build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коридор 8

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 424344
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 119
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #861 Posted: 01-Dec-2017 at 12:34
Много интересни исторически данни. Благодаря!
п.п. Аз ви готвя още изненади: нови снимки от старата линия, този път в района на селата Кетеново, Вакъф и Шопско Рударе. Намерихме доста съоръжения (тунели, водостоци) на различно ниво на завършеност.

Edited by katani - 01-Dec-2017 at 12:35
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11394
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #862 Posted: 09-Feb-2018 at 10:15
За третата фаза од пругата кон Бугарија обезбедени нови 71,5 милиони евра

По обезбедените финансиски средства за првите две етапи од изградбата на железничката врска со Бугарија, македонската влада започна со собирањето на средствата и за третата делница од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир. Со ревидираната Секторска оперативна програма за транспорт 2014 – 2020 од ИПА 2 програмата, за овој инфраструктурен проект се обезбедени 71,5 милиони евра. Нашата земја веќе обезбеди кредитно задолжување во висина од 68,6 милиони евра за третата фаза од пругата кон Бугарија. Имено, дел од подигнатиот кредит од 145 милиони евра од ЕБОР за пругата Бељаковце – Крива Паланка се пренамени за последната и најтешка делница од капиталниот проект.

Од Министерството за транспорт и врски информираат дека вкупните средства од оваа ИПА програма изнесуваат 127,2 милиони евра.

http://build.mk/za-tretata-faza-od-prugata-kon-bugarija-obezbedeni-novi-71-5-milioni-evra/
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #863 Posted: 14-Feb-2018 at 14:36
Утринава поминав по автопатот Табановце - Скопје и да честитам. На пругата се работи со засилено темпо, станицата Куманово Ново е при крај со бетонскиот скелет. Забележав два колосека ,не видов дали има повеќе бидејќи брзо поминав, но пругата веќе е поставена и останува да се спои во еден колосек на излезот кој веќе е започнат и е до надвозникот. Имаше доста работници и машинерија.  Ако повторно ме носи патот ќе застанам и сликам.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 292
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #864 Posted: 14-Feb-2018 at 20:39
Браво Даци добри вести от Македония ! Снимай при първа възможност!!!!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #865 Posted: 15-Feb-2018 at 14:01
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 119
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #866 Posted: 23-Feb-2018 at 13:59
И в Google карти вече се вижда положения железен път до гара Куманово Ново, даже ми се видяха и две стрелки там, но изображението е лошо и не съм сигурен дали не греша.

Edited by katani - 23-Feb-2018 at 14:35
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2322
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #867 Posted: 03-Mar-2018 at 22:49
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 292
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #868 Posted: 05-Mar-2018 at 16:56
Дайте нещо снимки на новите релси до Куманово ново!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2322
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #869 Posted: 09-Apr-2018 at 17:25
Нов шљунак поставен до пред Бејтова Њива. Понатаму, гола жолта земја.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 424344

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.