build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на Куманово - Табановце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 19-Jun-2009 at 22:26


Протестираа сопственици на земјиште


Жителите од селата во близина на граничниот премин Табановце, вчера, еден час протестираа поради незадоволството од ниските цени за земјиштето кое државата го откупува за доизградба на Коридорот 10. Цената што им е понудена од 3 до 7 евра за квадрат за нив е неприфатлива.
- Бараме повисока цена за нашето земјиште кое за нас е единствен извор на егзистенција - изјави Снежана Стојановска, сопственик на земја.

Простестираа околу 100 сопственици на земјиште. Дел од нив се обидоа да ја спречат работата на механизацијата по што полицијата интервенираше со приведување три лица.
Државата го гради Коридорот 10 на автопатот М-1 во овој реон во должина од 7.620 метри, а откупот на дворните места, нивите и бавчите го врши Агенцијата за патишта.


http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=41C8CDF98253854F944B1CED6E3DC871
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-Jun-2009 at 22:57
Џуро јас ја чекав веста да излезе на веб, добро што си ја постирал. Незнаев дека и до вамо ќе ја дотераме работата. Од она што го видов на вести, срварно трагично што се доведуваме до вакви ситуации. Видов имало и срцев удар некој од сопствениците, па брза помош, болници, чуда. Имаше една сопственичка со полиција ја отстрануваа. Да биде кашата поголема се злоупотреби настанов политички дополнително, како пресија врз српското малцинство, хелсиншки комитет и слични гомнарии. Искрено, уште еднаш, не сум очекувал дека до вакви ситуации ќе се дотераме. Ај разбирам све, ама до тука не ја очекував. Ноако погледнеме од аспектот на државен интерес, очигледно новиот закон за експропријација делеку е подобар од предхосниот, барем овој сега дава можност да се работи на терен додека се тера судската процедура, пошто ионака имотот ќе биде одкупен. Во ситуација сум да незнам каков став да заземам, од една страна имам строги ставови за ваквите процедури, знаете поддржувм и национализација во крајни инаети, но дефинитно и од страната на државата, кога веќе ја има моќта да одземе, де факто, имот па после да го обештети, сепак треба да се има обѕир околу цената и не треба да има потценување и да не се злоупотребува позицијата. Но пак од друга страна луѓето и се преценуваат, така да ај да веруваме дека судот ќе одлучи праведно, со праведна цена. Но дефинитивно неможе еден сопственик да кочи изградба на европски коридор. Инаку се работи за една од клучките коишто треба да бидат на патов, само незнам за локацијата.

Edited by lslcrew - 19-Jun-2009 at 23:01
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 19-Jun-2009 at 23:01
сепак мојот впечаток е дека и покрај веќе очекуваниот фолкор, овој проект се одвива без некои големи пречки.

лично сум уверен дека неможе државата толку да потцени колку што сопствениците знаат да преценат.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 19-Jun-2009 at 23:03
Originally posted by pbanks

лично сум уверен дека неможе државата толку да потцени колку што сопствениците знаат да преценат.
Па донекаде и точна ти е констатцијава, но колку што разбрав се нудела цена од 2 евра по квадратен метар, што е далеку подоле од цената што поранои се нудеше какопочетна цена се даваше 3 евра, и тоа за земјишта у сред вукојебина. Па после се идеше на 5, па на 10, па на крај идеше судската постапка.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 19-Jun-2009 at 23:09
Значи немам точни сознанија за ситуацијата ниту сум експерт по законодавство за експопријација (не сум ни познавач). Сепак... сомнително ми е за секој проклет проект во оваа држава да има проблеми со некои профитери на кои никогаш не им е доволно, а цената ја плаќаме сите.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 19-Jun-2009 at 23:16
Сега малку ќе забегама, имаме соодветна, нишка. Еве аш за аеродромот во Штип лично познавам луѓе што купуваа ниви само што разбраа дека ќе се гради аеродромот. Тоа се цели шеми разврзани на профитирање, па по некогаш незнаеш колку од тие сопственици се всушност во право. Исто така, од блиску го знам случајот со терминалот на преминот Богородица, каде што од политички причини се купуваше замјиште да се опструира изградбата на терминалот и слични гомнарии. Срамота!!!


Edited by lslcrew - 19-Jun-2009 at 23:17
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 20-Jun-2009 at 11:57
МВР приведе тројца, а еден заврши во болница

Жи­те­ли­те на селото Табановце вчера ја блокираа изградбата на вто­ра­та траса од автопатот Куманово - граничен премин Табановце. По­ли­ци­ја­та ги приведе Станка Стошиќ и нејзиниот син Јовица, нејзината сес­тра Добринка Тасевска, а на зетот Тоде му се слоши, па заврши на ин­тер­но­то одделение во Кумановската болница.
Дра­ма­та започна околу 11.30 часот, кога педесетина жители на Та­ба­нов­це, сопственици на ниви, дворни места и на викендички се спро­тив­ста­ви­ја на понатамошната изградба на автопатот. Најупорни беа чле­но­ви­те на семејствата Стошиќ и Тасевски, на чиј имот сега се работи. Тие сед­наа пред градежната механизација. Полицијата се обиде да ги тргне, но кога не успеа, жените и мажите беа со сила одвлечени и пикнати во по­ли­ци­ско комбе каде што на Тоде му се слоши. Онесвестен го извлекоа од комбето и го пружија на асфалтот, обидувајќи се да му помогнат. Же­ни­те го полеваа со вода и го масираа додека пристигна брзата помош, по што сите ги однесоа за Куманово.
Из­ре­вол­ти­ра­ни од интервенцијата на полицијата, табановчани велат де­ка е срамота за државата така да постапува со својот народ.
"Ние не сме против изградбата на автопатот, само бараме соодветен на­до­мест на експроприраните имоти. Не ја прифаќаме максималната це­на од 5 евра за квадратен метар, понудена од државата. Сметаме де­ка нашите ниви и дворови чинат многу повеќе. Затоа ги обжаливме пр­вос­те­пе­ни­те судски пресуди, а сe уште немаме одговор од вто­рос­те­пе­на­та судска инстанција", велат жителите на Табановце.
Прет­став­ни­кот на Агенцијата за државни патишта, кој беше на местото на протестот, изјави дека сите што протестираат имаат добиено пр­вос­те­пе­ни правосилни судски решенија за експропријација, што на гра­ди­те­ли­те им дава право да влезат во, наводно, спорните имоти. Автопатот мо­ра да се изгради, без оглед кога и какви пресуди ќе изрече Апе­ла­ци­о­ни­от суд во Скопје за висината на надоместокот. Оние сопственици што не ја обжалиле првостепената пресуда можат да ги добијат парите.

Но­ви­от автопат од граничниот премин Табановце до влезот на Ку­ма­но­во, во должина од 8 километри, се гради веќе половина година.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=FDDAC5046FD80E4CAFFDFBEA0035E387

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 20-Jun-2009 at 11:57
Еве подетално околу експропријацијава! сепак колку што се сеќавам на вести, една од анкетираните сопственички изјави дека и биле нудени 2 евра. Но како што се вели во текстов, ако се сепак 5 евра, мислам дека е некоја фер цена. Сепак и порано уимаше случаеви каде што чак и до 20 евра стигаа цените за оние најинаетлиите, ама тоа со стариот закон кој немаше можност да се влезе наградилиште. Но како што споменав предходно, околу аеродромот во Штип се препродаваа нивите за 3 евра, чисто колку да имате споредба како иде цената на земјиштето.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Aug-2009 at 20:01
Слики од мојата скорешна посета на Македонија. Изградба на автопат А-1 Куманово- Табановце.  Мојот впечаток е дека се работи, но не со посакуваниот интензитет. Сликиве се направени на 4 Август 09 година, на враќање кон Љубљана. Беше околу 9 часот наутро кога би требало веќе работниците да работат под полна пареа, но тоа не беше случај. Скоро сите машини седеа паркирани а редко се забележуваше напредок. Еве ги сликите од Куманово кон ГП Табановце.

Пристигнуваме на ГП Табановце, кој навистина изгледа како голем и добро одржуван граничен премин, барем за наши стандарди.


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 31-Oct-2009 at 02:33
Целосна студија на надградбата со секој можен податок, од должина на мостови до број на вијадукти и квалитет на подземни води.

http://mtc.gov.mk/new_site/images/storija_doc/1350/EIA_20rider.pdf

Она што ме зачуди е оваа бројка, очекував повеќе

2.3.1 Quality of the ambient air (particles, gases, dust etc.)
...according to the data of the
Fund of Regional roads and Highways, the traffic on the existing regional road is estimated at around
2000 vehicles running per day

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 31-Oct-2009 at 22:41


Срамота Ohno

Ако 2000 е просекот тоа значи дека вон сезона кога е поплавата на Турци и горишноодморци просекот е што? 100, 200, 500? Ставрно ужасен просек.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-Dec-2009 at 04:48
1  Тргаме од Табановце

3


4


5


6


7  Во овој дел (42°13'6.95"N  21°42'11.66"E) засега комплетно фали насип од околу 300 метри


8


9


10

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Dec-2009 at 04:51
11


12


13


14


15


16


17


18


19


20

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 28-Dec-2009 at 04:56
21  Стариот надвозник (42°11'12.98"N  21°42'22.58"E) оди во пензија


22


23


24


25


26   42°10'26.96"N  21°42'32.67"E


27


28


29


30

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Dec-2009 at 05:00
31


32


33


34


35


36


37  и се разбира овде   42° 9'54.95"N  21°42'35.23"E

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 28-Dec-2009 at 09:10
А што е со хоризонталната сигнализација?! Зашто има дупла линија?! Дали се спрема преслекување на застарениот асфалт од другиот правец, па новиов да се корсти за двата правци?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Dec-2009 at 15:54


Да, апсолутно:

Напредува автопатот Куманово-Табановце

Привршува надградбата на делницата Куманово – Табановце на ниво на автопат. Проектот се состои во изградба на нов коловоз со ширина од 11 метри, и реконструкција и проширување на постоечкиот пат од сегашните 8, исто така на 11 метри. Средишниот дел ќе биде со ширина од 4 метри. Најголем дел од новиот коловоз е веќе асфалтиран, а рокот за пуштање во употреба на автопатот е март 2010.


Градежните работи започнаа во септември 2008. Изведувач е австриската „Алпине“ (Alpine Bau GmbH). Делницата е долга 7,6 километри, а инвестицијата е во вредност од 12 милиони евра. Парите се обезбедени од буџетот и преку задолжување кај Светска банка.


И од српска страна на границата се дооформува коридорот 10. Автопатската делница Прешево – Левосоје беше пуштена во употреба во јули годинава, а се работи и на останатите сегменти кои недостасуваат. Во Македонија пак, со заокружување на проектот Куманово-Табановце, за комплетирање на коридорот 10 на ниво на автопат, останува да се изгради уште делницата Демир Капија – Смоквица, во должина од 27 километри.


http://www.build.com.mk/portal/?p=936
Back to Top
goce2009 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goce2009 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 05-Jan-2010 at 23:13
A ke se naplaca li patarina na ovaa delnia (od Ku-vo do Tabanovce)?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 06-Jan-2010 at 01:59
Па ова мислам дека е дол од другата делница, односно досега некомплетната. Па така да вероватно ќе си биде како досега. Колку што знам досега не сме виделе дека се гради наплатен пункт.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 06-Jan-2010 at 02:29
И јас мислам дека нема да има патарина. Такво нешто не сретнав никаде досега, вклучувајќи и официјални документи за проектов, како на пример тој што погоре го има постирано LaLinea. Плус тоа, се работи за исклучително кратка делница (7,6 километри), а патарина веќе има веднаш кај Куманово.

Но со нашиве ништо не е невозможно... чим на скопската обиколница форсираат патарина, веќе не знам што се може да очекуваме од господата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.