build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пазари (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1051
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 02-Apr-2017 at 19:44
Originally posted by гитардемон

Каква грдосија од град гледаме на сликата, секоја чест. Град како Охрид да го направиш да изгледа вака, бара умешност.


Искрено, и со новиов проект не гледам некоја убавина, освен шо ќе е затворено.Ама рендеров ми е....
http://www.ohridnet.com/vesti/ohrid/11725-zapochna-izgradbata-na-zatvoreniot-pazar-vo-ohrid
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11755
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 11-May-2017 at 22:27
Пред некој ден се отворил нов затворен пазар во Кратово. Фотографијата е скриншот од видеото подолу. Баш ми се допаѓа изгледот, т.е. фасадата на самиот пазар, мислам дека добро се вклопува во локалната архитектура.

Финансиската конструкција за изградба на овој пазар е околу 25 милиони денари. Средствата се обезбедени преку Министерството за финансии, кое овозможи Општина Кратово да земе кредит од Светска банка. Реализацијата на проектот траеше една година и овозможи одлични услови и за продавачите кои ќе го користат пазарот, но и за купувачите – истакна Мите Андоновски, градоначалник на Кратово.

Пазарот се простира на површина од 2.000 квадратни метри со 125 тезги на кои ќе се продаваат земјоделски производи, а има и дел наменет за продажба на текстил. Објектот е од затворен тип, ќе работи во петок и сабота, со обезбеден простор од 500 квадратни метри за паркирање.


http://www.aberdzija.com/gradska/otvoren-nov-pazar-vo-kratovo-vreden-25-milioni-denari-video.html

Edited by Џоле - 11-May-2017 at 22:28
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 12-May-2017 at 00:20
Previous
 
Ама без газда Динго нема отварање, чудно како не го викнале пастирот да сече лента со нив.
 
Но да, дефинитивно пазарот изгледа убаво и треба да послужи како пример и за останатите пазари од затворен тип низ Македонија.


Edited by Dexter26 - 12-May-2017 at 00:22
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 12-May-2017 at 08:29
Originally posted by Џоле

Пред некој ден се отворил нов затворен пазар во Кратово. Фотографијата е скриншот од видеото подолу. Баш ми се допаѓа изгледот, т.е. фасадата на самиот пазар, мислам дека добро се вклопува во локалната архитектура.

Финансиската конструкција за изградба на овој пазар е околу 25 милиони денари. Средствата се обезбедени преку Министерството за финансии, кое овозможи Општина Кратово да земе кредит од Светска банка. Реализацијата на проектот траеше една година и овозможи одлични услови и за продавачите кои ќе го користат пазарот, но и за купувачите – истакна Мите Андоновски, градоначалник на Кратово.

Пазарот се простира на површина од 2.000 квадратни метри со 125 тезги на кои ќе се продаваат земјоделски производи, а има и дел наменет за продажба на текстил. Објектот е од затворен тип, ќе работи во петок и сабота, со обезбеден простор од 500 квадратни метри за паркирање.


http://www.aberdzija.com/gradska/otvoren-nov-pazar-vo-kratovo-vreden-25-milioni-denari-video.htmlДа се надоврзам на постов Џоле, воедно и да се пофалам дека карпестата маса во позадина беше обезбедена со производ од палетата на жичани материјали од компанијата во која работам. Па во прилог ќе ставам и некоја фотка од друг агол. Инаку навистина ова е пример како уредно треба да изгледа една пазарска површина.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11755
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 27-May-2017 at 12:53
Обновен градскиот пазар во Сараево - Скопје и нема градски пазар, а Бит Пазар е повеќе срам одошто некаква знаменитост.И Тирана изгради нов пазар, не знам дали веќе го објавив или не. Освен тоа, во Тирана е уреден и околниот простор, а од сликиве се гледа дека и поплочувањето е квалитетно (секој ден поминувам по плоштадот Филип Втори/Карпошово востание, срам ме фаќа на што личи по само две-три години од пуштање во употреба).Повеќе фотографии на линкот

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1844827&page=18
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11755
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 16-Jun-2017 at 09:33
Па, добро бе, да му се невиди, до кога ќе градиме згради во духот на 1990-те?! Толку ли не можеме да се помрднеме од таа проклета транзициска архитектура?!

Започна изградбата на затворениот градски пазар во Охрид

Струшката градежна фирма „Илинден“ ја започна изградбата на новиот градски пазар во Охрид. Затворениот објект со четири нивоа ќе биде лоциран на местото на досегашниот пазар во центарот на градот. На денешното поставување на камен-темелникот се обрати охридскиот градоначалник Никола Бакрачески, кој истакна дека проектот е вреден над 239 милиони денари, односно речиси 3,9 милиони евра. „Охрид ќе добие нова административно-деловна зграда, што ќе го подобри лицето на градот и најсовремен зелен пазар кој што ќе ги исполнува сите стандарди за трговија со земјоделски и прехранбени производи“ изјави Бакрачески.Новиот објект ќе има површина од 6.779 метри квадратни и ќе биде висок 10,2 метри. Пазарот ќе биде лоциран на приземјето, додека подземниот простор ќе биде наменет за паркирање на 100 возила. Приватниот инвеститор на општинските власти ќе им отстапи 10 паркинг места, 200 метри квадратни деловен простор на вториот кат и самиот градски пазар со површина од 1.230 метри квадратни. Објектот ќе се гради по пат на јавно-приватно партнерство, за кое гласаше охридскиот општински совет во 2015 година.

http://build.mk/zapochna-izgradbata-na-zatvoreniot-gradski-pazar-vo-ohrid/

Еве, најдов и поголема слика:Edited by Џоле - 16-Jun-2017 at 09:34
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 16-Jun-2017 at 09:51
Мене ми се дoпaѓa екстериерoт.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1384
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 16-Jun-2017 at 10:02
Копија на Буњаковец.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11755
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 04-Jul-2017 at 22:56
Градскиот пазар во Гевгелија, фотографиите се од 14 јуни:

извор

https://www.facebook.com/625386377595598/photos/pcb.1044857982315100/1044857828981782/?type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 28-Aug-2018 at 22:46
Прогресот на пазарот во Охрид сликано денес

Pazar Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 02-Nov-2018 at 17:10
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.