build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Информатички технологии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 31-May-2016 at 04:33

chinese gps

http://news.xinhuanet.com/english/2016-05/19/c_135372622.htm

но прво

chinese quantum sat shareware

http://english.cctv.com/2016/05/29/VIDErxcfFFrIhAkPxfdync3k160529.shtml
Edited by +Protagorist - 14-Jun-2016 at 08:50
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 31-May-2016 at 05:35
комшиски маркетинг табиет

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 18-Jun-2016 at 07:17future of techno monopoly ~ encryptionhttps://www.techinasia.com/thiel-hoffman-china-talk [1]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 25-Aug-2016 at 11:22


да потсетиме и тука дека имаме иновативни кризни и хуманитарни апликации

фали уште официјална волонтерска на ЦУК за полесни интервенции, но и некоја на МВР налик "Safe And Well" со онлајн отисок [1][2]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=215136#215136

не дека нема такви кои размислуваат и за real-time hazard алармиhttp://www.latimes.com/local/lanow/la-me-ln-app-mobile-phone-detect-earthquakes-20160212-story.html

http://www.digitaltrends.com/mobile/shake-alert-earthquake-detection-app/

[url=http://www.shakealert.org/]http://www.shakealert.org//url]


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 01-Dec-2016 at 01:15


трета по ред веб дизајн работилница во земјава

http://sp.finki.ukim.mk/digit/

https://www.facebook.com/DIGITmk


речиси академија според обемот на гостите, а единствено што им фали се и Курс Дигри како мотивација за што поголема посетеност, но и можност да се донесат и поизвикани имања од браншата пр. агенции ко db ил anti илити која било надреална финска екипа [1][2][3]

што е до кому-веб темата, ќе беше паметно финкаџиите да имаат војла за думање и апропо некакви институционални огласни табли, каде би се пеглале сите недоумици форумски, ко што е веќе сугерирано тука претходно [1] но дали и кој форум денес е најприкладен за интерактивна препознатливост а со тоа и поголема ефективност, можеби нешто помалку интуитивно а повеќе чаламџимско ко што е силверлајтот [2][3]
 
Министерката Арсовска-Томовска ја отвори работилницата „DIGIT 2016“


Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска денеска ја отвори третата работилница DIGIT 2016 на тема: „Digit Web – Community Websites“. Организатор е Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство - ФИНКИ.

На претходните работилници се диксутирало за 3Д моделирање и графички дизајн, а на годинашниов DIGIT ќе се изработуваат Community WEB страни.

Како што соопшти Министерството за информатичко општество и администрација, Арсовска Томовска истакнала дека ги поддржува ваквите настани, организирани од студентите и нивните здруженија затоа што тие обезбедуваат надградба и апликативна примена на нивните знаења, директна комуникација со нивните идни работодавачи и развој на деловна култура и претприемачки дух.

Продеканот на ФИНКИ за наука и соработка Боро Јакимовски им порачал на студентите дека треба да ја искористат оваа можност за да научат многу повеќе и тоа надвор од училишните клупи и да бидат во тек со новите технологии, а во исто време да развијат тимски и натпреварувачки дух.

Работилницата почна денеска и ќе трае пет дена, а обучувачи ќе бидат професори од ФИНКИ и експерти од ИТ-компаниите. Ќе учествуваат 33 студенти од техничкиот кампус, со акцент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство. Студентите стекнатите знаења и вештини од формалното образование ќе ги надградат и применат во развој на веб страни, од кои најиновативните и најкреативните ќе бидат наградени.

http://www.mio.gov.mk/?q=node/4344


...


Edited by +Protagorist - 01-Dec-2016 at 01:25
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 27-Feb-2017 at 22:11

пред години имав тро терсене блог, токму анти-империјалистички, а некаде 2013 кога разбрав дека One ќе го укинува блогерајот блогот и го архивирав, но еве и на серверите на archive.org доколку некому му се сака може да ви хакне одредена страна односно преоптоварувајки ја со overflow да се блокира ... претпоставувам со нешто ко ROP и тоа специфично анти nwo написите, додека останатиот дел што е архивиран, а е безначаен во тој контекст, не е гибнат ... ако има некој чаре за упадот слободно нека фрли абер ...

https://xakep.ru/2011/06/02/55847/

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Return-oriented_programming

[1] https://www.coursera.org/learn/software-security/lecture/vjGZA/return-oriented-programming-rop


Attackers inject a sequence of return
addresses corresponding to a sequence of gadgets, using
buffer overflow vulnerability. When returns are
executed, the program counter is forwarded to the location
of the first gadget. As that gadget terminates
with a return, the return address is that of the next gadget,
and so on
...
http://www.wseas.us/e-library/conferences/2015/Seoul/ACE/ACE-14.pdf

~


и ајт индивидуални ризици ... но се надевам дека како држава имаме ако не генијална бар озбилна сајбер служба која пресретнувала вакви муабети, мада дискутабилно е кој програмер би имал волја да работи 24/7 за буџетска плата

http://crypto.stanford.edu/~blynn/rop/

https://securityintelligence.com/anti-rop-a-moving-target-defense/

https://www.youtube.com/user/Securelist/search?query=rop

In 2007, Shacham first described return-oriented programming, which is a powerful systems security exploit that generates malicious behavior by combining short snippets of benign code already present in the system.
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-08/uoc--csh080609.php

како појава ROP може односно е и далеку повеќе од хакерски чалам ... aако добро сум сконтал пр. може да се користи како компајлер на различни команди од неколку јазици, односно семплер за COP ил OOP ко C++ илити Java ... тро зарзават од ц-то, сетне тро уље од питоно и на крај тро кајмак од рубито ... во принцип BottomUpDesign метод истурен в програмирањето ...

[1] http://sco.lt/5ScXNB
Edited by +Protagorist - 28-Feb-2017 at 11:22
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 25-Oct-2017 at 10:25

од кога е новата страница на Мак. Железници Транспорт, ова уредено ли законски како јавните претпријатија смеат можат ил треба да комуницираат со јавноста, ваква каша мислам нит на Балкан не се најдвит ... конечно зошто не направат е Т-портал каде сите транспортни информации во земјава ќе можат да се најдат на едно место ...

http://mzt.mk/vozen-red/

и зошто старата не ја затвориле кога е веќе хакната или под напад!?

http://mktransport.mk/

mztransportad.com.mk
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 30-Oct-2017 at 23:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 03-Nov-2017 at 23:05


се додека целосно не се енкриптира вебот [1] повеќе или помалку ќе бидеме озбилно хакерски закачени, но и тогаш ќе има многу дупки кои тајните служби, ако не друг, ќе ги користат за масовен надзор и манипулација ..

во моментов на удар се сите, помалку или повеќе ... иако има иницијативи како да се намамат потенцијални идни хакери ... бар така делува сето ова со оглед комерцијалниот пристап на шодан пр. во однос е-куршлусите [1][2]
https://null-byte.wonderhowto.com/how-to/hack-like-pro-

https://en.wikipedia.org/wiki/Shodan_(website)

https://motherboard.vice.com/en_us/article/vv7ybx/inventor-of-the-internets-most-terrifying-search-engine-shows-us-how-to-use-it


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 06-Nov-2017 at 18:34

но чуму толку паника од хакери, кога сето ова како појава кога тогаш ќе рокне [1] а од се' најсклет ќе жали народ зш од целлулоидни свртел на дигитални фотки ... светот енергетски, економски, научно, културно и човечки инстантно ќе колабира, колку и некој да ги има архивирано некаде на безбедно досегашните информации по мрежава ... индивидуално чаре би ви било бекап хардои во оловни кутии [2] но кој воопшто му ја мисли за ова ...

Massive solar storm will ‘kill’ the internet, says space expert - https://www.networkworld.com/article/3117211/internet/massive-solar-storm-will-kill-the-internet-says-space-expert.html

http://www.zerohedge.com/news/2017-10-26/dod-plans-solar-storm-based-national-blackout-drill-during-antifa-protests-november

https://www.extremetech.com/extreme/186805-the-solar-storm-of-2012-that-almost-sent-us-back-to-a-post-apocalyptic-stone-age
http://www.swpc.noaa.gov/content/newsroom


Edited by Zelenikovo - 06-Nov-2017 at 18:38
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 26-Nov-2017 at 13:13

хакериве се бетер и до соларна бура, за сега ...
Uber platio hakerima da šute

Kompanija Uber otkrila je da je pretrpjela hakerski napad u kojem su ukradeni podaci 57 miliona ljudi. Međutim, o tome su šutjeli duže od godinu dana. Hakeri tvrde da su uzeli 100.000 dolara otkupnine da ne izlaze s tom viješću u javnost. Podatke su navodno ukrali s Amazonovog servera koji koristi Uber.

http://balkans.aljazeera.net/video/uber-platio-hakerima-da-sute

евала, аир од тоа корпоратистите и нивните агенди, ќе види и народ и слободниот пазар кој ссекогаш треба да наоѓа оштроумни начини како од тиранијата на мамонистите да се одврзи, иако тие ко такви и понатака ќе постојат та макар удрила и здрава соларна бура, нивните идеали се осигурани од дарот на слободната волја се додека на материјализмот ко цивилизација гледаме како незаменлив мотор во светов, а дури кога ова ќе се ресетира дури тогаш ќе можеме да затераме социјализам, било тоа заради рисит од соларна или некоја друга бура ...

убер пристап е добар само за меѓуградски превоз од типот на Бла Бла Кар, се останато слично ќе биде елитен куршлус вака или онака ... децентрализацијата е добра само ако истата е спроведена преку локално а не преку централно ниво, за што помалку да може да биде злоупотребена, иако и тогаш доколку нема механизми како куршлусите да се осуетат и ресетираат бадијала ... цела среќа што ова сомхакирањетомбидна пред и кај нас да завозат ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 18-Apr-2018 at 11:05

05.03.2018 - Russia ready to be cut off from internet with its own web

If Western sanctions go as far as excluding Russia from the world wide web, the country's own internet is ready, according to the Russian presidential aide on the internet, German Klimenko."Technically, we are ready for anything now,” he told NTV news channel. However, the shutdown will not be painless, Klimenko added.

“Failures always occur when moving from one technology to another. Someone will face connection troubles. Probably, it will be found out that someone kept data abroad, although there is a decree to store it in Russia. Someone is still hosting their domains outside the country. They will, therefore, probably experience some difficulties," he added.

Klimenko was referring to Russia’s data privacy law. All companies processing personal data of Russian citizens are obliged to store it on servers within the country’s borders. The professional network website LinkedIn has already been banned in Russia for refusing to comply. Twitter and other social networks have agreed to move data about Russians to the country.

The Russian segment of the internet, intended especially for civil servants, is already working, Klimenko noted. He also reminded people that Russia, like China and the United States, has its own search engines, social networks and advertising.

“The internet is being regulated in all countries and Russia is no exception. However, extreme options like North Korean or Cuba are not our choice,” he said.

https://www.rt.com/business/420508-russia-internet-shutdown-sanctions/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 21-Apr-2018 at 16:17

најверојатно консолидација пред бура, делуѐт ко да ѐт потсетник дека скоро може да се вратиме во ерата на Пошта&Телеграф а без ИТ&Т


третиот линк интересна споредба, а во костец онаа погоре меѓу енкриптираните месинџери новина е дека и WUP е од крај в крај енкриптиран, но ко што знаеме како америте така и русите бекдор клучеи безбедносно си имет в раце, та бенефит може да ет ваквата енкрипција само ако сте мераклии да си губите телефоните а пронаоѓачо да немоит да ви чепка по приватните шепотења потења и тиња

https://www.rt.com/politics/423996-telegram-app-court-russia/

https://www.quora.com/Is-Telegram-messenger-better-than-WhatsApp-messenger

http://www.dignited.com/23969/whatsapp-vs-telegram-feature-feature-comparison/

https://www.quora.com/Telegram-or-Wire-which-messaging-app-is-more-secure

него додека да си легнат Телеграмци на брашно, судската одлука ФСБ ја спроведува и повеќе од ревносно!

Обидувајќи се да го блокира Телеграм, Русија блокирала милион IP адреси ~ Naum Lokoski

Раководителот на рускиот комуникациски регулатор Роскомнадзор, Александар Жаров, денеска призна дека милиони ај-пи адреси биле блокирани при неуспешен обид за запирање на апликацијата за испраќање пораки Телеграм.

Телеграм се уште е достапен за корисниците во Русија и покрај напорите на властите да влијаат врз него, блокирајќи други услуги. Минатата недела руските власти наредија да биде стопиран пристапот до апликацијата.

Спорот изби, откако апликацијата за пораки, дело на рускиот инвеститор Павел Дуров, одби на разузнавачките служби да им ги предаде податоците за шифрирање. Руските власти инсистираат дека тие им се потребни за да спречат екстремистички напади, но Телеграм го отфрли барањето, оценувајќи дека тоа претставува прекршување на приватноста.

Жаров во интервју за весникот „Известија” изјави дека Русија блокирала 18 мрежи што ги користат Амазон и Гугл, кои, според властите, биле користени од Телеграмот за да ја заобиколи забраната.


Многу руски компании објавија дека нивните интернет услуги се суспендирани поради напорите на Рокомнадзор да ги блокира мрежите.

Според интернет експерти, од понеделникот руските власти блокирале околу 16 милиони ај-пи адреси на милиони руски корисници и фирми.

Жаров призна дека властите безуспешно се обидуваат да го блокираат Телеграм и оти треба да затворат цели мрежи, некои со по половина милион ај-пи адреси, кои ги користат компании што ги почитуваат законите.

Дневниот весник „Ведомости” го спореди спорот меѓу Роскомнадзор и Телеграм со војна.

Жаров најави дека Фејсбук може да биде следната цел на властите, ако одбие да се придржува кон руското законодавство.[url=https://usb.mk/2018/04/18/обидувајќи-се-да-го-блокира-телеграм-р/]https://usb.mk/2018/04/18/обидувајќи-се-да-го-блокира-телеграм-р/[/url


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 21-Nov-2018 at 01:41

конечно токмак во фејкбук алгоритамскиот удбашлук, кратко но инспиративно интервју на виар гуруто ЏародЛ, чија книга ја здрмува ко што вели во 4:50 техно-религијата во која и без да знаете сте учипени најнапред конзумеристички а потоа и бихејворално општествено, при што жреци ви се некои елити кои во позадина ја штимаат не само вашата свест туку иднина конечно заробуваат вашата душмпо инерција на емоционален зависник дали од лајкохолизам дали од масагитпроп и слично, нормал мамката е дека и секој еден член може ова да си го дозволи, точно, но само на пво флат левел ниво при што ако не се поклопувате со агендите за хедонизам без граници во моментов одмспунт ве рушат таргетирајќи ги вашите следбеници со потсвесвен ако не директен спиндерела удбашлук! да е посмешно нема ни гарант дека тоа наскоро нема да го прават алгоритми во име на технократите и нивните еугеничарски мецени илити нивните бан'кор мецени, за што абер има на последното видео од следнав фуснота [1] велком ту спиритуал'сајбер'ресајклбин, зар не е веќе очигледно кога самите стартери на ова предупредуваат за тоа!?

често ќе речам, да имавме нашнфејкбукнили истиот контролиран од нашата државаакако нод потем врзан за цел останат фејкбук свет - да, но да сме ко овци пред колење во нечие еугеничарски експерименти тоа е навистина касапница иако грото си ја перцепираат ко забавна касапана!
We must learn to be digital citizens, and we can’t do that when we are herded by a big central digital service.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/mar/27/pioneer-delete-facebook-addiction-social-life

предностте на вакви социјалки се за кризни ситуации идеални, затоамможе и секој треба да има акаунт заради инстант консолидација при тревоги,
но цел живот да ви е скоцкан од алгоритми тоа е жалосно освен болно!


интервјуто е кратко пожелно е да го изгледате цело!SaeTh Internet but change the business model ~ https://issuu.com/jgucnyhhdyy/docs/10dfvdfv/130

http://www.qtooth.com/who-owns-the-future-jaron-lanier/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 30-Jan-2020 at 23:23
итно ми треебит абер како да ресетирам процес во win 7 кој очигледно ми е слаба алка у заштита од упади [1][1] мислам ајде тешко да се ресетира но бар да контролирам што повикува т.е. да имам увид, преку ZoneAlarm чинам тоа не е возможно, има ли друг програм кој ја лови поединечно активноста на win процесите освен генералниот приказ за активност во taskmng!?

колку удбашки наштиман е и win10 тоа е чудо [2][2][2] бреј никој на форумов од програмери да не предупреди дека може кој како сака да ве пробуши да ви смести и да ви фаќа потоа сеир ако не да ве малтретира некако нему подобно или неопходно! а дури и да сте одлогирани та да неможат да ве хакнат преку вифи или нет [3][3] имаат удбашана и хакери чаре како да ви влезат у кутуија [4]само треба малку да ве дефокусираат и пратат по кафе или пуш пауза за да си одработат фората! mislam ne ni mora ni toa dovolno e do vasiot kkompjuter da sedne i vo dzeb da ima indukciono data-transfer aparatce [5] џемс бонд ноу сноуден ивен лес клевр мејби хари-мата-хари 2.0 ноу-мор-сикретс убаво звучи но кога некој би подметнувал патки тоа не е мелозвучно! за да се заштите можеби најдобро е да си користите тефтерче и тетратка!?замислете што ова значи за власти администрација воопшто банкорп сектор [1] та може најлесна и најздрава заштита ет се’ да е на ачик (ем со биометриска+f2a логинг заштита) та ќе се забележуваат упади ако не поинаку преку чешлање скриншот освен тековни архиви ... вака видено прашање е дали повторно некако би се оградиле од сублиминален агитпроп [2] та дури сте имале и своја национална социјалка [3] Среќата Со Пари Не Се Купува но денес некој може и беспари да ви ја ќердоса или загине! ах вируси, имали поубав начин за имунизација од педантна транспарентност та бар некој да ве потсети Каде Бе Со Тој Памет!?


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 01-May-2020 at 16:48

УБО ЗАДУМАЈТЕ СЕ ПО ИНФОГРАФИКОТ (само внимавајте да не се крие некој терсене ангел зад капуљачата) ВО ОДНОС ПОЕНТИТЕ ...

ЌЕ РЕЧАМ ако порано бидејќи грото популација била претежно навлечена на Музика агитпропот одел хитовски [1] сега бидејќи повеќето се навлечени не е-медиуми дали телевизиски или информатички, дефакто пропаганда рулз не од спунт туку ко во џубокс каде вие сте топчина на бинбалот донего ...
всушност фејкњуз е мас-корона-агитпропот, иако елитните светски фејкњузери токму преку спин-атака удираат на демистификаторите онака топтан ставајќи ги во ист кош со паничари како би ги релативизирале нивните абери преку мас-генерализација со фејк бендвагон девалвирање налик све се тоа глупости, а еве еден со мене не се најде да излезе да дебатира како и јас нешто би научил бидејќи ко што потенцирам во самите постои нит сум експерт од фелата ниту пак сум 100% исклучив посреди сопствената писменост на тема Вируси [1][1][1]
дефакто инфографиков можат да си го разберат сите антипропагандно во однос кој било Табор, конечно ако нема Дискусија која поента и од самата фејкбук социјалка, та и дамбетер тоа е некаков интерактивен хајдпарк та не ни треба никој да падавичари ако в таквио парк некој грицкал смоки некој семки а трет сончоглед! но се отвара така друг проблем која алтернатива ја има Народ за прочистено и фокусирано дебатирање, блогои и е-форуми макар и Народни ко што се градежно-тематскиов Билд или вафла-забавниот Идивиди, а камо да имаше Институционални еФоруми ...

https://www.poynter.org/ifcn/anti-misinformation-actions/

In a creative post, OmanVsCovid19 – the official platform responsible for news pertaining to Coronavirus in Oman ......

In a creative post, OmanVsCovid19 – the official platform responsible for news pertaining to Coronavirus in Oman – has outlined the spread of the ‘misleading news virus’, its implications, and consequences in a bid to better help citizens and expats deal with fake news and its propagation.

The report reads as follows:
Spread level: Worldwide

Symptoms caused by the virus: Anxiety and panic for group members, causing chaos and confusion among society, and severed relationships.

The most vulnerable to the virus: People with weak immunity to fake news.
Ways of infection:

– Forwarded messages through WhatsApp

– Voice recordings

– Fake links

– Fabricated images

Preventive measures:

– Alerting group members not to send a message containing information from unreliable sources

– Removal from the group

– Following the news from official sources.
Treatment: Applying the penalties of the Penal law and Cybercrime law.

Note: There is a high possibility that the infection will transmit to another person in the group before the end of the day.

http://radiomerge.fm/merge/news/coronavirus-oman-govt-issues-advice-and-hotline


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 27-May-2020 at 13:31

велат биткоинт-от биднал побрз [1] како побрз не кажваат, тоа значи треба сам Чоек да се информира, убо но во однос фекљуз ова ет и побетер бидејќи неаргументиран со хиперлинк или фуснота муабетот тоа остава вакум кој друг утре може да го пополнува како му годе, а така во најмала рака некому супер изгубено време а некому и зијан ако се насука на некаков или нечиј спин, можеби елате кајмене јас имам терминалчето за побрзо биткоинисување, јасно бидејќи муабетов е саморегулиран, но дека така ќе го остават елитните банкорпци и елитните меѓународни тоа тешко - за ова фин абер имате во центрираното видео од следнот фуснотиран пост [2] значи не се летајте упатува аберџијата таму, логично така ризикувате утре инвестицијата да ви ја ресетира некој кога ваквиот систем ќе се стандардизира глобално, но не сум доволно упатен за да речам дали дури и тоа да бидне случај некој ќе може да ви секне азното, можеби ќе останете во некоја сива економска зона!? фејк или не мнозина веќе и криптовалутно диверзифицирале, само забораваат дека во основа колку и да е безбеден некој систем секогаш ќе има хакери спретни истиот да го ресетираат ако не да го работат ко бавча, емф технологија во најмала рака знае да стори големи куршуси, дали истата не е возможно некои тајни служби да ја применат тоа сами ценете!

https://www.epiqglobal.com/en-us/thinking/blog/blockchain-can-be-hacked


ова укажува дека информатичките технологии воопшто (не само блокчејнот) долгорочно не се најбезбеден начин за трансакции и чување информации, а доколку нема кој сите тие податоци и да ги архивира на хартија, нешто што прашање е дали денес го чинат и самите банки, иако логично е да имаат и таков бекап на своите портфолиа!? но кој да ви бекнуе биткоинот ако нема ниту регулатор ниту пак берза каде можете да го менувате за други добра на ангро!? можеби како технологија да види бел дел доколку во оптек се квантните компјутери, но до тогаш и баш муабетов не ет боза! а тогаш разбира се кој го има квантнио патент тој и ќе влече како сака понего!

https://www.investopedia.com/terms/b/blockchain.asp#disadvantages-of-blockchain

го дофатил ли некој кабело џаст имаџин
кој да ги пази пазачите па макар се' запазиле
дали има баш реална опозиција и меѓунивedit:

бреј колку не чита Народ меѓу редои [1][1]
него, еве интервју на ЏонМ по гостување во Романија 2017-та
уба поука има за трезор-токен, но кусур е биометрија ...иф нот ту олд хис пробабли фјучр чеирмен иф нот президент
Edited by Zelenikovo - 02-Jun-2020 at 22:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 27-May-2020 at 22:11

но ако кај терeстријален оптички пренос на податоци има начин за спуфинг колку повеќе кај бежичниот, сигурно си мислите [5G] ќе биде посигурна мрежа, еве аберо доле во кој велат проблем ол-араунд! сепак треба Свест што каде и како користите httpS треба да ви е избор за посета за сензитивни работи или сајтои > Look for a padlock or HTTPS in your browser window. If employees must conduct sensitive transactions on work devices, it is important for them to understand how to practice secure browsing habits [11][1][1][1] иако и оваа енкрипција на хендшеикои може да се рокне [2] но тоа значи дека намерно а не случајно сте таргетирани та логично оние кои имаат особен ризик имаат и особена внимателност, бар тоа е логички, но биометрија рулз наудејс па пополека и такви спони ќе уфрлуваат како мидлмен, иако и таа доколку се дочепа некој до базата на податоци може да ја спинува во своја хакерска корист, па евентуално комбинација помеѓу https + f2a ем биометрија треба да е доволно токму работа дури и за еГласање, или!?

https://www.difesaesicurezza.com/en/cyber-en/cyber-security-the-5g-threats-according-to-enisa/

https://arxiv.org/pdf/1803.03845 [1]

https://portswigger.net/daily-swig/5g-creates-sim-jacking-on-steroids-threat

https://www.theverge.com/2019/2/25/18239965/4g-5g-security-flaws-spying-hack-eavesdrop-fake-alert


следното видео супер-поучно колку не само софтверот туку и телекомуникациската технологија (значи хардверот) не е безбедна, бреј како моит да ти сметат SMS пр. со рекетирање или законување кон некого а преку туѓ телефон, та Најубоо доколку сакате да сте рајат во Живот не станувајте Дисидент или пак нечија Озбилна Корпоративна Конкуренција, не ме чуди на база на првава фора да земат да ме реметат натака локалните пиони на еа-детерминистите! мислам не ни мора смс-ки доволно е да му сместат некому шерување педофилски материјали или тргување оружје на дарквеб преку одредена еве ко што вели во видеото и 4G мрежа дали виа телефон или пак модем подома, а сетне оди Ти на Суд докажи дека не си крив да те видам! што вели 5G ќе биде уште посклет сето тоа да се докаже!

https://www.wired.com/story/5g-security-stingray-surveillance/

https://www.eff.org/deeplinks/2019/01/5g-protocol-may-still-be-vulnerable-imsi-catchers

https://www.firstpoint-mg.com/blog/top-7-imsi-catcher-detection-solutions-2020/
in this video Christian will show you in this lightning talk how mobile networks work, why they are vulnerable to attack, how to build your own IMSI catcher for less than 1000 dollars and what will happen to you if you ever use it.

Hacking 4G and how to get arrested in 10 minutes - Christian Sørseth


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 28-May-2020 at 05:55

да не е без ич еве инфо дека и 5G е ранлива на вакви IMSI напади [1][1] a да е посмешно и со 6G тоа е случај [2][2]
НО знаејќи пак дека грото сервери кај телефонските оператори се cisco опрема, добро е да се има на ум дека и таму имаат гајрет [1] ова значи ако немате нависти агилни тајни служби државата може некој да ја блокира инстант или пак потенција и да го руши систем виа банкарски патки, реално ова не оди баш плукни залепи претпоставувам, но како се’ повеќе се поврзуваме со глоболните токови така и се’ полесно ќе биде да не реметат!
за ова, според Сноуден чаре имет
https://boingboing.net/2017/09/08/impaired-judgment-phones.html


но тоа значи сите системи некој постојано да ги надгледува што речиси за некои не е возможно, евентуално некое AI да брка регуларен патерн но што ако некој токму е педантен та оди по веќе предетерминирана шема, та во однос системи кои контролираат Струја Банки или Безбедносни Служби ова мора да е 24/7 законска норма ... но и приватно доколку имате озбилна компанија и’ самите би превзеле вакви безбедносни мерки ставјќи доверлив (дебело платен) Систем Администратор кој постојано (а не само по потреба) ќе го мониторира интернет сообраќајот, за и при најмали реметења на безбедносните протоколи веднаш да тревожи, ако кажам дека сме мањак или не се највични оние кои тука работат и за просечни плати во безбедносните служби ќе се смеете, бар така имам чуено! но затворен-безбедносен-систем па и не ни мора да падавичарат, а ко и кај нив вам приватно најнапред што ви треба е прецизен протокол кој каде што комуницира или се приклучува со LAN-ot на компанијата, потенцијално проблем е вифи приклучувањето нанеа, но и физичкото логирање стикои хардои или телефони вонеа ...

Но вака, која е најпроблематичната квака за инфилтрација, имате во пост #126 погоре ја викаат ROP (Return Object Programming) технологија, со која може да се прават и чудно-убаи софтвери, но и Супер-Малвери, последно што извадиле ко соодветен-хак белосветски безбедносни експерти е учипување во интел-матриците виа т.н. SGX-ROP односно Dark ROP, а нешто слично има друга експертска-тајфа наречено Blind ROP, но еве некои велат конечно нашле чаре за ваквите недофатливи хакерски гачки [1] само што прашање е колку чарето е конечно, ако се знае дека постојано има предизвици во однос ранливоста на денешните системи, последна предожбата е COOP хакирање како потенцијален CPS Black Swan] што во превод значи сите вмрежени индустриски машини утре виа IoT вклучително електричната мрежа или пак телекомуникациите [1][1] просто ќе бидат на милост и немилост на хакерите! теоретски затоа постојат Безбедносни Служби, но колку кај нас се вложува во нив, сигурно смешно мали средства во однос фактот колку и на запад едвај се носат со проблемите кои произлегуваат од пребрзо и наисила имплементираната технологија! а како е возможно да се зголемат тие средства, хм, Патриотизам е една спона, која за жал денес на хартија официјално ја нема, та наместо Утре многу Млади ко и порано да ја помагаат државата чисто од патриотски причини, денес и таа квака е озбилно раздрмана ерга-омнично, останува со екстра средства да амортизираме, но кои ги немаме, како навремено би се ваделе и пазеле, а останува да се надеваме на отановци дека би пуштиле срце и правовремено би ги сервисирале потенцијалните ризици од ваква природа, но зад хакирањето неретко стојат и странски тајни служби, та она нам што ни е битно е да не стегаме чалам ко по обичај и каде треба и каде нетреба, та ескивираме бар вака склет-ризици! сигурно онолкава паника трамповци не кренаа бадијала во однос хуавејци, арно ама за вистинските мотиви сигурно нема да чуете детална јавна анализа, сепак еве мислам не треба многу тежок мозок за да се дофати од каде им извира паранојата!

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 28-May-2020 at 17:08

но таквите Млади не смејаат да ги толерираат ни државните заврзлами!
Устав Закон Институција некој злоупотребува имај Три Чисти,
комотно оди посоветувај се со Духовник земи Благослов и терај Маченички!!!

https://www.commondreams.org/news/2015/05/27/edward-snowden-total-hero-says-apple-co-founder-steve-wozniak

бидејќи на некои тотал-римоут-кичрол им е побитна елитна похота,
наместо да треба по судски пат сето тоа да го чини!
но кој злоупотреби Власт тој и самиот зло стануе!!!

https://theintercept.com/2015/03/10/ispy-cia-campaign-steal-apples-secrets/?comments=1
https://www.timesunion.com/technology/businessinsider/article/WikiLeaks-claims-the-CIA-built-special-tools-for-10983259.php

бреј на колку години почнал кариера СтивЏ

https://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs#Childhoodhttps://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs:_The_Lost_Interviewhttps://en.wikipedia.org/wiki/Triumph_of_the_Nerds#Reception_and_influence


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.148 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.