build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коридор 8

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 47>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 11-Jun-2016 at 11:42
Проектираната брана Вакуф:


Цело кетеново иде под вода, а се гледаат и столбовите од претходната акција за градење на пругава.


Езерово не може да се направи, демек ќе се потопиле камењата во Куклица.
Само не ми е јасно каде ќе биде изместен патот за Кратово...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 11-Jun-2016 at 12:29
Пожелавам ви да си направите язовира при Кетеново -правилно като хората и линията над него -каква гледка би било само-КРАСОТАYesYesYesCheers
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 17-Jun-2016 at 13:46

Проектирањето на железничката пруга кон Албанија ќе заврши до крајот на годината

Железничка пруга долга 63 километри ќе се гради и кон Албанија, од Кичево до албанскиот град Лин


Македонија | петок, 17 јуни 2016, 1:50 PM


0
СПОДЕЛУВАЊА


Сподели на Facebook

Сподели на Twitter
    

gruevski-misajlovski-voz-640x464

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски истакна дека проектирањето за изработка на основен проект за еднаколосечна електрична пруга е започнат во 2014 година.

-Во тек е проектирање во должина од 63 километри, а дополнителн ќе се проектира и еден крак до Охрид. Вкупната инвестиција за проектирање е 9,7 милиони евра. Проектирањето ќе треба да заврши до крајот на ова година. До сега се завршени околу 60 проценти од проектирањето. Откако истото ќе заврши ќе увидиме колку е проценетата вредност за изградба на пругата, вели Мисајловски.

gruevski-misajlovski1

Тој додава дека се планира финансирањето да се обезбеди од ИПА или преку други меѓународни финансиски институции. Министерот посочува и дека идната недела ќе присуствува на министерски состанок со министрите од западен Балкан и претставници од ЕК на кој ќе ја презентира важноста од овој проект и потребата од неговото финансирање.

Железничкото поврзување меѓу Македонија и Бугарија треба да заврши најдоцна до 2020 година.
http://rsm.mk/web/?p=135990

Za vo idnina ne bi bilo loso da se razmisli i za pruga od Ohrid do Bitola.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 18-Jun-2016 at 10:27
Три-четири пати градеа досега, уште ќе градат?Или мислат на втор колосек
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 01-Jul-2016 at 17:28
Слики братя сликайте по нещо не ни забравяйте!!!!!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 07-Jul-2016 at 01:22
http://fokus.mk/novi-sanktsii-za-makedonija-od-eu-stopirani-ushte-69-milioni-evra/


Со други зборови заборавете на овој проект
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 07-Jul-2016 at 01:24
SuicideSuicideSuicide

Edited by Danielbtmk - 07-Jul-2016 at 01:24
Back to Top
Bube View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Bube Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 07-Jul-2016 at 22:06
Полека не рипајте, финансиите не се проблем, има и други финансиери кои радо би дале пари. Најголемиот проблем е вољата да се изгради оваа пруга.
Оти ако се изгради, нема да може веке да се „гради„.

п.с. Македонија не е беспомошна и зависна поради некоја си квази институција.

Edited by Bube - 07-Jul-2016 at 22:10
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 08-Jul-2016 at 10:09
@Bube Македонија е многу повеќе од зависна земја а ако е ЕУ квази институција... Тогаш имаш сериозен проблем со реалноста.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 08-Jul-2016 at 10:54
Јас разбирам многу мозоци се испрани од пропагандата на власта. Губењето на европски пари за пругата кон Бугарија е само еден гест за тоа накаде ќе се движат работите ако во земјава не се променат некои лица на врвот, заедно со некои трендови. Пругата кон Бугарија со ова дефинитивно нема да биде готова во планираниот рок до 2020 година.

А јас не знам кои се тие други заинтересирани финансиери за овој капитален проект. Можеби има нешто што некои форумџии го знаат, а пошироката јавност не. Нешто слично на „Скопје 2014“, па да се вратиме назад во февруари 2010 година, тие го знаат, а ние не овој проект.

Пред да си правите нови екскурзии со мозокот, треба да пресметате дека реакцијата од таквите екскурзии нема да биде слична на онаа од Асоцијацијата на архитекти на Македонија.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 08-Jul-2016 at 15:34
Е ДОБРЕ ТОГАВА ЗАЩО ИЗЧЕЗНАХА 100 000 000 МЛН ДОЛАРА ПРЕЗ 1994ГОДИНА И РАБОТАТА ПРЕКИНА ТОГАВА -ЩОМ ВСИЧКО ВИ Е НАРЕД !!!!ДАЛИ НЕКОЙ НЕ ОБРЪЩА КАРУЦАТА С КОЛЕЛАТА НАГОРЕ ДА РУТИ ТОЯ ПРОЕКТ ! OhnoOhnoOhnoDunnoDunnoDunno
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #752 Posted: 08-Jul-2016 at 16:04
Таков народ и држава. Најмило да крадиме наместо да Градиме.
Back to Top
Bube View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Bube Quote  Post ReplyReply #753 Posted: 08-Jul-2016 at 19:12
@Avijacijamk: Не би ти реприцирал, едноставно не сме ни во соседни димензии...а и не ми се пишува толку...ама ако малце се сомневаш во себе си... еве пребарувај во интернет за евродоларот, за скриената инфлација на еврото, за „отцепувањето„ на франкот од еврото....за цената на златото...

За кратко ќе ти стане јасно дека еврото има сериозни проблеми...она што кај нас се продава за „санкции„ на ЕУ, во Грција, Португалија и Италија се вика „ Договор за штедење и ограничување на буџетскиот дефицит...
И ваму и таму се кратат пари...

Политичката ситуација во МКД е таква да ЕУ со радост гледа причина да не даде пари, кои дополнително би ја подгреале инфлацијата на еврото. Јасно е дека се работи за смешни пари...ама не се крати само кај нас...

ЕУ чија главна цел е рекомпонирање на националните држави, уништување на нијзината култура, промена на демогравските односи,ограничувањето на правата и слободата на нејзините граѓани....итд...итд... за мене е квази институција чии денови се одбројани...

Ontopic: Да се недаваме дека нашите ќе ги фати инает, и ќе ја изградат пругата за далеку помалку пари и побрзо време. Можности има. (имаше во медиумите пред некое време за алтернативни понуди, некој предвидел дека ЕУ ќе се повлече...)

Edited by Bube - 08-Jul-2016 at 19:14
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #754 Posted: 08-Jul-2016 at 20:27
Уште кога си напишал(а) „демогравски“ јасно ми е со кого си имам работа. ВМРО до гроб, и честито штипска диплома.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Bube View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Bube Quote  Post ReplyReply #755 Posted: 09-Jul-2016 at 16:18
Кај ишчеш ти некрстен? Ја еден ден немам стапнато во македонска школа, а не па диплома да имам, јазикот го учев од родителите.
А колку сум Вмровец се гледа по моите постови наназад..

Edited by Bube - 09-Jul-2016 at 16:20
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #756 Posted: 09-Jul-2016 at 17:14
Originally posted by Bube

Кај ишчеш ти некрстен? Ја еден ден немам стапнато во македонска школа, а не па диплома да имам, јазикот го учев од родителите.
А колку сум Вмровец се гледа по моите постови наназад..


Respekt za predhodniot post i objasnuvanje! Thumbs%20Up
I ne se zamaraj za clenot "Gitardemon" i takvite  kako nego koi se zaslepeni od zajkovata politika na "samodestrukcija"...sekoj eden sto ne misle kako niv e po avtomatizam "VMRO", a cim se "fatil" za edna gramaticka greshka namesto da ti replicira argumantirano so fakti, dobro si si ja zavrshil rabotata!
ps. da se nadevame na finansiranje na zeleznickata pruga K8 kon BG od kineskata razvojna banka EXIM, em poseriozni se, em bez uceni   Cheers
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Brno, Czechia
Online Status: Offline
Posts: 345
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #757 Posted: 09-Jul-2016 at 17:40
Originally posted by Macedunicus


Originally posted by Bube

Кај ишчеш ти некрстен? Ја еден ден немам стапнато во македонска школа, а не па диплома да имам, јазикот го учев од родителите.
А колку сум Вмровец се гледа по моите постови наназад..
Respekt za predhodniot post i objasnuvanje! Thumbs%20UpI ne se zamaraj za clenot "Gitardemon" i takvite  kako nego koi se zaslepeni od zajkovata politika na "samodestrukcija"...sekoj eden sto ne misle kako niv e po avtomatizam "VMRO", a cim se "fatil" za edna gramaticka greshka namesto da ti replicira argumantirano so fakti, dobro si si ja zavrshil rabotata!ps. da se nadevame na finansiranje na zeleznickata pruga K8 kon BG od kineskata razvojna banka EXIM, em poseriozni se, em bez uceni   Cheers

Многу креативен никнејм, од кај ти е?
ಠ_ಠ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #758 Posted: 09-Jul-2016 at 18:24За сè има вторпат
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #759 Posted: 09-Jul-2016 at 21:04
Originally posted by Macedonicus

Originally posted by Macedunicus


Originally posted by Bube

Кај ишчеш ти некрстен? Ја еден ден немам стапнато во македонска школа, а не па диплома да имам, јазикот го учев од родителите.
А колку сум Вмровец се гледа по моите постови наназад..
Respekt za predhodniot post i objasnuvanje! Thumbs%20UpI ne se zamaraj za clenot "Gitardemon" i takvite  kako nego koi se zaslepeni od zajkovata politika na "samodestrukcija"...sekoj eden sto ne misle kako niv e po avtomatizam "VMRO", a cim se "fatil" za edna gramaticka greshka namesto da ti replicira argumantirano so fakti, dobro si si ja zavrshil rabotata!ps. da se nadevame na finansiranje na zeleznickata pruga K8 kon BG od kineskata razvojna banka EXIM, em poseriozni se, em bez uceni   Cheers

Многу креативен никнејм, од кај ти е?


Valjda od kade sto ti e i na tebe... Big%20smile
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2379
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #760 Posted: 20-Jul-2016 at 16:12
Ветеринарни инспектори од Куманово, минатата недела закопале добиток со јазлеста кожа на место предвидено за железничка пруга, па морале да ги ексхумираат мршите.

http://kumanovonews.com/vesti/otkopuvaat-mrtvi-kravi-od-jazlesta-koza-vo-klecovce
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 47>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.