build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Езеро Треска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 574
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Nov-2016 at 02:26
Не се секирајте. Немам никакви информации, но типувам дека ќе слушнеме некој невероватен инвеститор на бел коњ „Алтаноглу резортс“ или „Краснии Азов“ како е живо заинтересиран за вложување во Македонија.     
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Nov-2016 at 11:58
Пред околу еден месец го посетив езерото, па да го споделам моето мислење. Тоа место има огромен потенцијал ако го земе некој сериозен инвеститор. Мештаните не би биле проблем зашто приватникот ќе си најми обезбедување и ќе се реши тоа на лесен начин. Инфраструктурата во комплексот е мошне запуштена, на пример, малите базени се оштетени, кабините за преслекување, туш кабините, оние мали ресторанчиња што постоеја, сето тоа е искршено, расклопено, однесено. Тревата не е искосена... Кога бев таму, работеше само еден угостителски дуќан, класична кафеана. Имаше доста луѓе, претежно рибари, зашто езерото беше полно со вода. Мислам дека не се потребни големи пари за да профункционира, а летно време и тоа како добро му дошло на Скопје уште едно место за разладување и рекреација.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Nov-2016 at 16:09
Јас на Езеро Треска би увезол чехинки како туристки по тоа приколките. Тоа би било нешто...

Инаку да, како доживотно сврзан со Сарај, можам само да кажам дека местово е феноменално за формирање на доживотни дешавки, би било идеално да се санира сосе езерото и со затворени објекти во зимски период. Јас би направил Вудсток од местово, ако мене некој ме прашува. Место лабаво и chill, без некој елитистички набој. И приколките да останат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Nov-2017 at 16:23чим имаш приколка таму, кажи порибено ли е езерцето сега, последен пат кога бев 2009та бев со рибаско друштво ... а што велиш за хепенинзи од секогаш било гајба, само што порано озвучувањето зорт за млади ...

спомнав во нишката за авто-рингои дека и тука околу езеро може да легне еден добар, но да биде само за ревијални настани, додеката стазата во останато време да се кориати за трчање и бициклизам, вака пак може да се трасираат вело патеки и до СРЦ Сарај а потем преку састав по кеј до СРЦ БТ ...

сигурно и тука ќе паркираат во догледно време некој туристички резорт, само треба за вакво нешто најнапред дуп од опптина Сарај, а потем и државен ангажман да се најде инвеститор по мерка ... во кој случај останува проблемот со приколките тука, но што би можело да го решат о нивна преадаптација во бунгалови, кои додека не се сопствениците таму да мораат да ги рентаат ... од овој аспект евентуално е дискутабилен Манастирот кај Матка во случај како опптество да се надраснеме и на оние служби кои нинго чистат Скопје од вампири да им ослободиме простор за што полесна интервенција [1] колку и ова да ви звучи недоносено, е уверувам ќе дојде ден кога ќе речете во животот Аирлија имало спас некаде од светов и во што истиот се претвора сестрано ...

можеби дрќавата со време требаше тука да им направи меморијален центар на егејците, и ним да им остави поголем постор за интервенции, колку што се сеќавам сите здруженија од Егејот своите годишници ги тераа тука на Треска, она пукнало треснало не се даваме нит во Вардарска Македонија ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Nov-2017 at 21:06
фотографии на Александар КоловЗа сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Nov-2017 at 21:08
Езерото Треска е идеална локација за ново планираниот луна парк. Јас би одел и понатаму и би го префрлил аква паркот од СЦ Борис Трајковски како и Панорамското ткало ако веќе е нарачано. Сето тоа со едно уредено езеро, паркче и по некој кафич/ланџ бар би бил еден атрактивен забавен центар каков што Скопје нема. Дури и за галиите кои слушаме дека ќе одпловат од вардар би се нашло место тука.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Nov-2017 at 22:12

паметен предлог но галиите каде, во езерцето треска или во реката Треска, е сега Панорамското тука би било полезет наместо градски парк, но тука нема да биде толку исплатливо ко во градски парк, но и во градски парк олкаво ко што е нарачано нема да биде толку исплатливо, за него единствено кале му е мајката, со што калето ќе биде и поатрактивно, но и чаршијата, па и цел град, единствено ќе треба да се потсреди чаршија од птичја перспектива, бар оној дел кај старите згради на Битпазар итн.

аква парк може да има и тука и кај СРЦ-БТ, а зошто не и кај СРЦ-Сарај, но тука е штета да не биде елитно место за секакви манифестации, него плажери рашетани по гашти, она да има каде и постари сограѓани и туристи да одморат нозе после скиткање по Матка, впрочем ез.Треска како комплекс е изграден заради титова посета на Скопје, а гпГранит наместо за две го изградил за една година, со две градилишта во акција, 6-то и 7-мо градилиште ем Механизација ...

најлезет би било да начекаме од еу некое европско во кајак, па цел овој потег да се среди и со нови езера за веслање во сите дисциплини, само би требало на сето ова да се надоврзат и Матка и Козјак како езера, односно се спојат некако инфраструктурно, пример жичница од Треска до и над Матка, а потем до Козјак, или пак само туристички монореил од брана до над Матка а потем конекција со велоавтопат до Козјак, евентуално на полпат вело-мост преку Матка и назад кон ез.Треска уште еден вело-автопат ...

како звучи oва вело автопат мислиш ќе чини тешки милиони, 1 km of Danish highway costs up to 100 times more than 1 km of the Danish bicycle highway [1] иако не би било ефтино доколку ваквиот пат би одел преку Сарај и састав по кеј натака, но и кон Водно преку Свети Пантелејмон, на крај и да бидне ова, секогаш ќе биде фрка за грѐдски автобуси со вeло приколки ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.