build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Информатички технологии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 29-May-2020 at 06:44

баш Кич-Рол отколку кинчрол излегуе муабетов, а како не би кога Силикон Валеј ис милитари балеј [1] во овој случај ниту СтивЏ можел нешто да стори вонаби хипички, ниту пак некој друг тоа ќе го стори, особено не БилГ, но на толку пари да немоит да се реши од ракот претходниот тоа укажува дека почнал да им пречи на дарпаџии во однос енкрипцијата која ја форсира за мак-оите, иако дефакто ако репер се аберите од првава фуснота индиректно токму тие кумувале да мора Xerox да му го препушти GUI муабетот т.н. САлто на Apple како што побрзо би се вмрежиле и стопанството и науката ем сите фино така да си ги нагледува циа нса или фби, иако паралелно ги мотивираат за натпреварувачки дух сите топтан, ова со ксероксовото отстапување ноу-хау на јаболчарите е покриено во третото продолжение на TOTN [2][2] а на крајот документарецо завршува со поента дека доаѓаат времиња кога персоналните компјутери веќе ќе ги нема пренесена од агата Оракл најонака пророчки минувајќи меѓу демонски скултури, та комотно може да се каже трансхуманизмот на ангро е зацртан во проекциите на дарпа&ко [3]

интересно е дека америте ко и СтиЏ во Ксерокс на инспирација викале и европеи, а еден од нив по нивниот рецепт воедно го прави и првиот европски персоналец Лилит [4] а своевремено нивни руски пандан е компјутеро Кронос [5] можеби токму копирајќи ја европската шема ... иако може слободно да се каже предничеле озбилно 50-тите на оваa десктоп приказна со М1 компјутеро [6][6] каква судба слично ко и кај првиот дигитален компјутер во хардвер-наративот каде треба да падне акцент кај Атанасов или кај Туринг [7][7]

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_computing_in_the_Soviet_Union#History

https://ru.wikipedia.org/wiki/МЭСМ#История_создания_и_эксплуатации

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_computer_systems#Soviet_Academy_of_Sciences

~

https://en.wikipedia.org/wiki/OGAS#Concept


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 29-May-2020 at 22:45

продолжение на аберо од 3-тата фуснота е документарец од истиот сценарист/презентер, се прашувам имало ли македонки кои помогнале во овој процес, сигурно марнет-џии им праќале ресенски јаболков концетрат на својте колеги отаде барата

https://www.geant.org/MARnet_event/Margita%20Kon%20Popovska%20GEANT%20event-Skopje2.pdf

[1] https://marnet.mk/en/mreza/

https://en.wikipedia.org/wiki/Nerds_2.0.1


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 02-Jun-2020 at 22:55

Nerds 3.0 во Урбани Комуни
за сега во комерцијални, при светска рецесија Народни
поубо сето тоа да е Насело опуштено отпуштено ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3465&PID=235954#235954

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 02-Aug-2020 at 07:43
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.148 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.