build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Коридор 8
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коридор 8

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 47>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 299
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 07-Feb-2017 at 14:48
С две думи от трън та на глок -така ли да разбирам заради една проста европейка !!!! Кой ги пуска такива да се бръкат на такива проекти -мръсно европейско племе!!!!Thumbs%20DownThumbs%20DownThumbs%20DownBash
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 12-Apr-2017 at 14:00
Малко снимки от старото нереализирано жп трасе намиращо се в широките граници (участък, заключен между Самоков и Псача) на град Крива паланка:

Всички публикувани снимки ТУК

Снимките с пояснения за обектите ТУК

Edited by katani - 12-Apr-2017 at 14:53
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12198
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 12-Apr-2017 at 23:05


Супер, ја проследив целата репортажа на бугарскиот форум на ЅЅС, убави фотографии сте направиле. Ако можете следниот пат да ја посетите и новата пруга што се гради кон Бугарија и да направите некоја фото-репортажа, навистина би било фино. Како што гледате, од наша страна нема кој да појде и да фотографира.
За сè има вторпат
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 13-Apr-2017 at 08:17
Аз направих снимки и на новото строителство, но малко и от далече. Все пак пряката цел на проучването ни е старото строителство и надали ще имаме възможност да се отклоним от нея заради малкото време, с което разполагаме (обикновено един уикенд). Отдаде ли се възможност обаче, няма да я пропуснем.

Edited by katani - 14-Apr-2017 at 06:55
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 299
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 18-May-2017 at 16:41
И сега ще има ли развитие след новата влада и СДСМ на проекта ???
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 18-May-2017 at 16:54
Секако. Тие го почнаа проектот и сигурен сум дека ќе го завршат во рекордно краток рок.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1605
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 18-May-2017 at 18:30
Originally posted by Navigator

Секако. Тие го почнаа проектот и сигурен сум дека ќе го завршат во рекордно краток рок.


Што ??? Абе ти се заебаваш ли? па и нас не тераш да се глупираме ???

Edited by Obedineta Makedonija - 19-May-2017 at 09:18
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 18-May-2017 at 19:00
Originally posted by Navigator

Секако. Тие го почнаа проектот и сигурен сум дека ќе го завршат во рекордно краток рок.

 
Исто колку што и пастирот и пвеводбениците го завршија во 10 (ДЕСЕТ) години колку што беа на власт.


Edited by Dexter26 - 18-May-2017 at 19:01
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12198
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 19-May-2017 at 09:15
Мислам дека Навигатор беше саркастичен, а вие се налепивте на неговата суптилна провокација како муви на свежо гомце.
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2365
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 19-May-2017 at 10:35
Дури и по некое чудо да го направат, кој бенефит од него кога главната станица за Куманово наместо во градот ја проектирале кај нивите пред Режановце и кога наместо да стават станици на најголемите села на почетокот од трасата - Доброшане и Клечевце (плус Јачинце кое лежи до самата пруга), тие ставиле станици во испустените Шупљи Камен и Бељаковце. Кого ќе качуваат таму? Лисици?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 19-May-2017 at 10:35
Сегa 500 килoметри aвтoпaт ќе се грaдaт годишнo. Кaј ќе ни е крaјoт и дo Трибичинo ќе имa aвтoпaт.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 19-May-2017 at 11:26
Originally posted by Џоле

Мислам дека Навигатор беше саркастичен, а вие се налепивте на неговата суптилна провокација како муви на свежо гомце.  

 
Знам, но сепак си заслужува реплика, на крајот на краиштата, власта во заминување имаше 10 години за да ја обнови целата железница во Македонија, да го изгради железничкиот Коридор 8, па дури и да ги поврзи Охрид и Струга со Кичево и Битола преку железница.
 
Колку и да е саркастичен, состојбата на железницата е трагична.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1605
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 19-May-2017 at 11:28
Originally posted by Dexter26


Originally posted by Џоле

Мислам дека Навигатор беше саркастичен, а вие се налепивте на неговата суптилна провокација како муви на свежо гомце.  
 Знам, но сепак си заслужува реплика, на крајот на краиштата, власта во заминување имаше 10 години за да ја обнови целата железница во Македонија, да го изгради железничкиот Коридор 8, па дури и да ги поврзи Охрид и Струга со Кичево и Битола преку железница.  Колку и да е саркастичен, состојбата на железницата е трагична.


Исто како и претходната што го почна тој проект и ги фрли во безна тие до прекинот потрошени пари!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1498
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 19-May-2017 at 12:37
Originally posted by phenomenon

Дури и по некое чудо да го направат, кој бенефит од него кога главната станица за Куманово наместо во градот ја проектирале кај нивите пред Режановце и кога наместо да стават станици на најголемите села на почетокот од трасата - Доброшане и Клечевце (плус Јачинце кое лежи до самата пруга), тие ставиле станици во испустените Шупљи Камен и Бељаковце. Кого ќе качуваат таму? Лисици?

До каде е проектот? Дали има време да се смени ова?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 19-May-2017 at 16:17
Нешто ми вели дека овој проект ќе добие значаен приоритет од новата влада. Топ-тан со финансиска поддршка од европските фондови. И не само тоа, целокупниот коридор исток-запад ќе добие поинаков третман од новите власти во Скопје.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1498
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 19-May-2017 at 16:36
Имајќи ги предвид односите Заев-Борисов, очекувам поголема соработка со Бугарија наредниов период.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 19-May-2017 at 18:42
Имајќи ги предвид односите Заев-Ахмети очекувам да нема ама апослутно никаква промена во ситуацијата во државата, освен по некоја кадровска се разбира.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1498
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 19-May-2017 at 18:46
И во ДУИ треба внатрепартиска реформа и отстранување на провмровските кадри. Воопшто не го сакам Александар Антиќ.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 299
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 01-Jun-2017 at 15:12
Нова влада нов късмет -нов железнички пут!!!!Thumbs%20UpThumbs%20UpThumbs%20UpYes
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1899
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 05-Jun-2017 at 20:57
Бидејќи вчера бев во Клечовце застанав и на местото каде што пругата го сече патот, имав краток разговор со чуварот и ми кажа дека се работи но само во една смена и само од понеделник до петок, работата иде и споро бидејќи имало многу проблеми ,застои а и малку работници/мајстори. Според мештаните работите ги превземал некој Германец и најавил дека за една година ќе биде готова пругата !? Што и не ми е веројатно.
Еве три слики кој покажуваат како ќе биде тој дел од трасата, штета од дрвата не се гледа мостот позади кој се гради на местото на железниот мост кој беше срушен , но му фалат уште два столба во реката и потоа горната платформа, столбовите ќе почнат да се прават веројатно наскоро бидејќи реката била дива.На следната слика е надпатникот, односно патот кој сега ја сече пругата ќе помина доле под нејзе па повторно ќе се искачи нагоре, воедно тоа е и позитивна работа бидејќи тука има многу лоша кривина која со новото трасирање ќе биде одбегната.И на третата слика се гледа каде продолжува пругата, тука кај ридот ќе биде постојката Клечовце.
Edited by daci92 - 05-Jun-2017 at 21:03
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 47>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.