build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Информатички технологии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Dec-2009 at 13:10

Originally posted by pbanksГо немам работено рубито за жал. Незнам што да кажам, гледам дека доста е ИН во последно време.

1. Ruby is used by people that don’t have a personal life and spend the weekend developing stuff 

2. C# is used by people that develop only on their 9-5, Mon-Fri job

http://spreadsheets.google.com/pub?key=p7efJLoHuYE-iw6JxBmpSQg&hl=en

а која е разликата во потребното ниво на познавање помеѓу скриптинг и програмирање, колку што разбрав за програмирање треба бајаѓи замарање, додека за ова веб муабетов и со малку се може!? значи во случај на ситна посветеностт плагини за скечап отпаѓаат како опција во догледно време!? во тој случај претпоставувам C# е подобра алтернатива!?

панкс?

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Dec-2009 at 13:21


Разликата е повеќе во позадина отколку што тебе ти менува доколку сакаш да создадеш некоја алатка/програм. Скриптата се интерпретира секој пат кога се повикува додека програмот е компајлиран (во exe, dll итн...) Компајлирање преку "јаки" програмски јазици е обременето со попрецизни правила, додека при скриптирањето некои правила може да бидат поопуштени (на пример начинот на декларирање на варијабли и начинот на кој тие понатаму се третираат од системот).

Веројатно онаму каде треба да целиш за твоиве потреби е користење на готови платформи, плагини, виџети итн, кои се лесно прилагодливи со мало познавање на јазиците во кои се правени (на пример, порталот го градиме на база на Wordpress и со елементарно познавање на PHP човек може да ја користи платформата на многу флексибилен начин и да врши мали модификации по потреба).
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Dec-2009 at 13:48

сакаш да кажеш дека воопшто не ми треба скриптинг јазик туку само готови темплејти да работам, со како што кажа ситни познавања за манипулација на ситни муабети!?

според она што го приметив познавањето на на одреден јазик прилично ги одврзува рацете кога станува збор за креирање аплиација или веб страница во силверлајт, може да се користат урнеци, но колку што разбрав потребно е и добро познавање на скрипнг јазикот кој би го користел... всушност прашање е само колку треба да му влезам т.е. на кое ниво требам да имам познавање од руби за да можам скриптирањето да го завозам ко песна, додека програмирањето јасно ќе ми остане вишак со оглед дека и тоа бар сега не ме интересира, како велат за дунстери телевизор, за аматери малски кош, а за професионалци спортска сала, иако има некој преферира и наопаку да ја тера

 во секој случај скрипниг јазиците и не се баш толку опасни колку што звучат http://home.pacbell.net/ouster/scripting.html


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 07-Dec-2009 at 17:06
sto povekje znaes eden jazik polesno kje se snaogjas vo site jazici....deklariranje promenlivi, uslovi, loop-ovi.... gi ima sekade... no vo sekoj slucaj nekoja gotova platforma mnogu kje ti ja olesni rabotata, bidejki ako ne mislis da stanuvas makar programer-hobist, kje si imas golemi maki ako programiras od 0. 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-Dec-2009 at 18:07

па не да програмрам од нула, како што вели последниот линк да можам да составувам готови плагини и енџини и врз цел тој процес на сложување да имам целосна контрола, она заради куршлуси но и надградувања во иднина (на апликацијата или веб страната) 

е сега силверлајтот воопшто како опција сеуште не е масоно завозена, но сигурно брзо и тоа ќе се случи, засега од кориснички аспект јава и флеш се главни, но сепак од визуелен аспект, силверлајтот е поезија во движење, особено за нешта каде се бара поинтуитивна навигација или поглоси 3д ефекти, кои за жал сеуште не се буквално 3д како што напоменувам во првите постови погоре, но сигурно и тоа чудо ќе го видиме набрзо сепак 3 серија им е за сега апликацијава, претпоставувам додека дојде до 10 на она ниво на кое е сега флеш како едиција сигурно ќе прави функционално-визуелни чуда, она што вели типчето на последниов клип сакавме околу роботот да изротира одредено мени и така да се долови нешто спектакуларно, но каква фора со самата таа изјава за она пробувавме да видиме до кај се можеме да одиме со сл3 дефакто укажува дека сеуште е целосно недоквакан муабетов иако како појава е нешто што екстра...

патем фала на упатста!

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Dec-2009 at 15:39

пред некој ден заглавив со изгорен хардиск и ко за среќа налетав на две уникатни лабаратории, доколку се најдете во слична ситуација слободно свратете до нив, ќе ви заштедат и на време и на пари за да опоравите битни податоци, особено доколку станува збор за службени! првата е со лаб тука(нас.аеродром) додека втората е филијала на хрватска компанија која ги препраќа во загреб дисковите заради што и се зголемува цената заради препорачан дхл транспорт

datarecovery.mk (руска опрема) datarecovery.rs 

inteclab.com.mk (на референтна листа го имаат пола балкан) inet.hr/~infolab/eng.htm

За прв пат во Македонија нудиме услуга на потполно спасување на податоци (DATA RECOVERY), со користење на професионално опремена лабораторија. На располагање ни се сите познати технологии, од DATASHIFTER II процесорски апарат па се до професионален MF микроскоп. Вршиме интервенции врз сите видови на магнетски медиуми: хард дискови (IDE, EIDE, UDMA, MFM, RLL, CSI, SCSI2, Ultra SCSI2 WideSCSI3, SCSI160, USB, FireWire, SerialATA), RAID дисковни полиња (тип 0, 1, 0/1, 5, 10), floppy, MO диск, Syquest, Jaz, ZIP, LS120, DAT, DLT, сите FLASH мемории (compact, smartmedia, memorystick, FD, USB stick) итн.

Ги спасуваме Вашите податоци од:

- оштетени дискови (bad blocks, head crash, итн…)
- избришани податоци поради делување на вирус
- податоци изгубени поради настанат прекин на електрична енергија или преголем напон
- ненамерно избришани фајлови (ненамерна грешка)
- дискови форматирани по грешка
- партиционирани дискови со ф-диск или друг програм
- оштетени податоци поради делување на други апликации

Нашите уреди ги поддржуваат следниве формати на запис:

- FAT12,
- FAT16,
- FAT32,
- NTFS,
- NTFS5,
- NTFS(xp),
- HFS, HFS+,
- Novell,
- ext2,
- ext3,
- raiser(Linux),
- UFS,
- JFS,
- HP-UX,
- RAID 0, 1, 0+1, 5, 10 , и сите останати формати.

Важно: Во случај на несакано губење на податоците, многу е важно да се придржувате до некои основни правила, кои можат да бидат пресудни во спасувањето на истите:

- дискот на кој се изгубени податоците ДА НЕ СЕ КОРИСТИ повеќе и истиот да се извади од куќиштето. Ако податоците се само избришани или е форматиран дискот, податоците со сигурност ќе бидат вратени.
- Еден погрешен чекор во критичен момент, може трајно да Ве лиши од Вашите податоци.
- Досегашното наше искуство покажува висок степен на успешни спасувања и враќање на оштетените и изгубените податоци.

Data Recovery -процесот на спасување на податоци континуирано се развива, го следи постојаниот развој на нови дискови и медиуми. Во овој процес користиме најнови технолошки достигнувања и знаење кои наложуваат професионален пристап кон целиот процес, како и константно големо вложување во опрема.

Во согласност со предходно наведеното, Ви советуваме:

- Да не се пристапува на оштетениот диск, со цел да вршите интервенции врз истиот.
- Да не се користат “диск доктори”, “undelete” програми и слично. Најголем број на неповратно изгубени податоци настануваат по извршени обиди за аматерско “спасување”.
- Се работи за Вашите вредни податоци и во тие моменти размислете што би значело целосно губење на истите?
- Доколку е дискот намокрен со вода, киселина, или пена за гасење, не сушете го, туку веднаш ставете го во сад со дестилирана вода и оставете го во таа состојба, се додека не дојде стручно лице,
- Во најкраток можен рок контактирајте не за сите видови на совет, препорака и договор ( за итни интервенции 24/7).

Практични совети во случај на губење на податоците:

1. Да не се прави паника (не е се изгубено)
2. Исклучете го компјутерот (не влошувајте ја настанатата ситуација)
3. Не го рестартирајте системот (да се спречат понатамошни оштетувања)
4. Не инсталирајте друг софтвер (не правете нови грешки)
5. Не отварајте го хард дискот (не си играјте хирург - аматер)
6. Не се обидувајте аматерски да ги спасите податоците
7. Проценете ја ситуацијата и важноста на податоците
8. Пристапете на www.inteclab.com.mk за сите информации, совет и помош

http://inteclab.com.mk/mk/html/more.htmlEdited by Max - 05-Oct-2011 at 19:14
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-Dec-2009 at 01:19

Ако „симнувате“ филмови во последно време, бидете претпазливи со пораките што ќе ги добиете откако ке пробате да го пуштите филмот

Како:
X3 Player - Codec
3w Player
Dom Player
Divo Codec ...

Сите тие се ТРОЈАНЦИ (Trojan horses)

Повеќе на http://en.wikipedia.org/wiki/3wPlayer

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Oct-2011 at 19:50

има на линков поефтина опција како да се блокира и преку домакинскиот фајл во S32 http://www.mondo.rs/sk217337/Facebook%20blokator%20preuzet%20200.000%20puta.html 

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Oct-2011 at 18:13
Хакери се подготвуваат да го избришат Волстрит !?

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 06-Oct-2011 at 20:25
во чест на основачот на јаболкото,некој студент го фотошопирал заштитниот симбол со ликот на Стив Џобс
http://www.tocka.com.mk/index6.php?ID=51567

Edited by gjoko - 06-Oct-2011 at 20:26
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Oct-2011 at 18:29
http://www.youtube.com/watch?v=nOQkPhZSO1U
Дали сте го виделе ова, прв пат гледам на Youtube Iphone5 so Hologram.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 23-Oct-2011 at 18:39
со други уреди имало,ама со ајфон не сум видел,светот си оди напред,за жал без нас
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 23-Oct-2011 at 18:54
Па види на видеото се рекламира iPhone5-ka со Hologram. Ипак пишува Feautures.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Oct-2011 at 20:50
Холограмот може да се проектира само во кутијата во која се наоѓа iPhone-то (или во друга кутија со слични специфики).

Значи сам по себе, iPhone-от не може да проектира холограм.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 25-Jan-2012 at 20:14HP Labs find memristors can compute - http://www.physorg.com/news190016024.html

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 03-Feb-2012 at 02:23
на мајтап на шала, кузнај што се има по то фармите на орвел, веќе одамна се наоштрени како да почнат силиконските келии да ги заменуваат со мозочни клетки кои имаат 100.000 пати поголем капацитет за складирање информации него првиве, а главен проблем до сега беа разбирањето и користењето на хемиски реакции како би се решил транспортот, складиштењето и користењето на информации во мозокот, та полесно да ги вмрежуваат заспаните, или преку усб порт во мал мозок или преку порт преку папок, ве поздрави eXistenZ

туку капата и јавно покажуваат дека ја кројат, иако одамна е скроена, само што за тоа немаме абер живеејќи си во својот мал свет...

Towards All-Soft Matter Circuits - http://www.physorg.com/news/2011-07-memristors-quasi-liquid-soft-foreshadows-biocompatible.html
Conventional electronics are typically made of rigid, brittle materials and don't function well in a wet environment. "Our memory device is soft and pliable, and functions extremely well in wet environments -- similar to the human brain,"Neuroscientists Store Information in Isolated Brain Tissuehttp://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091227212312.htm
"It took us four years to be able to reproducibly store two bits of information for 10 seconds" says Larimer. "Our findings should progress faster now that we know what to look for and have found the brain circuit that actually holds the memory."


Edited by Max - 03-Feb-2012 at 02:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Mar-2012 at 22:20


транзиција, инаку за ова друг би требало да пишува а пола билдери би биле членови на здружениево http://etai.feit.ukim.edu.mk/mk, дури и пола администрација! баш ме интересира кој е соодветен форум за вакво здружение можеби http://elektronika-mk.net/forum    и сродното списание http://www.emiter.com.mk/ но овие освен автоматика и баш не ги покриваат останатите науки од нишкава, имаме ли форум за информатичари?

ЕТАИ Друштво за електроника, телекомуникации, автоматика и информатика

Членство 
Секој државјанин на Република Македонија, кој работи во некое од професионалните полиња на инженерството, науките и технологиите ЕТАИ како дипломиран инженер едукатор, изведувач, иноватор, истражувач, научник, конструктор и проектант и автор на инженерски и научни дела може да стане член на Здружението за ЕТАИ ако искаже желба за тоа (во писмена форма). Со овој чин, преку Здружението, тој наедно е и член на Инженерската институција на Македонија (ИМИ).
Покрај државјаните на РМ, членови на Здружението од предходниот став, а со тоа и на Институцијата ИМИ, но под истите наведени услови, може да стане и странски државјанин кој професионално е ангажиран во некое од полињата ЕТАИ на инженерските науки, струки и технологии.
Индивидуалното членство може да биде во еден од следниве статуси:
член - инженер;
член - дипломиран инженер;
овластен самостоен инженер.

Во Здружението за ЕТАИ, како и во Институцијата ИМИ, се препознатливи и следниве посебни статуси:
истакнат член
заслужен член;
почесен член.
http://etai09.feit.ukim.edu.mk/mk/index/societymk/module

ЕТАИ 2007 е осма од серијата конференции организирани од Здружението за ЕТАИ на Република Македонија. Претходните ги вклучуваат ЕТАИ '82, '85, '89, '93, 2000, 2003 и 2005. Традиционално, конференцијата се одржува во амбиентот на богатата реткост на природата и културата на Охридското крајбрежје, заштитетно од УНЕСКО.
Намената на конференцијата, сообразно со нејзиниот заемно-дисциплинарен карактер, е изучување и експанзија на теориските и апликативните аспекти во електрониката, телекомуникациите, автоматиката и информатиката.
Целта на конференцијата е да обезбеди форум за презентација и дискусија на состојбата и развојните правци на областите што ги покрива ЕТАИ во Република Македонија и пошироко. Се очекува да се развие дискусија за различните концепти, методи и технологии и да се разменат погледи од експерти од различни профили од земјата и странство.
http://www.etai.org.mk/etai2007/mk/nameni_i_celi.html

Од 16-ти до 20-ти септември 2011 година во Охрид со голем успех беше одржана 10-тата меѓународна конференција ЕТАИ и COSY 2011.
На конференцијата ЕТАИ земаа учество голем број на домашни и меѓународни професионалци и научни работници од областите на електрониката, телекомуникациите, автоматиката и информатиката. Исто така, многупосетени пленарни предавања одржаа проф. д-р Кевин Ворвик (Kevin Warwick) од Универзитетот во Рединг (University of Reading), Англија, на темата “The Cyborg Experiments”, како и проф. д-р Андреј Богданов од Кинескиот универзитет на Хонг Конг (The Chinese University of Hong Kong) на темата "Parallel Cryptography".
http://feit.ukim.edu.mk/novosti/ietai-2011Edited by Max - 28-Mar-2012 at 22:24
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Apr-2012 at 16:57


- Computer Science: studies and builds artificial systems. It includes both computational theory and software engineering.
- Artificial Intelligence: emulates intelligence in artificial systems.
- Cognitive Science: studies natural systems from a computational viewpoint. [1][2][3]

http://www.cognitivedesignsolutions.com/ELearning/E-Learning1.htm - [1][2][3]

како предмет Когнитивистика има и на информатичкиот универзитет во Охрид http://uistmoodle.servehttp.com/ иако не е наведено кој е предавачEdited by Max - 26-Apr-2012 at 17:01
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 02-Jul-2012 at 13:14
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 23-Jul-2012 at 20:41

сепак - Are "Good" Computer Viruses Still a Bad Idea? - http://www.people.frisk-software.com/~bontchev/papers/goodvir.html

но - Computers and Epidemiology - http://www.research.ibm.com/antivirus/SciPapers/Kephart/Spectrum/Spectrum.html  
...

COMMON DEFENSES. The anti-virus technologies differ in their effects on viral birth and death rates.

The virus scanner, the most common, works by examining stored programs for infection with one of a set of known viruses. Scanners often also detect slight variants of know viruses. Some even incorporate a heuristic function, which allows them to detect some brand-new viruses by guessing at the function of the code.

Scanners excel at raising the virus death rate. Someone who installs a scanner and uses it at regular intervals -- say, once a week -- increases the death rate from nearly zero to at least, in this case, once a week. A resident scanner, which is always active in the system examining all programs that are loaded, pushes the death rate even higher, since the virus is detected (an presumably removed) as soon as it is loaded.
Scanners can also act as filters to decrease the viral birth rate. For example, if all new programs arriving at a machine are scanned as they arrive, the effective birth rate of the machine's neighbors will be lower.

Traditional access control systems are a second kind of anti-virus technology. By preventing unauthorized programs from altering other programs, they can decrease the viral birth rate. Networked systems lacking access control could be swamped by a virus within an hour or two. In his early experiments, however, Cohen showed that even when access controls are in place, viruses can spread quickly and widely without violating those controls.

A third anti-virus technology, sometimes called integrity management, lies somewhere between scanners and access control systems. Its strategy is to detect and prevent virus spread by noticing or preventing the changes viruses make to parts of the computer system. An integrity management system can increase the viral death rate if it notices an anomaly due to a virus and alerts the user. Conversely, the system may note but not warn the user of a change (perhaps because the virus has noticed the protection and has not tried to spread), in which case it is limiting the birth rate.

While scanners work best against known viruses, integrity management systems can guard against larger classes of viruses. Because they look for general methods that viruses use to spread, not for the bit patterns that make up the virus code, they can be more effective on newly devised infectors. Their disadvantage is that they also flag or prevent legitimate activity, and so can disrupt normal work or lead the user to ignore their warnings altogether.
...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.201 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.