build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот
    Posted: 26-Jan-2009 at 22:36
И додека ние си спиеме, комшиите работат многу засилено! Еве дел од градбата на ТЕЦ Марица Изток 4. Тоа е 4та ТЕЦ во  најголемиот Балкански енергетски комплекс, кои се наоѓа во област Стара Загора. Самиот комплекс се состои од досегашните Марица Изток 1 - 500 MW, Марица Изток 2 - 1,470 MW и Марица Изток 3 - 900 MW.
The Bulgarian power regulator is expected to open a competitive procedure for the construction of a new 700 MW plant in the Maritsa Iztok basin. In addition to Enel's new power station project, the construction of new power station is proposed by the German utility RWE. RWE and the Martisa Iztok mining complex have signed an agreement on setting up a joint company that will apply for construction of the power station. RWE expects the investment to be €900 million to €1 billion, and the power station to be ready by 2013.
 


Градбата на разладната кула, висока 137 м:

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Jan-2009 at 02:10


Баш вчера глеав за ова. Алал да им е а ние само да продолжиме да одмараме
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Mar-2009 at 18:18
Гасоводен проект Набуко, приоритет на ЕУ, уште еден прескок на Mакедонијаhttp://www.nabucco-pipeline.com/
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Mar-2009 at 18:30
Набуко прекд некој ден беше симнат од листа на приоритети. Е сега незнам како другачије би стигнал долнокавказкиот гас со средна европа освен набуко. Не гледам јас никаква коснпиративност у тоа што Македонија не е дел од трасата, впрочем и не треба да биде ако порационално се подразмисли, кој е ќарот.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Mar-2009 at 18:44
Originally posted by lslcrew

Набуко прекд некој ден беше симнат од листа на приоритети. Е сега незнам како другачије би стигнал долнокавказкиот гас со средна европа освен набуко. Не гледам јас никаква коснпиративност у тоа што Македонија не е дел од трасата, впрочем и не треба да биде ако порационално се подразмисли, кој е ќарот.

ЕУ ќе одвои пет милијарди евра за интернет инфраструктура и за енергетика
Лидерите на земјите-членки на Европската унија се договорија да одвојат пет милијарди евра од буџетот на ЕУ за создавање на квалитетна интернет инфраструктура, за експлоатација на алтернативни енергетски извори и за поврзување на енергетските мрежи на земјите од Унијата.

Договорот предвидува средствата да бидат користени за проекти во енергетскиот сектор, кои ќе бидат завршени до 2010 година.

Првиот ден од состанокот на ЕУ одобрена е листа на приоритетни проекти в сферата на енергетската структура. Во листата вклучен е е гасоводот Набуко, преку кој ќе се пренесува природен гас од реонот на Каспсико Море до Европа, а ја заобиколува територијата на Русија. Изградбата на Набуко чини осум милијарди евра, а од буџетот на ЕУ ќе бидат издвоени 200 милиони евра.

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=48526&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Mar-2009 at 18:49
“Набуко“ исклучен од приоритетната лисата на ЕУ

Европската унија од листата на приоритети го исклучила проектот за изградба на гасоводот Набуко. Овој гасовод требаше да ја поврзува Европа со каспискиот регион заобиколувајќи ја руската територија.

Унија била подготвена да вложи пет милијарди евра неангажирани буџетски средства пренесува агенцијата РИА Новости.

Според оценките на експертите исклучувањето на проектот Набуко од листата на приоритетни задачи ја одлага неговата реализација и го зголемува значењето на рускиот проект за транспорт на гас “Јужен ток“.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 18.03.2009 15:25:23
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Mar-2009 at 19:29
Брисел, 20 март (МИА) - Европскиот гасовод „Набуко“ повторно се најде меѓу приоритетните проекти на Европската унија, што ќе се финансира со слободни средства од буџетот на Унијата, изјави денеска вицепремиерот на Чешка Александар Вондра ...bullet
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Apr-2009 at 14:34
Trying to harness the wind on the Black Sea coast:


Edited by Forensic - 26-Apr-2009 at 14:38
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-May-2009 at 16:12

Словенија се вклучува во „Јужен тек“


Коментари (0)   
23.05.2009 13:02
 

 

Словенија се согласи да потпише договор со Русија за изградба на гасоводот „Јужен тек“ преку нејзина територија, пренесува Макфакс.

„Ние ќе потпишеме. Словенија реши дека сака да учествува во проектот“, изјави словенечкиот министер за економија Матеј Лаховник, за време на заедничката прес конференција со рускиот министер за комуникации Игор Шчеголев.

Според словенечкиот министер, финалниот договор ќе биде потпишан во јуни, откако ќе се реши прашањето околу транзитните такси.

Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=108975
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Jun-2009 at 20:05

ЕВН и „Штаткрафт“ ќе градат три хидроцентрали во Албанија

Камен-темелник за изградба на три хидроцентрали во вкупна вредност од 950 милиони евра е поставен вчера на реката Девол, во Албанија. Станува збор за заедничка инвестиција на австриската компанија ЕВН, која е присутна во Македонија, и на норвешката „Штаткрафт“. Предвидено е идните хидроцентрали да бидат со вкупен капацитет од 340 мегавати и просечно годишно производство од 1.000 гигават-часови струја.Вклучувањето во секторот за хидроелектрична енергија е дел од утврдениот стратегиски план на ЕВН за развој во западен Балкан.http://dnevnik.com.mk/?ItemID=13CAAD42B858FA43A1ACC9D1F57E54C4
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Jun-2009 at 21:55
Еве ја истата вест од А1 ама малце поопширно

Me интересира колкави се изгледите овој план на Албанија да се оствари? Ќе треба повеќе од овие 3 хидроцентрали за да го заслужо епитетот „супер-сила“, но не сум доволно упатен да зборам. Само знам дека ако некој има потенцијал да стане енергетска супер сила, тоа е Бугарија која само од нуклеарните извори на енергија располага со две НЕЦ, а остануваат и хидроценталите, термоцентралите(особено ТЕ Марица) и еолските централи(кои се малку но ги има). Да не го заборавиме и гасоводот Набуко кој ќе помнува од тука.
 Албанија е сепак години оддалечена од изградбата на овие 3 хидроцентрали, а нејзиниот енергетски сектор не е единстветниот кој бара сериозни инвестиции.

Албанија - енергетска супер сила


Коментари (29)   
09.06.2009 11:07
Сали Бериша

 

Почна реализацијата на најголемиот енергетски проект во Албанија, каскадата на реката Девол, кого го реализираат два енергетски гиганта во Европа, ЕВН од Австрија и Штаткрафт од Норвешка, јави дописникот на МИА од Тирана.

На поставувањето на камен темелникот премиерот Сали Бериша синоќа оцени дека почетокот на изградба на овој објект значи и почеток на остварување на неговата визија, земјата да ја претвори во енергетска супер сила.

„Убеден сум дека ова е еден од најголемите денови во историјата на нашата земја. Денеска ги удираме темели со кои земјата ја претвораме во енергетска супер сила“, рече Бериша.

Каскадата на Девол е најголема хидро енергетска инвестиција во моментов во Европа. Предвидува да ангажира околу пет илјади работници. Ќе бидат изградени три ХЕЦ со вкупна инсталирана моќност од 340 мегавати и годишно производство од илјада гигават часови, а ќе се инвестираат околу милијарда евра.

На свеченоста присуствувал и гувернерот на Долна Австрија, Ервин Прел, кој се заблагодарил за досегашната добра соработка со албанската влада, како и извршниот директор на ЕВН Буркард Хофер.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109771Edited by La Linea - 09-Jun-2009 at 21:58
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Jun-2009 at 22:15
„Убеден сум дека ова е еден од најголемите денови во историјата на нашата земја. Денеска ги удираме темели со кои земјата ја претвораме во енергетска супер сила“, рече Бериша.

Човекот мислел во регионот но на Албанија, рачунајќи до сега и од сега Big%20smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Jul-2009 at 03:20
Непосредно после граничен премин Дојран...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Jul-2009 at 03:00

Падна договор за гасоводот „Набуко“

Австрија, Бугарија, Романија, Турција и Унгарија в понеделник во Анкара ќе го потпишат договорот за реализација на проектот за изградба на нафтоводот „Набуко“, преку кој би требало да се пренесува природен гас од Каспискиот регион до Европа, заобиколувајќи ја територијата на Русија, соопшти вчера бугарската влада.

- Со пуштањето во употреба на гасоводот „Набуко“ би се оствариле неколку важни цели - диверсификација на изворите за снабдување со природен гас, создавање нов гасен коридор, зголемување на енергетската безбедност на земјите на ЕУ и Југоисточна Европа и поттикнување на конкурентноста и либерализацијата на европскиот пазар на гас - се истакнува во соопштението.

Бугарската Влада на 28 мај донесе одлука да се приклучи кон реализацијата на „Набуко“, а вчера министрите го прогласија гасоводот за „проект од национален интерес“ за Бугарија.


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=7079BA4FB73B764F8B1C51B9DA234B89
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Jul-2009 at 10:40

„Набуко“-се‘ пореален проект


Планираната изградба на гасоводот „Набуко“ во регионот на Касписко море, кој ќе минува низ повеќе балкански земји, се’ до Австрија, станува се’ пореална. Денеска во Анкара (13.07.2009) треба да биде потпишан договор.

Земјите учеснички во овој проект денеска во Анкара треба да потпишат така наречен меѓувладин договор. Полудржавниот австриски енергетски концерн ОМФау го потпиша договорот за соработка со партнерите од Унгарија, Романија, Бугарија и Турција уште пред седум години. Со денешната средба во Анкара треба да биде испратен политички сигнал. Конечната одлука за инвестирањето ќе биде донесена најверојатно на почетокот на наредната година. За временскиот план, австрискиот министер за надворешни работи Михаил Шинделегер при неодамнешна посета во Берлин истакна:

„Финансирањето е разјаснето. Протокот низ Турција, што беше најважно е регулиран, спорното прашање, колку Турција смее да користи од гасот исто така е регулирано. Значи, ова е добар знак за гасоводот, кој треба да биде реализиран до 2013 година“.

Изградбата на Набуко треба да почне во 2011 година, а гасот низ 3.300 километри долгиот гасовод би требало да биде транспортиран од 2014 година. Проектот би требало да чини 7,9 милијарди евра.

Европската унија ja поддржува изградбата на гасоводот, бидејќи на овој начин ќе стане независна од рускиот гас. Како советник на конзорциумот на гасоводот е ангажиран поранешниот германски министер за надворешни работи, Јошка Фишер.

АТ/ЖА/дв/дпа

Редактор: Жана Ацеска

Извор: dw-world.de  13.07.2009

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Jul-2009 at 23:31
 

„Косова е Ре“ ќе го гради Косово,

 

Новата термоцентрала со моќност од 2.000 мегавати ќе обезбедува доволно енергија за домашна потрошувачка и за меѓународен извоз, а ќе биде изградена според сите европски стандарди за заштита на животната средина

Косовската влада вчера одлучи да почне изградбата на термоцентралата „Косова е Ре“ (Ново Косово) со капацитет од 2.000 мегавати, а која се очекува да чини околу 3,5 милијарди евра.За косовскиот премиер Хашим Тачи овој проект е историски, кој ќе претставува пресврт за економскиот развој на Косово. Ова е многу добар ден за Косово. Ова е одлука за најголем историски проект што се случил во Косово. Ова е проект што ќе го направи најважниот пресврт и за економскиот развој на земјата. Заедно со нашите партнери ќе ја решиме енергетската криза во Косово, а нејзиниот потенцијал во сферата на енергијата ќе почнеме да го ставаме во функција на регионот - истакна косовскиот премиер.

Првиот човек на косовската влада наведе дека новата термоцентрала ќе обезбедува задоволителна и издржлива енергија за домашна потрошувачка и за меѓународен извоз, како и дека истата ќе биде изградена според сите европски стандарди за заштита на средината. Вкупниот капацитет на термоцентралата ќе биде 2.000 мегавати, додека изградбата ќе се врши во две фази. Првата фаза од 1.000 мегавати ќе се изгради веднаш - изјави Тачи.

Претставниците на Светската банка (СБ), Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Меѓународната цивилна канцеларија на Европската комисија и претставниците на УСАИД оценија дека со изградбата на новата термоцентрала, освен стабилизацијата во снабдувањето со струја, Косово ќе бележи поголем и побрз економски развој.

Косовскиот премиер им се заблагодари на Европската комисија, Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) и на СБ за помошта што ја дале за модернизирање на енергетскиот сектор во Косово.

- Транспарентноста ќе биде клучниот елемент што ќе го следи спроведувањето на овие проекти. Спроведувањето на оваа стратегија нема да бара само технички експертизам, туку и значителен финансиски придонес, како и гаранција од донаторите и од приватни инвеститори - се обврза Тачи.

Косовската влада одлучи да ја спроведе енергетската стратегија во три фази, кои се очекува да завршат најрано до 2015 или најдоцна до 2017 година. Првата фаза ќе биде започнување на изградбата на новата термоцентрала „Косова е Ре“, втората во санирањето на постојната термоцентрала „Косова Б“ и третата фаза ќе биде затворање на термоцентралата „Косова А“, позната како голем загадувач на средината.

Вредно е да се спомне и повлекувањето на германската компанија РВЕ, фаворит во трката за да го добие проектот за изградба на термоцентралата „Косова е Ре“. Со нејзиното повлекување, во трка остануваат три конзорциуми, тој на чешката компанија „Чез“ и АЕС од САД, италијанската групација ЕНЕЛ и „Сенкап“, како и компанијата ЕНБВ.

 
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Jul-2009 at 18:38
Hydro-power project "Tsankov kamak" in Bulgaria is near completion. Some details about it:

Double curvature arch concrete dam wall
 

 
Volume: 111 000 000 m³
Maximum dam height: 130 m
Dam crest elevation: 688 m
Dam length along the crest: 468 m
Dam chord: 345 m
Volume of concrete: 465 000 m³

 
It is part of the Dospat - Vacha cascade
 
Schematic layout Tsankov Kamak project
 The cost of the project is 220 mil EUR. Works started in 2004 and the official opening will be in early 2010.
It is financed by export and commercial credits without sovereign guarantee. ~ half of the sum (100 million Euro) is covered by an export credit, guaranteed by the Austrian bank Oesterreichische Kontrolbank Aktiengellschaft (OeKB).

Due to the realization of the hydro power project Tsankov Kamak, the emisions of harmful gases, sulphur oxides, nitrogen oxides, dust and СО2, that are released in the production of electricity by thermoelectrical power plants, will be reduced.
 
According to the Kyoto Protocol in the period of 2008 to 2012, Austria and Bulgaria are charged to lower the emissions of harmful gases. The project allows the saved emissions of СО2 to be granted to Austria in order to complete her obligations according to the Kyoto Protocol. The reduced emissions are paid to Bulgaria by Austria with a price of 10 USD per ton of reduced emissions.
 
The forecasted reduced emissions from the thermoelectric power plants, by using the Dospat-Vacha cascade and the construction of hydroelectric power plant Tsankov Kamak as well as the rehabilitation of the rest four hydroelectric power plants is 228 000 tons of СО2 annually.

Some pics of the Dam construction :Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Jul-2009 at 21:51

Се откажува ли Бугарија од Белене?

Наташа Стојановска Коментари (0)   
31.07.2009 19:25
Белене

 

Бугарија најверојатно ќе се откаже од учеството во изградбата нуклеарната централа Белене.

Не можат да ги обезбедат 4-те милијарди евра за финансирање. Според изјавите на вицепремиерот Симеон Ганков за да се покрие огромниот трговски дефицит во земјата, сега намерата била да се продадат акциите, за да се спречи големиот трговски дефицит со кој се соочува земјата, пренесува американската новинска агенција Блумберг.

Владата бара начин како да се покрие буџетската дупка од 1,2 милијарди евра, прва во 8 години. Ваквиот нов план на бугарската владата може да ја стопира изградбата на планираниот реактор на Белене на реката Дунав во која партнер е германската компанија RWE.

Бугарија немала ниту резервни фондови за изградба, а тешко било да се соберат пари од приватните фондови поради глобалната криза. Владините студии пак покажувале дека до 2015. година кога се очекуваше Белене да биде целосно оперативна т.е. да проработи, Балканскиот регион ќе биде многу помал пазар за електрична енергија бидејќи соседните земји, вклучувајќи ги Грција, Романија и Македонија, исто така моментално градат свои капацитети за електрична енергија,објаснува вицепремиерот Ѓанков, во образложението зошто се откажуваат од финансирањето на Белене.

Инаку централата требаше да гради државното бугарско електростопанство НЕК, кој поседува 51 процент од акциите а стратешки инвеститор е германската РВЕ со 49 проценти од сопственоста. Сега НЕК ќе ги нуди своите акции на други енергетски компании.http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112123
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-Jul-2009 at 23:54
It's Simeon Djankov(not Gankov), ex- chief economist of the World Bank and the new financial minister of Bulgara, and Yes! We're probably finally through with this nonsense YesYesYes

The price 4 bil. EUR was quoted at least 3 years ago, last calculations were for between 7 and 9 bil. This whole project was just a big failure from the very start - the price wasn't fixed, there was no real competition on the tender(it was decided from the very start that the technology will be Russian(not 3rd but old 2nd generation reactors) and no other than russian competitors were allowed to perticipate on it. So things are actually comming to their normal end - The new government simply freezes the project for now(unless a private investor shows up), refuses to plead for a multibillion debt from Russia(as the intention of the previous one was), refuses to give any more state garantees for its financing and most important of all - starts investigations how the whole project  was managed by the previous government and what mistakes/crimes they might have commited with it.

Bulgaria is the country with the worst energy efficiency ratio in the whole EU - Simeon Djankov said that if they manage to improve the energy efficiency with ~15 or 20% there will be more energy saved than the output of Belene if completed will be. Besides there are many other energy projects near completion in Bulgaria in the comming years so that  before 2015 the country will produce about twice the energy it comsumes, without Belene, so the latter has no economical logic.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 01-Aug-2009 at 14:43


Way too late for Bulgaria to be pulling out. The plant is under construction and the Bulgarian government is not the only investor for god's sake. All the arguments you give, even if 100% true, can't fix the situation. To me it looks like a populist maneuvering of the new government, which will probably replace the corrupt dealings of the previous government with corrupt dealings on its own. But even if the new government is totally honest about this thing, this is still a catastrophy. This kind of pull out is not something a serious state does.


Edited by Cloverstack - 01-Aug-2009 at 14:44
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.