build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на Куманово - Табановце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 06-Jan-2010 at 11:08
Зошто би имало патарина лол
Ќе зголемат цена ако треба за 10 денари на веќе постоечките !
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 31-Jan-2010 at 22:25

Незаконска екпропријација на имот во кумановско Табановце

Експропријацијата на земјиштето каде што треба да помине трасата од коридорот 10 е незаконска тврди семејството Станоевски од кумановското село Табановце.

„Без да се утврди цената на земјиштето, дворното место, овоштарникот и дел од куќата што ми се одзема поради изградба на автопатот со асистенција од полиција булдожери ангажирани од Агенцијата за државни патишта целосно ми го уништија имотот а бевме приведени и во полиција“, велат сопствениците.

И правниот застапник на семејството Станоевски смета дека се прекршени некои членови од законот за експропријација. Во управната постапка се водени два предмета и се донесени две решенија. Бидејќи во предвидениот рок не е постигната спогодба за надоместок за вредноста на недвижноста, предметот е пратен во суд со цел во вонпарнична постапка да се одреди надоместокот на експроприраното земјиште, но само по едното решение. Другото решение никаде не се спомнува секако за да се изманипулира по однос на плаќањето по второто решение, тврди правната застапничка. Со слични проблеми се соочуваат повеќе семејства во Табановце.

Од Агенцијата за државни патишта велат дека поседуваат одобрение за градба од министерството за транспорт и потврда од службата за имотно правни работи од подрачната единица во Куманово. Постапуваат по правосилно решение и не го прекршуваат законот за експропријација. Доколку странките не се согласуваат со понудената просечна цена за метар квадратен земјиште можат да поднесат тужба. Ако судот пресуди во корист на странките Агенцијата Ќе ја надомести разликата во цената.



http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=57268
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 31-Jan-2010 at 22:37
Колку што можам да видам на ГЕ во Табановце нема куќи од страната кајшто се гради новата делница. Или ова е можеби некоја клучка?!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 25-Apr-2010 at 03:47
Многу спора ми изгледа изградбата. Се работи на повеќе фронтови. Некако малку чудно, но може би и подобро така што се работи поле проблемите со експропријацијата што се јавија на неколку локации. Дополнително се работи под сообраќај, а има преслекување на стариот асфалт каде што новиот дел е веќе завршен. Сликите се сликани во два правци, првите 14 се во правец накај Табановце, другите 33 во правец накај Куманово. Се извинувам за квалитетот на сликите, сликани се преку нечисто стакло, битно се доловува статусот на изградбата.

01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.


08.


09.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.


17.


18.


19.


20.


21.


22.


23.


24.


25.


26.


27.


28.


29.


30.


31.


32.


33.


34.


35.


36.


37.


38.


39.


40.


41.


42.


43.


44.


45.


46.


47.



Edited by lslcrew - 25-Apr-2010 at 03:49
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 25-Apr-2010 at 04:03
Слика 42. и 46. изгледаат како да си применил некој back to the 60's ефект. Сликај автобус на ЈСП и југо низ твојата шофершајбна, и никој нема да ти верува дека сликата не е од 1960
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 25-Apr-2010 at 12:07
Зошто неможам да ги видам фотографиите после 37тата?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 25-Apr-2010 at 12:13
Originally posted by Мартин

Зошто неможам да ги видам фотографиите после 37тата?


Изгледа ти прегорел цинцилаторот на федерфуфната Big%20smile




Можеби го имаш истиот проблем како мене ако имаш firefox. Пробај да смениш табови, или фати го од страна скрол-барот и лизгај до најдоле, пробувај така нешто. Мене знае да ми испадне ако му направам финта - ќе стиснам(ако моментално се наоѓам на пример, на 4-та страна од нишката) ќе стиснам на 3-ка , но нема да го пуштам копчето од маусот туку ќе ја тргнам стрелката од 3-ката па ќе го отпуштам маусот некаде на страна.  Мајсторија
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 25-Apr-2010 at 12:24
Мене бавниов прогрес не ме изненадува бидејќи од старт беше најавен некој неверојатно долг рок за оваа кратка делница. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 25-Apr-2010 at 13:16
Истиот проблем со фотките ја го решевам со кликање на менито Пост Оптионс. Во конкретниов случај воопшто немав проблем, се јавува кај многу големи галерии.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 06-May-2010 at 12:51

Куманово - Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески ќе ја посети локацијата на која се во тек градежни активности за изградба на патната делница Табановце - Куманово. (14:30)

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=73678565&lId=1&pmId=13
Back to Top
The_Night_Hawk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote The_Night_Hawk Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 09-May-2010 at 13:54
Big%20smile
Поздрав од новиот член од Бањалука!
Со месеци веке гледам,читам и барам информации во врска со сите видови на сообракај...
Вашиот форум многу ми се бендиса, како што зборуваат
во Штип, каде што ми живеат роднини...
Thumbs%20Up
Да за првпат не бидам здодевен, имам едно прашање.
Кога ке се целосно заврши(глуп израз,ама Балкан е ова)
делницата на автопат од Табановце до Куманово?
Секоја година се мачам со автомобили или автобус од Грделица во Србија до накај Куманово(Макпетрол)...
Има ли шанса пред Илинден да градежни работи на полн профил на делницава завршат?
Се извунувам поради мојот македонски,ако згрешив...
Big%20smile 


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 09-May-2010 at 14:03


Поздрав, добредојде Cheers

Според она што го имаме забележано на форумов почетокот на изградбата бил 20 септември 2008 година со најавен рок на реализација од година ипол. Рокот е очигледно веќе пробиен а според последните слики што ги има погоре на страницава, скептичен сум дека ќе им успее да завршат до Илинден 2010, но до Илинден 2011 мислам дека сигурно ќе ги немаш проблемите Табановце-Куманово
Back to Top
The_Night_Hawk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote The_Night_Hawk Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 10-Jul-2010 at 19:11
Уште еднаш поздрав од Бањалука...
Со години веке читам што се случува со македонски патишта, а секоја година сум тука кај вас во татковина...
Не ми се верува дека се уште нема прогрес на делницата Табановце - Куманово.
Еден другар од фирма беше пред десет дена во Скопје, службено, и ми кажа дека во муабет со лугето од медији(новинари сме и двајца) има слушнато дека делницава може да се пушти во промет дури пред Илинден!!!
Малку невозможно ми изгледа вака со овие фотки од април,али сепак живеам во Босна каде што се е можно кога изборите се поблиску...
Конкретно кај нас(офтопик,пардон) делницата на автопат од 35 километри која беше одредена за комплетирање во 2012,сега ке биде завршена, до октомври...
Впрочем, да не одам повише во офтопик, има ли некоја шанса да се побра со тие 8 километри,дури имам читано некаде да министерот Јанакиески има кажано за некои хрватски медиууми,дека планираат за НОЕМВРИ ГОДИНАВА отворењето?!
Што е вистината? Фала однапред...    
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 11-Jul-2010 at 13:56
TNH, би сакал да имав некаква попрецизна информација, но кога веќе тргнало со пробување на рокови, единствено сигурно е дека ништо не е сигурно. Единствено што можам да ти понудам е овој извадок од интервју на министерот Јанакиески за МИА, од пред 10-тина дена:

Журнал: Веќе се гради делницата Табановце – Куманово? До каде е изградбата на овој автопат?

 

- Делницата Табановце - Куманово е дел од паневропскиот Коридор 10, кој ја поврзува Македонија со Србија и Грција и со неговата изградба ќе се заврши автопатот до границата со нашиот северен сосед. Во тек е изградба на оваа делница, каде се работи на целосно автопатско решение, со сите придружни елементи, паралелно со постоечкиот пат и раздвоено со ограда и зелен средишен појас. Делницата е во должина од приближно 8 километри и очекувам целосно да биде завршена до крајот на оваа година.

Ohno

Back to Top
anton View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Aug-2010
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote anton Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 05-Aug-2010 at 21:01
sakam
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 05-Aug-2010 at 21:48
???
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 06-Aug-2010 at 17:14
Си сака човекот бе Crazy
Back to Top
anton View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Aug-2010
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote anton Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 07-Aug-2010 at 19:58
Случајно наидов на форумов и бидејки темата ме засега на некој нацин,та сакам да написам некој збор и јас.Зивеам во Долно којнаре и автопатот ми поминува блиску до куката,така да некои работи ги гледам и знам
Back to Top
anton View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Aug-2010
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote anton Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 07-Aug-2010 at 21:22
Уште кога се градел автопатот -братство-единство,едната лента, беа направени некои грески сто сега по автоматизам се повторени.Беа оставени три подвозника над селото сто требасе да овозмозат нормална циркулација на селаните и нивните земјоделски масини кон нивите и понатаму до соседното село Речица.Едниот на север од селото кај селските гробиста сто еве сега го прават иза другата лента, го прават година дена така да зимоска и кога е дозд со возило немозе да се стигне до гробистата.Замислети ги маките на селаните кога има закоп.Вториот односно средниот подвозник е направен на селскиот пат сто оди кон селските ниви и понатака до спортскиот аеродром Адзитепе се до Резановце.Тој е оставен толку тесен и низок сто и песакот мора да се наведне за да помине.Третиот е појузно тој е посирок и повисок но сепак комбајн или натоварен трактор немозе да помине Интересантно за овој подвозник е сто тамо непостоел пат па селаните и ден денеска мора да одат по нивите покрај автопатот за да излезат на оној пат за Резановце Досега бесе една лента и немасе ограда,мреза, па лугето во зорт минуваа преку автопатот со комбајни и трактори , како ке биде во иднина кога ке немозе да се мине преку автопат кој знае.Усте понасевер од селото кај Терминалот велат се прави поголем подвозник со излез и влез на автопат но дали ке мозат да го користат селаните незнам.И дамозат да го користат би требало да има пат покрај автопатот сто ке ги поврзува двата селски пата за да мозат селаните да стигнат до своите ниви. за другуте проблеми другпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 08-Aug-2010 at 19:24
anton, можеш ли да ги посочиш овие премини кои ги спомна на google earth или google maps?

Штета што ситуацијата е таква, но не е непоправлива и доколку се има воља може да се корегира. Зарем нема ни проект за сообраќајните врски во регионот каде што поминува автопатот? Со оглед на тоа дека кредитот е земен од ИБРД која е под капа на Светската банка, верувам дека сите можни детали биле прочешлани и ревидирани пред да биде одобрен, инаку тие не би дале кредит за несериозен проект. Во секој случај не е на одмет ни малку притисок од локалното население, чисто колку да ги подразбуди надлежните, инаку по правило тие се што можат би бутнале под тепих.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.430 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.