build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реставрација на Камени Мост

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 04-Jan-2010 at 21:59

Камени мост - историска градба со уште поисториска обнова





 

Реставрацијата на мостот ја дава симболиката како обично се одвиваат работите во главниот град. Бавно, тргни-застани, или тргни-застани и стој уште малку. Децата што се родиле кога таа почнала веќе вртат на презафатениот телефонски број на МВР за да ги извадат првите лични карти

 
 
%20  
Камениот мост е симбол на Скопје. Во речиси секоја смисла. Тој е најпрепознатливата градба во градот, вистинска асоцијација за него. Неговата старост ја симболизира скопската историја, а неговите камења немо чуваат милиони приказни. Се наоѓа на градскиот грб, на туристичкото лого и на многу други амблеми на институции, претпријатија и на организации.

Но, Камениот мост е симбол на Скопје и со неговата долгогодишна реконструкција. Особено ако се знае дека бебињата што се родиле кога таа почнала веќе вртат на презафатениот телефонски број на МВР за да ги извадат првите лични карти. Токму обновата на мостот ја дава симболиката како обично се одвиваат работите во главниот град. Бавно, тргни-застани, или тргни-застани и стој уште малку. Во речиси дведецениските градежни работи скопјани видоа како се урива стражарницата на мостот, како настапуваат неколкугодишни застои и како неверојатно долго време левата страна е целосно затворена и разурната, а за движење кон чаршијата и кон тогашната меѓуградска автобуска станица се користеа монтажни дрвени скали. Минатото лето мостот вторпат доби осветлување, но кога конечно ќе заврши реставрацијата сé уште не се знае.


СЕ ПОЧНА ОД ОГРАДАТА


Проектот за обнова на мостот, според кој таа требало да се одвива во три фази, бил изработен уште во 1974 година. Но работите почнаа пред 18 години, кога беше отстранета старата метална ограда и тротоарите бидејќи биле поставени во далечната 1909 година на метални конзоли, па постоела опасност да паднат. Тоа беше првата фаза, која се спроведе набрзина.

Втората почна во 1995 година и сé уште трае. Градежните работи беа прекинувани повеќепати, најчесто поради недостиг од пари, материјали или од други причини. Всушност, првиот проблем се појави веќе во 1996 година, кога беше запрен дотурот на камен-травертин од рудникот во Матка бидејќи локалното население постави блокада барајќи да се изгради пат во нивното место. Дури во 1997 повторно почна да се носат камења за мостот. И настаните во 2001 година го оневозможиле продолжувањето на реконструкцијата. Во летото 2002 година се случи и најголемата грешка во обновата на мостот, кога при демонтирање на металната ограда под нејасни околности беше урната и стражарницата, која се искрши на поситни делови и сите завршија на дното на Вардар. Долго време градската управа и Конзерваторскиот центар си ја префрлаа одговорноста кој е виновен за тоа. Стражарницата беше вратена на мостот предминатата година.


ЦАРСТВО НА КОМАРЦИТЕ


Премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канчевска-Милевска на 15 јули минатата година свечено ги вклучија новите светилки поставени во лак од едниот до другиот крај на Камениот мост, со што тој уште еднаш блесна недовршен. Тогаш се отвори и прашањето зошто свеченоста не се чувала за крајот на реставрацијата, кога би требало да се намести и конечната илуминација и дали сегашните светла ќе пречат на работите што треба да се довршат.

Поранешниот градоначалник Ристо Пенов и конзерваторот Васил Иљов беа луѓето што најдолго време се занимаваа со реставрацијата на Камениот мост. Пенов вели дека најголемиот застој во работите бил од 1999 до 2003, кога ништо не се работело поради многу причини.

- По бомбардирањето во Косово беше затворен рудникот во Матка, од каде што се носеа камењата. Во меѓувреме не снајде и 2001 година и работите мораа и понатаму да се одложат. Дури потоа успеавме да ја направиме оградата. Не би можел да кажам дали сегашното осветлување ќе им пречи на градежните работи. За време на мојот мандат сакав да го осветлиме мостот со канделабри, но тогашниот главен надзорник Васил Иљов сметаше дека со тоа ќе се наруши неговата автентичност - рече Пенов.

Според проектот, во третата фаза, која сé уште не почнала, треба целосно да се отвори мостот од левата страна и со изградбата на плоштадот „Карпошово востание“ да се спушти нивото на теренот, да се тргнат скалите и да се врати старата автентична форма. Конзерваторот Васил Иљов вели дека и по толку години мостот сé уште е далеку од целосната реставрација, а работите што треба да се довршат воопшто не се малку.

- Не се направени ниту целосните археолошки истражувања на сите делови. Останува да се доправат 14 клуна, кои се столбовите на мостот. Додека јас бев одговорен за тие работи, не дозволував секој да прави што сака. Имаше строги контроли на работата на градежниците и на квалитетот на материјалите. А сега ставија осветлување, па уште го прицврстија со шрафови на камената ограда. Со тоа не само што ги отежнаа работите, туку во летниот период го направија мостот царство на комарците - смета Иљов.


КОЛКУ ПАРИ, ТОЛКУ ГРАДЕЊЕ


Во Конзерваторскиот центар велат дека на мостот е поставен нов вид неонско осветлување со специјална електроника со придушувачи, со кои потрошувачката на струја е минимална. Тој беше и претходно осветлуван, во 2004 година се поставија рефлектори во вдлабнатините од внатрешната страна, но беа украдени и објектот повторно потона во мрак.

- Реставрацијата на Камениот мост е продолжи кога ќе бидеме финансиски подготвени да го истуркаме целиот проект. Сметаме дека сегашното осветлување нема да пречи ниту на понатамошното истражување, ниту на реконструкцијата. Финалното решение, сепак, ќе се добие кога ќе се изградат околните објекти, кога и самиот Камени мост ќе дојде до израз - вели Ема Петрова, директорката на Конзерваторскиот центар.

Градските власти истакнуваат дека Министерството за култура и Конзерваторскиот центар целосно го преземале проектот за реконструкција на мостот и само тие се надлежни за неговото спроведување.




Лична карта

објект: Камени мост - реставрација
инвеститор: Градот Скопје, па Министерството за култура
почеток на градба: 1991 година
прекин на градба: постојани прекини, најдолгиот од 1999 до 2003 година
изграденост: делумна
проблем: нема пари
 
   
Автор: Радмила Заревска
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=14101025501&id=14&prilog=0&setIzdanie=21877
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 14-Jan-2010 at 12:15
По­ла Ка­ме­ни не све­ти

Не­кол­ку­ми­на скоп­ја­ни за вре­ме на но­во­го­диш­на­та ноќ со пе­тар­ди униш­ти­ле дел од не­он­ки­те, па све­тил­ки­те не све­тат ве­ќе две не­де­ли, но над­леж­ни­те од Ми­нис­терс­тво­то за кул­ту­ра и од Гра­дот ни­ка­де ги не­ма да го са­ни­ри­ра­ат де­фек­тот и твр­дат де­ка не се над­леж­ни за ре­ша­ва­ње на овој проб­лем. Де­ка по­ло­ви­на Ка­ме­ни мост е во мрак не за­бе­ле­жа­ле ни­ту стра­жа­ри­те од Град Скоп­је, кои се ан­га­жи­ра­ни пос­то­ја­но да пат­ро­ли­ра­ат око­лу мос­тот за да го заш­ти­тат од ху­ли­га­ни

По­ло­ви­на од све­тил­ки­те на Ка­ме­ни мост не све­тат. Дел од ска­пи­те све­тил­ки, за кои беа пот­ро­ше­ни 300.000 ев­ра, за са­мо по­ла го­ди­на прес­та­наа да ра­бо­тат. Се­ко­ја вто­ра не­он­ка од над­во­реш­на­та стра­на на мос­тот е пре­го­ре­на, скр­ше­ни се реф­лек­то­ри, униш­те­ни се све­тил­ки­те под ар­ки­те, па мос­тот на ед­на мес­то све­ти, на дру­го е во мрак. Све­тил­ки­те не све­тат ве­ќе две не­де­ли, но над­леж­ни­те од Ми­нис­терс­тво­то за кул­ту­ра и од Гра­дот ни­ка­де ги не­ма да го са­ни­ри­ра­ат де­фек­тот и твр­дат де­ка не се над­леж­ни за ре­ша­ва­ње на овој проб­лем. Де­ка по­ло­ви­на Ка­ме­ни мост е во мрак не за­бе­ле­жа­ле ни­ту стра­жа­ри­те од Град Скоп­је, кои се ан­га­жи­ра­ни пос­то­ја­но да пат­ро­ли­ра­ат око­лу мос­тот за да го заш­ти­тат од ху­ли­га­ни.
Од Кон­зер­ва­тор­ски­от цен­тар - Скоп­је ве­лат де­ка дел од све­тил­ки­те на Ка­ме­ни­от мост се униш­те­ни од не­со­вес­ни гра­ѓа­ни на прос­ла­ва­та на Но­ва­та го­ди­на.
"Зна­е­ме за овој проб­лем, и на­вис­ти­на сме ос­та­на­ти без збо­ро­ви. Тол­ку вло­жив­ме во овој про­ект, а гра­ѓа­ни­те за ед­на ноќ нап­ра­ви­ја го­ле­ма ште­та. Униш­те­ни се реф­лек­то­ри кои чи­нат по 1.000 ев­ра, све­тил­ки­те под ар­ки­те се рас­пу­ка­ни од пе­тар­ди, а униш­тен е и дел од све­тил­ки­те од над­во­реш­ни­те стра­ни. Об­врс­ка­та да го са­ни­ра униш­те­но­то на мос­тот е на Град Скоп­је. Ние, от­ка­ко во ју­ли го за­вр­шив­ме про­ек­тот, се до­го­во­рив­ме со над­леж­ни­те од Гра­дот тие во ид­ни­на да се гри­жат за не­го", ве­лат од Кон­зер­ва­тор­ски­от цен­тар.
Од Град Скоп­је, пак, ве­лат де­ка тие не се над­леж­ни за одр­жу­ва­ње на ос­вет­лу­ва­ње­то на Ка­ме­ни мост.
"Не е пот­пи­шан ни­ка­ков до­го­вор со Кон­зер­ва­тор­ски­от цен­тар до­кол­ку дој­де до де­фект на свет­ло­то, ние да го са­ни­ра­ме. Тоа тре­ба до­пол­ни­тел­но да го до­го­во­ри­ме", ве­лат од Град Скоп­је.
Ка­ме­ни­от мост, по по­ве­ќе го­ди­ни ми­на­ти во мрак, ко­неч­но свет­на ла­ни во ју­ли. Илу­ми­на­ци­ја­та на мос­тот ја пра­ве­ше Кон­зер­ва­тор­ски­от цен­тар - Скоп­је, по про­ект на Влат­ко То­до­ров­ски, со кој на мос­тот се пос­та­ве­ни над 300 све­тил­ки од три ти­па. Беа пос­та­ве­ни све­тил­ки во топ­ло­бе­ла бо­ја за да до­бие мос­тот ро­ман­тич­на но­та и ат­рак­тив­ност. Мон­ти­ра­ње­то на све­тил­ки­те го из­вр­ши скоп­ска­та фир­ма "Ма­ка­ус".

http://vest.com.mk/?ItemID=BB521402E86AC040A3AE59E2F13C4A4A
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 26-Jul-2010 at 13:20
Edno prasanje samo da postavam. Stvarno postoela skulptura na Bogorodica na Kameni kako zastitnicka na gradot koja bila butnata vo Vardar i den denes da lezi tamu? Navodno bila izrabotena od bel mermer...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 26-Jul-2010 at 13:42
Прв пат слушам за вакво нешто. А и да ја кутнале, не верувам дека осанала баш на местото, бидејќи досега 100пати ќе се видеше, барем од оние што го бараат крстот на Водици...

I call an urban myth.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 26-Jul-2010 at 15:56

.



Edited by SkyBoy - 07-Aug-2010 at 15:29
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 27-Jul-2010 at 13:02
и јас првпат слушам за такво нешто, мислам дека вака како што си е сега е добар без екстра споменици, ионака ќе ги има наоколу премногу
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 13-Nov-2010 at 00:57
za zal za strazarnicata moze da se kaze deka e krpena. Na nejze mozete da vidite loso naredeni kamenja, na isto mesto mermer, travertin bel i zolt i kpen zivot. Za podnite kamenja predpostavka e deka posle 7-8 godini ke trebat da se smenat bidejki podniot travertin veke sega ima dupki so sirina okolu 10 cm i dlabini po nekolku 3-4cm. Uste nekoe leto-zima voda-mraz i se slusame na forumov togas.
A gore negde procitav deka 1,5 miljona se potroseni na strazarnicata pa i neka bide na klunovite, nitu polovina od toa stvarno ne se potroseni za taa cel.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 13-Nov-2010 at 07:46
yap,
Nekako kilavo pocna so kameniov most restavracijata, demek kamenokrsaci od Albanija, vrven kamen od "singapur", nadzor od tuka, glupost od sekade...i ispadna toa sto ispadna. Imaa nekoi problemi i so nivelacija so plostadot i so negovo spojuvanje so kameniot most, pa zatoa e reseno vaka kako sto e. Nejse, klunovite treba da se dosredat, arkite da se ocistat i osvezat i sekako: DA SE PROMENI ILUMINACIJATA BRATE.
.....   .......
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 13-Nov-2010 at 18:47
Originally posted by Portal

za zal za strazarnicata moze da se kaze deka e krpena. Na nejze mozete da vidite loso naredeni kamenja, na isto mesto mermer, travertin bel i zolt i kpen zivot. Za podnite kamenja predpostavka e deka posle 7-8 godini ke trebat da se smenat bidejki podniot travertin veke sega ima dupki so sirina okolu 10 cm i dlabini po nekolku 3-4cm. Uste nekoe leto-zima voda-mraz i se slusame na forumov togas.
A gore negde procitav deka 1,5 miljona se potroseni na strazarnicata pa i neka bide na klunovite, nitu polovina od toa stvarno ne se potroseni za taa cel.
А зошто е така скрпена стражарницата?

Енивеј, ми звучиш информирано во врска со мостов, па те молам ако знаеш сподели колку и што е сработено до сега, што останува да се сработи и дали има некаков абер за продолжување на работите?



Originally posted by Gradinarot

i sekako: DA SE PROMENI ILUMINACIJATA BRATE.
Се сложувам
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 16-Nov-2010 at 16:35
Хммм од кога ова со синава илуминација? Можеби е подолго, но јас не сум ја приметил... Инаку што бидна со страничните неонки?


Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 16-Nov-2010 at 16:40
arhitvot strci samo , pola most go krie ... da sum ziv da gledam samo koga ke se rusi  RollinBonk
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 16-Nov-2010 at 16:59
Originally posted by G.I. Joe

arhitvot strci samo , pola most go krie ... da sum ziv da gledam samo koga ke se rusi...
Сепак, за целосен поглед, поедноставно ќе биде ти да се мрднеш дестина чекори кон „Холидеј Ин”, отколку да рушиме толкав објект!
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 16-Nov-2010 at 17:08
I od Holiday Inn slicno ke se gleda mostot .. MISLEL nekoj koga go zakrivil objektot kade sto e Komercijalna za da mozi cel kameni da se gleda ..ama toa eeee Roll%20eyes
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 16-Nov-2010 at 17:42
Па како кога целиот мост се гледа и тоа воочливо ?
Зошто бараш грешка кога ја нема ?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 16-Nov-2010 at 17:51
Originally posted by Cloverstack

Хммм од кога ова со синава илуминација? Можеби е подолго, но јас не сум ја приметил... Инаку што бидна со страничните неонки?




Тоа осветлување беше само завчера, по повод Светскиот Ден на борбата против Дијабетот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 16-Nov-2010 at 18:21
ne baram greska ... davam argumenti . najlesno preku google earth mozi da se proveri odma . pozicionirajte se ete kaj Holiday Inn ako sakate .od tamu so RULERo povlecete linija da tangira do arhivot ke vidite deka pola se gleda ... potoa probajte so komercijalna da vidite kolku se gledase
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 16-Nov-2010 at 18:45
Originally posted by G.I. Joe

ne baram greska ... davam argumenti . najlesno preku google earth mozi da se proveri odma . pozicionirajte se ete kaj Holiday Inn ako sakate .od tamu so RULERo povlecete linija da tangira do arhivot ke vidite deka pola se gleda ... potoa probajte so komercijalna da vidite kolku se gledase...
Да, сега гледам, во право си. Нема спас. Уште кога ќе ги „тртнат” очниот мост и водоскокот во Вардар, ептен отиде „Камени” погледот.
Дискусијава ме потсети на еден наш медиокритетен архитект, кој, неодамна ги обвини за злостор „двеилјадичетиринаесташите”, оти на Комбанк зградата и го одземале „Вардар” погледот. Заборавајќи притоа дека, своевремено, неговата, за мене, грда доградба и надградба на, демек, Палатата Унија, засекогаш им го узурпира „Водно” погледот на стотиците станари отспротива. Или дека, неговиот Асномски музеј им ја ускрати утринската песна на илјадници птици во Пелинце. Градежната колатерала секогаш е комплексно прашање...
Нејсе, кој е за вечен поглед додека му стига окото, во динамичниот центар на еден главен град од една држава, одма нека се качува на Водно. И тоа, вон градежна зона.
Или на рингишпилот. За инстант поглед врз Камени. Сто денари билет, не се некои пари.


Edited by OKA - 16-Nov-2010 at 23:59
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 16-Nov-2010 at 18:48
Ova osvetluvanje e podobro od neonkite ..
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 17-Nov-2010 at 09:22
Дефинитивно, само да не е сино туку жолткасто.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 17-Nov-2010 at 15:25
Најјако би било да менува бои, во зависност од годишното време, а понекогаш во зависност и од празникот! (сериозен сум)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.161 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.