build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Информатички технологии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 31-May-2016 at 04:33

chinese gps

http://news.xinhuanet.com/english/2016-05/19/c_135372622.htm

но прво

chinese quantum sat shareware

http://english.cctv.com/2016/05/29/VIDErxcfFFrIhAkPxfdync3k160529.shtml
Edited by +Protagorist - 14-Jun-2016 at 08:50
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 31-May-2016 at 05:35
комшиски маркетинг табиет

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 18-Jun-2016 at 07:17future of techno monopoly ~ encryptionhttps://www.techinasia.com/thiel-hoffman-china-talk [1]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 25-Aug-2016 at 11:22


да потсетиме и тука дека имаме иновативни кризни и хуманитарни апликации

фали уште официјална волонтерска на ЦУК за полесни интервенции, но и некоја на МВР налик "Safe And Well" со онлајн отисок [1][2]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=215136#215136

не дека нема такви кои размислуваат и за real-time hazard алармиhttp://www.latimes.com/local/lanow/la-me-ln-app-mobile-phone-detect-earthquakes-20160212-story.html

http://www.digitaltrends.com/mobile/shake-alert-earthquake-detection-app/

[url=http://www.shakealert.org/]http://www.shakealert.org//url]


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 01-Dec-2016 at 01:15


трета по ред веб дизајн работилница во земјава

http://sp.finki.ukim.mk/digit/

https://www.facebook.com/DIGITmk


речиси академија според обемот на гостите, а единствено што им фали се и Курс Дигри како мотивација за што поголема посетеност, но и можност да се донесат и поизвикани имања од браншата пр. агенции ко db ил anti илити која било надреална финска екипа [1][2][3]

што е до кому-веб темата, ќе беше паметно финкаџиите да имаат војла за думање и апропо некакви институционални огласни табли, каде би се пеглале сите недоумици форумски, ко што е веќе сугерирано тука претходно [1] но дали и кој форум денес е најприкладен за интерактивна препознатливост а со тоа и поголема ефективност, можеби нешто помалку интуитивно а повеќе чаламџимско ко што е силверлајтот [2][3]
 
Министерката Арсовска-Томовска ја отвори работилницата „DIGIT 2016“


Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска денеска ја отвори третата работилница DIGIT 2016 на тема: „Digit Web – Community Websites“. Организатор е Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство - ФИНКИ.

На претходните работилници се диксутирало за 3Д моделирање и графички дизајн, а на годинашниов DIGIT ќе се изработуваат Community WEB страни.

Како што соопшти Министерството за информатичко општество и администрација, Арсовска Томовска истакнала дека ги поддржува ваквите настани, организирани од студентите и нивните здруженија затоа што тие обезбедуваат надградба и апликативна примена на нивните знаења, директна комуникација со нивните идни работодавачи и развој на деловна култура и претприемачки дух.

Продеканот на ФИНКИ за наука и соработка Боро Јакимовски им порачал на студентите дека треба да ја искористат оваа можност за да научат многу повеќе и тоа надвор од училишните клупи и да бидат во тек со новите технологии, а во исто време да развијат тимски и натпреварувачки дух.

Работилницата почна денеска и ќе трае пет дена, а обучувачи ќе бидат професори од ФИНКИ и експерти од ИТ-компаниите. Ќе учествуваат 33 студенти од техничкиот кампус, со акцент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство. Студентите стекнатите знаења и вештини од формалното образование ќе ги надградат и применат во развој на веб страни, од кои најиновативните и најкреативните ќе бидат наградени.

http://www.mio.gov.mk/?q=node/4344


...


Edited by +Protagorist - 01-Dec-2016 at 01:25
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 27-Feb-2017 at 22:11

пред години имав тро терсене блог, токму анти-империјалистички, а некаде 2013 кога разбрав дека One ќе го укинува блогерајот блогот и го архивирав, но еве и на серверите на archive.org доколку некому му се сака може да ви хакне одредена страна односно преоптоварувајки ја со overflow да се блокира ... претпоставувам со нешто ко ROP и тоа специфично анти nwo написите, додека останатиот дел што е архивиран, а е безначаен во тој контекст, не е гибнат ... ако има некој чаре за упадот слободно нека фрли абер ...

https://xakep.ru/2011/06/02/55847/

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Return-oriented_programming

[1] https://www.coursera.org/learn/software-security/lecture/vjGZA/return-oriented-programming-rop


Attackers inject a sequence of return
addresses corresponding to a sequence of gadgets, using
buffer overflow vulnerability. When returns are
executed, the program counter is forwarded to the location
of the first gadget. As that gadget terminates
with a return, the return address is that of the next gadget,
and so on
...
http://www.wseas.us/e-library/conferences/2015/Seoul/ACE/ACE-14.pdf

~


и ајт индивидуални ризици ... но се надевам дека како држава имаме ако не генијална бар озбилна сајбер служба која пресретнувала вакви муабети, мада дискутабилно е кој програмер би имал волја да работи 24/7 за буџетска плата

http://crypto.stanford.edu/~blynn/rop/

https://securityintelligence.com/anti-rop-a-moving-target-defense/

https://www.youtube.com/user/Securelist/search?query=rop

In 2007, Shacham first described return-oriented programming, which is a powerful systems security exploit that generates malicious behavior by combining short snippets of benign code already present in the system.
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-08/uoc--csh080609.php

како појава ROP може односно е и далеку повеќе од хакерски чалам ... aако добро сум сконтал пр. може да се користи како компајлер на различни команди од неколку јазици, односно семплер за COP ил OOP ко C++ илити Java ... тро зарзават од ц-то, сетне тро уље од питоно и на крај тро кајмак од рубито ... во принцип BottomUpDesign метод истурен в програмирањето ...

[1] http://sco.lt/5ScXNB
Edited by +Protagorist - 28-Feb-2017 at 11:22
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 925
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 25-Oct-2017 at 10:25

од кога е новата страница на Мак. Железници Транспорт, ова уредено ли законски како јавните претпријатија смеат можат ил треба да комуницираат со јавноста, ваква каша мислам нит на Балкан не се најдвит ... конечно зошто не направат е Т-портал каде сите транспортни информации во земјава ќе можат да се најдат на едно место ...

http://mzt.mk/vozen-red/

и зошто старата не ја затвориле кога е веќе хакната или под напад!?

http://mktransport.mk/

mztransportad.com.mk
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 925
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 30-Oct-2017 at 23:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 925
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 03-Nov-2017 at 23:05


се додека целосно не се енкриптира вебот [1] повеќе или помалку ќе бидеме озбилно хакерски закачени, но и тогаш ќе има многу дупки кои тајните служби, ако не друг, ќе ги користат за масовен надзор и манипулација ..

во моментов на удар се сите, помалку или повеќе ... иако има иницијативи како да се намамат потенцијални идни хакери ... бар така делува сето ова со оглед комерцијалниот пристап на шодан пр. во однос е-куршлусите [1][2]
https://null-byte.wonderhowto.com/how-to/hack-like-pro-

https://en.wikipedia.org/wiki/Shodan_(website)

https://motherboard.vice.com/en_us/article/vv7ybx/inventor-of-the-internets-most-terrifying-search-engine-shows-us-how-to-use-it


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 925
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 06-Nov-2017 at 18:34

но чуму толку паника од хакери, кога сето ова како појава кога тогаш ќе рокне [1] а од се' најсклет ќе жали народ зш од целлулоидни свртел на дигитални фотки ... светот енергетски, економски, научно, културно и човечки инстантно ќе колабира, колку и некој да ги има архивирано некаде на безбедно досегашните информации по мрежава ... индивидуално чаре би ви било бекап хардои во оловни кутии [2] но кој воопшто му ја мисли за ова ...

Massive solar storm will ‘kill’ the internet, says space expert - https://www.networkworld.com/article/3117211/internet/massive-solar-storm-will-kill-the-internet-says-space-expert.html

http://www.zerohedge.com/news/2017-10-26/dod-plans-solar-storm-based-national-blackout-drill-during-antifa-protests-november

https://www.extremetech.com/extreme/186805-the-solar-storm-of-2012-that-almost-sent-us-back-to-a-post-apocalyptic-stone-age
http://www.swpc.noaa.gov/content/newsroom


Edited by Zelenikovo - 06-Nov-2017 at 18:38
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 925
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 26-Nov-2017 at 13:13

хакериве се бетер и до соларна бура, за сега ...
Uber platio hakerima da šute

Kompanija Uber otkrila je da je pretrpjela hakerski napad u kojem su ukradeni podaci 57 miliona ljudi. Međutim, o tome su šutjeli duže od godinu dana. Hakeri tvrde da su uzeli 100.000 dolara otkupnine da ne izlaze s tom viješću u javnost. Podatke su navodno ukrali s Amazonovog servera koji koristi Uber.

http://balkans.aljazeera.net/video/uber-platio-hakerima-da-sute

евала, аир од тоа корпоратистите и нивните агенди, ќе види и народ и слободниот пазар кој ссекогаш треба да наоѓа оштроумни начини како од тиранијата на мамонистите да се одврзи, иако тие ко такви и понатака ќе постојат та макар удрила и здрава соларна бура, нивните идеали се осигурани од дарот на слободната волја се додека на материјализмот ко цивилизација гледаме како незаменлив мотор во светов, а дури кога ова ќе се ресетира дури тогаш ќе можеме да затераме социјализам, било тоа заради рисит од соларна или некоја друга бура ...

убер пристап е добар само за меѓуградски превоз од типот на Бла Бла Кар, се останато слично ќе биде елитен куршлус вака или онака ... децентрализацијата е добра само ако истата е спроведена преку локално а не преку централно ниво, за што помалку да може да биде злоупотребена, иако и тогаш доколку нема механизми како куршлусите да се осуетат и ресетираат бадијала ... цела среќа што ова сомхакирањетомбидна пред и кај нас да завозат ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 925
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 18-Apr-2018 at 11:05

05.03.2018 - Russia ready to be cut off from internet with its own web

If Western sanctions go as far as excluding Russia from the world wide web, the country's own internet is ready, according to the Russian presidential aide on the internet, German Klimenko."Technically, we are ready for anything now,” he told NTV news channel. However, the shutdown will not be painless, Klimenko added.

“Failures always occur when moving from one technology to another. Someone will face connection troubles. Probably, it will be found out that someone kept data abroad, although there is a decree to store it in Russia. Someone is still hosting their domains outside the country. They will, therefore, probably experience some difficulties," he added.

Klimenko was referring to Russia’s data privacy law. All companies processing personal data of Russian citizens are obliged to store it on servers within the country’s borders. The professional network website LinkedIn has already been banned in Russia for refusing to comply. Twitter and other social networks have agreed to move data about Russians to the country.

The Russian segment of the internet, intended especially for civil servants, is already working, Klimenko noted. He also reminded people that Russia, like China and the United States, has its own search engines, social networks and advertising.

“The internet is being regulated in all countries and Russia is no exception. However, extreme options like North Korean or Cuba are not our choice,” he said.

https://www.rt.com/business/420508-russia-internet-shutdown-sanctions/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 925
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 21-Apr-2018 at 16:17

најверојатно консолидација пред бура, делуѐт ко да ѐт потсетник дека скоро може да се вратиме во ерата на Пошта&Телеграф а без ИТ&Т


третиот линк интересна споредба, а во костец онаа погоре меѓу енкриптираните месинџери новина е дека и WUP е од крај в крај енкриптиран, но ко што знаеме како америте така и русите бекдор клучеи безбедносно си имет в раце, та бенефит може да ет ваквата енкрипција само ако сте мераклии да си губите телефоните а пронаоѓачо да немоит да ви чепка по приватните шепотења потења и тиња

https://www.rt.com/politics/423996-telegram-app-court-russia/

https://www.quora.com/Is-Telegram-messenger-better-than-WhatsApp-messenger

http://www.dignited.com/23969/whatsapp-vs-telegram-feature-feature-comparison/

https://www.quora.com/Telegram-or-Wire-which-messaging-app-is-more-secure

него додека да си легнат Телеграмци на брашно, судската одлука ФСБ ја спроведува и повеќе од ревносно!

Обидувајќи се да го блокира Телеграм, Русија блокирала милион IP адреси ~ Naum Lokoski

Раководителот на рускиот комуникациски регулатор Роскомнадзор, Александар Жаров, денеска призна дека милиони ај-пи адреси биле блокирани при неуспешен обид за запирање на апликацијата за испраќање пораки Телеграм.

Телеграм се уште е достапен за корисниците во Русија и покрај напорите на властите да влијаат врз него, блокирајќи други услуги. Минатата недела руските власти наредија да биде стопиран пристапот до апликацијата.

Спорот изби, откако апликацијата за пораки, дело на рускиот инвеститор Павел Дуров, одби на разузнавачките служби да им ги предаде податоците за шифрирање. Руските власти инсистираат дека тие им се потребни за да спречат екстремистички напади, но Телеграм го отфрли барањето, оценувајќи дека тоа претставува прекршување на приватноста.

Жаров во интервју за весникот „Известија” изјави дека Русија блокирала 18 мрежи што ги користат Амазон и Гугл, кои, според властите, биле користени од Телеграмот за да ја заобиколи забраната.


Многу руски компании објавија дека нивните интернет услуги се суспендирани поради напорите на Рокомнадзор да ги блокира мрежите.

Според интернет експерти, од понеделникот руските власти блокирале околу 16 милиони ај-пи адреси на милиони руски корисници и фирми.

Жаров призна дека властите безуспешно се обидуваат да го блокираат Телеграм и оти треба да затворат цели мрежи, некои со по половина милион ај-пи адреси, кои ги користат компании што ги почитуваат законите.

Дневниот весник „Ведомости” го спореди спорот меѓу Роскомнадзор и Телеграм со војна.

Жаров најави дека Фејсбук може да биде следната цел на властите, ако одбие да се придржува кон руското законодавство.[url=https://usb.mk/2018/04/18/обидувајќи-се-да-го-блокира-телеграм-р/]https://usb.mk/2018/04/18/обидувајќи-се-да-го-блокира-телеграм-р/[/url


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 925
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 21-Nov-2018 at 01:41

конечно токмак во фејкбук алгоритамскиот удбашлук, кратко но инспиративно интервју на виар гуруто ЏародЛ, чија книга ја здрмува ко што вели во 4:50 техно-религијата во која и без да знаете сте учипени најнапред конзумеристички а потоа и бихејворално општествено, при што жреци ви се некои елити кои во позадина ја штимаат не само вашата свест туку иднина конечно заробуваат вашата душмпо инерција на емоционален зависник дали од лајкохолизам дали од масагитпроп и слично, нормал мамката е дека и секој еден член може ова да си го дозволи, точно, но само на пво флат левел ниво при што ако не се поклопувате со агендите за хедонизам без граници во моментов одмспунт ве рушат таргетирајќи ги вашите следбеници со потсвесвен ако не директен спиндерела удбашлук! да е посмешно нема ни гарант дека тоа наскоро нема да го прават алгоритми во име на технократите и нивните еугеничарски мецени илити нивните бан'кор мецени, за што абер има на последното видео од следнав фуснота [1] велком ту спиритуал'сајбер'ресајклбин, зар не е веќе очигледно кога самите стартери на ова предупредуваат за тоа!?

често ќе речам, да имавме нашнфејкбукнили истиот контролиран од нашата државаакако нод потем врзан за цел останат фејкбук свет - да, но да сме ко овци пред колење во нечие еугеничарски експерименти тоа е навистина касапница иако грото си ја перцепираат ко забавна касапана!
We must learn to be digital citizens, and we can’t do that when we are herded by a big central digital service.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/mar/27/pioneer-delete-facebook-addiction-social-life

предностте на вакви социјалки се за кризни ситуации идеални, затоамможе и секој треба да има акаунт заради инстант консолидација при тревоги,
но цел живот да ви е скоцкан од алгоритми тоа е жалосно освен болно!


интервјуто е кратко пожелно е да го изгледате цело!SaeTh Internet but change the business model ~ https://issuu.com/jgucnyhhdyy/docs/10dfvdfv/130

http://www.qtooth.com/who-owns-the-future-jaron-lanier/Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.