build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Информатички технологии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Информатички технологии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 22-Nov-2012 at 20:36
дали знае некој колку е ограничувањето на youtube во МБ,еден од авторите на емисијата за Кокино ми поклони Цд работено во соработка со една локална телевизија,па сакам да го поставам видеото.

патем дали има топик на оваа тема,се утепав од барање ненајдов(не ми е првпат)
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 22-Nov-2012 at 21:36
има ограничување на времетраењето,ако си нов или имаш лошостоечки копирајт статус неможеш да качуваш видеа подолги од 15мин,што порано луѓе го решаваа со цепкање на материјалот во делови,или тоа направи го тоа со некое програмче ко ова http://download.cnet.com/Youtube-Video-Splitter-Uploader/3000-2194_4-75000404.html или најди некој што има дозвола за аплоуд над 15мин и качи го во едно парче цел абер преку неговата сметка
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 22-Nov-2012 at 22:39
фала за насоките,спуштив неколку од програмчината па да ги испитам малу
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 23-Nov-2012 at 01:44
Ѓоко тоа програмот чисто го фрлив ко абер дека има такво нешто инаку сега читнав тоа коментарите,велат дебакл,така да расчитај се чоек пред да изгубиш бадијала времето во инсталирање,обработка и аплодирање,за на крај се да е изместено ко немал број пати што имам сретнато на јутјуб,
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 23-Nov-2012 at 17:27
ОК,фала за насоките
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 21-Feb-2013 at 21:31
ФХ3Х РАБОТЕШE НА ТРИ ОД ПЕТТЕ НОМИНИРАНИ ФИЛМА ЗА ОСКАР ЗА ВИЗУЕЛНИ ЕФЕКТИ


Македонската компанија за визуелни ефекти и анимација ФХ3Х соработуваше во три од пет филма кои годинава се номинирани за Оскарот во категоријата на визуелни ефекти.
Станува збор за успешната соработка со тимот на Industrial Lights & Magic на третиот најпрофитабилен филм на сите времиња, „Marvels The Avengers” и на MPC Technicolor од Лондон, на филмовите „Prometheus” и „Life of Pi”.

Tиe соработuvaa и нa проектот „Les Miserables” со Mill Film од Лондон - мјузикл, кој е номиниран за најдобар филм заедно со „Life of Pi”.

“Ни претставува двојно задоволство што бевме дел од проектите кои се номинирани, но филмовите како што се „Одмаздници" и „Животот на Пи" го подигаат нивото на целата индуструја. Горди сме на секој проект, овие номинации се дел од највисоката валоризација на нашата работа во нашата индустрија“, вели Кристијан Даниловски, ко-основач на ФХ3Х

Во изминативе три години преку 90% од нивната работа е ориентирана кон големите светски студија, каде што соработуваат со најголемите светски артисти од оваа област, на што се должи усовршувањето и порастот на компанијата.

Тимот на компанијата ќе се зголеми сто нови вработувања во следните три години заради зголемениот обем на работа. Во моментов ја работат постпродукцијата на новиот филм на Столе Попов „До Балчак“, а биле ангажирани и на „Трето полувреме“ од Дарко Митревски и на „Балканот не е мртов“ од Алексдандар Поповски. Посакуваат во блиска иднина да излезат и со свој филмски продукт.

Инаку, 85-то доделување на оскарите за 2013 година ќе се случи в недела на полноќ во Лос Анџелес во театарот „Долби“. Тимот на ФХ3Х работеше на „Ранго“, кој во 2012 година освои оскар во категоријата на долгометражен анимиран филм.

http://www.kapital.mk/mk/makedonija/93019/fh3h_raboteshe_na_tri_od_pette_nominirani_filma_za_oskar_za_vizuelni_efekti.aspx
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 06-Mar-2013 at 19:30
Луѓе што интернет користите? Кој е најдобар и најбрз интернет провајдер во Македонија и во Скопје, според вас?

Edited by HugoGoulding - 06-Mar-2013 at 19:35
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 06-Mar-2013 at 20:06
T-Home и немам никаков проблем со конекција.Еднаш рутерот ми правеше проблем(сецкаше понекогаш) ама имам другари во фирмата и ми го заменија `на лепе очи`.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 06-Mar-2013 at 20:26
Т-Хоме доме, Неотел и близу на работа.

За домашна употреба сум про Т-Хоме а мислам дека и цените им дојдоа полека во некои разумни рамки.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 06-Mar-2013 at 20:53
оптичкиот им е 50-60 Мbps...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 06-Mar-2013 at 22:13
Ај вака јас некое време сум во дилема:
-Имам од Оне ДуоЕкстрим веќе долги години(уште од првиот ден кога го пушти оннет во употреба) и веќе ми се чини многу скап
-Се мислам да го сменам и изборот беше Близу Премиум пакет со брзини 50/1 но не сум сигурен колку е стабилен

Може ли некој да ми каже колку е стабилен интернетот од близу да не се зафркнам со договор од 2 години па после да се скубам (народно речено)
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 03-Sep-2013 at 01:50


интерактивност ок, но каква и зошто!? 

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 24-Sep-2013 at 16:44


learning by examples - youtube free example archive - tv example monopole


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 24-Oct-2013 at 13:30

ја хакирале страната на Свети Ѓорѓи од Старо Нагоричане http://www.cdnh.edu.mk/frame.aspx?ProektID=28

дали може индиректно хакот да се отсрани без да се контактира администраторот на страната, колку е тешко хакер да хакира хакер, попрво неко од нас ќе се нафати на ова него што цднх ќе интервеира, не сум сигурен но мислам од поодамна стои вака хаков

едит

уствари цела страна е хакирана т.е. сите подтеми во сите региони http://www.cdnh.edu.mk/Proekti.aspx?region=2


Edited by +Protagorist - 24-Oct-2013 at 13:34
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 24-Oct-2013 at 13:35

Се што треба е нивниот админ повторно да ја стави оригиналната содржина на сајтот. Секако пожелно би било и да се затвори дупката од каде што влегол хакеров.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 24-Oct-2013 at 14:26
Многу страни во Македонија се лесно пробивливи, а тоа е затоа што многу институции користат ВЕБ ЦМС (односно веб системи) и тоа најчесто ги немаат последните закрпи ,имаат лесно пристапливи бази и незаштитени ,обично администраторот не ја заштитува базата оделно и прави нередовен Бак уп (односно копија од моментална состојба) и потоа е тешко да се врати во првобитна состојба ,бидејќи хакерите секогаш си отвораат нова патека која доколку не се смени целата содржина на сајтот и сите лозинки повторно ќе им овозможи лесен пристап.
Ова предупредување со години го даваме на одредени луѓе и страни ,професионалната заедница е запозната со овој проблем и се труди се повеќе да ги отстранува грешките и проблемите ,но има „професионалци“ како овие дечки кој го работеле сајтот по предмет тимска работа на факултет и воопшто не воделе грижа на тие делови.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 17-Nov-2013 at 14:37

Руските ученици создадоа уникатен дигитален медиум

Група ученици од Нижни Новгород (Поволжје) измислија нов дигитален медиум, кој според начинот на работа е единствен во светот. Изумот на тројцата ученици од математичката гимназија влезе во финалето на натпреварот Google Science Fair 2013.Принципот на работа на овој уред се засновува на интеракцијата на ласерската светлина со органско стакло. Момчињата најдоа мошне интересна примена на овој процес, вели професорката по физика на младите пронаоѓачи од нижнегородската гимназија, Наталија Варгина.
Денес постојат низа изуми кои по експериментален пат ја откриле природата на интеракцијата на ласерската светлина со органско стакло. Момчињата решиле да ги искористат резултатите од овој експеримент. Експериментот докажува дека на органското стакло можат да се прават дупки. Нивна идеја, пак, е да се искористи ова својство за зачувување оптички податоци. Момчињата сами пронашле начин како да ја кодираат информацијата, и сега продолжуваат да работат на тоа, го усовршуваат начинот, прават пресметки и лабораториски мерења.

Медиумот што го предложија учениците по големината може да се спореди со лист хартија со формат А4 и дебелина од 1 милиметар.

Медиумот што го предложија овие ученици по големината може да се спореди со лист хартија со формат А4 и дебелина од 1 милиметар. На ваков лист можат да се запишат 28 терабајти информација – 14 пати повеќе отколку на стандарден хард-диск. Носачот има низа важни предности, вели еден од пронаоѓачите Никита Черњадев.
Првенствено, тоа е количество информации кое се евидентира на единица површина. Таа се зголемува со зголемување на густината на записот. Втората работа е сигурноста. Тоа се двете најважни предности пред постоечките аналози.
Момчињата работеле шест месеци на својот пронајдок, а веќе три години се занимаваат со информациските технологии. „Сè започна одамна, уште во седмо одделение, кога започнавме да правиме проекти на училиште“, вели 16-годишниот Никита, за кого неколку години е навистина долг период.

Новиот медиум нема да биде наменет за обичните корисници, туку за големите корпорации кои работат со големи количества информации.

„Својот проект ќе го претставиме на конференцијата 'Отворени иновации' во Москва. Би сакале да земем учество и во 'Рост' (Русија – Одговорност – Стратегија – Технологија) во Нижни Новгород. 'Рост' би ни овозможил потоа да заминеме на натпреварот за научни и инженерски проекти Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) во Соединетите Американски Држави.“
За проектот на учениците од Нижни Новгород се заинтересира и Руската академија на науките, експериментално беше тестиран и на Институтот за применета физика на Руската академија на науките. Сега овие момчиња работат на модел на уредот. Како што велат имаат рок од „две до три недели“. Новиот медиум, како што велат тие, нема да биде наменет за обичните корисници, туку за големите корпорации кои работат со големи количества информации.

http://ruskarec.mk/science/2013/10/28/ruskite_ucenici_sozdadoa_unikaten_digitalen_medium_27679.html


http://blog.legoeducation.us/2013/06/11/ninety-ideas-to-change-the-world-announcing-the-regional-finalists-for-the-2013-google-science-fair/

http://www.kp.ru/daily/26103.4/2999486/


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 03-Feb-2014 at 11:43
Дечки, ми тгреба мала помош. Не знам дали има некаде таква нишка, па ајде овде да замолам. МИ треба туторијал (на англиски, српско-хрватски, македонски, видео или текстуален сеедно) за инсталација на МySQL. Би замолил само да е што понов, на гоогле се некои од пред 2-3 години, не ми бркаат работа. Фала однапред
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 04-Feb-2014 at 09:36
Можеш ли да ни дадеш повеќе инфо, на што ќе го инсталираш (Windows или Linux). Не работам особено со open source, но колку што се сеќавам инсталацијата е прилично лесна преку волшебник, веројатно било кој youtube туторијал ќе ти помогне.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 04-Feb-2014 at 14:32
На Windows XP. Па прегледав доста туторијали, нешто не најдов многу корисни. И јас не сум се среќавал со ваков тип на работа, па сум во конфузија. Дали на пример треба да инсталирам локален Wamp сервер за да можам да користам MySQL и слично. Верувам некој се занимава со оваа пробламатика ќе може да ми помогне
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.