build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пазари (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 02-Apr-2017 at 19:44
Originally posted by гитардемон

Каква грдосија од град гледаме на сликата, секоја чест. Град како Охрид да го направиш да изгледа вака, бара умешност.


Искрено, и со новиов проект не гледам некоја убавина, освен шо ќе е затворено.Ама рендеров ми е....
http://www.ohridnet.com/vesti/ohrid/11725-zapochna-izgradbata-na-zatvoreniot-pazar-vo-ohrid
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 11-May-2017 at 22:27
Пред некој ден се отворил нов затворен пазар во Кратово. Фотографијата е скриншот од видеото подолу. Баш ми се допаѓа изгледот, т.е. фасадата на самиот пазар, мислам дека добро се вклопува во локалната архитектура.

Финансиската конструкција за изградба на овој пазар е околу 25 милиони денари. Средствата се обезбедени преку Министерството за финансии, кое овозможи Општина Кратово да земе кредит од Светска банка. Реализацијата на проектот траеше една година и овозможи одлични услови и за продавачите кои ќе го користат пазарот, но и за купувачите – истакна Мите Андоновски, градоначалник на Кратово.

Пазарот се простира на површина од 2.000 квадратни метри со 125 тезги на кои ќе се продаваат земјоделски производи, а има и дел наменет за продажба на текстил. Објектот е од затворен тип, ќе работи во петок и сабота, со обезбеден простор од 500 квадратни метри за паркирање.


http://www.aberdzija.com/gradska/otvoren-nov-pazar-vo-kratovo-vreden-25-milioni-denari-video.html

Edited by Џоле - 11-May-2017 at 22:28
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 12-May-2017 at 00:20
Previous
 
Ама без газда Динго нема отварање, чудно како не го викнале пастирот да сече лента со нив.
 
Но да, дефинитивно пазарот изгледа убаво и треба да послужи како пример и за останатите пазари од затворен тип низ Македонија.


Edited by Dexter26 - 12-May-2017 at 00:22
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 12-May-2017 at 08:29
Originally posted by Џоле

Пред некој ден се отворил нов затворен пазар во Кратово. Фотографијата е скриншот од видеото подолу. Баш ми се допаѓа изгледот, т.е. фасадата на самиот пазар, мислам дека добро се вклопува во локалната архитектура.

Финансиската конструкција за изградба на овој пазар е околу 25 милиони денари. Средствата се обезбедени преку Министерството за финансии, кое овозможи Општина Кратово да земе кредит од Светска банка. Реализацијата на проектот траеше една година и овозможи одлични услови и за продавачите кои ќе го користат пазарот, но и за купувачите – истакна Мите Андоновски, градоначалник на Кратово.

Пазарот се простира на површина од 2.000 квадратни метри со 125 тезги на кои ќе се продаваат земјоделски производи, а има и дел наменет за продажба на текстил. Објектот е од затворен тип, ќе работи во петок и сабота, со обезбеден простор од 500 квадратни метри за паркирање.


http://www.aberdzija.com/gradska/otvoren-nov-pazar-vo-kratovo-vreden-25-milioni-denari-video.htmlДа се надоврзам на постов Џоле, воедно и да се пофалам дека карпестата маса во позадина беше обезбедена со производ од палетата на жичани материјали од компанијата во која работам. Па во прилог ќе ставам и некоја фотка од друг агол. Инаку навистина ова е пример како уредно треба да изгледа една пазарска површина.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 27-May-2017 at 12:53
Обновен градскиот пазар во Сараево - Скопје и нема градски пазар, а Бит Пазар е повеќе срам одошто некаква знаменитост.И Тирана изгради нов пазар, не знам дали веќе го објавив или не. Освен тоа, во Тирана е уреден и околниот простор, а од сликиве се гледа дека и поплочувањето е квалитетно (секој ден поминувам по плоштадот Филип Втори/Карпошово востание, срам ме фаќа на што личи по само две-три години од пуштање во употреба).Повеќе фотографии на линкот

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1844827&page=18
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 16-Jun-2017 at 09:33
Па, добро бе, да му се невиди, до кога ќе градиме згради во духот на 1990-те?! Толку ли не можеме да се помрднеме од таа проклета транзициска архитектура?!

Започна изградбата на затворениот градски пазар во Охрид

Струшката градежна фирма „Илинден“ ја започна изградбата на новиот градски пазар во Охрид. Затворениот објект со четири нивоа ќе биде лоциран на местото на досегашниот пазар во центарот на градот. На денешното поставување на камен-темелникот се обрати охридскиот градоначалник Никола Бакрачески, кој истакна дека проектот е вреден над 239 милиони денари, односно речиси 3,9 милиони евра. „Охрид ќе добие нова административно-деловна зграда, што ќе го подобри лицето на градот и најсовремен зелен пазар кој што ќе ги исполнува сите стандарди за трговија со земјоделски и прехранбени производи“ изјави Бакрачески.Новиот објект ќе има површина од 6.779 метри квадратни и ќе биде висок 10,2 метри. Пазарот ќе биде лоциран на приземјето, додека подземниот простор ќе биде наменет за паркирање на 100 возила. Приватниот инвеститор на општинските власти ќе им отстапи 10 паркинг места, 200 метри квадратни деловен простор на вториот кат и самиот градски пазар со површина од 1.230 метри квадратни. Објектот ќе се гради по пат на јавно-приватно партнерство, за кое гласаше охридскиот општински совет во 2015 година.

http://build.mk/zapochna-izgradbata-na-zatvoreniot-gradski-pazar-vo-ohrid/

Еве, најдов и поголема слика:Edited by Џоле - 16-Jun-2017 at 09:34
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 16-Jun-2017 at 09:51
Мене ми се дoпaѓa екстериерoт.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 16-Jun-2017 at 10:02
Копија на Буњаковец.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 04-Jul-2017 at 22:56
Градскиот пазар во Гевгелија, фотографиите се од 14 јуни:

извор

https://www.facebook.com/625386377595598/photos/pcb.1044857982315100/1044857828981782/?type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 28-Aug-2018 at 22:46
Прогресот на пазарот во Охрид сликано денес

Pazar Ohrid by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 02-Nov-2018 at 17:10
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 22-Jan-2019 at 10:26
Градски пазар Охрид


Извор: ohridpress.com.mk


Edited by ironm - 22-Jan-2019 at 10:48
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 22-Jan-2019 at 11:28
Одвратно
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 22-Jan-2019 at 14:54
Може и една табла „1994“ под бескорисниот круг да стават.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 22-Jan-2019 at 20:37
Подобро тезги да останеле
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 22-Jan-2019 at 20:56
Се согласувам дека од естетска и архитектонска гледна точка не е некое достигнување, но да не заборавиме дека ова е првпат да се направи затворен пазар во Охрид Мислам дека на 10/10 пазарџии не им е воопшто битно како изгледа, а само 1/10 купувачи ќе застанат да размислат за истото.

Да не заборавиме дека пазарот функционираше во супстандардни услови, а ова е резултат на јавно-приватно партнерство и ретко на кој инвеститор му се исплаќа да даде голема сума на пари само за изгледот на објектот (посебно во мал град како Охрид). Истовремено да не заборавиме дека проектот го изработи општината на тендер, а на тендер знаеме дека добива најевтината понуда, така што се останато е нереално.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 22-Jan-2019 at 21:20
Ajde Shutkastyle😂.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 22-Jan-2019 at 23:57
Originally posted by ironm

Се согласувам дека од естетска и архитектонска гледна точка не е некое достигнување, но да не заборавиме дека ова е првпат да се направи затворен пазар во Охрид Мислам дека на 10/10 пазарџии не им е воопшто битно како изгледа, а само 1/10 купувачи ќе застанат да размислат за истото.Да не заборавиме дека пазарот функционираше во супстандардни услови, а ова е резултат на јавно-приватно партнерство и ретко на кој инвеститор му се исплаќа да даде голема сума на пари само за изгледот на објектот (посебно во мал град како Охрид). Истовремено да не заборавиме дека проектот го изработи општината на тендер, а на тендер знаеме дека добива најевтината понуда, така што се останато е нереално.

На илјадници жители и туристи им е битно како изгледа. Охрид не е Кочани па да е небитна естетиката, секоја нова градба таму треба да биде vetted. Па уште на централна локација.

Сумата не е клучна тука, невкусот е.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 23-Jan-2019 at 10:20
Јас не реков дека естетиката не е битна, не знам како извлече таков заклучок, туку дека до вчера имаше лим и најлони Треба малку и пореални очекувања да се имаат, а не да се трола по секоја цена. Тоа дека на илјадници жители и туристи им е битно е малку пренапумпано, бидејќи веројатно не си разговарал со ниеден Охриѓанец, а уште помалку со некој турист за да го извлечеш тој заклучок. Мнозинството туристи не ни знаат дека тој пазар постои. Ако постои некој пример на општество којшто од просечно афричко уредување преминал кон норвешко, тогаш дај да го истражиме.

Не сум баш убеден дека сумата не е клучна, туку невкусот. Во бизнисот постои еден модел за ограничувања што се нарекува проект менаџмент триаголник. На трите страни од триаголникот се квалитет, пари и време. Можеш да избереш само две од нив. Ако општината преку тендерот ја одбира најевтината понуда (пари) и да се направи за 3 месеци (време), значи го исфрла квалитетот од равенката. Тоа е случајот со сите јавни проекти во Македонија.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 23-Jan-2019 at 11:09
Да, сумата не е клучна, бидејќи секој нормален архитект ќе можеше барем да не експериментира со прозорите и со некакви сводови. Впрочем, има низ државава еден куп проекти каде се фрлени многу пари со никаков естетски резултат.

Инаку да, ако општествово го категоризираш како афричко, ќе се задоволуваш со секакви фрлени трошки. Моите очекувања се поголеми, така да не може да се согласиме.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.