build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градска инфраструктура (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 28>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-May-2017 at 10:39
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Џоле

Твојов пример е исклучок, нашиве се редовна појава.

t
Sakas za Stuttgart 21 i premestuvanjeto na gusteri za 15 milioni evra da pravime muabet, za avtopatot Stuttgart karlsruhe, elb pfilharmonijata, berlinskiot aerodrom i eden kup drugi proekti vo Germanija koi vecno traat i cniat i 10 pati poveke od predvidenoto. Kaj nas ne postoi proekt na renoviranje koj trael 11 godini. Na pamet zborish. Djole ama neli taka ne ucat uste od mali deka kaj nas se e najloso.
Можеби кај нас не е најлошо, ама е едно 20 пати полошо од тоа како работите функционираат во нормалниот свет.

Edited by Мартин - 20-May-2017 at 10:39
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 19-May-2017 at 23:49
ЕЕЕЕ многу убаво кажано. Кај нас уште од мали не' учат дека се' е најлошо, а не дека има некои ствари кои се добри и кај нас, подобри во однос на други, полоши и сл. Ама не, по default се' e најлошо...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-May-2017 at 22:59
Originally posted by Џоле

Твојов пример е исклучок, нашиве се редовна појава.

t
Sakas za Stuttgart 21 i premestuvanjeto na gusteri za 15 milioni evra da pravime muabet, za avtopatot Stuttgart karlsruhe, elb pfilharmonijata, berlinskiot aerodrom i eden kup drugi proekti vo Germanija koi vecno traat i cniat i 10 pati poveke od predvidenoto. Kaj nas ne postoi proekt na renoviranje koj trael 11 godini. Na pamet zborish. Djole ama neli taka ne ucat uste od mali deka kaj nas se e najloso.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11314
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-May-2017 at 22:17
Твојов пример е исклучок, нашиве се редовна појава.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-May-2017 at 13:13
Ajde malku da ve prosetam do Germanija. Renoviranje na ulicata Karl Marx vo Berlin pocnata pred sedum godini planirano da se zavrsi 2021 godina. 11 godini za 2 i nesto kilometri ulica.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2314
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-Apr-2017 at 12:24
На сликата e улицата „Среќко Пужаљка“, која поминува покрај две основни училишта и води кон Гимназијата во најстрогиот центар на Куманово:

http://www.kumanovonews.com/vesti/rekonstrukcija-na-dve-ulici-vo-centralnoto-gradsko-podracje
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 11-Apr-2017 at 12:41
Изградба на улица помеѓу Реонски Центар и населба Лисиче(превземено од фб на општината)

Edited by stef4o - 11-Apr-2017 at 12:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Jan-2017 at 11:34
ПОСЛЕДНИ ПОДГОТОВКИ ЗА КРУЖНИОТ ТЕК ВО ПРИПОР
До пролет се очекува да почне изградбата на кружниот тек кај последната автобуска постојка на „24“ во Кисела Вода. Во завршна фаза е решавањето на проблемот со имотно-правните односи во тој дел, кои застанаа на патот на реализацијата на проектот. Градските власти велат дека е при крај комплетирањето на потребната документација, обесштетувањето на сопствениците на имотите. Речиси секојдневно се работело на надминување на сите проблеми.

„Привршуваат сите постапки околу решавање на имотно-правните односи. Се прават и конечните планови за дислокацијата на базата на ЈП ‘Улици и патишта‘, која, исто така е пречка за изградба на кружниот тек. Проектот тече речиси со превидената динамика, поголеми пречки и застои нема“, велат од Град Скопје.

Практично, кога ќе заврши обесштетувањето, ќе треба да се урнат 15-20 објекти кои се наоѓаат на трасата за продолжување на булеварот „Србија“, особено во делот кај последната автобуска станица на линијата „24“ каде што треба да се гради новиот кружен тек.

Со пробивањето на оваа сообраќајница, Сопиште и овој дел од Кисела Вода директно ќе се поврзат со Аеродром. Проектот предвидува новата сообраќајница да биде долга 860 метри, да има четири ленти и средишно зеленило, како и тротоари од двете страни на булеварот. Проектот за изградба на булеварот вклучува и изградба на кружен тек со дијаметар од 36 метри на сегашната последна автобуска постојка на линијата со број „24“. Кружниот тек ќе има две коловозни ленти со широчина од 4,75 метри, со пет влеза во него.
Градските власти прогнозираа дека изградбата на овој дел од булеварот „Србија“ ќе заврши во првата половина од годинава. За овој проект од буџетот за 2017 година се предвидени 85 милиони денари.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=CBCCAF21BC71DE4484D9EECF0FAE51BD

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1541
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Dec-2016 at 09:24
Да, само што народов што живее кај нас за инат ќе ти го отштекува... Што се случи со оној полнач на ВИП на плоштад, кабли крадеа...
Комплетно поддржувам проекти за електрични автомобили и обновливи извори на енергија.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2387
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Dec-2016 at 22:39
Мислам дека има полначи во две катни гаражи (во строг центар што се), а као негде читав дека е во план нареднава година тоа да се прошири, по паркинзи и по пумпи.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3299
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-Dec-2016 at 22:04
Инфраструктура што му недостига на Скопје за да има електрични автомобили. Нешто фото од центарот на Љубљана, паркираш и си го полниш автомобилот истовремено.Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2314
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 04-Dec-2016 at 01:26
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Sep-2016 at 16:20
Реконструкција на Руди Чајавец, по ново Шаторов - Шарло.

и исходот


23ka.wordpress.com
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 771
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Jul-2016 at 13:33
vidov denes e zatvoren edniot kolovoz na ngjorce petrov izgleda kje sem rekonstruira
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2314
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Jun-2016 at 12:28
ЛУДИЛО:Емил Димитриев на свечен начин со сечење на лента,свечено го пушти тазае офарбаниот пешачки премин?!

http://www.ohridsky.com/2016/%D0%BB%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BB-%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%B2-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD/
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11314
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 31-May-2016 at 09:19
ПЛАСТИЧАРСКА УЛИЦА ЌЕ ДОБИЕ УШТЕ ЕДНА ЛЕНТА

Булеварот „Никола Карев“, или познатата Пластичарска улица летово ќе се реконструира и ќе се прошири за уште една лента. Градските власти веќе подготвуваат проект, а реконструкцијата ќе ја финансира Градот.

Од Општина Чаир велат дека наместо три, сообраќајницата ќе добие четири ленти, по две во двете насоки. Општинарите се' уште не го виделе проектот што се изработува во Градот, но тврдат дека со него паркирањето, најверојатно, нема да се реши на поинаков начин од оној што се практикува сега. Граѓаните кои пазарат во дуќаните на Пластичарската улица и натаму велат ќе се паркираат на малиот паркинг во месноста Серава и Дуќанџик, бидејќи друг простор за паркирање нема.

Џингис Хани, раководител на одделението за урбанизам во Чаир вели дека деновиве нивни претставници ќе се сретнат со одговорните од Градот од секторот за сообраќај и ќе разговараат за проектот за булевар „Никола Карев“. За десетина дена веројатно ќе се знаат повеќе детали, а можеби и датумот кога ќе отпочнат градежните зафати. Од Градот само кусо одговорија дека работат на проектот.

http://utrinski.mk/?ItemID=CF0836F3A3C7C64EB96456899B294DAA
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-May-2016 at 14:12
Bravo mnogu kreativen nacin na kritikuvanje. I toa izdrzana kritika.


Твојата дупка звучи познато“ – Одберете ја вашата омилена дупка по охридските улици
Охрид, 12. Мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Супер радио и OhridPress за денес Ви нудат можност да ја одберете Вашата омилена дупка по охридските улици во рамките на акцијата „Твојата дупка звучи познато“.

За почеток Ви нудиме неколку репрезентативни примероци за кои можете да гласате и со кои „се борите“ секој ден за да стигнете до вашите домови или на работните места ако поминувате по улицата „7-ми Ноември“.

Дупка бр. 1

dupka1
Класичен примерок на охридската дупкарска школа. Просечна длабочина од 7-10 см, големина околу 30-50 см.

Дупка бр. 2

dupka2
Во овој случај станува збор за најсериозниот кандидат за победник на „Твојата дупка звучи познато“ на улицата „7-ми Ноември“. Искусен примерок, стар повеќе од една година со ширина од 30-40 см и длабочина од околу 10 см. Зад себе веќе има неколку скинати гуми и оштетени зглобови на автомобили.

Дупка бр. 3

dupka3
Иако изгледа како влезот во „Мечкина дупка“, „тази дупка не е дупка“. Иако навидум изгледaат мали и невини, овој сет од дупки, зад себе има рекорден број оштетени бандаши.

Акцијата „Твојата дупка звучи познато“ го очекува вашиот придонес за заедно да ја одбереме најдобрата дупка на охридските улици.

Фотографиите праќајте ги на нашата маил адреса: superradio@superradio.com.mk или на Фејсбук профилите на Супер радио, OhridPress или Inpress. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОхридПрес
http://ohridpress.com.mk/?p=43067
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7055
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 23-Mar-2016 at 20:17

по којзнае кој пат го градат... ај ќе видиме, овој пат може ќе ни се посреќи


инаку, булеваров џабе е е ако последна петка не се спои со излез на автопатот и илинденска да се спои со обиколницата преку ѓорче... но и вака имаме доста корист со тоа што конечно Јане Сандански нема да е единствениот булевар што го поврзува Аеродром со западот

Edited by zabegan - 23-Mar-2016 at 20:19
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Decibel View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Aug-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Decibel Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 23-Mar-2016 at 13:37
Булеварот би почнувал од улицата Беласица кај „Скопски саем“, би поминувал покрај „Kаросерија“ на ФАС „11 Октомври“ и преку Вардар ќе се спои со булеварот АСНОМ кај салата „Јане Сандански“ и ќе води до последна „5-ка“ и улицата Тодор Чангов во Лисиче.

http://www.skopjeinfo.mk/nov-bulevar-od-sajmishte-do-aerodrom-kje-se-urivaat-kukji-vo-kjeramidnica

Edited by Decibel - 23-Mar-2016 at 13:37
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 29-Feb-2016 at 14:19
Нова урбана опрема за заклучување точаци, во Битола.На едно од паркиралиштава мислам дека го видов логото на Würth.

Edit: Не ми оди со сликите, еве линкови

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtl1/v/t1.0-9/12743723_587014301446547_4038941254577966698_n.jpg?oh=1d457194c12ad152edbf5b4b46bc13af&oe=5758EC9C

https://www.facebook.com/BitolaNaTocak/photos/a.314109962070317.1073741827.314103202070993/588230891324888/?type=3&theater

https://www.facebook.com/BitolaNaTocak/photos/a.314109962070317.1073741827.314103202070993/589267837887860/?type=3&theater

Мислам дека не се поставени од општината, затоа изгледа се толку практични и убави.

Edited by hcitrS - 29-Feb-2016 at 14:23
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.