build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Климент Охридски - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Климент Охридски - Скопје
    Posted: 07-Jun-2009 at 14:56

„Св. Климент Охридски“ - Скопје ... „Sv. Kliment Ohridski“ - Skopje ...


Св. Климент Охридски“ - Скопје ... Соборнен архиепископски храм на МПЦ. Каменот-темелник е поставен во 1972 година.


Повеќе слики од надворешноста и внатрешноста и две видеа видете на линкот „Св. Климент Охридски“ - Скопје ... „Sv. Kliment Ohridski“ - Skopje ...
волан
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Aug-2014 at 17:16


Edited by jyvation - 06-Aug-2014 at 17:16
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Dec-2014 at 15:45

Свети Спиридон Чудотворец да им е Напомош на сите кои бараат негово заштапништво пред Бога

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=625&PID=123435#123435


Originally posted by +ProtagoristBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Dec-2014 at 16:24
Соборен храм “Св. Климент Охридски”

автор: архитект Славко Безовски

година: 1972/ камен темелник/ 1990 /осветен/

изведувач: Генадиј Бужаровскипреземено од „Списание за култура на просторот 3“ - 1992

Во ова списание на стр. 37 ќе го пронајдете „есејот“, како што професорот Димитрие Голубовски спомнува на крајот од четивото.

Во него ќе пронајдете вистинска и издржана критичка мисла за Соборниот храм, зрелост и познавање на тематиката, почнувајќи од темелот-возобновувањето на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква, идејата, урбанистичката поставеност, времето во кое тоа се случува. Преку ова четиво добивате вистински агол за набљудување на процесот, од зародишот на идејата до реализацијата.

Основа на Соборниот храмОснова на криптите на Соборниот храмОснова на галеријата на Соборниот храмСкица за промена на надворешниот изглед на соборниот храмИ крајниот изгледОколу сопственото дело, авторот зборува во документарниот филм посветен на осветувањето на храмот. Документарецот може да го пронајдете на порталот http://www.soprevod.com

Извор: marh.mk

http://marh.mk/%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D1%81%D0%B2-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82-%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B8%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%BB%D0%B0/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.