build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пазари (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пазари (општо)
    Posted: 21-Feb-2020 at 17:16
Инвеститор од Албанија подготвен да го направи Кванташки современ европски пазарЗа да се реализира инвестицијата од 20 милиони евра, прво треба да се донесе деталниот урбанистички план во кој е вцртано Кванташкиот пазар во Маџари да прерасне во модерен регионален откупен центар. Советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Трајковски се сомнева дека позади ова стои бизнис интерес на партијата на властКванташкиот пазар, кој се наоѓа во Маџари, треба да стане современ пазар на големо, по терк на европските. На овој пазар, кој во минатото беше најпосетуван во државава и се вршеа најголемите продажби на земјоделски производи, сега, освен по некој паркиран камион, може да се забележат случајни купувачи и по некое заскитано куче.
За да се реализира инвестицијата од 20 милиони евра, прво треба да се донесе деталниот урбанистички план во кој е вцртано Кванташкиот пазар во Маџари да прерасне во модерен регионален откупен центар. Советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Трајковски се сомнева дека позади ова стои бизнис интерес на партијата на властКванташкиот пазар, кој се наоѓа во Маџари, треба да стане современ пазар на големо, по терк на европските. На овој пазар, кој во минатото беше најпосетуван во државава и се вршеа најголемите продажби на земјоделски производи, сега, освен по некој паркиран камион, може да се забележат случајни купувачи и по некое заскитано куче.
Според Георгиевски, недонесувањето на ДУП-от нанесува штета на земјоделските производители и го попречува новиот развој, како и новите капитални инвестиции и вработувања.

Александар Трајковски од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ вели дека ДУП-от кој го опфаќа Кванташкиот пазар е сугериран од албанскиот инвеститор. Тој рече дека до советничката група на ВМРО-ДПМНЕ стигнале реакции од голем број пазарџии, корисници на пазарот, околни фирми и стопанственици дека со години инвестирале во свои објекти на пазарот, а сега не се ниту консултирани, а ни запознаени со изготвувањето на ДУП-от, ниту пак знаат што тој опфаќа.

– Сметаме дека инвеститорот во најава е ставен во повластена состојба од останатите. Поради тоа на низа седници укажуваме и бараме да се слушне гласот на луѓето кои со години го користат пазарот, бидејќи тие се најповикани да одлучат што и како треба да се гради на тој пазар – вели Трајковски, нарекувајќи ги обвинувањата на градоначалникот Геогиевски „гол популизам и невистина“.

https://www.vecer.press/инвеститор-од-албанија-подготвен-да-г/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Dec-2019 at 13:04
Дизајнот е грозен. Транзициски вкус
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Dec-2019 at 12:51
Еве уште некоја фотка од тезгите и влезот во подземната гаража


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Dec-2019 at 18:53
Охрид доби современ затворен зелен пазар

Свечено пуштена во употреба новата деловна и административна трговска зграда во која ќе работи и затворениот зелен пазар во Охрид. Објектот е изграден преку формирање на јавно приватно партнерство меѓу општина Охрид и АД Илинден Струга.Репрезентативниот објект на новата административно – трговска зграда кој денес го пуштивме во употреба е со површина од 6 779 м2. Во подземјето е сместен јавен паркинг од 2 433 м2 и техничките одделенија, на приземјето се наоѓа Зелениот пазар кој располага со 190 нови тезги уредени по современи хасап стандарди.

Секогаш заедно, како досега така и во иднина продолжуваме да го разубавуваме Охрид со нови проекти за доброто на сите сограѓани согласно со стратешките определби за развој и унапредување на Локалната самоуправа, вели градоначалникот на Охрид Константин Георгиески.

https://skopje1.mk/archives/76806
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Dec-2019 at 12:09
Пазарот во Охрид, фотографијата е од 23 ноември:

Ohrid, Macedonia by asterisktom, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-May-2019 at 10:03
Нов пазар во Белград, доста креативно и модерно изгледа, кога поминувам покрај Бит Пазар ми паѓа мрак пред очи.извор: српскиот форум на ЅЅС
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Jan-2019 at 11:21
Не знам од кој град си, но ако си прошетал низ периферните градови во Мк, не е тешко да се заклучи какво општество сме. А тоа дека пазаров се фрлени трошки мислам дека е во најмала рака омаловажувачки и испод ниво за дискусија.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Jan-2019 at 11:09
Да, сумата не е клучна, бидејќи секој нормален архитект ќе можеше барем да не експериментира со прозорите и со некакви сводови. Впрочем, има низ државава еден куп проекти каде се фрлени многу пари со никаков естетски резултат.

Инаку да, ако општествово го категоризираш како афричко, ќе се задоволуваш со секакви фрлени трошки. Моите очекувања се поголеми, така да не може да се согласиме.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Jan-2019 at 10:20
Јас не реков дека естетиката не е битна, не знам како извлече таков заклучок, туку дека до вчера имаше лим и најлони Треба малку и пореални очекувања да се имаат, а не да се трола по секоја цена. Тоа дека на илјадници жители и туристи им е битно е малку пренапумпано, бидејќи веројатно не си разговарал со ниеден Охриѓанец, а уште помалку со некој турист за да го извлечеш тој заклучок. Мнозинството туристи не ни знаат дека тој пазар постои. Ако постои некој пример на општество којшто од просечно афричко уредување преминал кон норвешко, тогаш дај да го истражиме.

Не сум баш убеден дека сумата не е клучна, туку невкусот. Во бизнисот постои еден модел за ограничувања што се нарекува проект менаџмент триаголник. На трите страни од триаголникот се квалитет, пари и време. Можеш да избереш само две од нив. Ако општината преку тендерот ја одбира најевтината понуда (пари) и да се направи за 3 месеци (време), значи го исфрла квалитетот од равенката. Тоа е случајот со сите јавни проекти во Македонија.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Jan-2019 at 23:57
Originally posted by ironm

Се согласувам дека од естетска и архитектонска гледна точка не е некое достигнување, но да не заборавиме дека ова е првпат да се направи затворен пазар во Охрид Мислам дека на 10/10 пазарџии не им е воопшто битно како изгледа, а само 1/10 купувачи ќе застанат да размислат за истото.Да не заборавиме дека пазарот функционираше во супстандардни услови, а ова е резултат на јавно-приватно партнерство и ретко на кој инвеститор му се исплаќа да даде голема сума на пари само за изгледот на објектот (посебно во мал град како Охрид). Истовремено да не заборавиме дека проектот го изработи општината на тендер, а на тендер знаеме дека добива најевтината понуда, така што се останато е нереално.

На илјадници жители и туристи им е битно како изгледа. Охрид не е Кочани па да е небитна естетиката, секоја нова градба таму треба да биде vetted. Па уште на централна локација.

Сумата не е клучна тука, невкусот е.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3897
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Jan-2019 at 21:20
Ajde Shutkastyle😂.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Jan-2019 at 20:56
Се согласувам дека од естетска и архитектонска гледна точка не е некое достигнување, но да не заборавиме дека ова е првпат да се направи затворен пазар во Охрид Мислам дека на 10/10 пазарџии не им е воопшто битно како изгледа, а само 1/10 купувачи ќе застанат да размислат за истото.

Да не заборавиме дека пазарот функционираше во супстандардни услови, а ова е резултат на јавно-приватно партнерство и ретко на кој инвеститор му се исплаќа да даде голема сума на пари само за изгледот на објектот (посебно во мал град како Охрид). Истовремено да не заборавиме дека проектот го изработи општината на тендер, а на тендер знаеме дека добива најевтината понуда, така што се останато е нереално.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Jan-2019 at 20:37
Подобро тезги да останеле
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Jan-2019 at 14:54
Може и една табла „1994“ под бескорисниот круг да стават.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Jan-2019 at 11:28
Одвратно
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Jan-2019 at 10:26
Градски пазар Охрид


Извор: ohridpress.com.mk


Edited by ironm - 22-Jan-2019 at 10:48
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Nov-2018 at 17:10
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Aug-2018 at 22:46
Прогресот на пазарот во Охрид сликано денес

Pazar Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Jul-2017 at 22:56
Градскиот пазар во Гевгелија, фотографиите се од 14 јуни:

извор

https://www.facebook.com/625386377595598/photos/pcb.1044857982315100/1044857828981782/?type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2275
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Jun-2017 at 10:02
Копија на Буњаковец.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.107 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.