build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реставрација на Камени Мост

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 29-Jun-2009 at 13:23
незнам колку тоа влечкање на Васиљ Иљов беше за оправдување но овакви брзоплети заебанции на објект од такво значење за градот се недозволиви.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 29-Jun-2009 at 13:36
малку офтопик...не знам каде да пишам...добро ќе биде да се осветли и Ристиќиева палата.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 29-Jun-2009 at 13:44
Многу ќе бидам радосен кога ќе одам Скопје и кога ќе фрлам 2-3 камења од мостот (ако сакате пријавете ме, со гордост ќе одам да направам малку урбано дивјаштво) баш на неонките. Него многу ми е парадоксално - како секогаш има некои мангупи кои ќе го ичкртаат најновиот убав објект, или ќе ги скршат најновите канделабри, а никогаш нема некој да унакази (да поправи е поточен збор) грдосија како оваа, резултат на величествена идеја?


Edited by гитардемон - 29-Jun-2009 at 13:45
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 29-Jun-2009 at 13:51
ne be ostaj, ako skersis  neonkite nemat da svetlat, no seuste ce bidat tamu
ostaj barem da svetlat vo noce...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 01-Jul-2009 at 18:40
Бехатон... кај симболот на градот и културно-историски споменик од таков ранг... наздравје нека ни е...

Се на се барем добро ќе се вклопува цел тој невкус - бехатонот, осветлувањето, уставен суд / архив / археолошки музеј, новиот пешачки мост итн итн

SuicideКАЈ ГРАДИЛИШТАТА НА КЕЈОТ
Поплочен просторот под Камени мост

Просторот под Камени мост, веднаш до градилиштата за музеј на ВМРО и жртвите од комунизмот и до парцелата за нова зграда на Уставниот суд, деновиве е поплочен со бекатон-плочки. Конзерваторскиот центар на Скопје најави дека ќе го уреди делот околу трите последни лаци на Камениот мост, свртени кон чаршијата.
Директорката Ема Петрова пред еден месец изјави дека засега просторот нема да се уредува хортикултурно, бидејќи во моментот во близина има многу градилишта, па само ќе се расчисти околината и ќе се стават плочките. Истовремено по мостот се монтираат и нови светилки кои треба да бидат дел од комплетното осветлување на мостот.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1745&ArticleID=116840

Edited by Cloverstack - 01-Jul-2009 at 18:40
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 03-Jul-2009 at 15:22
Осветлување на лаковите на камени мост


2009-07-03
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 03-Jul-2009 at 17:25
Мислам дека цревово не е за осветлување, него е некој кабел за струја...Како и да е, за целава работа околу осветлувањето на камениот мост, и одвратнотот поплочување околу него од левата страна на Вардар треба некому да се суди. Ужас. Се нема никаков осет како се постапува со нешто што е вреднои историски значајно, а има пари за бесмислени „триумфални“ порти.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 03-Jul-2009 at 17:44

Ако не се лажам ти беше таму некаде во близина. Може ли да го документираш поплочувањето, бидејќи за бехатон кај камени човек стварно мора да види за да поверува. Вака без слика навистина не можам да го визуелизирам тоа  Wallbash
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 04-Jul-2009 at 17:12
Може ќе искочам утре да направам неколку слики да ја доловам очајната ситуација. Искрено, жално ми е да сликам се што се случува во овој реон, пошто е вон секаков разум тоа што се гради. 
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 191
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 11-Jul-2009 at 03:46

Поздрав до стие нов сум тука, па еве за почеток го сликав камени мост како е светнат, многу убаво делува.

Еве слики вечерва што сликав

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 11-Jul-2009 at 04:07
in motion добредошол! Интересни фотки. Треба да го изнасликаме мостов вака осветлен, вака интересно делува, но што всупност освеклува новото осветлување?! Шкртаниците.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 191
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 11-Jul-2009 at 14:35
Да има многу шкртаници, ама сепак убаво делува од далку, а би требало и од другата страна да го осветлат сега свети само од кај трговски од таа страна.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 11-Jul-2009 at 14:47
Мора да признаам дека барем од сликите изгледа ОК, сепак не гледам новогодишни црева или некои други кич елементи кои ги претпоставувавме. Би сакал сепак да видам како сето тоа изгледа во живо пред да донесам "финален суд".

IN_MOTION Cheersза сликите
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 11-Jul-2009 at 14:59
Ajde i ja da postiram nesto od vcera ,ne go nosev stativot ama se obidov nesto da napravam ,no ubavo izgleda mostot navistina, samo ova so neonkive ne mi se dopaga bas , drugite svetla se ok
1.


2.3.4.5.


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 11-Jul-2009 at 15:25
Хаха се убаво можеби тие неонките малку го грдат но другите се ОК , инаку џабе однадвор го осветлите кога внатре е темница т.е шеталиштето
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 191
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 11-Jul-2009 at 15:44
Не е баш темница шеталиштето, така изгледа на последната слика заради јакото странично светло од лево. Види на 3 та слика супер е, односно многу подобро од предтоа Smile
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 11-Jul-2009 at 15:53
malku e temno se slozuvam jas so Rasinloaf ,no deka e mnogu temno za razlika od sto bese super e
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 15-Jul-2009 at 00:18
На Камени мост ќе светат 300 светилки


Денес на плоштадот Македонија, со почеток во 21.30 часот, Министерството за култура и Владата на Република Македонија, ќе го промовираат проектот за илуминација односно осветлување на Камениот мост, најимпозантниот симбол на мултикултурното поврзување на градот Скопје. Промоцијата ќе ја извршат премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Мостот ќе биде осветлен со три типа светилки, односно со повеќе од 300 светилки.
Мостот е еден од најзначајните културни споменици на Скопје, со векови ги поврзува минатото и сегашноста со иднината, спојувајќи ги двата брега на реката Вардар, стариот и новиот дел на нашата метропола. Изграден кон средината на 15 век, Камениот мост досега повеќепати е реставриран, претставува симбол на Скопје.


http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=8F1E23F525A4E04484B36A0B8AE96164
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 15-Jul-2009 at 07:17

mene mi se dopaga samo na nekloku mesta imaat propusti. nekoi neonki ne svetat aedna e svrtena obratno sveti nanadvor.da go sredat toa i top ke bide.ne e nesto tesko. isto taka dobro bi bilo i nekoi denovi da sveti razlicno vo boja.ama dobro e i vaka.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 15-Jul-2009 at 13:11
наместо неонкиве имав друга замисла, мислам дека страните на мостот можат да се осветлат со поставување на светилки на триаголните основи на мостот кои ќе светат нагоре меѓу сводовите
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.