build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Информатички технологии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 02-Sep-2012 at 16:37

најизвикани малвер скенери се SB или MB иако и емисофт се во моментов предничат http://www.anti-malware-reviews.com/ а и имаат пакет ко fw+am OAP чисто и корисно ем помалку процеси во позадина а сепак добра заштита!

The cost of this application (Online Armor++) is ridiculous [1]


hi. do i still need an anti-virus/internet security software when im using this or other anti-malware software like this one or malwarebytes? thanks.
Reply
You need one if you are using malwarebytes.If you are using emsisoft anti malware you should be fine though but if you want you could get a firewall. [1]


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 02-Sep-2012 at 19:27
Макс,каков е овој антивирус Emsisoft Anti-Malware 6.5? и дали има безплатна опција,пошто јас се служам со есенцијалот од Мајкрософт ,бидејќи XP-то ми е `оригинално` па го користам легално.Дали се исплати да го инсталирам безплатниот ЕАМ наместо фул верзијата на мајкрософт
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 02-Sep-2012 at 20:18

да бесплатна порција имаш на пиратбеј :ok е сега дали ова или она што знам ако немаш битно нешто у комп ич не му се секирај само по некое време удри му формат за да отресеш се што си закачил по две-три години сурфање, она колку даската да се светне и лизга

ако ти е за фирма купи си или nod32 или ова Emsisoft Internet Security Pack

но имал или не лиценциран софтвер битно да имаш некаква заштита, која во секој случај не се мери со бекап опции од типот помошен хард или стик, тоа е твој избор сепак trial наспроти full логично само за по сајтои ко википедија имаш доста хакирани муабети кои се строго за евалуација а вклучително сите опции на програмот, и зависи како гледаш на оваа проблематика дали е кражба нешто што всушност само дополнително те заробува тебе дома но ајт ако знаеш како и ти да делиш на оние кои немаат - лесно се компензираат ваквите позајмици, бар еднаш неделно да одиш во Црква или на пазар да не земаш ситен кусур назад итн. ако ништо друго бар совеста да ти е мирна
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 02-Sep-2012 at 20:35
туку од програми што едно десетина години ги користам за расчистување пред ил по антивирус чек се

- RWC http://www.r-wipe.com/

- JDR http://www.jgoodies.com/freeware/jdiskreport/

сепак начини има ама баш секогаш чоек да се стабилизира http://howto.wired.com/wiki/Build_your_own_botnet_with_open_source_software

може има некој абер да препорача софтвер за вадење од бунило избришани фајлои она data recovery prog, имам пробано повеќе досега но неможам да кажам дека некој и навистина е корисен

Edited by Max - 02-Sep-2012 at 20:36
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 02-Sep-2012 at 21:14
Макс,дали Disk Cleaning and Internet Privacy е брка истата работа како Tune Up utilities 2012,што ја имам јас и ја користам,секако ми е оригинална верзија `купена` преку торенти.задоволен сум,ја забрзува работата на компјутерот,а едно време поради `оригиналноста` имав проблеми со апдејти,но го средив и тоа.

патем, никогаш го немам форматирано компјутерот,а го користам 2-3 години,а засега немам проблеми.редовно го чистам со Malwarebytes Anti-Malware,пазам каде сурфам,редовна дефрагментација и нема проблем
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 02-Sep-2012 at 21:44

TuneUp е извондредна алатка со оглед дека е доста интуитивна

а disk clean јасно брка работа но не целосно пример RWC има сосем друг пристап иако особено не го олеснува компјутерот колку што целосно ги брише трагите од фајловите кои ги бришеш, додека со класичното delete или clean од нив сеуште остануваат траги та утре можат да се реконструираат преку data recovery, така да она што мислам скроз да го нема во мојот систем го бришам со RWC

за форматирање се шалам иако после добар вирус или калабалак по регистри ова е единствено чаре а да се врати брзината во нормала, не дека неможе сето тоа да се оправи и пешки, но кој има време да му се замара е прашање

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 02-Sep-2012 at 22:10
дали се исплати да го `купам` со торенти RWC,t.e. дали е нешто што вреди да се инсталира со оглед дека го имам Tune Up?
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 02-Sep-2012 at 22:32
да со оглед дека во персоналното мени покрај дилит ќе имаш и опција delete and wipe што значи буквално wipe - чистка, особено корисно за вируси и малвери кои не се даваат никако или евентуално ако се работи за конспиративни фајлои кои можат да ти разнишат авторитет покуќи http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?t=187560

туку добро што спомна дефрагмент, малку малку па ќе заборавам и со месеци да зачистам тенекето а постојано пиши бриши симнувам а капак со ќеиф си го користам PD8 она колку да си изметам се расфрлано иако не е единствено чаре во својата категорија http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?t=150981 [1]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Sep-2012 at 08:36

кога би постоела АКТА ни инфографик немаше да има човек при ракане е технлогија ама ја засега цела информатичка - Goodbye ACTA! * EU Parliament votes against ratification of ACTA! - http://www.europarl.europa.eu/news/en/pressroom/content/20120703IPR48247/html/European-Parliament-rejects-ACTA
Edited by Max - 03-Nov-2016 at 13:48
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Sep-2012 at 18:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 26-Sep-2012 at 09:24

денес електрони утре фотони зад'утре неутрина 

http://en.wikipedia.org/wiki/Qubit#Bit_versus_qubit

http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature11449.html

“The next natural step is to demonstrate a 2-qubit logic gate, by placing two such atoms close to each other,” says Morello. “We are already working on this project; prototype 2-qubit devices are being fabricated as we speak.”

As you add more qubits, the capacity of the computers to perform operations increases exponentially. In fact, with just 300 qubits it is possible to store as many different numbers as there are atoms in the universe.

https://newsroom.unsw.edu.au/quantumbreakthrough

this type of computing, Quantum Computing, will allow for robotics to happen and perform faster than any human being.
 

Quantum computers—as opposed to the computers we use daily—rely on the laws of quantum mechanics to speed up calculations. They could theoretically process complex calculations in a fraction of the time conventional computers require. Quantum computers are thought to be ideally suited to data-intensive problems, such as cracking modern ciphers, needle-in-a-haystack searches of huge databases, and modeling biological molecules and drugs.

 However, it is extremely difficult for a quantum computer to hold information for long periods of time, as quantum systems tend to become unstable and “decohere,” losing data when they interact with their environments.


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 26-Sep-2012 at 14:38

од тука натака би требало да превземат останатите, имајќи предвид колку слабо стојат ози-те   на ИТ пазарот, иако ова не е некој фактор, но споредено пример со јапонија засега се упола на сите научни полиња, ако индексов е точен http://www.globalinnovationindex.org/gii/main/analysis/spiderchart.cfm

ме чуди што прават јапонците, едно време беа неприкосновени во иновациите, а сега ја тераат строго конзумеристички, најверојатно изумреа  познаитите јапонски работни навики кај младиве, та сега освен забавна индустрија и услужни дејности друго не ги интересира, ајде бар рекламиве им се пери-носи!

   Edited by Max - 07-Nov-2012 at 22:24
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 07-Nov-2012 at 22:06
Originally posted by Max


- Computer Science: studies and builds artificial systems. It includes both computational theory and software engineering.
- Artificial Intelligence: emulates intelligence in artificial systems.
- Cognitive Science: studies natural systems from a computational viewpoint. [1][2][3]

http://www.cognitivedesignsolutions.com/ELearning/E-Learning1.htm - [1][2][3]

како предмет Когнитивистика има и на информатичкиот универзитет во Охрид http://uistmoodle.servehttp.com/ иако не е наведено кој е предавачHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 12-Nov-2012 at 11:17
знае ли некој да каже како стојат работите со проектот компјутер за секое дете кај нас,има ли ефект од таквата кампања и дали сите предмети се сега во електронска форма?!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 12-Nov-2012 at 14:38

незнаев дека и во ова имале вмешано прсти америте,таман да пратат како и што си ја учиме младината,та во случај да влета нешто послободоумен материјал по учебниците за тоа да имаат претстава како полесно би ги активирале ботовите кои ги имаат на располагање од соросоиди преку мцмсоиди па до интегративци,простете за ненамернава параноја која може нема врска со реалноста но има со еугениката и нејзините експериментални пипци ширум светот! ко куриозитет и во југославија имаше експериментални училишта кои тераа по посебни програми ко 11.10 во скопје,додекаа сега нема време за такви егзибиции па одма однсно во од се експериментира со во случајов современава технологија,а утре во случај и ова да потфрли најверојанто ќе одат со директни субвенции за учениците [1]

Центарот за техничка поддршка за компјутерите во основното образование со кој раководеше Проектот на УСАИД за основно образование (PEP) од денеска преминува во надлежност на Министерството за информатичко општество и администрација.

Станува збор за портал кој помага при решавањето на техничките проблеми со кои се соочуваат наставниците во користењето на хардверот во нивните училишта.

За таа цел во просториите на Канцеларијата на УСАИД во Скопје беше потпишан Меморандум за пренесување на надлежностите од страна на министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски и директорот на Проектот на УСАИД за основно образование Небојша Мојсоски.

- Со овој центар кој денеска го преземаме, а е направен со висок квалитет и професионалност, ќе можеме во секој момент да ги следиме проблемите коишто ги имаат наставниците, односно училиштата со компјутерската опрема. Со овој центар може да се најдат најчесто поставуваните прашања и проблеми со кои се соочуваат училиштата и врз основа на анализите што ќе ги добиваме од него ќе може да ги креираме новите политики и стратегии за модернизација и инвестирање во образованието, рече министерот Ивановски по потпишувањето на меморандумот.

Во однос на изработката на електронските содржини на наставни предмети, Ивановски информира дека е изработена стратегија во која точно е наведено секоја година кои предмети ќе бидат направени во електронска форма.

- Македонија е една од лидерите во регионот која има толку многу инвестирано во образованието. Но, нема да застанеме тука. Ќе продолжиме да инвестираме и за кратко време заедно со Министерството за образование и наука ќе бидат распишани и јавните повици за изработка на електронски содржини по географија, математика, англиски јазик, македонски јазик...., рече Ивановски.

Според директорот на Проектот на УСАИД за основно образование, бројката од над 90 илјади посетители досега на кол центарот покажува дека е направен вистинскиот чекор.

Кол центарот е основан во октомври 2010 година. Дневно се регистрираат околу 20 нови посетители.
http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/ticker.css/17895/centarot_za_tehnichka_poddrshka_na_kompjuterite_vo_osnovnoto_obrazovanie___.aspxEdited by +Protagorist - 11-Sep-2014 at 13:42
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 12-Nov-2012 at 14:56
во контекст експериментите нека оди и ова ко интересен офтопик,само не ми е јасно дали ова ќе доведе утре квалитет или просечност имајќи предвид дека западниот свет кај основците не стимулира ниво на знаење како кај нас што беше случај тоа досега,каде веќе во 5-то оделение кај нас децата веќе се спремен ко за осмо кај нив,претерав но во најмала рака квантитетот и ритамот на усвојување на знаење кај нашиве деца (бар до сега беше тоа така) е бар два пати поголем неко на тамошните,но мислам откако станаа интернетот и компјутерите достапни насекаде ваквиот јаз и да нејќеме сам ќе се избалансира дали бидејќи нашиве ќе имаат прилика за повеќе да се опуштат или нивните за повеќе да се информираат,како и да е во најмала рака не смееме да си дозволиме јавен и целосен плагијат,но чим можеме да џиткаме неокласични копии во урбанизмот зошто па да не џитнеме и англосаксонска наставна програма во образованието

Груевски: Основците ќе учат од преведени британски учебници

Учебници за основно образование ќе се преведуваат од Велика Британија зашто, според анализите, тие во целина се најдобри во Европа за преземање и нивно користење од македонските ученици, иако одделно има квалитетни учебници и во скандинавските земји.

Премиерот Никола Груевски рече дека ќе бидат преземени учебниците од кои може да се пресликаат сите најдобри практики и искуства кои во нив ги вложила Велика Британија и меѓународно докажани стручни лица. Најпрво од областа на техничките науки, а во втора фаза и за општествените науки зашто предметите за национална историја, географија и мајчин јазик содржат специфики за државата.

- Ќе побараме дозвола од авторите и ќе ги откупиме правата. Правиме добар чекор, тоа ќе биде квалитетно подобрување на македонските учебници и нашите деца ќе може да учат од најдобро подготвени учебници во Европа, изјави Груевски во Куманово, по почетокот на градежните работи за ревитализација на пругите од Коридорот 10.
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Nov-2012 at 15:44
Previous
 
Македонските ученици ќе учат од британски учебници ?
 
Богами, многу ќе научат, особено ако се земе во предвид фактот дека поради бришењето на Винстон Черчил од некои нови британски учебници по историја, денешната британска младина повеќе верува дека Винстон Черчил е измислен лик, а Шерлок Холмс навистина постоел.
 
Кој не си ја учи историјата, осуден е истата да му се повтори !!!
 
Ако Македонците не го научија тоа во изминативе 21 година независност, тогаш Бог нека ни е на помош, бидејќи историјата, порано или подоцна ќе им се повтори на тие кои не ја научиле.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 12-Nov-2012 at 18:36
ако размислиш подобро или видиш поубаво,се ни е експериментално,од името на државата преку урбанизмов во метрополава па се до јавниот транспорт во истата,а зошто и образовната настава би била исклучок?! подржувам експерименти,но како што кажа вакви колку и да изгледаат корисно не би ги зел ни предвид,а не па да ги прифатам ко авторски!

има нешто друго посреди а што е тоа може само да нагаѓаме,само да не излезат утре од него мутанти со калосани дисаѓи,како велат патот до рерната е поплочен со најдобри намери,дали?! а може искалкулирала тајфата на Грујо со новио им супер-компјутер како најбрзо да напраиме европеи од идните генерации,а пошто неговите компоненти се произведени во првата им кралска провинција ондак резултатот ендек
Македонија станува регионален лидер во ИТ-индустријата

Со промоцијата пред пошироката јавност на т.н. суперкомпјутер што го набави државата, интересот за него веќе почнува да расте и да се прават планови за искористување на неговите капацитети и можности во повеќе насоки. Дознаваме дека една домашна компанија што се занимава со 3Д-анимации веќе го употребила компјутерот за креирање свој производ, што се покажало како врвно успешно и екстремно брзо.

„Неоком“ ја заврши работата

Комплетната изведба, инсталација и пуштање во употреба на целиот ултрабрз и моќен систем ги изведе домашната компанија „Неоком“, од каде што велат дека овој проект претставува круна на повеќе од 22-годишното систем-интеграторско искуство на компанијата. Тоа е реализирано во соработка со стручниот тим на „Хјулит Пакард“ од развојниот центар за пресметување со високи перформанси во Гренобл, Франција. Целиот процес од добивањето на тендерот на „Неоком“ што нашата влада го распиша до неговото инсталирање во Македонија траеше околу две години. Тоа дополнително говори за комплексноста на целата операција и големината на инвестицијата, од една страна, и за одговорноста и тежината на зададената задача, од друга страна, што ја направија од „Неоком“.

- Самиот транспорт на целиот систем беше специфичен и со зголемен надзор. Претходно системот хардверски се интегрира во Шкотска, а софтверски во Гренобл, Франција. Комплетното склопување беше направено од нас, за што странците беа вчудовидени - ни изјави Горан Кубелка, извршен директор за услуги во „Неоком“.

Според Кубелка, овој систем со 1.008 јадра е погоден за истражувања во пресметковната хемија, физиката, сеизмологијата, метеорологијата, геологијата, биомедицината и сите области каде што е потребна голема процесирачка моќ. Може да се користи, на пример, при симулации на судир на возила, што помага во понатамошна изработка на нивниот структурален дизајн, молекуларни интеракции при дизајн на нови лекови, симулација на воздушен проток кај автомобили, возови и авиони и слично.Вложувањето ќе се исплати

Покрај примената во научните истражувања, системот овозможува и негова индустриска примена.
Ваквите и слични системи во Европа се користат најчесто во финансиските сервиси, нафтената индустрија, дистрибутивните синџири. Постојат примери и на користење на ваквите системи за поддршка на сервисите на државата, пред сѐ во делот на управување со кризи, урбано планирање, па и во системите за разузнавање, дешифрирање пораки, полиција и војска. Компјутерот може да им се нуди и на соседните земји што немаат ваков современ систем. Македонија е единствена држава со ваков вид компјутер на просторот на поранешна СФРЈ. Словенија е една од земјите која има нешто слично, но е далеку послаб и веќе застарен.

- Досега како држава, но и како бизнис-сектор бевме хендикепирани немајќи ваков систем. Сите потребни нешта што се работеа се правеа на многу послаби системи за што требаше, сликовито кажано, цела вечност. Сега брзината ќе биде неспоредлива - ни изјави Славко Костадиновски, извршен директор за продажба во „Неоком“.

Пресметувањето со високи перформанси сè повеќе станува движечка сила не само на современиот научен развој и истражување туку и на економијата во целост, велат од „Неоком“. Денес, покрај различните економски параметри, степенот на развој на една земја се мери и во користењето и бенефициите од пресметувањето со високи перформанси. Сите најзначајни светски економии, како што се САД, Јапонија, Европската Унија и други, во своите краткорочни и среднорочни стратегиски цели, на висока позиција го поставуваат користењето на пресметувањето со високи перформанси. Компјутерот се наоѓа на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), каде што стручен тим ќе го управува овој систем, а ќе го користат сите институции и поединци што имаат потреба од пресметки со високи перформанси.
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11912168166&id=10&prilog=0&setIzdanie=22726
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 12-Nov-2012 at 19:13
после ваквиот локализам следен чекор би бил да размислуваме и делуваме глобално,за почеток јавно да се подразмисли нешто од нешто,само без непотребно губење време на дичење и бичење промо за сопствената компанија(или партија) може предлогот на Неоно Блогатиот погоре да биде повеќе од неопходен но наместо директни субвенции за учениците тоа да биде субвенционирање на релокација на трудот,односно државата на големо да инвестира во развој на претприемаштвото на клеточно ниво или ко што вели англичанецов хај-тек екологија а го дополнува германецот која мора да биде напумпана здраво со субвенции и почетни инвестицииех да ја стрефеше југославија вакво време кузнај што ќе беше мада повеќе од јасно дека загреб и белград ќе ни измолзеја се што е квалитетно,но и вака и така ко Македонци сме дезорганизирани,белки почнаа да работат аналитички политичариве иако сеуште со методите на чика глиша кои евентуално то супер-компјутерот ќе ги надмине,но чим аниматорска компанија прва ги искористи негоите услуги најверојатно истиот претежно ќе има забавна функција во иднина,јасно додека да проработат тоа флоресцентните сијалици во пмф,мф,гф итн.

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 14-Nov-2012 at 09:43


a real-time world map which visualizes cyberattacks captured by honeypots of the Honeynet Project

http://map.honeycloud.net/

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.