проекти кои можат да се остварат со вакви суми.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3432
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Aug-2018 at 13:27
Pbanks, не можам да се спротивставам на твоите аргументи. Изградбата на пруга од 100км/ч е апсолутно надвор од било каков светски стандард. Сепак, тоа е најблиску до нашите можности. Мостовите и тунелите кон Крива Паланка веќе се изградени за оваа брзина на движење на возовите, тие треба само да се доградат. Било каква опција за градење на пруга од 160км/ч неколкукратно ќе ја зголеми финансиската конструкција на овој проект. Тие пари ги нема Македонија и не може да се задолжи во моментов со нив. Од друга страна, Бугарија нема ниту интерес да вложи во еден така скап проект. Железницата во Бугарија е во сериозни проблеми и прашање е дали ќе издржат и да ја изградат пругата од Ќустендил до Ѓуешево по нова траса со максимум 100 км/ч. Едноставно, премногу проекти стојат на реализација.

На крајот, ЕУ го вметна железничкиот Коридор 8, односно пругата кон Бугарија, во core network на ТЕН-Т мрежата. Ако имале некакви забелешки, а они ги даваат парите во форма на грант и кредити, тогаш сигурно дека досега ќе реагирале на максималната брзина од 100 км/ч.

На самиот крај, Скопје и Софија со воз со 100 км/ч е сосема солидна брзина, ако се земе во предвид фактот дека Бугарија во скоро време не планира да работи на патниот Коридор 8 за нов експресен пат кон Ѓуешево.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9008
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Aug-2018 at 09:54
Originally posted by BOJAN


Пругата со 160 км/ч е недостижна мисија за нас во моментов. Можам да кажам дека и секциите направени во Бугарија и Романија, кои имаат далеку поразвиени железници, не се изградени во голема должина. Имав можност да зборувам со еден од поранешните директори на БДЖ-то и велат дека пругата кон Македонија самата по себе не би донела некој голем профит како и да се гради. Колку за пример, пругата север-југ низ Бугарија, на Коридорот 4, во моментов има искористеност од само 10% на делот од Видин до Софија. А се вложија толку многу пари во изградба на мостот кај Видин.


Не гледам озбилно оправдување ниту со овој аргумент.

Со 100км/ч се исклучува било какво сериозно користење на оваа делница за патнички сообраќај. Гледањето на железниците исклучиво низ призма на тоа дали прават или не прават профит е една логика со која одеше претходната влада и која конечно треба да се отфрли. Мобилноста во регионот, еколошките импликации и сл треба да се многу поприоритетни за една земја/регион кои целат да бидат високоразвиени.

Ако ја анализираме пак перспективата на твојот соговорник од Бугарија, постојат параметри кои може да се корегираат и параметри кои многу тешко може да се корегираат.

Параметарот кој може да се корегира е економскиот развој и производството во регионот со што ќе се генерира потреба да превезување стока. Во ситуација кога регионот е сеуште сиромашен, што друго да се очекува.
Сите ние од овој дел на светот сонуваме за извоз на високоразвиени пазари, но многу помалку работиме на размена меѓу самите нас или пак имаме навики за купување/инвестирање и како физички и како правни лица. Сериозни логистички центри во регионов готово да не постојат, споредено со развиените пазари.

Делот во кој многу потешко може да направиме корекција е густината на население. За репери секогаш зимаме региони како северна италија, бенелукс или рурската област каде густината на населението (комбинирана со нивото на економски развој) овозможува одржливост. На пример, јазолот во Брисел каде што се се вкрстуваат Талис, ИЦЕ и Еуростар, односно на само ~2 часа со воз се Амстердам, Ротердам, Хаг, Келн, Дизелдорф, Антверп, Париз, Лондон, дневно поминуваат ~1200 возови и важи за „најгуст“ јазол во светот.

Таква динамика и можности неможе да очекуваме ниту за 100 години, но може да очекуваме нормално патување до Софија, Солун, Белград, Приштина и Тирана што нема да трае поспоро отколку човек да тргне на пат со Југо.


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 267
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Aug-2018 at 21:29
Не го знам јас точниот податок за финансиите, но има логика муабетот од daci92. Референтната рута поминува по течението на Пчиња и Крива, а алтернативната поминува низ планини што значи ќе треба да се крене повисоко што би значело плус пари за мостови и тунели претпоставувам.

Инаку најголемата разлика во трасата е помеѓу Бељаковце и Гиновци, после горе-долу се прекрстуваат со исклучок на тоа тркалцето во близина на границата со Бугарија Crazy Претпоставувам таму ќе се вози со 20км/ч. Ќе слегуваат луѓето од возот да наберат чај и ќе се качат пак во возот, како порано што правеле со возот до Охрид.

За отстранување на станици и постојки погледнете ја сликата подолу, има еднаков број на станици - на референтната има 2 постојки повеќе.

Comparison of technical characteristics of the Reference and Alternative Alignments by ironm, on Flickr
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1858
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Aug-2018 at 20:51
Разлика на целата пруга бараше скоро комплетно менување на траса, остранување на станици и постојки и уште дополнителни 200-300 милиони евра на цела траса ако не се лажам. Само за првата делница разликата беше околу 30 милиона ,што толку и чини да се реконструира, додека на втората имаше разлика преку 100 милиона. Ова беше дадено како образложение зашто се одбрал проектот до 120 км/ч уште кога се правеа физибилити студиите од шпанската компанија (има назад по страниците дадено детални објаснувања и документи, ако не се лажам и од мене има нешто пишувано на таа тема пред многу години.).
Па и Кичево - Лин е проектирана на 120 км/ч ако не се лажам. За нашава држава реално и нема потреба од поголеми брзини од оваа доколку сите делници се оспособат бар на 100км/ч.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1412
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Aug-2018 at 19:44
Има податок колкава е разликата во цената помеѓу пругата од 100 км/ч и 160 км/ч?

Инаку, дури и директорот на МЖИ да даде оставка, не верувам дека многу би се подобрила ситуацијата. Претпријатието е во катастрофална состојба, па најдобро би било да се укине и да се формира ново, а доколку не може да се среди на овој начин, тогаш треба темелна и скапа реорганизација.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3432
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Aug-2018 at 19:14
Конечно сме развиле интересна дискусија за пругата кон Бугарија. Најпрво, морам да кажам дека и оваа влада е екстремно неодговорна кон овој капитален проект. Директорот на МЖИ заедно со соопштувањето дека имало проблеми на реализација на проектот требало да си даде оставка, а ако нема доблест за такво нешто, владата да го промени. Страшно е неодговорно да си 5 години директор на ова јавно претпријатие и да тврдиш дека имало проблеми со изградбата на пругата. Барем тој директор не беше променет со менувањето на власта.

Страшно е што оваа влада на даден грант од над 130 милиони евра од ЕУ не може ЦЕЛА ГОДИНА да спроведе успешен тендер за втората фаза од пругата кон Бугарија.

Пругата со 160 км/ч е недостижна мисија за нас во моментов. Можам да кажам дека и секциите направени во Бугарија и Романија, кои имаат далеку поразвиени железници, не се изградени во голема должина. Имав можност да зборувам со еден од поранешните директори на БДЖ-то и велат дека пругата кон Македонија самата по себе не би донела некој голем профит како и да се гради. Колку за пример, пругата север-југ низ Бугарија, на Коридорот 4, во моментов има искористеност од само 10% на делот од Видин до Софија. А се вложија толку многу пари во изградба на мостот кај Видин.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 46>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.