build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битолски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 25-Aug-2012 at 20:00
Некоја слика испадна за кружниот тек кај Уредо?Не разбрав дали Иван Милутиновиќ ќе одат со нов асфалт (и евентуално проширување) или само крпење вака од видеово?

Не ќе е лошо да размислат за КТ или семафори кај приградската автобуска на пресекот на Прилепска со Едвард Кардељ.

Edited by Тркало - 25-Aug-2012 at 20:15
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 25-Aug-2012 at 21:53

Имам прашање до Даниел.

Од каде ти е сателитската снимка?

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 25-Aug-2012 at 22:36
http://www.bitola.gov.mk/ desno na stranata ima Gis portal
Back to Top
jonny View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Oct-2009
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jonny Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 02-Sep-2012 at 07:20
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 03-Sep-2012 at 18:54
Новиот кружен тeк на ул. Васко Карангелевски со Довлеџик


Новиот пат од Стрелиште до Дулие (Триаголникот) проширен со четири ленти по две во еден правец и новата бензинска на Лук Оил
кружен тeк на Дулие

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 03-Sep-2012 at 18:55
новиот кружен тек кај `Педагошка` (од Срѓан Адамовиќ)

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 03-Sep-2012 at 18:56
gjoko kasnis )

Btw na noviot kruzniov tek kaj pedagoski fakultet postavaeno e i osvetluvanje , slikite se izgelda pred eden mesec

Edited by JOE - 03-Sep-2012 at 19:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 03-Sep-2012 at 22:03
Кружниот тeк на ул. Васко Карангелевски со Довлеџик е овде така:

41° 1'58.64"N  21°18'58.23"E

?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 03-Sep-2012 at 22:37
Joe една минута си ме претекал.ќе ти вратам,ќе видиш
Back to Top
jonny View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Oct-2009
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jonny Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 06-Sep-2012 at 19:09
Originally posted by Cloverstack

Кружниот тeк на ул. Васко Карангелевски со Довлеџик
е овде така:41° 1'58.64"N  21°18'58.23"E?Јесте.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 25-Sep-2012 at 19:36
Градежните активности за реконструкција на улица „Ленинова“ се во полн ек. Градоначалникот Талески на терен информираше за текот на активностите кои во моментот се одвиваат на потегот од НУУБ „Свети Климент Охридски“ до Пелагонка 2. Во завршна фаза е промената на водоводната мрежа на ул.„Ленинова“ во должина од 321 метар, а потоа започнува гребење и асфалтирање на улиците. „Кирил и Методиј“ во должина од 227 метри, „29 ти ноември во должина од 168 метри и коловоз на улица „Ленинова“ во должина од 315 метри. Со завршувањето на асфалтирањето овие улици ќе добијат нов коловоз во должина од 710 метри, а просторот пред Центарот за култура ќе добие и ново партерно уредување.


Edited by Danielbtmk - 25-Sep-2012 at 19:40
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 25-Sep-2012 at 21:44
Originally posted by gjoko

новиот кружен тек кај `Педагошка` (од Срѓан Адамовиќ)


Како ќе се вклучат возилата од Довлеџик на Охридска?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 25-Sep-2012 at 22:29
првин ќе се спуштиш кај црн мост,ќе завртиш полукруг и ќе се качиш нагоре
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 08-Oct-2012 at 17:30http://www.youtube.com/watch?v=-_pUj5aGQJo&feature=player_embedded
Градежната експанзија во Битола со голем успех

Градоначалниците на општина Битола и Новаци, Владимир Талески и Лазар Котевски заедно со генералниот директор на ЈП „Македонија пат“, Гајур Кадриу денеска присуствуваа на официјалниот почеток на целосната реконструкција на железничкиот премин и патот што од Битола води кон Новаци и РЕК-Битола.


Како што посочи градоначалникот на Битола, Владимир талески, станува збор за едно од најфрекфентните места во градот кое ги поврзува општините Битола, Новаци и Могила, патен правец кој води кон РЕК-Битола.

- За реконструкција на ова фрекфентно место се подготвувавме неколку сезони. Кружниот тек кој е во непосредна близина е завршен пред неколку години, улиците „Прилепска“ и „Железничка“ се целосно реконстуирани, како и дел од булеварскиот влез во градот и остана железничкиот премин на патот „Р-509“ познат како „Новачки пат“. Реконструкцијата опфаќа пат во должина од еден километар и таа ќе биде завршена во рок од 7-10 денови, истакна Талески.

Реконструкцијата и придружните зафати за модернизирање на овој дел од патот „Р-509“ ќе ги изврши ЈП „Македонија пат“ за што во функција е ставена соодветна и ефикасна механизација и ресурси.

Средствата во висина од 7 милиони денари се обезбедени со поддршка на Владата на Република Македонија.

- Задоволен сум што ЈП „Македонија пат“ успеа целосно да ги реконструира сите планирани патни правци и да ја реализира програмата за 2012 година. Сите предвидени средства за санација, крпење на ударни дупки и други активности се реализирани благодарение на вложениот максимум од страна на вработените. Доколку временските услови ни дозволат ние сме подготвени со несмалено темпо да работиме и во наредните два месеца, посочи Гајур Кадриу, генерален директор на ЈП „Македонија пат“.

На новинарско пршање во врска со исплатата на задоцентите и неисплатените плати, како и за реформите во ова јавно претпријатие, Кадриу потврди дека не е исплатена само уште една задоцнета плата, а со преминувањето на дел од вработените на ЈП „Македонија пат“ во Агенцијата за државни патишта, се надминуваат и други наследени проблеми.

- Многу долгови, како што се шест години неплатената струја ги исплаќаме на рати, ги подмируваме обврските кон доверителите, во тек е преземањето на вработените, а до ден денес не е решен проблемот околу превземањето на наплатните рампи на патарините. Како што успеав да ги реновирам сите капацитети на ЈП „Македонија пат“ убеден сум дека годинава ќе имаме и ефикасна зимска служба за што се подготвуваме, истакна Кадриу.

Градоначалникот на Општина Новаци, ја потврди важноста од реализацијата на овој проект: „Овој пат е многу важен и многу фрекфентен, а оваа акција е добродојдена.

-Ќе продолжиме и натаму бидејќи кај река Црна имаме едно свлечиште поради што треба да се направи и тој пат, а истиот планираме да го направиме идната година“, изјави Лазар Котевски, градоначалник на Општина Новаци.

Активностите за адаптација и рехабилитација на Новачки пат се очекува да завршат за 7-10 дена.Градежната експанзија во Битола со голем успех

Edited by JOE - 08-Oct-2012 at 19:45
Back to Top
jonny View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Oct-2009
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jonny Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 19-Oct-2012 at 23:47
Дали врз стариот асфалт го турија новиот?

Edited by jonny - 19-Oct-2012 at 23:48
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 20-Oct-2012 at 09:53
Originally posted by jonny

Дали врз стариот асфалт го турија новиот?


Изгребано па асфалт, иначе работите многу споро одат, тиња, тоа тие макдонија пат, па ке ми кажуваат на здрави нозе застанале...
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 02-Nov-2012 at 20:15
Интересна декорација на КТ кај Педагошки Факултет
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 02-Nov-2012 at 21:21
еве го и целото видео

Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 03-Feb-2013 at 19:06
Кружниот тек кај Црн Мост...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 16-Mar-2013 at 01:45
Нов мост започна да се гради на реката Драгор во Битола

Кружен%20тек%20кај%20Црн%20мост%20-%20Битола

Општина Битола ја започна реализацијата на новиот мост во вид на кружен тек на реката Драгор. Овој инфраструктурен објект се гради кај месноста „Црн Мост“ и тој треба во иднина да го прими целиот сообраќај од постоечкиот стар и небезбеден мост. Проектната документација предвидува кружниот тек да се издигне на 37 носачи. За изградбата се издвоени 36 милиони денари од локалниот буџет, а рокот за завршување на градежните активности истекува на 1 септември. За изведувач на овој проект е избрана компанијата „Стентон градба“ од Битола.

Постоечкиот мост на реката Драгор е небезбеден за понатамошно одвивање на сообраќајот. Откога ќе се заврши со реализацијата на новото сообраќајно решение, стариот мост ќе биде пренаменет во пешачки. Во Битола веќе неколку децении наназад не е изграден ниту еден нов мост, иако потребата за вакви зафати се очигледни. Локалната самоуправа од градот најавува дека во наредниот период ќе пристапи и кон реконструкција на уште шест мостови, кои подолг период се оставени на забот на времето.


#
Објавено на 15.03.2013 во категорија Вести.

Тагови: Битола, Градска инфраструктура, Инфраструктура, Кружни текови, Мостови, Стентон градба


http://www.build.mk/?p=23635
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.