build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Коридор 8
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коридор 8

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 47>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 23-Nov-2016 at 14:43
Нещо за пругата кон Бугария-слики напредък!!!!Dunno
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 23-Nov-2016 at 18:00
Previous
 
Па можно е македонските власти да претстават пред јавноста некаков лажен напредок во наредните 3 (ТРИ) недели.
 
На 11 декември 2016 треба да се одржат вонредни парламентарни избори, па можно е да ги видиме политичарите од владејачките партии на железничките пруги со лопатите во рацете - тоа е единствен период кога држат лопата во рака, бидејќи претежно се занимаваат со загревање на нивните бирократски фотељи, наместо со копање за леб или за изградба на железничка пруга.
 
Потоа ќе поминат изборите на 11 декември 2016 и железничката пруга - исто како и досега - ќе остане неизградена и заборавена.


Edited by Dexter26 - 23-Nov-2016 at 18:00
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 18-Dec-2016 at 11:36
OhnoЛошо много лошо протакване на тоя проект още много време -заради политическата нестабилност и кръгова спирала на избори до дупка без легитимно правителство!!!!Ohno
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 18-Dec-2016 at 12:23
Гени не се работи за политичката нестабилност ,се работи за незаинтересираност на политичарите оваа пруга да се заврши навремено.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 09-Jan-2017 at 10:57
ПРУГАТА КОН АЛБАНИЈА СЕ ПРОЕКТИРА СПОРЕД ЗАБЕЛЕШКИТЕ НА УНЕСКО

Сања Наумовска

Проектантот на железничката линија Кичево - Лин, дел од Коридорот 8 што ја поврзува Македонија со Албанија, ќе мора да ги земе предвид забелешките на УНЕСКО за локацијата на пругата. Шпанската „Типса“, која има рок до средината на годинава да го заврши проектот за западниот дел од Коридорот, треба да се држи до Студијата за оценка на влијанието врз животната средина, направена за оваа делница, и во која веќе се земени предвид и овие забелешки. Предвидено е пругата да минува над селата Радолишта, Калишта и Радожда, каде што, пред да ја напушти територијата на земјава, е планирано да се доближува на само десетина метри до самиот езерски брег. Ова, според УНЕСКО, е причина за загриженост и се заканува да го смести Охрид на листата на Светско наследство во опасност.

Во „Македонски железници-Инфраструктура“ велат дека изградбата на пругата кон Албанија се предвидува да започне во 2018 година, а проектирањето на делницата Кичево - Лин во должина од 63 километри треба да заврши во јуни годинава. Шпанската фирма по изработката на основниот проект ќе треба да распише и јавен повик за избор на фирма која ќе ја гради пругата. Процените за финансиските средства кои ќе бидат потребни за изградба се движат од 300 до 550 милиони евра. Тешките делници со комбинации на ридести и рамничарски делови и потребата од изградба на неколку мостови и тунели, ја качуваат цената на еден километар пруга и над 5 милиони евра. Предвидено е на оваа делница да може да се вози со брзина од 100 километри на час.

Во меѓувреме, информираат од „Инфраструктура“, продолжува и изградбата на источниот дел од коридорот кон Бугарија. Првата делница Куманово - Бељаковци во должина од 30 километри, треба да биде завршена до крајот на годинава.

„За втората делница Бељаковци - Крива Паланка во должина од 36 километри е објавен оглас за претквалификација за избор на фирма за изградба и во тек е евалуацијата. За оваа делница се обезбедени и финансиски средства со кредит од ЕБРД во висина од 145 милиони евра. За третата делница, пак, од Крива Паланка до Деве Баир во должина од 24 километри, која според пресметките ќе чини околу 350 милиони евра, пари не се обезбедени. Во моментов во тек е проектирањето, кое треба да заврши во септември годинава“, соопштуваат од „Железници“.

Доколку се испочитува предвидената динамика и се обезбедат неопходните финансиски средства, предвидувањата се дека пругата кон Бугарија би била во сообраќај до крајот на 2022 година. Сепак, дали ќе се запази овој рок ќе зависи најмногу од втората, а особено од третата делница, кои се градат на исклучително тежок планински предел со многу мостови и тунели. Според проектот, велат во „Инфраструктура“, и граничната линија на пругата со Бугарија се наоѓа во тунел долг 2 километри.

Освен инвестициите во изградба на пруги по Коридорот 8, годинава „МЖ Инфраструктура“ ќе размислува и за електрифицирање на дел од пругите, по кои се' уште возат дизел возови. Од вкупно 700 километри пруга во Македонија, електрифициран е само Коридорот 10 во должина од 234 километри. Во иднина е планирано да се електрифицираат и правците Скопје – Кичево, Скопје – Волково - Блаце и Велес - Битола.

http://utrinski.mk/?ItemID=F2F56EE51E21EC4E94D118580316E116
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 09-Jan-2017 at 17:43
Сите се натегаме за пруга до Бугарија, а ние и онаму каде има пруга нема возови. Скопје-Солун
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #787 Posted: 31-Jan-2017 at 19:28
Кво стана с тая пруга че не вечерах ме !!!OhnoOhnoOhno
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #788 Posted: 31-Jan-2017 at 22:12
Другар, кога ќе ја снема Македонија како држава, ќе се направи пругата, тука пруга мора да има.
Значи брзо ќе биде.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #789 Posted: 03-Feb-2017 at 12:30
Напредък в участъка Куманово - Беляковци към дата 2 януари 2017 г.:

Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #790 Posted: 04-Feb-2017 at 11:46
Брей кой ли има достъп до такива снимки -чак пък от сателит?????Eeek3Bow
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #791 Posted: 04-Feb-2017 at 11:52
Значи се работи, така ??
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #792 Posted: 06-Feb-2017 at 09:27
Очевидно се работи. Така като гледам даже, тази година релси ще се слагат.
Някой може ли да ми припомни до кога беше срокът за изпълнение на този участък?

Edited by katani - 06-Feb-2017 at 09:27
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #793 Posted: 06-Feb-2017 at 10:04
Рокот на завршување на работите беше длабоко во минатото . Ако се потсетам дека во 2014 година добивме кредит за делницата Бељаковце-Крива Паланка и беше започната процедурата за тендер за избор на изведувач, тогаш можеш да си замислиш кога требало да биде завршена пругата Куманово-Бељаковце.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #794 Posted: 06-Feb-2017 at 12:04
Originally posted by katani

Очевидно се работи. Така като гледам даже, тази година релси ще се слагат.
Някой може ли да ми припомни до кога беше срокът за изпълнение на този участък?


Се работи, се работи, како да не. А подготвен терен за релси има само неколку километри кај село Режановце (недостасува тој потег на сликата).
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #795 Posted: 06-Feb-2017 at 13:58
Сега проверих - срокът за завършване е бил септември 2016 г. Е, строителството се проточва, но дано поне тази година да свирне свирка при Беляковци. Дай Боже!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #796 Posted: 06-Feb-2017 at 16:48
Мора ли да се слушаат прислушувани разговори за да се дознае што се прави со парите. Иам инфо дека тука се игра прилично матно. Само треба да се следат тендерите, колку ги има, колку пати која фирма се јавувала, која фирма го добила тендерот, колку пруги има изградено таа фирма и сл.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #797 Posted: 06-Feb-2017 at 19:08
Originally posted by katani

Очевидно се работи. Така като гледам даже, тази година релси ще се слагат.
Някой може ли да ми припомни до кога беше срокът за изпълнение на този участък?


Немој да веруваш во нешто што не си го видел со свои очи.
Критичар за критика
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #798 Posted: 07-Feb-2017 at 12:06
Originally posted by Bojan10

Мора ли да се слушаат прислушувани разговори за да се дознае што се прави со парите. Иам инфо дека тука се игра прилично матно. Само треба да се следат тендерите, колку ги има, колку пати која фирма се јавувала, која фирма го добила тендерот, колку пруги има изградено таа фирма и сл.
А м нали  Вибе го строи това не е некой незнаен!!!!
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #799 Posted: 07-Feb-2017 at 12:39
И аз това щях да отбележа - Вибе са една от най-сериозните компании в жп строителството в Европа, че ако не и в световен мащаб.

H.F.Wiebe

Edited by katani - 07-Feb-2017 at 12:47
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #800 Posted: 07-Feb-2017 at 13:46
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 47>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.859 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.