build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пазари (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пазари (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пазари (општо)
    Posted: 29-Mar-2008 at 15:29
Добри вести од Гевгелија Thumbs%20Up
Во Гевгелија ќе се гради Градско Пазариште и автобуска станица

Активностите на локалната самоуправа во оваа година ќе бидат насочени кон реализација на повеќе проекти, вели градоначалникот на Гевгелија, Драги Делев.

Ќе се стартува со изградба на ново Градско пазариште, чија реализација се чека повеќе од десет години, пренесува дописникот на Нетпрес од Гевгелија

.........

NetpressEdited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 20:44
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Aug-2008 at 09:46
Зелено пазарче ќе се премести кај Цветен пазар

Од „Скопски пазар“, кој е сопственик на земјиштето, засега нема коментар за намерата да се направи парк на таа локација


Жителите од околните згради наместо низ пазар, ќе шетаат во парк

Зелено пазарче во центарот на градот ќе се премести кај сегашниот Цветен пазар кај Старата железничка станица. На местото од пазарчето ќе се направи парк. Ова се предвидува со најновите измени на Детаљниот урбанистички план за дел од „Голем ринг“ во централното градско подрачје.Со измените на ДУП ќе се дозволи на сите стари згради околу пазарчето што имаат рамни покриви да се изградат потпокриви со коси покриви. Со измените се предвидува да се пробијат неколку нови сервисни улици. На тој начин ќе се олесни пристапот на жителите од околните згради до паркинзите.

Зелено пазарче е во сопственост на „Скопски пазар“. Компанијата пред неколку години го откупи земјиштето под пазарчето со површина од 2.300 квадратни метри по цена од 10 евра за квадрат. Од „Скопски пазар“ вчера не добивме одговор за нивниот став околу дислокацијата на Зелено пазарче, со образложение дека надлежните се на годишен одмор.Измените на ДУП се изложени на јавна анкета во урбаната заедница „Роберт Гајдиќ“. Граѓаните ќе можат да дадат забелешки на планот до недела. Покрај пазарчето, ќе се преместат и сите објекти и магацини на локацијата. Ќе се дислоцира и бараката зад зградата на дирекцијата на „Макпетрол“- вели Катерина Додевска, технички секретар на урбаната заедница „Роберт Гајдиќ“. Според подготвувачот на измените и дополнувањата на планот, архитект Лидија Андреевска од Институтот за просторно планирање, урбанизам и сообраќај (ИНПУМА), со Генералниот урбанистички план за Град Скопје на локацијата на Зелено пазарче се предвидува парковско зеленило и детаљниот план мораше да се усогласи со него.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2E2B23C45BF84D498F26133375C651E9Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:13
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Aug-2008 at 00:16

Со ДУП се предвидува изградба на парк на местото на Зелено пазарче

Дел од граѓаните прашуваат како ќе се гради парк на земјиште во сопственост на „Скопски пазар“!?

Снежана Калабакова

Јавната презентација и анкета на Деталниот урбанистички план за „Голем ринг“ во урбаната заедница „Роберт Гајдиќ“ деновиве предизвикува голем интерес кај жителите во околината на Зеленото пазарче. Новината за дислокацијата на пазарот и изградба на парк ја поздравуваат најголем дел од граѓаните, а дел од нив се зачудени како е можно да се гради парк кога се знае дека „Скопски пазар“ е сопственик на земјиштето. Лидија Неделковска, одговорна за информирање во Општина Центар, тврди дека кога се правел ДУП-от, биле земени предвид катастарските парцели и ДУП бил пресликан врз основа на Генералниот урбанистички план и тука нема ништо спорно. Од „Скопски пазар“, поради годишните одмори на раководството, немаше кој да потврди дали земјиштето на кое Центар планира да гради парк е во негова сопственост. Засега никој не зборува каде ќе се пресели пазарот. ДУП-от предвидува и рушење на сите објекти на ’Скопски пазар‘ и сите мали дуќанчиња на двата влеза од булеварот ’Кочо Рацин‘“, објаснува Катерина Додевска, технички секретар во урбаната заедница „Роберт Гајдиќ“.

Границите на опфат на ДУП-от на север се простираат на улицата „Мирче Ацев“, а на северозапад по линија на улицата „Даме Груев“ и „Војвода Васил Аџиларски“. На југоисток границата оди по должината на булеварот „Кочо Рацин“, а на југозапад по булеварот „Мито Хаџивасилев Јасмин“. Опфатот на планот на запад се движи по линија на улица „Македонија“.
Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Aug-2008 at 16:58
Највеќе ме буни она со зелениот пазар и како законот го има регулирано тоа прашање и дали навистина толку лесно ќе го дислоцираат (со оглед на тоа дека има приватен газда, кој без разлика на аферите и замерките, денес легално го поседува тој простор). Останува да видиме... Инаку на пазар од таков тип дефинитивно не му е местото таму, но и рокадата со зеленилото што ја направиле не ми се допаѓа баш многу (а прашање е и дали долгорочно сериозно се предвидува таму да има поголем парк, или е тоа само мачкање очи за да се смират граѓаните за одземање на друго зеленило).


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:19
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Aug-2008 at 20:08
Во врска со зелен пазар и правниот модус најлесно ќе биде доколу Скопски Пазар и општината, (градот, државата, незнам кој треба да го откупи земјиштето) потпишат договор за екпропријација и нормално на СП му се исплатат реални средства според тарифник. секако ова е најлогичната опција. Но доколку СП не се согласи на такво тогаш има една метода која се применува во МаџирМаало, а тоа е , било какова санација, дури и лепење плочки во вц, се казнува со рушење под изговор дека тоа не е предвидено со ДУП. Оваа метода широко ја оправдувам се додека од неа не сум засегнат, и се додека методава носи напредок поготово со нашиот менталитет. (Го знаете моето мислење по повод екпропријација). Но сепак мислам дека однапред е разговарано со СП и дека веќе има решение за ова.


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:21
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Aug-2008 at 20:59
ГРАЃАНИТЕ РЕАГИРААТ НА НОВИОТ УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН
.......
Во врска со делот од ДУП „Голем ринг“ кој се однесува на дислокацијата на Зелениот пазар, некои од граѓаните кои живеат во неговата околина велат дека веќе се навикнале на метежот што се создава од пазарот, но немаат ништо против тука да се изгради парк. Единствено не им е јасно како тоа ќе го изведе Општината доколку земјиштето е приватно и откупено од „Скопски Пазар“.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1474&ArticleID=96399
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=357&PID=14281#14281


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:23
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Aug-2008 at 22:42
Originally posted by lslcrew


Во врска со зелен пазар и правниот модус најлесно ќе биде доколу Скопски Пазар и општината, (градот, државата, незнам кој треба да го откупи земјиштето) потпишат договор за екпропријација и нормално на СП му се исплатат реални средства според тарифник.
Ако се исплаќа навистина реално за таа локација и за таа квадратура, ќе се дојде до вртоглава сума. Ја мислам дека на никого не му паѓа на памет таквакомбинација. Најверојатно ќе идат на компензација со земјиште за дислокација на пазарот (нели се спомна околината на цветен пазар), комбинирано со политички притисок за СП да прифати ваква за него не баш многу добра трампа.Originally posted by lslcrew

било какова санација, дури и лепење плочки во вц, се казнува со рушење под изговор дека тоа не е предвидено со ДУП. Оваа метода широко ја оправдувам се додека од неа не сум засегнат
Колку принципиелно од твоја страна LOL


Edited by Cloverstack - 10-Jun-2009 at 01:12
Back to Top
Shopgirl View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Shopgirl Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Aug-2008 at 12:31
Од целиот план најдобра е само идејата за дислокацијата на пазарот без разлика која е веројатноста тоа да се случи, меѓутоа прашајте еден жител околу пазарот дали би бил среќен да се тргне пазарот...
Живеам долги години со поглед на пазарот, и е ужасно... од 4 часот наутро почнуваат да се влечат гајби, да трескаат тезги, да викаат пазарџии по цел ден... вечерта да останат најхрабрите и да се пијанчат до доцна вечерта... и најлошо од се што ја чуваат робата во комбиња кои седат на паркинг со денови и фаќаат паркинг места наменети за станарите, а ако не се чува во комбе тогаш се чува во подземните гаражи каде ужасно смрди поради скапаните патлиџани и пиперки... Верувајте ужасно е да се живее покрај пазаров!! Некој ми спомна дека зелениот пазар имал традиција и требал да остане таму? Која црна традиција? и дали воопшто е зелен пазар, или пазар за се, за долна облека, за банани, за супер лепак, за папучи, за сирење....

за останатите работи од планот не коментирам.. само морам да ја пофалам идејата за дислокација.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Aug-2008 at 23:13

Општина Центар ќе одговори на сите забелешки за ДУП за „Голем ринг“

Надлежните тврдат дека сите решенија во планот се во согласност со ГУП на Скопје

..........

Граѓаните се и против затворањето на Зелениот пазар, од кој со свежи продукти се снабдуваат огромен број скопјани. (С.Н.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=25F3B459A3B83A419C88EF63C4A24DB7

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=357&PID=14569#14569


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Aug-2008 at 23:15
Основната цел што се носеше овој дуп беше да се дислоцира зелениот пазар кој е ругло на центарот, смрди на скапано околу, несоодветни магацини, мокро насекаде. И сега се нашле некој говеда (вероватно страци-мрчала) да се бунат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Aug-2008 at 23:24
Граѓаните се и против затворањето на Зелениот пазар, од кој со свежи продукти се снабдуваат огромен број скопјани.
„Граѓаните“ нека уклучат малку мозок, па можеби ќе увидат дека дислокацијата на пазарот е апсолутно потребна и оправдана.


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:34
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 31-Oct-2008 at 03:57
Ова нормално би идело во Комерцијални => Трговски објекти, ама читам некаков станбен простор, па нека иде тука.

http://prespasky.com/index.php?option=com_content&task=view&id=4448&Itemid=221

Заврши изградбата на Градскиот пазар PDF Испечати Е-маил
ImageОпштина Ресен наскоро ќе добие модерен градски пазар, кој интензивно се градеше последнава година.

Новиот пазар зафаќа урбан блок од околу 4 035 м2 и во многу блиска иднина ќе биде и свечено отворен дознава ПреспаСкај.

Според информации на ПреспаСкај, речиси сите дуќани се распродадени, а голем е и бројот на резервирани тезги.

Пазарот е веќе подготвен, обезбеден со вода и електрична енергија.

Дознаваме исто така дека огромна била заинтересираноста за петнаесете дуќани кои се интегрирани во Градскиот пазар. Пазарот исто така располага со 72 тезги од по 2 квадрата и голем паркинг.

Граѓаните за овој модерен проект, позитивно гледаат на решението на општината за градскиот пазар кој конечно ќе добие складна локација, тие го поздравуваат ваквиот чекор на инвеститорите и се надеваат на уште идни успешни проекти кои ќе допринесат за економски развој на Преспанскиот крај воопшто.

Просторот кој го зафаќа овој комплекс се наоѓа во Урбана единица 2, јужно од центарот на градот, Урбана единица во која има во главно индивидуално и колективно становање и се наоѓа на магистралниот пат Ресен - Битола на улицата Ленинова.

На вкупната површина на опфатот реализирани се следните инвестиции:
  • Новопроектирани објекти 2 420м2;
  • Затворена хала – пазар 600м2;
  • Отворен пазаришен простор 550 м2;
  • Административно деловен простор – дуќани на приземје 1 220м2;
  • Катна површина – станбен и деловен простор 1 190 м2;
  • Настрешници над двата главни влезови 140 м2;
  • Внатрешни сообраќајници со паркинг простор и пешачки стази  1 680 м2;
  • Зелени површини 130 м2.
PrespaSky,
29/10/2008

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Nov-2008 at 14:48
Како и за се друго најкриви си се граѓаните Thumbs%20Down. Не еднаш ме терале да купувам од такви диви пазарџии, демек поефтино било ама од принцип не го правам тоа. Некој на пазарите редовно си плаќа давачки за да работи а овие говеда освен што ни го загадуваат градот и ја крадат државата.

ДИВИТЕ ПАЗАРЏИИ СЕ НЕРЕШЛИВ ПРОБЛЕМ ЗА ГРАДОТ
Продаваат од камиони, создаваат ѓубре со тони

Елена Мачевска

Скопје е преполно со диви пазарџии, кои продаваат производи на јавните градски површини и покрај високите казни од 300 евра предвидени за ваков прекршок. Речиси на секоја ширинка се паркирани камиони и се поставени импровизирани тезги, на кои се продаваат зеленчук и овошје, кои на граѓаните им се нудат по пониски цени отколку на пазарите низ градот, што е разбирливо ако се има предвид дека за ваквата дејност овие трговци не плаќаат никакви законски давачки. Покрај тоа, зад пазарџиите се создаваат диви депонии од расипани производи, од каде се шири непријатна смрдеа. Граѓаните реагираат на купиштата ѓубре, но и покрај тоа купуваат од импровизираните пазари. - Честопати кај нас на паркингот пред зграда се паркираат два или три камиона. Луѓето доаѓаат да купуваат тука затоа што стоката која што се нуди е поевтина. Покрај тоа, поблиску ни е да купуваме од нив наместо да патуваме до пазар. Ама од друга страна, се прави многу ѓубре по улиците - вели Наталија Кракутовска од Кисела Вода. Најалармантна е ситуацијата во населбата Горно Лисиче. Таму секојдневно се паркирани десетина камиони со разновиден зеленчук. Тамошните жители за ваквата состојба досега неколкупати реагирале кај општинските служби, но од таму не добиле никаква реакција. Од Општина Аеродром велат дека иако дивите пазарџии незаконски продаваат на нивна територија, тие не можат ништо да сторат за да ги дислоцираат, туку единствено можат реагираат кај надлежните институции. Општинарите тврдат дека досега неколкупати за овој проблем се обратиле кај пазарната инспекција и кај полицијата. - Се додека немаме наше комунално претпријатие, нема да можеме да дејствуваме против продавачите. Откако ќе се формира, ќе се отвори можност да профункционираат јавни пазари во општината и на тој начин да се реши прашањето со дивите препродавачи - објаснуваат надлежните од Општина Аеродром. Комунални инспектори од Град Скопје велат дека и покрај високите казни, секојдневно доаѓаат нови и нови пазарџии кои нелегално ги продаваат своите производи. Од таму велат дека само во периодот од јуни до октомври, за непрописно продавање се изречени четириесет пријави. Како дополнителен проблем, тие го наведуваат и создавањето диви депонии затоа што, како што велат, пазарџиите практично со недели живеат во камионите од кои ги нудат сопствените производи. За фрлањето отпад, според Законот за јавна чистота, следуваат дополнителни казни покрај казната од 300 евра за продавање производи на недозволено место.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1541&ArticleID=101501
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Nov-2008 at 10:08
Sloboden pazar Applause

комуналните ИНСПЕКТОРИ НЕ СЕ ПАЗАРАТ СО ДИВИТЕ ПАЗАРЏИИ

Крај за тезгите на картонски кутии

Се проретчија импровизираните пазари по спроведувањето на Законот и казнувањето на злоупотребите на јавните површини заради остварување личен профит


Продавачите од пазарите се лутат што се толерира нелегалната конкуренција

На картонска кутија распослани гаќи, чорапи, појаси... Бабичка потпрена на скршено столче вади парче леб од стоката што ја нуди. Врвулица од луѓе минува покрај неа, итајќи со торбите кон блискиот пазар. Не ја ни забележуваат. Некој ќе подзастане, ќе потпраша и ќе замине.

- Нема муштерии, ќерко. И три пара гаќи за 100 денари им се скапи. Мислат дека ако продавам тука, треба без пари да им ги дадам - вели Н.Ѓ. од скопското село Марино.Одненадеж, сите реагираат молскавично и ги прибираат пљачките пред себе. Бабичката знае зошто бегаат: доаѓа општинскиот редар. Таа нема ниту сила ниту брзина да му избега. Но, спремна е за карање.

- Ти мене ќе ми бараш 50 евра, не ти е срам. Дома сите мои блиски седат без работа, не сме виделе месо на трпезата со месеци, а ти сакаш и корката леб да ми ја земеш - му вели на комуналниот инспектор. Тој пак, виде-не виде, се откажа од глобата. Не оди да и' понуди ниту општокорисна работа на женичката што одвај се крепи.

АКЦИЈА "ЧИСТЕЊЕ"

Градските комунални инспектори почнаа да ги „чистат“ скопските пазари од дивите продавачи. Акцијата трае континуирано веќе неколку недели. Се казнуваат пазарџиите што продаваат од чорапи, долен облека, чадори, до цвеќиња или чаеви. Дивите продавачи ги окупираат претежно тротоарите пред пазарите, плочниците меѓу зградите, а и хаубите на своите возила се често излогот за стоката што ја нудат. Казните се 50 евра, според Законот за јавната чистота, поради валкање на јавните површини.

- Градската инспекција во изминатите два-три месеци казнила 87 диви пазарџии за нарушување на комуналниот ред. Не станува збор за инцидентни и засебни акции на комуналната инспекција, туку за редовна активност. Инспекцијата и понатаму ќе врши контрола на јавната површина околу пазарите за да спречи нарушување на комуналниот ред - изјавија од градското одделение за односи со јавност. Надвор од пазарите, за разлика од порано, деновиве не може да се видат диви продавачи. Инцидентно има, но не може да се зборува за масовна појава како претходно. Од Градот најавуваат дека ќе казнуваат се' додека не се уништи таа појава. Тие се водат од законската обврска да ги казнат сите тие што ги злоупотребуваат јавните површини за остварување личен профит.

НЕЛОЈАЛНА КОНКУРЕНЦИЈА

Пазарџиите што легално продаваат на тезги и му плаќаат за нив на „Скопски пазар“, се задоволни.

- Не плаќаат за тезга, а им се дозволува да ги намалуваат цените на истите производи што ги продаваме и ние. Ни ги крадат муштериите - се жали еден продавач на мед од пазарчето „Буњаковец“. Со него се согласија и неколкумина негови „колеги“.Една жена, пак, која со години на диво продава цвеќе, вели дека сега нема со што да го храни своето семејство. Не ја казниле бидејќи избегала навреме.

- Немам пари да платам за тезга, затоа и продавам цвеќе, кое го берам во мојот двор. Ги разбирам градските власти, но илјадници, па и стотици илјади живеат од сивата економија. Зошто не' бркаат нас, кои живееме со 100 денари на ден, а на Бит-пазар уште може да се видат шверцери како продаваат цигари на црно. Не е фер - вели таа. Од Градот ја повикуваат и пазарната инспекција, која со години не реагира соодветно.

- Апелираме до пазарната инспекција да преземе засилена контрола и да ја санкционира недозволената трговија што се врши околу пазарите. На тој начин се штити и злоупотребата на јавните површини, а ќе се зачува и комуналниот ред - велат од Градот.

Од пазарната инспекција со месеци, но и со години се недостапни кога бараме одговор за ова прашање. Според пазарџиите, од инспекторите дознале дека им е кажано да се избегнува долевање масло врз огнот под социјалниот лонец што одамна врие.

ИНФО -За три месеци 87 казни

Градската инспекција во изминатите два-три месеци казнила 87 диви пазарџии за нарушување на комуналниот ред. Казните се 50 евра во денарска противвредност, според Законот за јавната чистота, а се изрекуваат за валкање на јавните површини. Од Градот најавуваат дека ќе казнуваат се' додека не се уништи таа појава.

СТАВ
Фиктивна борба со „дивите“

Прогледувањето низ прсти на луѓето од социјалното дно, кои „на диво“ се борат парче леб, е константа на сите досегашни македонски влади. Колку и да зборува гласно за борба против сивата економија, цутат „бизниси“ со диви пазарџии, таксисти, занаетчии и сите други дејности со кои можеа да се занимаваат неквалификувани стечајци, отпуштени од работа, технолошки вишоци, предвреме пензионирани...Ваквата „социјална политика“ е со краток здив. Комуналните инспектори со право бараат да се почитува законот, иако пазарната инспекција ги толерира тезгарите од пред картонските кутии. Време е државата да пресече и да каже што сака да постигне. Ако веќе носи европски закони, пред да воведе ред со „дивите“, треба да им даде алтернатива за преживување.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=4995AF0829931A42BB6FF2FA2E2B64E5


Edited by evolutionary - 04-Nov-2008 at 10:12
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Nov-2008 at 13:53
Општините ги кријат плановите од граѓаните

Детаљните урбанистички планови се на јавна расправа за време на годишни одмори,аогласите за анкети се објавуваат во училиштата и во нетиражни весници


Кога е во прашање ДУП, се' се работи кришум, иако општините и инвеститорите се оградуваат

...........

СУДИРИ СО ПОЛИЦИЈАТА

Ваквиот начин на информирање на граѓаните доведува подоцна до несакани реакции: блокади, протести, уривање на оградите на инвеститорите, дури и насилни однесувања кон луѓето што ги обезбедуваат градежните објекти или кон полицијата.

.....

И во Општина Центар летоско имаше слична реакција, кога требаше да поминат измените и дополнувањата на ДУП „Голем ринг - Јужен дел-Исток“. Според планот, треба да се дислоцира Зеленото пазарче. Реализацијата на измените и дополнувањата на овој ДУП, жителите од месната заедница „Роберт Гајдиќ“ беа подготвени да ја бранат и со жив ѕид. Собираа потписи што со писмо беа доставени до градоначалничката на Општина Центар, Виолета Аларова. Тие најавуваа и тужба против инвеститорот, Општината Центар, и проектантот на планот, со барање привремена мерка за запирање на сите активности до правосилната пресуда. Тие се противеа што ќе се сечат четириесет години стари дрвја и на изградбата на паркинг наместо детски игралишта, клупи за одмор и шеталиште.

- Ние максимално го почитуваме законот. Огласите за јавна презентација и анкета се објавуваат во два медиума и на нашата веб-страница, како и на објектот каде што треба да се одржи расправата, најчесто е на најфреквентните места - објаснува Неделковска. Како што информираат од Општината Центар, се почитуваат и термините за спроведување на јавната анкета, а проектантската куќа со часови стручно ги објаснува измените на планот. Анкетата трае уште 10 дена потоа.

.......


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=20DDB075AB8CB443B7F3FDE1A108FEF4
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=79&PID=21035#21035


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 18:57
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Nov-2008 at 19:53

5.000 евра казна за „Фершпед“

„Фершпед“ заработи прекршочна пријава. Ќе плати казна од 5.000 евра во денарска противвредност, 600 евра заработило одговорното лице, а 400 службеното кое било затекнато на автопазарот.

Инспекторите на Државниот пазарен инспекторат во неделната рација на автопазарот утврдиле дека „Фершпед“ го прекршил законот за трговија, според кој на специфичните пазари може да се продава само одредена стока.

Во случајов на автопазарот може да се продаваат само стари автомобили и стари делови. Инспекторите во неделата утврдија дека таму се продава се и сешто, нови делови за автомобили, храна, постелнина, детски играчки, живина, мобилни телефони.

Постапката за утврдување на работата на автопазарот се уште трае. Дури потоа ќе се одреди конечната казна за организаторот на автопазарот. Во зависност од тежината на прекршоците, судот може да донесе одлука и да го казни „Фершпед“ со затворање на автопазарот од три до пет години.

Од Министерството за економија велат дека тие не издаваат дозвола затоа што за автопазарот требало само да се исполнат минимални технички услови за вршење на дејноста, кои таму не се испочитувани.

Повеќе од 18 години на автопазарот царува сивата економија, годишно таму се прави обрт од над 100 милиони евра.

Акцијата на инспекторите продолжува. Денеска се чешла Пластичарската улица. Допрва ќе се знае какви се нерегуларности се откриени во работата на дуќаните во овој дел од Скопје.

A1 - Емилија Јовановска - 12.11.2008

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7514
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Nov-2008 at 21:19
ги казнуваат за валкање на улиците Crazy, треба за нелегален бизнис да ги казнуваат бе
а за тоа дека немаат пари и дека преживуваат нека не јадат многу бурек, им нудеа во минатото бесплатни тезги на одреден период и ги одбија, па не просат на улица да му се невиди
инаку овие диви тезгаџии беа проблем во аеродром и сеуште се, во околината на пазарот кај Бисер, порано си имаа направено свој пазар карши Т.Ц. Бисер, па ги бркаа, па пак се враќаа, и така неколку пати
можда е малку нападно и предрасудно, ама мислам дека пазарџииве собираат барем по илјадарка дневно само од пензионери кои или не се во можност или ги мрзи да идат до пазар
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Nov-2008 at 22:08


Јас за друго сум загрижен... Да не банкротира Фершпед со ваква огромна казна Crazy
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3917
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Feb-2009 at 19:22
И ПОКРАЈ ПРОТИВЕЊЕТО НА ЖИТЕЛИТЕ
Усвоен планот за дислокација на Зелен пазар
Жителите најавија дека ќе го обжалат планот на Уставен суд и нема да дозволат да се изгради нова сообраќајна зона кај Градски sид

.............

Жителите од  Советот на Центар, и покрај забелешките од жителите, вчера доцна попладне го усвои новиот ДУП "Голем ринг - јужен дел - исток" кој, меѓу другото, предвидува дислокација на Зелен пазар, спротивно на забелешките на жителите. Според планот, просторот на денешниот пазар треба да стане парк. (Е.А.)

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=163327&idg=9&idb=2595&rubrika=Skopje
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=357&PID=30253#30253


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:39
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3917
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Feb-2009 at 20:35
Збогум, Зелено пазарче
СкопјеСкопје
По долга и бурна расправа во која беа вклучени и дваесетина жители на центарот, мнозинството советници во општината Центар го усвоија деталниот урбанистички план за Големиот ринг, јужен дел - исток, кој го опфаќа појасот од улицата Македонија спроти хотелот „Бристол“, преку Зеленото пазарче и Градската болница, до зградата на Сојузот на синдикатите.

Со оваа одлука пазарчето престана да постои на хартија.

..........

Рак-рана на овој простор е токму Зеленото пазарче, а со деталниот план се решава овој голем проблем.

- До 1990-тите проблемот не беше толку голем, бидејќи на пазарчето не се продаваше сè и сешто. А сега секое утро од четири до шест часот таму има кванташки пазар. Доаѓаат камиони што испуштаат штетни издувни гасови, а од кои се продава стоката за на тезгињата. Преку целиот ден, пак, хаосот е огромен, бидејќи на пазарот има од игла до локомотива. Затоа е вистински потег таму да се направи зелена површина. Што се однесува до зеленилото што треба да се сече, пак, сите треба да знаат дека сè си има свој рок, па и тоа треба да се замени, за да не стане опасно - смета Бахчовановски.

Г.Т.
 


Edited by lslcrew - 08-Jun-2009 at 19:43
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.