build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

НЛБ Тутунска банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 19>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
5 [9.62%]
2 [3.85%]
5 [9.62%]
6 [11.54%]
10 [19.23%]
7 [13.46%]
4 [7.69%]
9 [17.31%]
1 [1.92%]
3 [5.77%]
You can not vote in this poll
Total votes: 52   Average: 5.63

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: НЛБ Тутунска банка
    Posted: 01-Apr-2014 at 18:34
и тоа `сиромашни`
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Apr-2014 at 16:57
Си најдоа "кираџии"

23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Apr-2012 at 14:33
23ka.wordpress.com
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Mar-2012 at 11:02
Целиот тој дел почна матно и продолжи така.
Прво, земјиштето беше продадено за 25 евра по квадрат.
Второ, комуналиите беа одбиене за ходниците и останатите заеднички простории, така што комуналии се платија само за површината каде што се дуќаните.
Трето, ако добро паметам, НЛБ Тутунска банка ја купи „катната гаража“ за приближно исто пари колку што чинеше земјиштето за Рамстор и катната гаража заедно.
А.А. сигурно е среќен за ова и му симнувам капа за тоа како ја изигра целата игра. Сепак, факт е дека Рамстор нема доволно паркинг места да ги прими сите муштерии (особено во сабота и недела). И факт е дека и Скопје не доби катна гаража, како што беше првично предивидено. Исто е и со Зебра, исто ќе биде и со катната позади Универзална, и со катната на Веро кај Млин Балкан.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Mar-2012 at 20:22
Делот што го средија, имаше некакви шпекулации дека ќе биде искористен како протории за Бургер Кинг.  
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Mar-2012 at 14:11
Previous
 
Тој празниот дел наменет за комерцијални содржини, брендиран како City Plaza, првично беше наменет да биде катна гаража, ако добро помнам.
 
Ама кај што има сила, нема правдина, го изградија и најкомотно го пренаменија од катна гаража во деловно-трговски објект и толку од надежите за катна гаража до Рамстор, барем засега.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4473
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Mar-2012 at 13:26


Некаква надоградба најгоре... И веќе подолго време тој празниот дел наменет за комерцијални содржини е брендиран како city plaza.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Nov-2010 at 11:49
Кловер не е баш така моето мислење за капитулација пред криминалните интереси. Само што проблем е сега ние воопшто прво да разграничиме што е криминален дел, а што природен тек. Неможеме упорно на секој природен тек да му лепиме етикета криминал. Неможе вечно да се конзервираат локации во центарот, кога тогаш мора да се искористат, макар и така кога ќе дојде моментот пак ќе се разгоруваат дискусиите дали правилно ќе се употребуваат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12035
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Nov-2010 at 00:39


Премногу често и за премногу работи ја наметнуваш оваа логика, но тоа што го кажуваш не е никаков прагматизам, туку лошо влијание на сегашнава жална македонска реалност врз твојата перцепција. Ако ние не можеме ни десетина години, во форма на убаво паркче (или нешто друго слично) да сочуваме некој простор кој сеуште не созреал за неговата подолгорочна намена, тоа не значи дека тоа е така и во средени држави. Всушност ако одиме по твојата логика, зошто воопшто постои планирањето и урбанизмот? Јас во никој случај не би се сложил за капитулација пред криминални интереси (па макар им залепил и етикета „природен тек“), туку би сакал да видам жестока политичка акција за овие работи експресно да се доведат во ред, како во било кое нормално општество. Се разбира немам илузии дека некаде успеале да ги искоренат криминалот и корупцијата, ама далеку сме ние од некоја точка каде би можеле да бидеме задоволни од состојбата. Ова што се случува со катните гаражи кај нас е криминал пар екселанс, на очиглед на целата јавност. Нема ништо „природно“ во тоа.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Nov-2010 at 00:02
Кловер чувањето празни парцели вака на Гоогле Еартх убаво изгледа, а и убаво е да се чуе. Само колку тоа соодветствува со природните текови е дискутабилно. Нема еден град во свет што се развивал од опачки, Секогаш градовите се шират концентрично, така да празен простор во центар на град колку и да изгледа убаво и да се испланира сепак е тоа премногу ранливо и неможе да остане имуно на сите интереси, па макар незнам каква и да се институции со врвна свет. Ќе и дојде редот на таа нива и пак нема да биде катна гаража. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Nov-2010 at 23:59
Originally posted by Stefano

ние многу слабо сакаме да плаќаме за паркинг, повеќе сакаме да паркираме на тротоари и во кал...
Не се работи за тоа дали сакаме или не сакаме. работата не во сакање. Никој не сака да плаќа за ништо, тоа е така тука и секаде. Ако имам можност да паркирам без да платам, зашто да плаќам. Тоа нормална логика и не треба да се бара ништо патолошко во тоа. Прашањето е дали имаме потреба да плаќаме.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12035
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Nov-2010 at 23:56
Stefano во право си за тоа како стојат работите, но јас конкретно алудирав на криминалот што се прави. Без разлика какви ни се состојбите со паркирањето, не може да се продаваат парцели за катни гаражи, а потоа да се пренаменуваат за многу поскап деловен простор.

Се сложувам и дека на многу локации кои се предвидени е прерано да се прават катни гаражи, но освен криминалот, со пренамената на многу места може да се уништи и долгорочната можност за добро решавање на паркирањето, па во некои случаи е и најдобро парцелата да остане празна некое време... се разбира не во случајов со НЛБ, но на други места да.
Back to Top
Stefano View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Stefano Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Nov-2010 at 22:11
Читајќи низ повеќе постови упорно бараме изградба на катни гаражи...како решение за целиот сообраќај во Скопје.  Во околината на Рамстор, има доволно паркинг места. Кај Стара Железничка секогаш е паркингот искористен со 20% максимум, паркинг спроти зградата на Аутомакедонија до пола искористен, на другиот крај спроти Нова Македонија помасовно се користи откако се префрлија дел од владините служби во зградата.. и целата оваа зграда да беше катна гаража ЏАБЕ, ние многу слабо сакаме да плаќаме за паркинг, повеќе сакаме да паркираме на тротоари и во кал...Мислам дека целиот овој објект е плус за тој дел од градот. (КОГА НЕМА НИТУ НЕКАКВА НАЈАВА ЗА ЗАВРШУВАЊЕ НА ЈУЖЕН БУЛЕВАР).
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12035
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Nov-2010 at 00:03
Нема гајле, службите на Општина Центар ќе го аминуваат или во најдобар случај мирно ќе го преспијат сето ова...  Ohno

Инаку да потсетам, многу одамна ин д бегининг, ова требаше да биде целосно катна гаража, па после катна гаража со малку деловен простор, па после многу деловен простор со малку катна гаража, ама дури ни тоа не им стаса, па еве се ближиме кон целта - 100% деловен објект, кој не може да си ги реши ни споствените паркинг потреби. Алал да ни е, не може секој како нас, со катни гаражи да создава недостаток на паркинг простор. Маестрална урбанистичка алхемија  Applause


Edited by Cloverstack - 03-Nov-2010 at 00:06
Back to Top
assyst View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote assyst Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Nov-2010 at 22:43
Тоа се поранешните влезови и излези на катната гаража која е пренаменета во деловен простор.

Тука требаше да бидат двата товарни лифта кои во недостаток на рампи во објектот ќе ги качуваа возилата на другите нивоа за паркирање.

Првиот зафат во пренамена на објектот беше неколку месеци по пуштање на зградата, се затвори уличката за влез во овој дел, од каде стана јасно дека нема ништо од приказната за катна гаража.

Од скоро овие два влеза се пренаменети и во широките окна на лифотвите сѐ вградени стандардни лифтови за превезување луѓе.

Ова ќе се претвори во некој си еко шопинг булшит, на другата куќарка има и некои реклами.
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Nov-2010 at 19:18
Originally posted by Dave Gahan

...Не дека се тие, туку глава ставам дека низ сопчињата на урбанизам-центар, не прошле како такви...многу ме интересира што си мислеле, дека за леб ќе страдаат, ако не ги добијат овие 50 квадрати или дека ќе го пролепшаат објектов и ќе разбијат монотонија...патетична работа...
Добро запазување. Т'нка работа дека „одајчево” прошло во основниот план за градба на НЛБ, како деловен анекс со трговска намена.
Глава, можеби не, ама би ставил „кец во кец”, на твоето тврдење дека израстоков е чист урбанистички канцер! Со административна генеза! И дека, најверојатно, е узурпиран теренот (дворот), каде можеби, во најлош случај, требало да биде сместена некаква си надорешна, машинска единица.


Edited by OKA - 01-Nov-2010 at 19:23
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Nov-2010 at 18:52


Ќе ја искористам сликава од постот на 46&2 погоре, само да ги маркирам туморите на објектов, што ги имам приметено од порано, ама се` си мислев дека имаат некаква билетарско, портирско, наплатна намена. Кога пред некој ден гледам дека некаков си Bucuruk (чурук значи) си отвориле продавница (за не знам што).

Не дека се тие, туку глава ставам дека низ сопчињата на урбанизам-центар, не прошле како такви...многу ме интересира што си мислеле, дека за леб ќе страдаат, ако не ги добијат овие 50 квадрати или дека ќе го пролепшаат објектов и ќе разбијат монотонија...патетична работа...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Oct-2010 at 23:38
Со мало задоцнување: Чиста единица. Оти, објектов е греота за локацијата! Создаден без естетска визија, архимерак и почит кон современите технологии за стопанисување со згради. Ова за мене е, од авион се гледа, алиби градба, колку да се исполни агендата на некаков си Управен Одбор во Љубљана. Не ме чуди ако носителите нa одлуката за градба никогаш не дошле во Скопје и никогаш не виделе на каков „бубрег” терен градат.
Нејсе, поради сериозни, ~ 1 млрдевра проблеми со докапитализацијата, има најава дека НЛБ групацијата, во првиот квартал од 2011, ќе го продава својот бизнис во МКД (читај: поранешна Тутунска банка). Така да, сè е можно. Можеби идната, можеби за три, за пет години, којзнае, ќе видиме комплетен рестајлинг на објектов, по што заслужено ќе си го заземе своето место во новoто, скопско, business city.

Edited by OKA - 17-Oct-2010 at 23:41
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Oct-2010 at 19:08
само чудно ми е преку недела од 07-24 часот, а сабота и недела од 07-01 часот.... може има некоја логика, ама сега не ми иде баш....
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Oct-2010 at 19:05

од денешното фото - шетање....

имало и перална... .... зошто да не...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.