build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коридор 8

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 21-May-2016 at 14:42
Ги закачив јас фотките на Бубе, и ќе ги објавувам по реден број за да ни ги објаснува ако има потреба од тоа. Мислам дека не се закачија по истиот редослед како што беа во зипуваниот документ.

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 21-May-2016 at 14:43
8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 21-May-2016 at 14:44
15.


16.


17.


18.


19.


20.


21.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 21-May-2016 at 14:45
22.


23.


24.


25.


26.


27.


28.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 21-May-2016 at 14:46
29.


30.


31.


32.


33.


34.


35.


36.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 21-May-2016 at 14:47
37.


38.


39.


40.


41.


42.


43.


44.


45.


46.


47.
За сè има вторпат
Back to Top
Bube View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Bube Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 21-May-2016 at 15:12
Ok, fala, slikite pocnuvaot od istok prema zapad:
1-13 --> Odzirom, precistitelna stanica na KU-VO, asfaltna baza
14-20-->Supli kamen
21-25--> interesen del, prav, ramen,
so eden radius od 160 stepeni, za neograniceni brzini ca. 7km ?
25-26--> Most Viziana
27-33--> Klecovce
34-35--> Dovezence
36-41--> Beljakovce
42-46--> Faza 2 Konjuh (Most)

Interesno e da se napomene deka se raboti sporo i mal kapacitet. Rabotite se pocnati na mnogu mesta, se ostaveni nedovrseni ili otkazani poradi nekoi teskotii i nedorecenosti na teren...

Se nadevam deka so parite od faza 2, ke se napravi i faza 1, inaku tesko..
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 21-May-2016 at 18:48
CheersCheersCheersBowBowBowThumbs%20UpThumbs%20UpThumbs%20Up
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 21-May-2016 at 19:08
Previous
 
Верувај ми дека сакам да го делам твојот оптимизам, да наздравувам и да кревам палци, ама има еден фактор кој ме попречува во тоа, а тоа се претстојните вонредни парламентарни избори кои треба да се одржат во текот на 2016 година во Македонија.
 
Популизмот секогаш соборува нови рекорди пред и за време на секоја наредна изборна кампања, па затоа и не сум многу оптимист за ваквите инвестициски зафати.
 
И верувај ми, ќе бидам пресреќен доколку испадне дека грешам за ова.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 21-May-2016 at 19:13
БРАВО  БЕ МОМЧЕТА ДАВАЙТЕ САМО ТАКА ТУРЕТЕ УЕЦ НА ВЕЛИКАТА ГРЪЧКА МАЙМУНСКА ДРЪЖАВА ПА ДА ГИ ПИТАМ НАКЪДЕRock
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 25-May-2016 at 16:40
Чудесни снимки! Благодаря! Е, все пак се работи. Имаме една поговорка ние - бавно, но славно, та и при вас така. Успех и ще чакаме нови и нови фотоси... :-)
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 26-May-2016 at 17:05
До крајот на летово ќе се избере компанија што ќе ја гради втората фаза од пругата кон Бугарија

До крајот на летово ќе се избере компанија што ќе ја гради втората фаза од пругата кон Бугарија. Изведувачот што ќе биде избран се очекува да започне со работа на делот од Бељаковце до Крива Паланка на крајот на оваа или почетокот на следната година, кога и целосно ќе биде завршена целата процедура. Министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски вели дека вложувањето во железничката инфраструктурта е од огромна важност за Македонија.

- Инвестицијата е вредна 140 милиони евра. Во моментов се работи на првата фаза од Куманово до Бељаковце, за која се издвоени 40 милиони евра, а во тек е проектирање и на третиот дел, изјави министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски.

Вкупната должина на овој дел е 34 километри, а се предвидува изградба и на две железнички станици во Кратово и Гиновци и три стојалишта.

Дополнителни вложувања има и во возовите. Последните два возови од Кина, од вкупно набавените шест, треба да пристигнат следните неколку месеци и веднаш ќе бидат пуштени во употреба.

- Распишавме тендер за 7 милиони евра за нови електрични локомотиви кои очекувам следната година да бидат произведени и стигнати во Македонија, изјави министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски.

Извор
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 26-May-2016 at 17:16
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 26-May-2016 at 17:16
Cheers
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 26-May-2016 at 17:28
Ако се гради со сегашното темпо, не би ме чудело да ја фатиме 2018 година со фаза во која би се завршувала првата етапа. И јас имам минато дел од трасата околу град Куманово, и тоа во два наврати, ќе одам уште еднаш, ама поентата е дека е дебилно да се гради толку споро, со многу малку луѓе и со два камиони. Дали е до парите, до капацитетот на изведувачот, до некоја стратегија или политика, што и да е, срамота е.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 27-May-2016 at 08:56
КИНЕЗИТЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ТЕНДЕРОТ ЗА ПРУГАТА БЕЉАКОВЦЕ - КРИВА ПАЛАНКА

Амбасадорот на Република Кина во Македонија, Вен Женшун, денеска за време на посетата на општина Крива Паланка изјави дека кинеска компанија била заинтересирана за тендерот за изградба на пругата Бељаковце - Крива Паланка, кој вчера го објави Европската банка за обнова и развој.

„Нашата амбасада е отворена за соработка на компании од која било област и поврзување на фирми од Крива Паланка и Кина за остварување партнерства кои ќе придонесат за развој на општината“, рече Женшун.

Тој од домаќинот, градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски, беше запознаен со работата на локалната самоуправа. Кинескиот амбасадор ја посети конфекцијата основана со кинеско-турска инвестиција.

„Имавме размена на идеи и корисни мислења за надополнување и надградба на нашата соработка, ја посетивме ’Веибо груп‘, која вработува 650 луѓе“, рече Женшун.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=1527F4C291D80E469925A9E35EAD9F48
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 04-Jun-2016 at 10:00
СЕ ИНТЕНЗИВИРААТ АКТИВНОСТИТЕ НА КОРИДОРОТ 8

ВОЗ СКОПЈЕ-СОФИЈА ОД 2020

Железничкото поврзување и определување на спојните точки меѓу Македонија и Бугарија, интензивирање на соработкаката на железничките компании, како и размена на искуства и на експертски тимови биле теми за кои вчера разговараа во Скопје директорот на ЈП Македонски железници-Инфраструктура, Ирфан Асани и директорот на Бугарската национална железничка инфраструктурна компанија Милчо Ламбрев.Асани го информирал директорот на бугарската железничка компанија дека градежните работи и проектите поврзани за железничко поврзување меѓу двете држави се во тек, и најдоцна до 2020 година се очекува Македонија и Бугарија железнички да се поврзат, соопшти МЖ-Инфраструктура.
Ако се оди според планот за четри години е предвидено да завршат сите градежни работи на пругата кон Бугарија и во 2020 година Скопје и Софија ќе се поврзат и по железнички пат", рекол Асани на средбата со Ламбрев.
Според Ламбрев, пак, бугарските железници моментално проектираат нови траси на железничката линија кон Македонија.
Ние ќе ги завршиме градежните работи до 2020 година, и како компанија сме подготвени железнички да се поврзиме и преку старата траса, иако паралелно ја градиме и новата траса кон границата со Македонија", рекол Ламбрев.
Асани го информирал својот бугарски колега и за моменталните активности кои се одвиваат на Коридорот 8, односно железничкото поврзување со Албанија каде што 50 отсто од главниот проект е веќе направен.
Следната средба на двајцата директори ќе биде во Софија, а главна цел ќе биде подобра координација меѓу двете железнички компании.

vest.mk

Уште еден мижи асан да ти баам, освен доколку не се случи чудо...
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 04-Jun-2016 at 19:26
Поздравявам ви за активностите около жп линията и развитието на коридор 8 в оста Кичево-Охрид Cheers
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 05-Jun-2016 at 09:11
Да се надеваме дека конечно ќе се изгради оваа пруга Cheers. Вака како што се работи има надеж дека ќе ја биде.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 11-Jun-2016 at 09:47
Очакваме линията с надежда!!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.675 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.