build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пазари (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 05-Nov-2009 at 07:16

Радовиш ќе гради покриен пазар

Има реални шанси да се реализира повеќегодишната идеја Радовиш да добие покриен пазар, односно современ трговски објект во центарот на градот, на местото на сегашниот отворен градски пазар. Првобитниот проект неодамна е изменет, во согласност со новите потреби на градот. Современиот трговски центар треба да има корисна површина од 4.000 квадратни метри и, според пресметките, треба да чини нешто повеќе од три милиони евра.

- Дозвола за градба имаме, а веќе има и интерес за инвестирање од домашни и од странски фирми. Локацијата е многу атрактивна, па инвестицијата може да се врати за не повеќе од три години. Се' уште не сме одлучиле дали ќе го избереме моделот на јавно-приватно партнерство или некој друг. Ќе водиме сметка за интересите на општината и целата постапка ќе биде транспарентна и според законите. Очекувам изградбата да почне во текот на 2010 година - вели градоначалникот на Радовиш, Роберт Велков.

Пазарот ќе биде двокатен, со 60 до 80 дуќани, голем супермаркет, со посебен простор за продавање земјоделски производи и со подземен паркинг за 80 возила.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=20BE60EDC302E940BA3C0DAD9D3506EB
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Dec-2009 at 03:54
Пред половина година ја регистриравме веста за отварањето на новиот, затворен градски пазар во Ресен, но немавме некаков визуелен материјал за да можеме да уживаме во оваа „убавина“
Се надевам барем дека добро се разработил.

Локација:  41° 5'6.57"N   21° 0'49.30"E

1


2Edited by Cloverstack - 16-Dec-2009 at 04:16
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Dec-2009 at 14:23


Нуклеарна катастрофа. Не значи дека ако е малечок објект, во малечок град дека треба да се направи вака фушерски и транзициски. Окружението пак (тротоарите, калта, чакалот, улицата...) се дупла нуклеарна катастрофа.


Edited by pbanks - 16-Dec-2009 at 14:24
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-Dec-2009 at 15:12
Абе ОК сепак не можеме да очекуваме светска уметност за некое пазарче маргинално во некое маало од некој мал град од државата. Сепак повеќе за поздрав е потегот што воопшто се иде на вакви затворени пазари што се реткост кај нас. Сепак ова е објект од функција, мање више и не е битно во колкава мера содржи "транзиционост". Да се работеше да речеме за општинска зграда или слично, ќе имав замерки доста за зградава. А за вака објект кој треба да си обаво основна функција, задоволен сум што не е грб. Тоа што не е убав не е воопшто битно.

Окружувањето се слагам, таман да е најзабален дел од земјава заслужува тротоар нормален.

Edited by lslcrew - 16-Dec-2009 at 15:35
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2183
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 31-Jan-2010 at 11:58
Еве еден нов проект во Радовиш

Има реални шанси да се реализира повеќегодишната идеја Радовиш да добие покриен пазар, односно современ трговски објект во центарот на градот, на местото на сегашниот отворен градски пазар. Првобитниот проект неодамна е изменет, во согласност со новите потреби на градот. Современиот трговски центар треба да има корисна површина од 4.000 квадратни метри и, според пресметките, треба да чини нешто повеќе од три милиони евра.


- Дозвола за градба имаме, а веќе има и интерес за инвестирање од домашни и од странски фирми. Локацијата е многу атрактивна, па инвестицијата може да се врати за не повеќе од три години. Сеуште не сме одлучиле дали ќе го избереме моделот на јавно-приватно партнерство или некој друг. Ќе водиме сметка за интересите на општината и целата постапка ќе биде транспарентна и според законите. Очекувам изградбата да почне во текот на 2010 година - вели градоначалникот на Радовиш, Роберт Велков.


Пазарот ќе биде двокатен, со 60 до 80 дуќани, голем супермаркет, со посебен простор за продавање земјоделски производи и со подземен паркинг за 80 возила.


http://radovis.gov.mk/mak/aktuelno.asp?id=79

Имам ногу роднина во Радовиш, па ако почне да се гради ке го пратеме проектот.


Edited by Makedonij - 31-Jan-2010 at 13:39
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 31-Jan-2010 at 16:26
Може би непотребно се остава атриумот така. Ќе има ефект во однос на вентилација од мирис од пазар и од цела таа храна што ќе се продава тука и по пазари и по продавници и месраи и рибарници, ама па од друга страна пак дожд ќе врне. Она што јас би го направил е би го покрив пазаров со некој проѕирен покрив, да речеме плексиглас, со тоа што монтажниот дел нема директно да преоѓа во фиксниот, туку малку ќе биде издигнат за вентилација.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2183
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Feb-2010 at 17:00
Во Кавадарци ќе се гради градски зелен пазар - Советот донесе одлука за поволен кредит PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 22 Февруари 2010 18:46
sovet_kavadarci_sednicaКавадаречкиот совет на денешната 16 та седница што се одржа попладнево со 10 гласа “За“ и 7 “воздржани“ даде зелено светло за долгорочно задолжување на општина Кавадарци со 115 милиони денари,   со цел обезбедување на средства за изградба на градски зелен пазар. Условите за задолжување се поволни и се дел од посебен инвестициски заем помеѓу Владата на РМ и Светска Банка. На усвојувањето на одлуката претходеа бројни дискусии.Градоначалникот Александар Панов ја образложи одлуката и притоа потенцира дека се работи за ретка голема инвестиција. “За ваков поволен кредит плаче секој стопанственик“ беше дециден Панов.
Одлуката за задолжување советниците во своите настапи ја окарактеризираа како историска. Советникот Бетиане Китев смета дека за одлуката треба да се продискутира и трезвено да се размисли дали е момент за реализација. Китев посочи дека не треба неговиот настап да се свати како опструкција, туку забелешки за законита одлука.  Забележа дека на одлуката и недостасува транспарентност иако нејзината нацрт-верзија беше помината на совет, а недостасува и јавна расправа по истата.
“Пред странските фондации и институции треба да изразиме едногласносст дека во име на граѓаните сакаме да го изградиме тој објект“ рече меѓу другото во својата дискусија советникот Панчо Минов и побара усвојување на заклучок дека одлуката за задолжување нема дополнително да ги оптерети граѓаните и правните субјекти со зголемени давачки.  Градоначалникот Панов беше дециден дека граѓаните нема да имаат зголемени давачки освен оние кај кои ќе се утврди поголем основ за данок на имот со акцијата за ажурирање на базата на податоци на даночните обврзници. Советникот Борис Давидов со став дека како совет треба да покажат храброст и да дозволат градот да се гради.
“Нема што да се мислиме. Оваа шанса за поволен заем не смееме да ја пропуштиме“ со став и советникот Ристо Сакалиев.
Претседателот на советот Илија Тренчев рече дека е воодушевен од идеата и е за подршка на како што рече ова историска одлука. Советуваше, да не им бидат на советниците во преден план суетите или политиката.
“Кој од вас во изборната програма не застапуваше изградба на нов градски пазар“? Запраша советникот Развигор Кабранов и образложи дека од предизборната кампања на која сите ветуваа изградба на градски пазар поголема јавна расправа и нема. “Јас со двете раце ќе гласам за оваа одлука“ беше дециден Кабранов.
По советничките дискусии орбразложение на условите за заем и што тоа ќе значи за буџетот на општина Кавадарци даде раководителот на секторот финансии Цанка Јованова.
“Износот на долгорочниот кредит кој се бара е во согласност со членот 20 од Законот за финансирање а единиците на локалната самоуправа и истиот изнесува не помалку од 30 % од остварените тековно оперативни приходи во основниот буџет на општина Кавадарци  за претходната фискална година. Тековно оперативните приходи  во Основниот буџет на општината за 2009 се во износ од 106.501.175 денари. Согласно ова одредба 30% изнесува 31.950.353 денари како максимален годишен ануитет согласно Законот. Користејќи ја законската одредба  и можностите кои ги нуди Законот со предложената одлука се предлага задолжувањето да биде во износ од 115 милиони денари со законски лимит на годишен ануитет во износ од 17.700.000 денари. АНГЕЛ ДАНОВ


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4747
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 16-Mar-2010 at 19:01


„Новиот“ пазар во Битола.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 16-Mar-2010 at 19:14
Ми се допаѓа, изгледа културно. Тазе е реновирано ова? И ај ако може координати
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 16-Mar-2010 at 20:05
Супер реновирано
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4747
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 16-Mar-2010 at 20:49
Не не, стариот пазар си е уште на место, и си се наоѓа тука.

Ова е новиот пазар, кој иако требаше да биде зелен пазар, на крајот испадна место каде што ги сместија сите нелегални тезгаџии (средината, каде што ги гледате тезгите), а пак „бутиците“ одоколу на катот се ш-класа, а има и по некоја сендвичара и нормално обложувалница. Светла страна е што неколку банки имаат филијала таму, има 3-4 кафулиња, и по некое претставништво на т-моубл, vip и one, па просторот живна. Инаку се наоѓа веднаш до новата црква што ја следиме и на форумов, и спроти веро 4. Еве каде. (сè уште не постои на сликите, прастари се).

Еве ќе се потрудам да најдам по некое сличе од пазарот, но премногу е скудно со овие содржини на интернет.Edited by гитардемон - 16-Mar-2010 at 20:56
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4747
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 16-Mar-2010 at 21:00
Сопствениците на дуќаните во новиот градски пазар со барање до градоначалникот Талески
16 МАРТ 2010


Сопственицте на дуќаните во новиот градски пазар, загрижени за пропаѓањето на пазарот и неговото секојдневно руинирање, деновиве, одржаа состанок, на кој формираа иницијативен одбор, кој во иднина ќе ги брани нивните ставови и барања, а прво барање е да му се одземе концесијата на “Полимер“.Сопствениците на дуќаните се крајно незадоволни од начинот на кој со новиот градски пазар стопанисува фирмата “Полимер“ и затоа бараат, доколку оваа фирма не ги отстрани недостатоците и барањата од заклучоците на сопствениците на дуќаните, Општината Битола да и ја одземе концесијата и да им го врати владеењето со дуќаните во нивна сопственост.


Градоначалникот Владимир Талески треба да и ја одземе концесијата на “Полимер“ бидејќи оваа фирма воопшто не ги исполнува условите од концесискиот договор и владеењето со дуќаните да ни се довери нам, бараат сопственците на дуќаните во новиот градски пазар. Тие воедно бараат сите оние кои нелегално и бесправно ги проширија дуќаните да ги вратат како што е предвидено со проектот. Тие бараат да се отстрани дисконт-маркетот кој беше наменет за сирењара и во него да бидат сместени продавачите на сирење кои моментно сирењето го продаваат на паркингот пред пазарот.

Воедно се бара од фирмата “Полимер“ да ги врати просториите за ПП апарати, кои се узурпирани и се издаваат под наем.

Доколку сите овие барања не бидат исполнети сопствениците на дуќаните во новиот пазар ќе бараат градоначалникот на Општината Битола да го раскине концесискиот договор со фирмата “Полимер“ и истиот да им го довери ним, кои се подготвени да плаќаат и двојно поголема цена за концесијата од онаа што моментно ја плаќа “Полимер“.

Текст и фото: Сашо Ристевски


http://informator.ws/novosti-od-bitola/11978-2010-03-16-00-28-35.html

Еве да се види дека не го велам само јас тоа, туку буквално се распаѓа пазарот, и павер елементите се партал и на скалите, и одоколу на жардињерите.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4747
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 19-Mar-2010 at 20:34
Концесионерот да го напушти пазарот – расправа во Советот
ПЕТОК, 19 МАРТ 2010 18:07


Опозицијата го запраша градоначалникот дали е запознат со барањата на сопствениците на дуќаните во новиот пазар за одземање на концесијата на фирмата „Полимер".-Сопствениците тврдат дека „Полимер" не се придржува до концесионерскиот договор при што затворениот дел од пазарот кој изворно е предвиден за продавање сирење бесправно им го дал под наем да се отвори дисконт маркет. Додека пак просториите за ППЗ апарати ги испразнил и ги дал под наем, праша на последната седница на советот советникот од СДСМ, Златко Ќурчиевски.

Градоначалникот бил информиран за нивните барања.-Има писмо кај мене во кое имаат забелешки, досега трипати ревизија имам направено, но досега не во ваков обем. Ако се потврди ќе имаме сериозен проблем, рече градоначалникот на Битола, Владимир Талески.

Ќурчиевски праша и за инвестициите кои се планираа.-Што стана со вашето ветување дека ќе се склучи анекс на договорот во кој ќе ги дефинираме инвестициите, ветување кое вие ми го дадовте пред една година, рече Ќурчиевски.
-Сите обврски кои доаѓаат со договорот ги пуштаме да ги ревидираат, како надзор е комисијата. Имаме забелешки за просторот, за осветлувањето и одржувањето на хигиената. Комисијата ќе разгледа и доколку достави докази, сериозно ќе разговараме, рече градоначалникот.Сопственикот на „Полимер", Љупчо Стојчевски вели дека во средата бил на средба со градоначалникот, му објаснил како стојат работите и вели дека се е регулирано според обврските. Наскоро и подетално од „Полимер" ќе ја информираат јавноста.


http://tera.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=19321&Itemid=106

Edited by гитардемон - 19-Mar-2010 at 20:34
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 30-Mar-2010 at 00:54

Се уредува прилепскиот зелен пазар

Прилепскиот пазар ќе се уредува, ќе се поплочува со бекатон-плочки, а ќе се копа и бунар за техничка вода, со која ќе се чисти пазарот. За дупчење на бунарот, ЈП „Пазари“ инвестира околу 5.000 евра. Директорот на „Пазари“, Пецо Димоски, вели дека со инвестицијата површината на градскиот пазар ќе се мие секој втор ден, а не само двапати неделно како досега, кога се користеше вода за пиење. Со вложените средства хигиената ќе се покрене на повисоко ниво, се штеди, а пазарџиите добиваат чистота и подобри услови за работа - вели Димоски.

Тој вели дека пазарот ќе се уреди со бекатон-плочки на површината од околу 5.000 квадратни метри, инсталација на десетина чешми со пивка вода, канализација, осветление и канти за отпадоци. - Ќе се репарираат и тезгите што се селат од пазарот за дреболии на централниот пазар. Околу 180 трговци на конфекција и други стоки ќе бидат поблиску до потрошувачите. Просторот се чисти за почеток на градба на нова катна гаража - вели Димоски.

Наскоро се предвидени и покривање на пазарот и инсталирање на тезги по ХАЦЦП-стандардите.

http://dnevnik.com.mk/?itemID=356C2DD3CC76664195A65182B70BD17A&arc=1
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4747
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 25-Apr-2010 at 20:14

Битолскиот пазар нема пари за ХАЦЦП

Вести - Битола

Истекоа роковите за спроведување на стандардите, па можно е затворање на сирењарата и забрана за продажба на јајца на отворено. Затворање на халата за продажба на сирење и можна забрана за продажба на јајца на отворено му се заканува на битолското градско пазариште. До мај годинава истекува рокот што Министерството за земјоделство му го остави на јавното претпријатие „Пазари“ од Битола, да ја почне постапката за воведување на ХАЦЦП стандардите. Но, досега пропишаните правила за безбедна храна не почнеле да се имплементираат. Фирмата се соочува со финансиски проблеми - загуба од 700 илјади денари, па од таму признаваат дека немаат пари за комплетно да го спроведат системот. Ваквите состојби предизвикаа паника кај стотина продавачи на сирење и јајца во битолскиот пазар дека ќе останат без продажбен простор.

 

- Зошто кај нас да се затвори? Ние плаќаме паушал, па нека воведат услови. Во Битола барем сме во хала, а во другите градови луѓето продаваат сирење од автомобил. Каков ХАЦЦП, од канти на земја продаваат. Вака го вадам лебот откако ме отпуштија од фабрика како технолошки вишок. Со вакви закони ќе остане само индустриското производство, а традиционалното што се негувало сто и повеќе години ќе замре - вели Драги Стојчевски, произведувач на домашно сирење.
Новите стандарди од нив бараат да регистрираат фирма, да постават декларации на производите и да ги продаваат пакувани.
- И да се регистрираме дали ќе може да се издржи. За тезгата плаќаме 4.200 денари месечно, а толку не вадиме. Најверојатно ќе си одиме сите и ќе станеме социјалци. Порано беше друго, се трошеше, народот имаше повеќе пари, сега е се' катастрофа. Земаа цели канти, а сега по половина килограм. Цената на сирењето е иста со години, а потрошувачката е намалена за педесет отсто - се пожали Зоран Јовановски. 
Уредувањето на халата за сирење според ХАЦЦП системот предвидува замена на корозираните тезги со нови, инсталирање топла вода, вентилација, клима. Да се изгради халата за јајца, градски тоалет во пазарот и ред други работи. Дел од купувачите велат дека со ХАЦЦП стандардите барем ќе знаеме што јадеме. 
- Да поминете низ пазар, што се' не се продава по земја, зеленчук, јајца, живина исполегната до храната. Дел не плаќаат паушал, па влегуваат на диво и производите ги изложуваат на земја. Сите велат дека е здраво, природно, домашно, а дел од она што ќе го купите не го задоволува квалитетот. Нека се изложи каде е произведено, увозно е или наше - реагираат купувачите. 
Случајно или не, пред еден месец оставка од директорката функција во ЈП „Пазари“ даде Лазар Ивановски, а за в.д беше поставена Весела Петровска. Таа признава дека доцнат со ХАЦЦП и не ја исклучува можноста да им ги затворат местата каде што се продаваат сирењето и јајцата. 
- Само за промена на тезгите во халата за сирење ќе ни бидат потребни 400 илјади денари, а комплетно за целиот процес околу еден милион денари. Од каде да ги најдеме одеднаш овие пари? Ние ќе се обидеме со сите сили деновиве да почнеме со делумно воведување на стандардите, но не и за целосно - вели Петровска.

 http://bitolainfo.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1035:2010-04-25-06-25-40&catid=1:novosti&Itemid=41

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 06-May-2010 at 22:45

Ќе се осовременува битолскиот пазар

ЈП „Пазари“ најави неколку инвестиции за осовременување на централниот градски пазар и на сточниот пазар во Битола.

- Во оваа календарска година ќе се изврши поплочување на градскиот пазар, промена на покривот и пребојадисување на управната зграда, адаптирање на халата за сирење според ХАЦЦП-стандардите, ќе создадеме подобри услови за продажба на јајца, маслинки и на зрнеста храна и ќе изградиме нов санитарен јазол - информираат од ЈП „Пазари“.

Според програмата за работа во 2010 година, „Пазари“ планира приходите од продажба на услугите на домашен пазар да изнесуваат 65 отсто, а приходите од наемнини да достигнат 32,49 процента, со што ќе се обезбеди стабилна финансиска состојба во претпријатието.
 
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2183
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 19-Jul-2010 at 19:05
Реконструкција на Градскиот Пазар Ресен

ЈКП Пролетер во соработка со Локалната Самоуправа врши реконструкција на Градскиот Пазар.Старата лимена кровна конструкција се прошитува и се заменува со плексиглас со дебелина од 8 мм.Вкупната покриена површина на Градскиот Пазар е околу 600 метра.


1

2

3http://www.resen.gov.mk

Edited by Makedonij - 19-Jul-2010 at 19:06
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 30-Jul-2010 at 16:40

Прилеп ќе гради пазар на големо

Околу еден милион денари ќе вложи ЈП „Пазари“ од Прилеп за адаптација на неискористениот дел од сточниот пазар за простор за големопродажба на земјоделски и на други производи. Тоа е содржината на дел од кредитното задолжување од 3 милиони денари, за кое виза даде Советот на Општината, како основач на „Пазари“. Останатиот дел од кредитот ќе се инвестира во адаптација на руинираната управна зграда и ќе се доврши покривањето на градскиот пазар.

Просторот за големопродажба се резервира за продавачите на зелени производи на ангро, за превозниците со огревни дрва, песок, вар, за стари автоделови, за автопазар и други продавачи. Со овој потег ќе се растовари централното градско подрачје од продавачи со приколки.

- Еден милион денари се насочуваат за покривање на незавршениот дел од пазарот во центарот на површина од 2.200 квадратни метри. Со вториот дел од кредитот ќе се реновира управната зграда, а со еден милион денари ќе се уредуваат околу 4.000 квадратни метри од Сточното пазариште во пазар на големо. Таму ќе се инсталира водоводна и канализациска мрежа и ќе се тампонира до асфалтирање - вели Пецо Димоски, директор на ЈП „Пазари“.

Градскиот совет дозволи „Пазари“ да утврди месечен паушал од 3.300 денари за превозниците на дрва и на песок, а не по 600 до 700 денари за едно влегување и излегување. Советот му го пренесе на ЈП „Пазари“ да го стопанисува и просторот зад меморијалниот музеј „11 Октомври“ за адаптирање на платото за понуда на ракотворби и на сувенири. (Љ.М.)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D4C7552FF2F4564BA679F29B32FABEED
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Aug-2010 at 17:49
НО­ВИ­ОТ ПЛАН НА МЕС­ТО­ТО НА ТЕЗ­ГИ­ЊА­ТА ПРЕД­ВИ­ДУ­ВА ЗЕ­ЛЕ­НИ­ЛО

Тез­га­џи­и­те не са­ка­ат да се се­лат од Зе­лен па­зар

Па­зар­џи­и­те од­би­ва­ат да се пре­мес­тат на дру­га ло­ка­ци­ја, се­ле­ње не при­фа­ќа­ат ни­ту, пак, од "Скоп­ски па­зар", од ка­де што ве­лат де­ка пре­мес­ту­ва­ње­то на па­за­рот ја ста­ва на коц­ка суд­би­на­та на над 600 ко­рис­ни­ци на тез­ги и 60 ки­ра­џии на ду­ќа­ни

Па­зар­џи­и­те од Зе­лен па­зар не са­ка­ат да се се­лат. Ко­рис­ни­ци­те на тез­ги­ња и на ду­ќа­ни на вто­ри­от по го­ле­ми­на па­зар во Скоп­је од­би­ва­ат да се пре­мес­тат на дру­га ло­ка­ци­ја. Проб­ле­мот нас­та­на по про­ме­на­та на Де­тал­ни­от ур­ба­нис­тич­ки план "Го­лем ринг - ју­жен дел - ис­ток", спо­ред кој на се­гаш­но­то мес­то на Зе­ле­но па­зар­че е пред­ви­де­но зе­ле­ни­ло. До­де­ка па­за­рот би се пре­се­лил на со­се­ма дру­га ло­ка­ци­ја. Ка­де точ­но би се дис­ло­ци­рал па­за­рот, сe ­уш­те не е де­фи­ни­ра­но, но од Оп­шти­на Цен­тар твр­дат де­ла но­ви­от ДУП мо­ра да се ре­а­ли­зи­ра.
Но и пок­рај вак­ви­те фак­ти, ни­ту па­зар­џи­и­те ни­ту, пак, од "Скоп­ски па­зар" има­ат на­ме­ра да се се­лат. Спо­ред нив, пре­мес­ту­ва­ње­то на па­за­рот ја ста­ва на коц­ка суд­би­на­та на над 600 ко­рис­ни­ци на тез­ги­ња и 60 ки­ра­џии на ду­ќа­ни.
"Ние во­оп­што не пла­ни­ра­ме да се от­ка­же­ме од оваа деј­ност на оваа ло­ка­ци­ја, од при­чи­на што по­ве­ќе од 50% од зем­јиш­те­то е во сопс­тве­ност на 'Скоп­ски п'азар, а цврс­та­та град­ба е ком­плет­но на­ша. Ако по­ра­ди ло­ши­те ДУП-ови 700 се­меј­ства тре­ба да ос­та­нат без нив­на­та ег­зис­тен­ци­ја, то­гаш ние сме­та­ме де­ка сe уш­те има лу­ѓе во др­жа­ва­та што има­ат вол­ја и ин­те­рес да из­нај­дат ре­ше­ние за ова пра­ша­ње" об­јас­ну­ва Са­шо Да­вит­ков­ски, прет­се­да­тел на Уп­ра­вен од­бор на "Скоп­ски па­зар" АД Скоп­је.
Спо­ред пла­нот " Го­лем ринг - ју­жен дел - ис­ток", пред­ви­де­но е се­ле­ње на Зе­лен па­зар, а на не­го­во­то мес­то е про­ек­ти­ра­но пар­ков­ско зе­ле­ни­ло.
Од Цен­тар ве­лат де­ка во Ге­не­рал­ни­от ур­ба­нис­тич­ки план и во Де­тал­ни­от ур­ба­нис­тич­ки план, на мес­то­то од па­за­рот е пред­ви­де­но пар­ков­ско зе­ле­ни­ло.
"Оп­шти­на­та има над­леж­ност да до­не­се де­та­лен ур­ба­нис­тич­ки план, но ре­а­ли­за­ци­ја­та на ис­ти­от за­ви­си од си­те суб­јек­ти оп­фа­те­ни во пла­нот кои се но­си­те­ли на сопс­тве­ност на имот во не­го­ви рам­ки", об­јас­ну­ва­ат од Оп­шти­на Цен­тар.
Во по­че­то­кот на 2009 го­ди­на, до Ус­тав­ни­от суд на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја е под­не­се­на ини­ци­ја­ти­ва за оце­ну­ва­ње на ус­тав­нос­та и за­ко­ни­тос­та на од­лу­ка­та за до­не­су­ва­ње на Де­та­лен ур­ба­нис­тич­ки план "Го­лем ринг - ју­жен дел - ис­ток", до­не­се­на од Со­ве­тот на Оп­шти­на Цен­тар. Ус­тав­ни­от суд кон кра­јот на ми­на­та­та го­ди­на до­не­се ре­ше­ние, спо­ред кое не се по­ве­ду­ва пос­тап­ка за оце­ну­ва­ње на ус­тав­нос­та и за­ко­ни­тос­та на ДУП-от.
(Љ.С)
http://vest.com.mk/?ItemID=EB60A3652A37E645BB53A30E492AD5B1
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 28-Oct-2010 at 12:34

Ќе се реконструира млечниот пазар во Прилеп

Млечниот пазар во Прилеп комплетно ќе се реконструира, иако претходно е воведен ХАСАП-стандардот. Во план е да се подигне уште еден кат на објектот, додека другиот дел од околу 1.500 квадратни метри комплетно ќе се реновира. Инвестицијата ќе чини 250 илјади евра


- Ја комплетираме документацијата и веднаш штом ќе дозволат условите, ќе почнеме со реконструкцијата со која ќе ги подобриме условите за продажба на млечни производи и јајца во пазарот - вели Пецо Димоски, директор на ЈКП „Пазари“.

Во централниот пазар, пак, привршува поставувањето на покривната конструкција, што се врши со пари од фирмата и со кредит, а претходно заврши поплочувањето.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1028101039175&id=10&prilog=0&setIzdanie=22118
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.