build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пазари (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 05-Jun-2014 at 06:47
Приватен инвеститор ќе го гради новиот градски пазар во ОхридЛокалната самоуправа од Охрид денеска распиша оглас за пронаоѓање инвеститор за изградба на новиот градски пазар, на местото на постоечкиот пазар на булеварот „Туристичка“ во центарот на градот. Од општината соопштуваат дека по пат на јавно – приватно партнерство ќе се гради нов објект, во кој ќе биде вклучен и затворениот зелен пазар. Објектот ќе има бруто развиена површина од 6.779 метри квадратни и три надземни нивоа. Приватниот инвеститор исто така ќе треба да изгради и подземен паркинг со капацитет од 150 возила. Како помош при спроведување на проектот, Општина Охрид изработи физибилити – студија.Во согласност со изготвениот документ, градот треба да добие затворен зелен пазар со 192 тезги што ќе се простира на површина од 1.230 метри квадратни на приземјето од објектот. На приземјето е предвиден и деловен простор на 341,5 метри квадратни. Вториот кат ќе премине во сопственост на инвеститорот, додека третиот кат ќе биде наменет за локалната самоуправа. За најповолен понудувач ќе се смета оној инвеститор што ќе понуди најголема површина за сместување на локалната самоуправа, при што тој ќе треба да понуди административен простор од минимум 713 метри квадратни.

Покрај овие обврски, приватниот партнер ќе треба да ги реконструира фасадата и кровот на постојниот објект на Ј.П. Градски пазар, да го санира објектот за продажба на јајца и млечни производи, но и да им обезбеди плати и придонеси во период од шест месеци на сите вработени во ова охридско јавно претпријатие. Понудите на заинтересираните инвеститори треба да се достават до општина Охрид најдоцна до 25 јуни.

http://www.build.mk/?p=35750
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 05-Jun-2014 at 13:09
Каква грдосија од град гледаме на сликата, секоја чест. Град како Охрид да го направиш да изгледа вака, бара умешност.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 21-Jul-2014 at 22:23
Ново Село ги пушти во употреба новите пазари, дел од проектот „Агробизнис без граници“

Општина Ново Село ги пушти во употреба новоизградените пазари кои беа дел од проектот Агробизнис без граници. Овој проект беше дел од Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.http://strumicadenes.mk/novo-selo-gi-pusti-vo-upotreba-novite-pazari-del-od-proektot-agrobiznis-bez-granici/
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 30-Jul-2014 at 21:51
ОПШТИНАТА НЕ НАЈДЕ ТРАЈНО РЕШЕНИЕ

ЦЕНТАР ГО ВРАТИ ДИВИОТ ПАЗАР НА СТАРОТО МЕСТООпштината Центар не најде нова локација за продавачите на стари работи од дивиот пазар, па привремено ги вратија на старото место, на Kејот на Вардар, кај полигоните за обука на возачи. Општинската власт оттаму ги тргна лани, со објаснување дека го валкаат просторот, по што тие се преселија на тротоарите на улицата Лазар Личеноски под Kале. Распослани со стока и на картонски кутии, тие цела година секој вторник и петок предизвикуваа застој и метеж во сообраќајот и општа опасност за минувачите, а за тоа време општинарите од Центар бараа Град Скопје да го реши проблемот, односно да определи локација на која ќе се организира пазар за стари работи, но одговорот на градоначалникот Kоце Трајановски беше дека градската власт е ненадлежна. Тој на градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, му порача дека сам го создал проблемот, па редно е и сам да го реши...

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=6ACEFA94C744314E911FAA9E040EC0A3

Edited by jyvation - 03-Dec-2014 at 23:22
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 31-Jul-2014 at 19:49
смешно м ие како општина Центар и град Скопје се расправаат за нешто што е работа на МВР
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 31-Jul-2014 at 20:56
И јас го делам ставот на Коце за Андреј.Премногу пати ги хушкаше пазарџиите и застана зад нив кога им го забранија бувљакот.Држеше говори со солзи.....и сега кога треба тој да го оправа проблемот...?
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 01-Aug-2014 at 14:08
Жерновски праи класична грешка у чекори при двокорак, сам у контра-напад. Јас бев за да се расчисти бувљакот, и сум и даље, али дечко најди им локација, напрај ко у Загреб што е, на самиот пазар има и бувљак за вакви работи, истиот и таму е одвратен, прљав, али е изолирана површина и не влијае на околината, како естетски така и хигиенски. Затоа до сеа Жерновски требаше да најде нова локација за зелено пазарче и на истата да ги убаци и овие "продавачи", и така ќе добиеше плус поени. Вака Коце не прави ништо, иако вината е и негова пошто он е градоначалник на главен град и мора по секоја цена да ја тргне оваа глетка, а си добива плус поени. Се залета многу Жерновски, сега има проблеми и со лоби групи у Работнички кој тренер да го потпишат, го растегнаа со Шиповиќ и со тоа што уште не почна да гради градинка и школо, така да колку и да сака Жерновски да направи европска општина, мораше да има голем арсенал спремен да се одбрани од хиени. Он влезе без гард и сеа мора да проба да спаси колку може, иако у Центар ќе биде он сигурен и наредниве години.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 01-Aug-2014 at 14:23
Никако не смее продавачите од т.н. „бувљак“ да се префрлат на Зелено пазарче или на некој друг пазар во центарот на градот! Кога зборувам за нашиот „бувљак“, не мислам на препродажба на стари предмети од комунизмот или од некои други времиња, туку на буквално препродавање ѓубре што оние кои пребаруваат низ градските контејнери мислат дека може да се продаде. Не знам дали сте го посетиле овој пазар (јас барем еднаш во два месеци одам), но таму 90% од работите се ѓубре најдено во канти и контејнери. Префрлувањето може да им се дозволи само на продавачите на риболовна и друга опрема, како и на оние што продаваат овошје и зеленчук. На другите, колку и да ми е жал поради нивната социјална положба, никако не смее да им се дозволи да дојдат во центарот на градот, па дури ни во некоја периферна населба. Најдобро е да им направат пазар под Кале, кај напуштениот полигон (не е потребна голема инвестиција, доволно е само да се изградат нужници и можеби натстрешници за да не умрат под силното сонце или дожд). Полигонот си има асфалт, и можеби само треба да се обележат местата со бројки, за да не се создава хаос. И можеби треба да воведат редари и служба за чистење, зашто после секој пазарен ден голем дел од ѓубрето останува таму и никој не го отстранува. Засега под Кале никому не пречат, а и далеку се од повеќето туристички локации, па не мораме да се срамиме пред другите од нашата беда и мизерија.
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 01-Aug-2014 at 15:44
Originally posted by Џоле

Никако не смее продавачите од т.н. „бувљак“ да се префрлат на Зелено пазарче или на некој друг пазар во центарот на градот! Кога зборувам за нашиот „бувљак“, не мислам на препродажба на стари предмети од комунизмот или од некои други времиња, туку на буквално препродавање ѓубре што оние кои пребаруваат низ градските контејнери мислат дека може да се продаде. Не знам дали сте го посетиле овој пазар (јас барем еднаш во два месеци одам), но таму 90% од работите се ѓубре најдено во канти и контејнери. Префрлувањето може да им се дозволи само на продавачите на риболовна и друга опрема, како и на оние што продаваат овошје и зеленчук. На другите, колку и да ми е жал поради нивната социјална положба, никако не смее да им се дозволи да дојдат во центарот на градот, па дури ни во некоја периферна населба. Најдобро е да им направат пазар под Кале, кај напуштениот полигон (не е потребна голема инвестиција, доволно е само да се изградат нужници и можеби натстрешници за да не умрат под силното сонце или дожд). Полигонот си има асфалт, и можеби само треба да се обележат местата со бројки, за да не се создава хаос. И можеби треба да воведат редари и служба за чистење, зашто после секој пазарен ден голем дел од ѓубрето останува таму и никој не го отстранува. Засега под Кале никому не пречат, а и далеку се од повеќето туристички локации, па не мораме да се срамиме пред другите од нашата беда и мизерија.


Дадов чисто пример како на други места тоа е решено. Не дека треба да е директно поврзан со зелено пазарче, плус напишав погоре дека треба сето ова да биде на друга локација. Од друга страна колку што има работи што се од контејнер извадени, толку ваму има и сосема солидни работи, што крадени, што шверцани, што добиени од хуманитарна помош, така да сите овие кои нудат роба која не е земена од контејнер, а таквата лесно се препознава, може да бидат додаток на било кој пазар.
Иначе овде не станува збор за туристи, мене искрено гајле ми е за нив, туку едноставно јас како Скопјанец се гнасам од овој див пазар, особено што некои носат и живина тука.
Најбезболно решение би било рушење на сегашниот Бит пазар, негова изградба на 2-3 спрата и секој спрат со различна понуда, а со тоа и овие кои сега продаваат на бувљакот и оние кои секој ден продаваат кокошки пред амбулантана спроти Бит пазар ќе добијат боље место. На некој треба само да му текне.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 22-Oct-2014 at 06:34
Охридскиот затворен пазар ќе чини над 3,3 милиони евра

#На примамливата парцела на која во моментов се наоѓа зелениот градски пазар во Охрид ќе се гради нова зграда со административен, деловен и трговски простор. Општина Охрид денеска по втор пат го распиша огласот за изградба на планираниот објект со подземен паркинг, приземје и три ката со бруто развиена површина од 6.779 метри квадратни. Иако тендерот е објавен од страна на локалната самоуправа, во идниот објект во кој ќе се смести новиот затворен пазар ќе инвестира приватна компанија. Јавниот партнер, по спроведената електронска аукција како последна фаза во отворената постапка, договорот ќе му го додели на оној приватен партнер кој понудил најголема квадратура на вториот кат од објектот наменета за општина Охрид.

Од локалната самоуправа засега не ги соопштуваат причините за пропаѓање на првиот оглас што беше публикуван на почетокот од јуни годинава. Она што се знае од објавените информации на веб – страницата на Бирото за јавни набавки е дека проценетата вредност на објектот е заокружена на 203.059.346 денари или околу 3,3 милиони евра, без вклучен ДДВ. Изградбата на идниот објект ќе се одвива во временски период од 18 месеци, кој ќе отпочне да тече по финалното потпишување на договорот со приватниот партнер.

Во согласност со изработената физибилити – студија, градот ќе добие нов градски пазар на приземјето од планираниот објект, со 192 тезги што ќе се простираат на површина од 1.230 метри квадратни. Приватниот инвеститор ќе добие деловни простории од 341,5 метри квадратни на приземјето на објектот, како и целокупните простории на останатите катови, со исклучок на вториот кат каде општина Охрид треба да добие минимум 713 метри квадратни. Во рамките на идното здание ќе се наоѓа и подземен паркинг со капацитет од 150 возила. Приватната компанија што ќе го гради зацртаниот објект ќе биде позната на 10 ноември, за кога е предвидено да се отворат пристигнатите понуди.

Бојан Блажевски

http://www.build.mk/?p=39939
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 16-Aug-2015 at 23:07
Доцни изградбата на градскиот пазар во Гевгелија

Општина Гевгелија доцни со изградбата на новиот пазар во градот. Жителите не можат да ги користат услугите на овој објект, и покрај првичното ветување дека истиот ќе биде целосно подигнат до крајот на 2014 година. Првата фаза од изградбата на пазарот не е докрај завршена. Од локалната самоуправа дури деновиве го објавија огласот за пронаоѓање на градежна компанија што ќе ја изведува втората етапа од проектот, која вклучува изградба на дуќани и административен објект во рамки на пазарот.Според Извештајот за работа на градоначалникот на Гевгелија за минатата година, општината во 2014 година работела на реализација на првата фаза од проектот, при што прогнозата е дека изведбените работи на пазарот ќе завршат до крајот на 2015 година. Сепак, во објавениот тендер од пред неколку дена се најавува дека за втората фаза ќе се потпише договор во времетраење од 12 месеци. За изведба на дуќаните и административниот објект е проценето дека ќе бидат потребни околу 190.000 евра.

За досегашните градежни работи досега беа потрошени 68.241.598 денари, односно над 1,1 милиони евра. Скопската фирма „Бауер БГ“ има за задача да ги изгради трите блока од објектот со површина од 5.888 метри квадратни, заедно со планираниот паркинг простор, пристапните патеки и просторот за одлагање на отпадот. Реализацијата на новиот градски пазар во Гевгелија започна кон крајот на декември 2012 година.

http://www.build.mk/?p=45736
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 04-Nov-2015 at 19:35
Видео - Најголемиот добиточен пазар во Македонија наскоро во употреба


http://www.patokazmagazin.com.mk/vesti/item/video-najgolemiot-dobitochen-pazar-vo-makedonija-naskoro-vo-upotreba

Edited by Џоле - 05-Nov-2015 at 08:19
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 27-Dec-2015 at 00:59
Знае ли некој каде е префрлен бувљи пазар што беше под калето?
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 620
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 27-Dec-2015 at 14:20
Koj den si bil? Mislam deka seushte e tamu.. pazarni denovi tamu se vtornik i petok, ako ne se lazham, i ne odi podocna od 8-9.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 27-Dec-2015 at 20:28
Бев во петокот на 25 околу 11h.
Читав една статија во која вика дека од 22ри декември не постои повеќе овој пазар.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 27-Dec-2015 at 20:50
Пазарот можеби не постои, но ѓубрето си остана и никој не го чисти.
За сè има вторпат
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 14-Feb-2016 at 23:58
Пошто никој не ми одговори соодветно на моето прашање јас морав самиот да откријам каде е префрлен БУЉАКОТ.
Ако некој сака да го посети тој се наоѓа на патот перма Кванташки пазар така што не вртите лево према пазарот туку продолжувате право накај отпадот и веднаш после одпадот на ширината се наоѓа пазарот.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 15-Feb-2016 at 00:00
Originally posted by sase

Пошто никој не ми одговори соодветно на моето прашање јас морав самиот да откријам каде е префрлен БУЉАКОТ.
Ако некој сака да го посети тој се наоѓа на патот перма Кванташки пазар така што не вртите лево према пазарот туку продолжувате право накај отпадот и веднаш после одпадот на ширината се наоѓа пазарот.


Sase znaes zosto na volkot mu e debel vratot?

E toa e tvojata situacija.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 03-Jun-2016 at 17:43
Денес на свечен чин пред многубројни гости, преставници на Општинската и Државната администрација преставници на МВР и АРМ, и Граѓани на Општина Штип беше отворен реконструираниот дел од Градскиот пазар со 14 нови времени дуќани, на свеченоста се обратија директорот на ЈП Исар г-дин Ангел Бојаџиев и градоначалникот на Општина Штип Прим-мр. Илчо Захариев


https://www.facebook.com/Јп-Исар-1535891290021221/
Poveke fotografii na Facebook profilot na JP Isar Stip

Edited by kultuzin - 03-Jun-2016 at 17:52
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 03-Jun-2016 at 20:10
Две-три фотографии од пазарот и триесет други од насобраните луѓе Тибам пропагандата. Како и да е, добро што е Штип од мегаградби на мостови премина на посуштински нешта.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.