build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коридор 8

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546 49>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #861 Posted: 01-Dec-2017 at 12:34
Много интересни исторически данни. Благодаря!
п.п. Аз ви готвя още изненади: нови снимки от старата линия, този път в района на селата Кетеново, Вакъф и Шопско Рударе. Намерихме доста съоръжения (тунели, водостоци) на различно ниво на завършеност.

Edited by katani - 01-Dec-2017 at 12:35
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #862 Posted: 09-Feb-2018 at 10:15
За третата фаза од пругата кон Бугарија обезбедени нови 71,5 милиони евра

По обезбедените финансиски средства за првите две етапи од изградбата на железничката врска со Бугарија, македонската влада започна со собирањето на средствата и за третата делница од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир. Со ревидираната Секторска оперативна програма за транспорт 2014 – 2020 од ИПА 2 програмата, за овој инфраструктурен проект се обезбедени 71,5 милиони евра. Нашата земја веќе обезбеди кредитно задолжување во висина од 68,6 милиони евра за третата фаза од пругата кон Бугарија. Имено, дел од подигнатиот кредит од 145 милиони евра од ЕБОР за пругата Бељаковце – Крива Паланка се пренамени за последната и најтешка делница од капиталниот проект.

Од Министерството за транспорт и врски информираат дека вкупните средства од оваа ИПА програма изнесуваат 127,2 милиони евра.

http://build.mk/za-tretata-faza-od-prugata-kon-bugarija-obezbedeni-novi-71-5-milioni-evra/
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #863 Posted: 14-Feb-2018 at 14:36
Утринава поминав по автопатот Табановце - Скопје и да честитам. На пругата се работи со засилено темпо, станицата Куманово Ново е при крај со бетонскиот скелет. Забележав два колосека ,не видов дали има повеќе бидејќи брзо поминав, но пругата веќе е поставена и останува да се спои во еден колосек на излезот кој веќе е започнат и е до надвозникот. Имаше доста работници и машинерија.  Ако повторно ме носи патот ќе застанам и сликам.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #864 Posted: 14-Feb-2018 at 20:39
Браво Даци добри вести от Македония ! Снимай при първа възможност!!!!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #865 Posted: 15-Feb-2018 at 14:01
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #866 Posted: 23-Feb-2018 at 13:59
И в Google карти вече се вижда положения железен път до гара Куманово Ново, даже ми се видяха и две стрелки там, но изображението е лошо и не съм сигурен дали не греша.

Edited by katani - 23-Feb-2018 at 14:35
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #867 Posted: 03-Mar-2018 at 22:49
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #868 Posted: 05-Mar-2018 at 16:56
Дайте нещо снимки на новите релси до Куманово ново!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #869 Posted: 09-Apr-2018 at 17:25
Нов шљунак поставен до пред Бејтова Њива. Понатаму, гола жолта земја.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #870 Posted: 29-May-2018 at 10:57
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #871 Posted: 30-May-2018 at 12:35
Въпрос към живеещите в Куманово:

ТОВА нещо като тунел ли е и за какво го правят точно там?

Edited by katani - 30-May-2018 at 12:36
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #872 Posted: 30-May-2018 at 13:15
Не прилича да е тунел.Междудругото поздрави за първите 8км пруга
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #873 Posted: 31-May-2018 at 10:20
tunel e napraven e zaradi ciganite /romitekoi ziveat vednas do prugata
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #874 Posted: 22-Jun-2018 at 15:52
Дайте снимки на първите 8км готови релси стрелки и снимайте некой водосток!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #875 Posted: 23-Jun-2018 at 09:48
Originally posted by geny

Дайте снимки на първите 8км готови релси стрелки и снимайте некой водосток!


Koи 8 километри? Допрва ќе се прави надвозникот следниве три месеци (читај шест) над улица Никола Тесла кој се наоѓа на 4.5 km oд почетокот. Па потоа ќе треба и надвозникот над ул. Доне Божинов на 5. 3 km (каде гледав дека до пред еден месец не е ставен ниту шљунак, туку е гола земја) и над Ѓорче Петров, на 6.3 км од почетокот на пругата во Лопате.


http://kumanovonews.mk/vesti/zatvorena-del-od-nikola-tesla-gradjanite-zaobikoluvaat-pola-grad-za-da-stignat-doma
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #876 Posted: 31-Jul-2018 at 22:10
Експропријацијата на земјиштето ја одложи изградбата на железницата Македонија-Бугарија

За 18 месеци се одложува изградбата на пругата Куманово-Бељаковце, првата делница од железничката траса кон Бугарија, што е второ одложување досега.

Овојпат, кочница се недовршените административни работи околу експропријацијата на градежните парцели, која треба да ја финансира Владата.


Со среќа да ни е...
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #877 Posted: 31-Jul-2018 at 22:13
Само на Балканов и во Африка може да се гради железничка делница 20-тина години и да нема ама баш никаков прогрес, дно.

Edited by Мартин - 31-Jul-2018 at 22:13
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #878 Posted: 01-Aug-2018 at 05:42
Previous
 
Дали си бил воопшто во Африка за да можеш да ја правиш ваквата споредба ?
 
Или ај малку поедноставно, дали си воопшто запознаен со развојот на железницата во Африка ?
 
Те прашувам бидејќи ако навистина си бил во Африка, или ако барем си запознаен со развојот на железницата во Африка, би знаел дека споредбата воопшто не ти држи вода, бидејќи Кина на дебело инвестира во Африка - вклучувајќи и во железничкото поврзување на државите од централна Африка и од источна Африка кои немаат сопствен излез на море.


Edited by Dexter26 - 01-Aug-2018 at 05:43
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #879 Posted: 01-Aug-2018 at 06:45
За поголемиот дел од Африка реално во право е Мартин и инфраструктурно и економски, но во право си и ти за источна Африка поконкретно за Џибути, Етиопија, Кенија и Уганда. За жал сите тие држави Кина ги напика во огромни долгови заради тие железници (за среќа успешно се изградија), што всушност е и стратешка цел на Кина во таквите држави за откако не ќе можат повеќе да си ги отплаќаат долговите, овие да им ја преземат инфраструктурата (иако и во моментов на некој начин ја имаат преземено).

Во секој случај, без разлика на Африка или кој и да е, за нас е поразително ова што се случува и докажуваме по којзнае кој пат дека едноставно .... сме неспособна нација.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #880 Posted: 01-Aug-2018 at 08:52
Најтрагично во целава наша приказна не се ниту роковите, туку фактот дека пругата се проектира за максимум 100км/ч (барем така прочитав вчера во некоја од објавите). Тоа е една голема срамота. Не очекувам да поставиме Маглев, ама 100км/ч!!!


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546 49>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.