build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градска инфраструктура (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 28>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 962
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Градска инфраструктура (општо)
    Posted: 24-May-2018 at 10:24
Епа истовремено сме ја постирале веста само во различни нишки,ако треба слободно бриши не е проблем.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11444
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-May-2018 at 09:45


Објавено е во темата за Скопски сообраќај.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 962
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-May-2018 at 09:41
Зaврши реконструкцијата на улицата „Александар Урдаревски“ во БутелОваа сообраќајница се реконструираше од крстосницата со улица „Бутелска“ до крстосницата која води кон влезот во гробиштата Бутел, во вкупна должина од околу 800 метри. На овој дел целосно се извади старата и оштетена коцка и се замени со асфалтна површина, а се изградија и нови тротоари со ширина од по два метри, соопштија од Град Скопје.
Покрај коловозот, посочуваат од Град Скопје, на дел од оваа улица се изгради и нова водоводна, атмосферска и фекална мрежа, се обнови уличното осветлување, а се постави и нова вертикална и хоризонтална сигнализација.
Со реализацијата на овој проект ќе се подобри поврзаноста на овој дел од градот и општината Чучер Сандево, а воедно ќе се зголеми и безбедноста за сите учесници во сообраќајот.

http://vesti.mk/read/news/15785874/5514497/zavrshi-rekonstrukcijata-na-ulicata-aleksandar-urdarevski-vo-butel


Edited by stef4o - 24-May-2018 at 09:42
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2009
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Mar-2018 at 11:52
Previous
 
Во право си, чекор понапред е пред симулација - импровизација е`.


Edited by Dexter26 - 21-Mar-2018 at 11:52
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 365
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Mar-2018 at 10:42
Glupo e da se stavaat videa od video igra Cities: Skylines vo slucajov ne e bash ova nekoja simulacija druze da znaesh samo
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2009
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Mar-2018 at 14:58
Единствено што недостига за да делува на пвеводбеничка "капитална" инвестиција, е црвена панделка.
 
https://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/i-pak-ste-neblagodarni
 

И пак сте неблагодарни

 
 19 Март 2018 - 14:13
 

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3769
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Jan-2018 at 17:37
Липково пред и потоа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 962
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Jan-2018 at 12:39
Тротоарите во Мичурин,фоткиве се од тротоарот на ул.Симеон Кавракиров но и другите не се нешто сјајни,очајно им е потребна обнова.


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3769
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Jan-2018 at 22:02
Само полека, човекот анализира се пред да почне. Не сакаме нешто глупаво да се прави како предходниот. ДУР
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 635
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Jan-2018 at 20:37


Го нема ВМРО, ама Шилегов исто го нема, чоекот ни знае кај е, ни што прави, ни пак има некоја замисла. Па некој од улица да го земеа ќе знаеше што подобро и ќе имаше идеи.

Затоа си го поништив мојот глас за градоначалник на Град Скопје, затоа што се гледа дека немаме.

Воедно, мислам дека чоекот не само што не знае каде е, туку мислам дека за пола од работиве не знаат ниту каде се наоѓаат на карта.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1556
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Jan-2018 at 15:53
После толку години вмро се навикнав на најави, рокови, почетоци со градба и сечење ленти колку и да тоа ме нервираше изминатиов период....
Е сега промена, колку и да ја сакавме и еве молк.

Па ајде да прашам:

-Кои се проектите кои ќе се реализираат годинава во Скопје на инфраструктурен план?
-Што ќе се проширува или пробива?
-Кога ќе започнат со реализација?
-Дали бул.Борис Трајковски и Трета Мак. Бригада се отворени или не се!? Кога ќе се сруши бараката кај бензинската?
-Есенинова?
-Кружен кај Хубо?
-Што со хаосот на бул. Србија од Усје во правец кон излез на Скопје? Како Шилегов го замислува северниот прстен на Скопје кога и делот кој го има е закочен?

Среќна нова 2018та!

Edited by alexsend - 02-Jan-2018 at 15:54
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11444
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Dec-2017 at 17:58
Интересно видео за раскрсници и за нивната пропустливост на возила

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 962
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Nov-2017 at 18:50
Станува збор за ул.Пролет.Улицава ја реконструираа пред 4-5 години ама испадна тежок фушерај.На двете раскрсници кај Феријален Дом и кај ООУ 11-ти октомври поставија бекатон коцки кои поради несоодветно изработена подлога се растурија многу брзо по пуштањето во промет и досега се направени 20-тина интервенции ама џабе,пак се катастрофално наместени т.е разместени.Деновиве поради дождот на овие места едвај се поминува од насобрана вода бидејќи покрај тоа што се разместени коцките на некои места се направени и вдлабнатини идеални да се собира вода.Исто така шахтите им се ставени на највисоките точки па водата сама нека се снајде како да стигне до нив.На пешачкиот пред Злате воопшто и нема шахта па има огромни вирови.Би било добро да им текне барем тие коцките што се на раскрсниците да ги извадат и да го асфалираат тој дел бидејќи очигледно неможе да им го најдат крајот.
Еве една денешна фотка за ситуацијата пред школото.Ќе видам деновиве ако можам ќе направам уште неколку на најоштетените делови.Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2341
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Nov-2017 at 22:37
Нека ги подигнат тротоарите, а не како што на многу места и закосени рабници им ставиле за полесно качувањe.

http://www.thesalinepost.com/sites/default/files/articles/N%20AA%20St.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 10-Nov-2017 at 22:04

и јас се чудам што им е проблем! наместо да се наметнат ако не ко некаков институционален авторитет бар како авангарден критичар, та ако немаат акал да бидат образовно активни бар преку ААМ нека се дрмаат ...

ова за пајак службата, со нашиов каубојски менталитет и да сакаат неможат да постигнат ... чоек, тоа столпчиња ставија на многу места, па пак народ паркира по тротоари, дури и на КЈПиту ... ајде бар веќе не паркираат дифтарски околу Центар, бре под Гоце Делчев тераа, околу Влада, кај Соборна, ДиЧу, Грант итн. ... Пајакот ќе биде ефективен само доколку казните растат, бар зонски и булеварски дупло да се зголемат ...

а за арпаџик интервенцијата на пожарникарите, секоја чест на учтивоста, требало дрско со сајла да го извлечат ... убаво би било кога за ова и таксистот и службата би ги наградил/пофалила ...


Edited by Zelenikovo - 10-Nov-2017 at 22:08
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1820
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Nov-2017 at 20:47
А што е проблемот со ГФ и АФ кога никогаш не биле запрашани околу урбаното планирање?
А и проблемот не е до тој степен урбаното планирање отколку несовесноста на луѓето, секојдневно го гледаме градот затруен од несовесно паркирани возила, каде и да стигнат. Околу ГФ/АФ не е никаква новост ,но јас не ги гледам никогаш пајак службите да реагираат, па ниту на повици, среќа вчера после 5тиот повик се појавиле. откако пожарникарите на раце го кревале таксито од сликата и уште некое возило за да го поместат.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Nov-2017 at 13:51

ова само за во РЕК Битола

его реков да видам што имаат по комшилук, и бандера, заклучиле форумот за комшии воа ватрогасциве од Хрватска ...

http://www.vatrogasni-portal.com/forum/index.php

Edited by Zelenikovo - 10-Nov-2017 at 13:55
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2341
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Nov-2017 at 13:38
Ќе гасат со напртњачи. Погледни ги димензиите на воздушните пожарни скали за 32 метри вертикален досег(должина 13 метри, ширина со раширени ногарки - преку 4 метри). Пожарникарите со оние кратки камиончиња едвај се пробиле и тоа на главен булевар, а камоли со ова со димензии на автобус.

http://www.e-one.com/product/hps-105-ladder/[http://www.e-one.com/product/hps-105-ladder/

Edited by phenomenon - 10-Nov-2017 at 13:38
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Nov-2017 at 13:00

мотивација да склепаме пожарна со додатоци како пајак кран или макари за шлепање ... а како тргнало за слични објекти ќе ни треба и оргонски пачови [1] нели во случај да се разбудат стари духои та им реметат у интервенција на пожарникари ...

на страна градежниот факултет, тротоарските каубојци, и остали недоносености, думал ли некој околу флотата на пожарникарите, бар да ги опремеа со камиони кои би можеле и во вакви урбани околности да интервенираат што велевме дека ако имаме стокатници ќе мора и со дронои да ги гасиме пошто увек некој некаде некако ќе ја утне околу ппз-то кај нас ...

друг битен момент кој ме багира, е дали во ваков случај кога некој законски е во престап, доколку службите направат штета, дали одговараат, смејат ли аутото пред нив да го исуркаат на сила а за тоа да не одговараат, макар ферари било во прашање, а штетата од пожарот минорна!?
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2341
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Nov-2017 at 12:16
Пожарната не можела да се пробие до Градежниот Факултет, поради непрописно паркиранаите возила наоколу, а од истата установа се очекува урбано планирање на Скопје???

http://newsroom.mk/ne-ni-e-prvpat-kako-parkirame-arno-ne-sme-izgorele-vo-pozhar/
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.