build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Коридор 8
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коридор 8

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 44454647>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #901 Posted: 06-Aug-2018 at 22:57
Originally posted by hcitrS

Подобро ич да не се гради отколку да се фрлат толку тешки пари само ради то шо веќе неколку моста биле изградени. Има многу други стратешки поисплатливи проекти кои можат да се остварат со вакви суми.

Ова е одење во друг, уште поголем екстрем. Да не губиме од вид дека пругава дури и со 100 km/h е совршено адекватна за нашите потреби за товарен сообраќај, а тоа е сосема доволна причина за изградба. Дури и со 100 km/h ова е многу значаен развоен проект кој ќе донесе значајни можности за развој на економијата и ќе учествува во создавање на посилна финансиска основа за да во некое идно време можеме да размислуваме и за нова пруга со поголеми брзини. А во муабетов воопшто и не ги спомнавме штетите и загубите од сите грчки блокади. Тоа е уште еден аргумент зошто пругава треба да се стави во функција што побрзо. Да не заборавиме што ни се случи во првата половина од 90-те кога бевме отсечени и од север и од југ, а со тоа останавме без железничко поврзување со светот. Преголема цена плативме заради нашата слаба железничка поврзаност, можеби си премногу млад за да се сеќаваш. Но блокадите реално никогаш не ни престанаа, само добија поблага форма... стално имаше по некој штрајк, де во грчките железници, де во солунското пристаниште, де генерален штрајк, де не знам какви други блокади се изродуваа. Во услови кога грците ќе спуштат рампа, дури и пруга за 40 km/h ќе ни изгледа одлично за товарен сообраќај. Да имавме макар таква алтернатива, веројатно они немаше ни да се глупираат со ембарго. А ми се чини и дека сите последовтелни блокади на железничкиот сообраќај кон грција придонесоа добар дел од нашите компании за кои железничкиот транспорт е економски поисплатлив, сепак долгорочно да се ориентираат на друмски превоз на стоки. Тоа е една индиректна економска штета за која не се зборува, но е од големи размери.

100 km/h?  It sucks, знам. И мене ми е криво за проектираната брзина, особено кога ќе се види колку години поминаа и допрва ќе поминат. Но да бидеме реални, пругава и со таква брзина има огромно економско и огромно стратешко значење за нас. Воопшто го немаме тој луксуз да размислуваме за недоградување на пругава.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #902 Posted: 07-Aug-2018 at 10:40
Аргументацијата на Кловер ја разбирам до некаде, но не се согласувам ниту со него ниту со Бојан.

Кловер поставува дека ако не се изгради ова вака сега, нема воопто да се изгради. Пристапот е грешен. Ако се има волја, корекции може да се направат уште сега и проектот да се реализира како што треба. После СК2014, никој неможе да ме убеди дека пари нема. Се работи за приоретизирање, ако треба низа други проекти ќе се замрзнат, ама едниот да се направи како што треба. Ваквиот пристап ќе не чини многукратко на подолг рок.

Во врска со споредбата која ја даде Бојан за Словенија. Туѓите пракси неможе да се копираат под индиго. Словенија можеби може да патува со 100км/ч бидејќи за 1-2 часа во било кој правец стига до Трениталиа и ОББ.

Македонија пак е опкружена со рудиментирани железници. Затоа потребен е многу постратешки пристап на регионално ниво, не само на национално ниво. А пристапот може да почне и билатерално (во случајов со Бугарија). Ако сите го сметаме само времето кое е потребо да се стигне до националните граници, ништо не правиме.

Луѓе, пак ќе повторам никој не зборува за воведување на Маглев, но 100 проклети километри на час се навистина мизерна основа за долгорочен развој.


Edited by pbanks - 07-Aug-2018 at 10:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #903 Posted: 07-Aug-2018 at 12:48

проклество и мизерија е навистина да паѓаш во очај ако нешто не ти е по ќеиф Панкс, но ко што вели Кло поарно врапче во рака него Гулаб на гранка, но понекогаш треба трпение а она што е наше ќе си дојде, бидејќи сме си го сакале барале и конечно сториле, интересно е што ко мед и млеко моменталната флоскула требало во вакви околности на земи или оставу еу а директно под европски ритисок, требаше бар да капнат од млекото една капка ако не сакаат да пуштат ронка од медот!

сега капките биле неопходни за другде, ок, но К8 е паневропски коридор а не само локален мост, по таа логика требало многу поодамна да не конектираат со европска членка ко Бугарија, а за тоа особено нив да ги принудат, та да ни се мотивација и нам за што е во наши сили да истераме колку можеме поозбилно, но не секогаш сме фокусирани озбилно на транспортот колку на производството, логично ако не друго имаме и други транспортни опции освен железничкиот сообраќај, но што направивме ние за Авио Карго да го промовираме поозбилно, или пак дали е возможно со Вардарска Долина бар по воден пат да сме поврзани со Солун, на некои проекти работиме но и она што почнало да се работи го забошотуваме, Карго Аеродром иако беше во пакет со инвестициите на ТАВ ништо не бидна со тоа, зар оваа влада не може да засука ракави и да се комплетира таа идеја!? што не значи дека треба К8 како патен коридор да се запостави ...

но кога сакаме преку Леб погача во право си ќе сонуваме гладни за просото, а сетне соно и некој ќе го оствари но по која цена, Кина предложи хајспидка Солун-Будимпешта [1] но на евроболшевиците тоа не им се свиѓа, така се плашат дека тие утре нема да имаат влијание тука, а сега не сакаат да одврзат ќесе бидејќи треба на ситно ушто долго да не играат, а додека чекаме тие да се разберат меѓусебно кој прв да почне маглев траса по К10 ќе дочекаме и хиперлуп опции на маса [2] цената велат ќе им биде слична [3] но ќе треба и долги/големи тунели 50км~10милј. [4] конечно со хајспидка тешко дека ќе тера Карго та пак ќе си тераме со постојните пруги за тоа, што значи и ваква со 100км/с на К8 ќе биде добредојдена, но најдобро ќе биде по неа да пуштиме и туристички патнички возови она нашите дотраени композиции па бар како маркетинг спин да се искористи дека сеуште некаде во еу функционира нормално Олд Скул Железнички транспорт, да можеш да извадиш од прозор глава ако некој прднал


Edited by Zelenikovo - 07-Aug-2018 at 12:53
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #904 Posted: 05-Sep-2018 at 07:10
Шест компании и обединения в търга за проект на жп трасето Радомир – Гюешево – Македония
от 05.09.2018, Автор: Милена Василева

Шест компании и обединения участваха в търга за проектиране на модернизацията на железопътната линия Радомир – Гюешево – граница с Република Македония в 2 обособени позиции. Предварителната обща стойност на двете позиции е 16 860 145.48 лв. без ДДС. Времето за изпълнение е 26 месеца. За позиция 1 играят и шестимата кандидата, а за позиция 2 - само трима от тях.
Участниците в търга са:
- "Ди Ем Ай Дивелопмънт" ЕООД - позиция 1 и позиция 2.
- Обединение "Инфра – Свеко" ДЗЗД, съставено от "Инфра Про Консулт ООД" и "Свеко Енергоремонт" АД – позиция 1.
- ДЗЗД "Уверде Смарт", в което са "Уватерв" ЗАД, "Ер Джи Консулт" ООД, "Дейта груп" ЕООД" и "Рутекс" ООД - позиция 1 и позиция 2.
- ДЗЗД "Евротранспроект – Трансгео", състоящо се от "Евротранспроект" ООД и "Трансгео" ООД - позиция 1
- ДЗЗД "Коридор -8 -2025", с партньори "Транс Ел Инженеринг" ООД, "Вектор Бул" ООД, "Айзенбан унд Баупланунгс Гезелшафт" ГМБХ – Германия, позиция 1.
- Консорциум "Нет ИКюИ",в което влизат "Нет Инженеринг" АД и "ИКюИ Контрол" ООД - позиция 1 и позиция 2.

Позиция 1 включва оптимизация и актуализация на предпроектни проучвания и идеен проект за модернизация на жп участъка Радомир – Гюешево, идейно проектиране за жп участъка Гюешево – граница с Македония и изготвяне на ПУП и технически проект за модернизация на двата жп участъка. Срокът е 26 месеца, стойността е 16 638 304.87 лв. без ДДС.
Позиция 2 е за актуализация на подробната програма за модернизация и на стратегията за провеждане на тръжни процедури, както и за изготвяне на документация за кандидатстване за финансиране на строителството на железопътните участъци Радомир – Гюешево и Гюешево – граница с Македония. Срокът е 4 месеца, индикативната стойност е 221 840.61 лв. без ДДС.
Проектът се финансира от ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура", приоритетна ос 1 "Развитие на железопътната инфраструктура по "основната" Трансевропейска транспортна мрежа". Първоначално работата по проектите беше предвидена за ОПТ и включваше цялото трасе София - Перник - Радомир - Гюешево - граница с Македония. Впоследствие то беше разделено на две части и фазирано за този програмен период.
С финансиране от Техническа помощ на ОПТТИ по проекта на "София – Перник – Радомир" работиха за 9.5 млн. евро ДЗЗД "Нет - Италфер – ИКЮИ", съставено от Italferr - Италия, EQE - САЩ, Нет - България. След избора на изпълнител за технически проект на жп трасето Радомир - Гюешево - граница с Македония и изработването му следва да бъдат обявени два търга за строителство: за София – Радомир и за Радомир – границата с Македония.

Източник: Строителство Градът

Edited by katani - 05-Sep-2018 at 07:10
Back to Top
Bube View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Bube Quote  Post ReplyReply #905 Posted: 11-Sep-2018 at 17:27
https://ibb.co/cDZJaU
https://ibb.co/d8MLpp
https://ibb.co/e796Up
https://ibb.co/mi8N29
https://ibb.co/h14JaU
https://ibb.co/jMtBvU
https://ibb.co/j9rQN9
https://ibb.co/mRa8aU
https://ibb.co/cXii9p
https://ibb.co/k3BgvU
https://ibb.co/bJZqpp
https://ibb.co/cbOGUp
https://ibb.co/fmNt9p
https://ibb.co/gEUvN9
https://ibb.co/nDffpp
https://ibb.co/kKc4FU
https://ibb.co/kbQfpp
https://ibb.co/jAsX29
https://ibb.co/jm7bUp
https://ibb.co/ckCRUp
https://ibb.co/kMsFN9
https://ibb.co/bJzgUp
https://ibb.co/eiac29
https://ibb.co/hhyVN9
https://ibb.co/gcYEh9
https://ibb.co/bGS1Up
https://ibb.co/fkKRvU
https://ibb.co/deLiaU
https://ibb.co/i6QAN9
https://ibb.co/gQVc29
https://ibb.co/j1Wjh9
https://ibb.co/dbxwvU
https://ibb.co/m8WZh9
https://ibb.co/mn99FU
https://ibb.co/dnSkpp
https://ibb.co/kMc1Up
https://ibb.co/ibetaU
https://ibb.co/fnWvpp
https://ibb.co/kb6jh9
https://ibb.co/f9M6vU
https://ibb.co/b13Qpp
https://ibb.co/cZVuh9

Edited by Bube - 14-Sep-2018 at 10:27
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #906 Posted: 11-Sep-2018 at 20:19
На линкот кој го пуштивте нема никакви слики.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #907 Posted: 16-Sep-2018 at 15:49

Еве дел од фотките на Bube

1

2

3

4

5

6

7


8


9


10


Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #908 Posted: 17-Sep-2018 at 07:42
хвала ! дайте всички фотки!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12534
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #909 Posted: 14-Dec-2018 at 09:40
Ќе се потпише договор за грант за втората фаза од пругата кон Бугарија

Во Министерството за финансии денеска ќе биде потпишан договор за користење 70 милиони евра грант од инструментот на Европската унија – Инвестициска рамка за Западен Балкан – ВБИФ (Western Balkans Investment Framework – WBIF) кој ќе се користи за изградба и реконструкција на железничката делница Куманово – Бељаковце од пругата кон Бугарија.

На потпишувањето на договорoт помеѓу Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој, ќе се обратат премиерот Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски, амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар и директорот на канцеларијата на ЕБОР во Скопје, Анка Јоана Јонеску.

За втората фаза од пругата кон Бугарија на источниот дел од Коридорот 8, се обезбедени 145 милиони евра, од кои 70 милиони евра грант од ЕБОР, а останатите се заем. За деблокирање на изградбата на првата делница од пругата, од Куманово до Бељаковце, треба да се потпише анекс на Договорот за изградба, по што ќе следат нов тендер, избор на изведувач и старт на градежни работи. Првата фаза од пругата, од која се изградени само осум километри, се очекува да биде готова за 16 месеци, а втората фаза би завршила до 2021 година. За третата делница од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир се преговара за средства со меѓународни финансиски институции.

https://plusinfo.mk/%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BF%D0%B8%D1%88%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0/
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #910 Posted: 15-Dec-2018 at 19:53
Извадок од интервју со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески

Има неколку грантови за пругата кон Бугарија. Првиот беше најавен лани во Трст, но досега нема ништо од изградбата. Зошто? Може ли Македонија да ги изгуби парите поради застојот?

-Не се согласувам со вашата констатација дека нема активности. Прво, обезбедени се средства од 70 милиони евра за втората фаза за изградбата на делницата Бељаковце-Крива Паланка, за што следната недела ќе се потпише договор. Исто така, од оперативната програма ИПА 2017 -2020 обезбедени се 60 милиони евра за третата фаза од Крива Паланка до Деве Баир. Застој нема, напротив, сите пречки кои се појавија во првата фаза веќе се надминати и градежните работи се одвиваат со посакуваното темпо и во наредниов период ќе бидат уште повеќе интензивирани. Очекуваме рехабилитацијата на делницата од Куманово до Бељаковце да биде завршена во текот на следнава година. Тендерот за изградба на делницата од Бељаковце до Крива Паланка за што вие прашувате е веќе во тек и првата фаза на претквалификација на компаниите заврши. За реализацијата на овој проект веќе се обезбедени 145 милиони евра, од кои 70 милиони евра од Европската Унија – грантот кој го спомнавте и 75 милиони евра од заем од Европската банка за обнова и развој. Очекуваме изградбата да започне следната година, а да заврши во 2023 година. За третата фаза од пругата кон Бугарија, делницата Крива Паланка – Деве Баир, работиме на обезбедување на целосната финансиска конструкција.

Сакам да нагласам дека Меморандумот кој го потпишавме со Република Бугарија предвидува точно утврдени рокови за завршување на изградбата и согласно со овие рокови, очекуваме пругата од македонска страна да биде комплетно завршена до 2025 година.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/12/112413/
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #911 Posted: 30-Jan-2019 at 12:12
Нещо за 2ра фаза за първа копка и изведувач чува ли се за Беляковци-Крива Паланка ???
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12534
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #912 Posted: 02-Mar-2019 at 18:45
Според изјавата на Кочо Анѓушев, наводно околу 70% од градежните работи на пругата кон Бугарија биле завршени.https://www.facebook.com/mtc.gov.mk/

Edited by Џоле - 02-Mar-2019 at 18:45
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1558
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #913 Posted: 02-Mar-2019 at 19:05
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 792
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #914 Posted: 02-Mar-2019 at 23:18

Капитален проект, после 25 години успеавме да завршиме 70% од некогаш функционалната пруга до Бељаковце
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #915 Posted: 03-Mar-2019 at 02:42
Браво поздравление за напредъка ! За жалост дано не закъкнеят сроковете за доизграждане които във времето са решаващи!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1558
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #916 Posted: 04-Mar-2019 at 18:50
Можеби пуштањето во употреба на пругата кон Бугарија ќе биде дел од активностите при прославувањето 100 години од крајот на Втората светска војна. Или пак ќе се чека пратеникот Амди Бајрам, член на делегацијата на Собранието на одамна поранешната поранешна југословенска Република Македонија да се врати од свечената прослава по повод пуштањето во употреба на првите 1.000 километри пруга на Марс да се врати, па да може да се пушти пругата кон Бугарија. Или пак новиот премиер во 2042 ќе рече дека претходната влада со своето неодговорно и криминално однесување направила низа грешки при изградбата на втората делница од третата фаза, па ќе мора да се земе кредит од Кенија за да се решат проблемите, па наместо ветениот јануари 2044, пуштањето ќе се одложи две години.

„За овие година ипол напредокот е до 43 отсто или со други зборови некаде околу 70 отсто од градежните активности. Сите подготвителни работи во делот на документацијата веќе се решени и сега ни преостанува само интензивно да се работи на терен и јас очекувам дека процентите на имплементација и реализација ќе растат значително. Знаете дека ова е прва од трите делници на пругата према Бугарија“, изјави вицепремиерот Анѓушев.

Првата делница Куманово- Бељаковце е во должина од 30 километри и чини околу 40 милиони евра, втората траса Бељаковце- Крива Паланка 140 милиони евра од кои 68 милиони евра се гранд, третата делница Крива Паланка – граничен премин Бугарија е најскапа бидејќи поминува низ планини и изнесува 405 милиони евра, од кои 60,8 милиони евра се грант од ИПА. Целата делница од Куманово до Бугарија ќе чини над 580 милиони евра.

Директорот Асани вели дека се изградени најпроблематичните делови на пругата иако тие се на половина од работите, односно дека селото Шупли Камен се наоѓа на 15 километри од трасата Куманово- Бељаковце.

Тој додава дека се во постојан контакт со Бугарските железници и дека веќе постои договор, во кој е превидено тунел да ги поврзува пругите на двете земји, а неговата изградба ќе започна истовремено во двете земји. Министерот за транспорт на Бугарија во среда ќе допатува во посета на Македонија, каде ќе се разговара до каде се градежните активности во соседството за железничкото поврзување на двете земји.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/do-nova-godina-treba-da-zavrshi-izgradbata-na-prugata-kumanovo-belakovtse/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #917 Posted: 07-Mar-2019 at 19:33

За еден час со воз од Скопје до Софија, но во 2027 година

Транспортот, енергетската поврзаност и економските односи се тема на денешната прва седница на Меѓувладината комисија за економска и трговска соработка меѓу Бугарија и Македонија.

Акцентот на седницата ќе биде ставен на изградбата на железничка линија меѓу Софија и Скопје, како и намалувањето на роамингот.

Бураскиот министер за транспорт, Росен Жељазков, пред почетокот на седницата изјави дека помеѓу 2025 и 2027 година е рокот за завршување на железничката линија Софија-Скопје.

-Во Бугарија за новиот програмски период, планираме 400 милиони евра за изградба и модернизација на пругата Софија – Перник – Радомир – Гешево – граница. Од страна на Република Северна Македонија е предвидена слична сума. Според планот до 2025 година, плус-минус, се очекува да имаме изградена инфраструктура, што е исклучително важно, од гледна точка на поврзаноста и брзината на движење. Планирано е патот Софија-Скопје да не трае повеќе од еден час – рече Жељазков.

Целта е железничката линија од Скопје до бугарската граница да се заврши до 2027 година. Кога Скопје и Софија ќе бидат поврзани, оваа железничка линија ќе биде дел од Коридорот 8, кој треба да ги поврзе Бугарија, Македонија и Албанија.

https://fokus.mk/za-eden-chas-so-voz-od-skopje-do-sofija-no-vo-2027-godina/

Господинов министер за транспорт на Бугарија е во некоја голема заблуда околу неговите очекувања да се патува од Софија до Скопје за помалку од еден час. Тоа би била просечна брзина од преку 220км/ч, а би се случило само ако го качат возот во товарен авион.

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 792
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #918 Posted: 09-Mar-2019 at 21:36
За еден час можеби до Куманово со нашите возови и пруги.

Воедно, денес вртејќи со точак 200 километри низ Кратовско, од локалниот пат кај Шопско Рударе, јасно уште се гледаат столбовите сведоци на оваа пруга

Воедно, кај Бељаковце уште нема ни прагови донесени, ниту шини, туку само чакал е нафрлан, така што не верувам дека ниту таа готова пруга (што постоеше и имаше возови до пред 20 години) нема да ја завршат до 2019, како што најавија.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #919 Posted: 07-May-2019 at 17:38
Originally posted by ehrlich

За еден час можеби до Куманово со нашите возови и пруги.

Воедно, денес вртејќи со точак 200 километри низ Кратовско, од локалниот пат кај Шопско Рударе, јасно уште се гледаат столбовите сведоци на оваа пруга

Воедно, кај Бељаковце уште нема ни прагови донесени, ниту шини, туку само чакал е нафрлан, така што не верувам дека ниту таа готова пруга (што постоеше и имаше возови до пред 20 години) нема да ја завршат до 2019, како што најавија.


Каква 2019 година?

Нема ниту теоретска шанса да го направат железничкиот мост на Пчиња кај Клечовце, кој одвај да е почнат со еден направен столб.

А кај е железничкиот надвозник над патот Стрезовце- Клечовце, кај се истите такви над патот Доброшане - Шупљи Камен и Проевце - пат Куманово - Св. Николе?

Сè уште се прави надвозникот над улица Доне Божинов, кој тешко дека ќе биде завршен до крајот на годината, па потоа треба да се прави надвозникот над улица Ѓорче Петров.

Не до 2019, до 2029 година нема да ја завршат, и тоа зборуваме само за трасата од Куманово до Бељаковце.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #920 Posted: 18-Jun-2019 at 06:53
Започва подготовка на проект за модернизация на жп линията Радомир - граница Северна Македония

На 17 юни в НКЖИ се подписаха договорите с избраните изпълнители по откритата процедура с предмет „Подготовка на проект „Модернизация на железопътната линия Радомир-Гюешево-граница с Република Македония“ (Република Северна Македония).

Изпълнител на договора по Обособена позиция 1: „Оптимизация и актуализация на предпроектни проучвания и идеен проект за модернизация на железопътния участък Радомир-Гюешево, идейно проектиране за железопътния участък Гюешево-граница с Република Македония и изготвяне на ПУП и технически проект за модернизация на железопътните участъци Радомир-Гюешево и Гюешево-граница с Р. Македония” е „ДЗЗД „ЕВРОТРАНСПРОЕКТ – ТРАНСГЕО“. Договорът е на стойност 13 285 000 лева без ДДС.

Изпълнител на договора по Обособена позиция 2: „Актуализация на Подробна програма за модернизация и на Стратегията за провеждане на тръжни процедури, и изготвяне на Документация за кандидатстване за финансиране на строителството на железопътните участъци Радомир-Гюешево и Гюешево-граница с Р. Македония” е Консорциум „НЕТ ИКюИ“. Стойността на договора е 152 000 лева без ДДС.

С изпълнението на двата договора ще бъдат извършени необходими дейности за подготовката на проекта за модернизация на железопътната линия между София и границата с Република Северна Македония.

Проект „Техническа помощ за подготовка на проект „Модернизация на железопътната линия София-Перник-Радомир-Гюешево-граница с Република Македония“ се съфинансира по Приоритетна ос 1 „Развитие на железопътната инфраструктура по „основната” Транс-европейска транспортна мрежа“ на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г.

Източник:Строителство Градът
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 44454647>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.