build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Атмосферска канализација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 26-Jul-2021 at 14:59
Ова е проект за изградба на атмосферска канализација во Шуто Оризари, во вредност од 1,2 милиони евра. Сигурни сме дека ќе ја подобри локалната инфраструктура на оваа општина. Атмосферската канализација во Шуто Оризари е само прв од вкупно 99-те социјални проекти за кои издвојуваме 35 милиони евра во период од три години. Дополнителни 14,7 милиони евра, од вкупниот износ од 49,7 милиони евра коишто се пренаменети, ќе бидат вложени за инвестиции во двата македонски аеродрома. Навистина веруваме дека ресурсите за овие 99 општински проекти ќе создадат дополнителна општествена вредност за целата држава. Градежните работи коишто ги гледате овде денеска, не се само економски корисна активност, туку и значајна активност за локалната заедница. Како ТАВ, ние сме општествено одговорна компанија и среќни сме што создаваме поголема вредност за луѓето.”, изјави Метин Батак, Генерален директор на ТАВ Македонија, по повод почетокот на градежните работи за поставување атмосферска канализација во Општина Шуто Оризари, проект финансиран од ТАВ Македонија, со дел од вкупната сума од 49,7 милиони евра пренаменети средства, претходно планирани за изградба на карго аеродромhttps://www.facebook.com/SkopjeAirport
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 26-Jul-2021 at 16:32
Сериозно овие од ТАВ одат и се сликаат за проективе!!! Мислам тие пари тие требаше да ги дадат во вид на карго-аеродром во Штип, па така не дека е ова донација нивна, боже господе.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 21-Aug-2021 at 11:37
Во Кисела Водаhttps://www.facebook.com/За-Расадник-на-можности-за-хуман-живот-во-Кисела-Вода
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 21-Aug-2021 at 14:48
Уште по некоја фотка од Кисела Вода,очигледно градот е добар само кога е суво првиот малку посилен дожд прави тотален хаос,улиците се со тотално промашен нагиб некои се и без шахти а некои целосно со дупки и деформирани што дополнително создава вакви езера.

Втората фотка е од ул.Георги Димитров која ако не се лажам ја прекопуваа токму заради канализација и некои други инсталации но ситуацијата не е ништо подобра.

https://www.facebook.com/За-Расадник-на-можности-за-хуман-живот-во-Кисела-Вода

Edited by stef4o - 21-Aug-2021 at 14:48
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 23-Aug-2021 at 10:40
Нови улици во Кисела Вода градени без атмосферска канализација

Несоодветната атмосферска канализација претставува долгорочен проблем на Кисела Вода. Секој пороен дожд во изминативе 30 години, впрочем како оној во петокот, предизвикува преоптоварување на атмосферската канализација на одредени делови на Кисела Вода. Причина за овој проблем е несоодветно изведена или непостоечка атмосферска канализација.

– ВО ИЗМИНАТИВЕ ТРИ ГОДИНИ ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ИЗГРАДБА НА ОКОЛУ 15 КИЛОМЕТРИ АТМОСФЕРСКА КАНАЛИЗАЦИЈА НА ДЕЛОВИ КАДЕ ШТО ИМАШЕ ТЕХНИЧКА МОЖНОСТ КАДЕ ДА СЕ ОДВЕДАТ ПОРОЈНИТЕ АТМОСФЕРСКИ ВОДИ. ИСТИОТ ПРИСТАП СЕ СЛЕДИ И НА ДОГРАДБАТА НА БУЛЕВАРОТ КОН ДРАЧЕВО КАДЕ ШТО ПРВО СЕ ИЗВЕДУВААТ ОДВОДНИТЕ КАНАЛИ ЗА АТМОСФЕРСКА ВОДА – ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ФИЛИП ТЕМЕЛКОВСКИ.

Тој ја поздрави ангажираноста на службите на општина Кисела Вода кои во петокот по поројниот дожд веднаш излегоа на терен и цело време ги чистеа одводните шахти за да се зголеми протокот на вода и кои сè уште се активни за да го исчистат насобраниот смет.

– Многу улици од поново време се направени без соодветна атмосферска канализација. Ваквите грешки од минатото претставуваат огромен и скап проблем за Општината. Парите се потрошени, изведбата е лоша, одводот не функционира, тротоарите пропаѓаат. За да ги поправиме овие грешки треба многу повеќе пари и време, повторно прекопување и асфалтирање на истите улици. Решавање на подземната инфраструктура е нашиот приоритет до сега и од сега натаму! Само со соодветно изведени одводни канали и канализациона мрежа ќе спречиме вакви слики и проблеми – потенцира Темелковски.

https://www.vecer.press/нови-улици-во-кисела-вода-градени-без-а/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 26-Aug-2021 at 17:01
Во Мичурин на ул.Венијамин Мачуковски кон Трета Македонска Бригада(од твитер)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 07-Oct-2021 at 17:03
Иста ситуација,скоро цел Мичурин се поплавува при дождови од 10-15 литри на м2,жално е што и новите краци и улици немаат соодветен нагиб и шахтите се на повисоки точки или се тотално затнати.
Ова е од твитер


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 08-Oct-2021 at 11:32
ул.Козара-Капиштец(твитер)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 08-Oct-2021 at 11:34
Улица АФЖ во Радишани, реновирана завчера(твитер)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 08-Oct-2021 at 16:44
Зад НБРМ во Маџир маало(од твитер)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 09-Oct-2021 at 10:38
Во Сарај(од твитер)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 30-Oct-2021 at 17:17
Згоден пејзаж со незгоден карактерПаднати лисја постојано ја затрупуваат атмосферската канализација

Есента пристигна во нашиот крај и ги распосла своите жолти теписи насекаде… не, ова не е детски расказ за на училиште, ова е реалната и фактичка состојба во Скопје. Кога ќе кажеме дека распослала теписи, тоа е буквална метафора, бидејќи во многу населени места, од паднатите лисја, не може да се видат ниту тротоари, ниту, пак, улици. Насекаде има купчиња насобрани лисја што граѓаните ги исчистиле од пред своите домови, за да можат слободно да се движат. И колку и да изгледа убава есента во сите нејзини бои и нијанси, сепак знае да биде доста проблематична, особено за атмосферската канализација. Надлежните и да сакаат не можат во еден ден да ги соберат сите лисја за да ги решат маките, бидејќи лисјата паѓаат етапно и со месеци…

ПРОБЛЕМАТИЧНА Е СЕКОЈА ЕСЕН

И природата понекогаш знае добро да си поигра со јавните претпријатија и институциите, особено во годишните периоди кога има водни наноси или, пак, лисја од дрвјата, како што е есенскиот период од годината.
Најголемата жртва што есента ја зема секоја година е токму атмосферската канализација, дури во некои населени места едвај може и да се забележи дека ја има поради големите купчиња лисја насобрани над неа.
Многу од граѓаните велат дека секогаш внимаваат кога ги метат лисјата од пред своите дворови, да не завршат во атмосферската канализација, но сепак велат дека колку и да внимаваат, сепак, природата го прави своето и за неполн час, улиците, а со тоа и шахтите се повторно полни со лисја.
– Редовно се чистат улиците, не можеме да се пожалиме, меѓутоа против природата никој не може. Не можеме да очекуваме некој 24-7 да седи и да дежура, сите си имаат план за работа, па така не можеме вината да ја бараме во никого. Исто како во зимскиот период кога ќе падне многу снег, за кој никој не е виновен, така и сега, природата си го минува својот природен циклус, кој, секако, за некој месец ќе заврши – вели Мила Маневска.
Сепак, тврдат дека имаат соседи што намерно ги отвораат шахтите и со црево ги мијат улиците пред нивните дворови, носејќи ги и лисјата со водните наноси во канализацијата.
– Соседот е доста безобразен човек, бидејќи секој втор ден свесно го отвора капакот од атмосферската канализација и со црево си ја чисти улицата пред неговиот дом, туркајќи ги не само лисјата туку и сето насобрано ѓубре во канализацијата. Во неколку наврати му нагласив дека тоа што го прави може да ни предизвика штета на сите, но воопшто не се ни обиде да размисли и да ме послуша. Секој втор ден истото го прави. Лисјата му пречеле, му правеле ѓубре и ова му било идеално решение. Кога ќе дојдат врнежливите денови и кога атмосферската канализација ќе се затне, целиот двор ќе му биде поплавен и повторно тогаш виновни ќе му бидеме сите, вклучувајќи ги и надлежните – вели Тони Стојановски, жител на Бутел.

ЈП „ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“ БУДНО ЈА СЛЕДИ СОСТОЈБАТА

Дека есента е доста проблематична, потврдуваат и од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје. Оттаму велат дека постојано ја следат состојбата и реагираат секојдневно и постојано.
– ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје континуирано ја следи состојбата со временските промени и екипите на Секторот канализација соодветно, врз основа на однапред утврден план за работа, пристапуваат кон реализација на активностите. Имено, во однос на расчистување на лисјата што паѓаат во есенскиот период, екипите постојано излегуваат на терен за расчистување на сливниците и шахтите, со цел нормална функционалност на атмосферската канализација. Ваквата состојба може да предизвика затнување на дел од сливниците, но се дејствува интервентно на сите улици на територијата на градот Скопје. Соработката со екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ и ЈП „Комунална хигиена“ е континуирана, со цел излегување во пресрет на потребите на граѓаните на градот Скопје – информираат од водоводното претпријатие.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/згоден-пејзаж-со-незгоден-карактер/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 02-Jul-2022 at 16:44
СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО СКОПЈЕ: Автомобил заглави во поплавен подвозник/ФОТО

https://www.vecer.press/силно-невреме-во-скопје-автомобил-заг/
Carpe diem
Back to Top
FiLo View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 112
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 03-Jul-2022 at 12:14
А се на се 5 минути само врнеше. Недај боже 30 или повеќе минути со таков интезивен дожд.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.