build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градска инфраструктура (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1729
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 26-Dec-2016 at 09:24
Да, само што народов што живее кај нас за инат ќе ти го отштекува... Што се случи со оној полнач на ВИП на плоштад, кабли крадеа...
Комплетно поддржувам проекти за електрични автомобили и обновливи извори на енергија.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 09-Jan-2017 at 11:34
ПОСЛЕДНИ ПОДГОТОВКИ ЗА КРУЖНИОТ ТЕК ВО ПРИПОР
До пролет се очекува да почне изградбата на кружниот тек кај последната автобуска постојка на „24“ во Кисела Вода. Во завршна фаза е решавањето на проблемот со имотно-правните односи во тој дел, кои застанаа на патот на реализацијата на проектот. Градските власти велат дека е при крај комплетирањето на потребната документација, обесштетувањето на сопствениците на имотите. Речиси секојдневно се работело на надминување на сите проблеми.

„Привршуваат сите постапки околу решавање на имотно-правните односи. Се прават и конечните планови за дислокацијата на базата на ЈП ‘Улици и патишта‘, која, исто така е пречка за изградба на кружниот тек. Проектот тече речиси со превидената динамика, поголеми пречки и застои нема“, велат од Град Скопје.

Практично, кога ќе заврши обесштетувањето, ќе треба да се урнат 15-20 објекти кои се наоѓаат на трасата за продолжување на булеварот „Србија“, особено во делот кај последната автобуска станица на линијата „24“ каде што треба да се гради новиот кружен тек.

Со пробивањето на оваа сообраќајница, Сопиште и овој дел од Кисела Вода директно ќе се поврзат со Аеродром. Проектот предвидува новата сообраќајница да биде долга 860 метри, да има четири ленти и средишно зеленило, како и тротоари од двете страни на булеварот. Проектот за изградба на булеварот вклучува и изградба на кружен тек со дијаметар од 36 метри на сегашната последна автобуска постојка на линијата со број „24“. Кружниот тек ќе има две коловозни ленти со широчина од 4,75 метри, со пет влеза во него.
Градските власти прогнозираа дека изградбата на овој дел од булеварот „Србија“ ќе заврши во првата половина од годинава. За овој проект од буџетот за 2017 година се предвидени 85 милиони денари.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=CBCCAF21BC71DE4484D9EECF0FAE51BD

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 11-Apr-2017 at 12:41
Изградба на улица помеѓу Реонски Центар и населба Лисиче(превземено од фб на општината)

Edited by stef4o - 11-Apr-2017 at 12:42
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 24-Apr-2017 at 12:24
На сликата e улицата „Среќко Пужаљка“, која поминува покрај две основни училишта и води кон Гимназијата во најстрогиот центар на Куманово:

http://www.kumanovonews.com/vesti/rekonstrukcija-na-dve-ulici-vo-centralnoto-gradsko-podracje
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 19-May-2017 at 13:13
Ajde malku da ve prosetam do Germanija. Renoviranje na ulicata Karl Marx vo Berlin pocnata pred sedum godini planirano da se zavrsi 2021 godina. 11 godini za 2 i nesto kilometri ulica.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 19-May-2017 at 22:17
Твојов пример е исклучок, нашиве се редовна појава.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 19-May-2017 at 22:59
Originally posted by Џоле

Твојов пример е исклучок, нашиве се редовна појава.

t
Sakas za Stuttgart 21 i premestuvanjeto na gusteri za 15 milioni evra da pravime muabet, za avtopatot Stuttgart karlsruhe, elb pfilharmonijata, berlinskiot aerodrom i eden kup drugi proekti vo Germanija koi vecno traat i cniat i 10 pati poveke od predvidenoto. Kaj nas ne postoi proekt na renoviranje koj trael 11 godini. Na pamet zborish. Djole ama neli taka ne ucat uste od mali deka kaj nas se e najloso.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 139
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 19-May-2017 at 23:49
ЕЕЕЕ многу убаво кажано. Кај нас уште од мали не' учат дека се' е најлошо, а не дека има некои ствари кои се добри и кај нас, подобри во однос на други, полоши и сл. Ама не, по default се' e најлошо...
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 20-May-2017 at 10:39
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Џоле

Твојов пример е исклучок, нашиве се редовна појава.

t
Sakas za Stuttgart 21 i premestuvanjeto na gusteri za 15 milioni evra da pravime muabet, za avtopatot Stuttgart karlsruhe, elb pfilharmonijata, berlinskiot aerodrom i eden kup drugi proekti vo Germanija koi vecno traat i cniat i 10 pati poveke od predvidenoto. Kaj nas ne postoi proekt na renoviranje koj trael 11 godini. Na pamet zborish. Djole ama neli taka ne ucat uste od mali deka kaj nas se e najloso.
Можеби кај нас не е најлошо, ама е едно 20 пати полошо од тоа како работите функционираат во нормалниот свет.

Edited by Мартин - 20-May-2017 at 10:39
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 22-May-2017 at 00:49
Точно е дека има доста проекти во Германија кои се одолговлекуваат, и тука се нормално како и објекти така и инфраструктура.
НО многу е важно да се погледне во причините зошто се случуваат тие одолговлекувања. Во Германија тие одолговлекувања најчесто се случуваат поради незадоволителниот квалитет на изведбата или техничкото решение, па следствено во сред изведба се стопира и ревидира проектот. Ова се случува бидејќи Германците се генерално цепидлаки за прописни решенија и изведби.
А ако нешто се реконструира или гради во населено место тогаш секако изведбата ќе биде подолга и поскапа за да не се попречува локалното неселине во нормално да си го продолжи животот. Тука станува збор за времени сообраќајни реженија кои ќе соодветсвуваат на оптовареноста како и соодветни работни часови и мерки за намалување на бука за да не им се руши мирот на локалните жители.
Кај нас причините за одлагање и одолговлекување на проектите се сосема други.....многу потривијални

Edited by mirakuliks - 22-May-2017 at 00:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 01-Nov-2017 at 16:36
Originally posted by skopskodete

по default се' e најлошо...

таквото чувство доаѓа од нашата индиферентност нештата да ги планираме здраво, пет пати мери еднаш сечи, а и потем околу одржувањето и баш не сме агилни, најчесто бидејки не е јасно пропишано, кој и што треба да прави при случај на одреден куршлус, пр. најочигледно по скопската поплава од лани ...
конечно, непотизмот, партиското полтронство и слабата свиркачка ревност, сопствензтз недоносеност ни ја докапитализираат, она растури па пак бркај тендери, а што на крај не само што ќе не направи рамнодушни кон она што е заедничко, туку ете неретко ќе не доведе и до очај та онака да се самоомаловажуваме за да се поттурнеме и потчукнеме по рамо ...

еве од скопска гледна точка, прво што треба да стори новата градска власт, а за што не треба многу средства, да направи кампања за чистотата во градот, комотно нека ги окуражат младите да ги прскаат со пиштоли на вода сите оние кои фрлaat oтпад по улица, та бар бабите и дедовците да се приберат, додека децата ко и обично ќе мора да ги соочуваме со фактот дека улицата е нивна ко што и домата им е, та бадијала држат чисто дома ако истото не го прават и наоколу ...Edited by Zelenikovo - 01-Nov-2017 at 16:37
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 139
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 01-Nov-2017 at 18:16
Originally posted by Zelenikovo

Originally posted by skopskodete

по default се' e најлошо...

таквото чувство доаѓа од нашата индиферентност нештата да ги планираме здраво, пет пати мери еднаш сечи, а и потем околу одржувањето и баш не сме агилни, најчесто бидејки не е јасно пропишано, кој и што треба да прави при случај на одреден куршлус, пр. најочигледно по скопската поплава од лани ...
конечно, непотизмот, партиското полтронство и слабата свиркачка ревност, сопствензтз недоносеност ни ја докапитализираат, она растури па пак бркај тендери, а што на крај не само што ќе не направи рамнодушни кон она што е заедничко, туку ете неретко ќе не доведе и до очај та онака да се самоомаловажуваме за да се поттурнеме и потчукнеме по рамо ...

еве од скопска гледна точка, прво што треба да стори новата градска власт, а за што не треба многу средства, да направи кампања за чистотата во градот, комотно нека ги окуражат младите да ги прскаат со пиштоли на вода сите оние кои фрлaat oтпад по улица, та бар бабите и дедовците да се приберат, додека децата ко и обично ќе мора да ги соочуваме со фактот дека улицата е нивна ко што и домата им е, та бадијала држат чисто дома ако истото не го прават и наоколу ...


Непотизмот, партиското полтронство... И не заборавај, незаслужените вработувања, влегувања во државни квоти на универзитет, добивање стипендии, патувања и сл. специјално доделувани на одредена етничка заедница само поради тоа што се дел од таа етничка заедница... Ова некако многумина го забораваат.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 10-Nov-2017 at 12:16
Пожарната не можела да се пробие до Градежниот Факултет, поради непрописно паркиранаите возила наоколу, а од истата установа се очекува урбано планирање на Скопје???

http://newsroom.mk/ne-ni-e-prvpat-kako-parkirame-arno-ne-sme-izgorele-vo-pozhar/
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 10-Nov-2017 at 13:00

мотивација да склепаме пожарна со додатоци како пајак кран или макари за шлепање ... а како тргнало за слични објекти ќе ни треба и оргонски пачови [1] нели во случај да се разбудат стари духои та им реметат у интервенција на пожарникари ...

на страна градежниот факултет, тротоарските каубојци, и остали недоносености, думал ли некој околу флотата на пожарникарите, бар да ги опремеа со камиони кои би можеле и во вакви урбани околности да интервенираат што велевме дека ако имаме стокатници ќе мора и со дронои да ги гасиме пошто увек некој некаде некако ќе ја утне околу ппз-то кај нас ...

друг битен момент кој ме багира, е дали во ваков случај кога некој законски е во престап, доколку службите направат штета, дали одговараат, смејат ли аутото пред нив да го исуркаат на сила а за тоа да не одговараат, макар ферари било во прашање, а штетата од пожарот минорна!?
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 10-Nov-2017 at 13:38
Ќе гасат со напртњачи. Погледни ги димензиите на воздушните пожарни скали за 32 метри вертикален досег(должина 13 метри, ширина со раширени ногарки - преку 4 метри). Пожарникарите со оние кратки камиончиња едвај се пробиле и тоа на главен булевар, а камоли со ова со димензии на автобус.

http://www.e-one.com/product/hps-105-ladder/[http://www.e-one.com/product/hps-105-ladder/

Edited by phenomenon - 10-Nov-2017 at 13:38
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 10-Nov-2017 at 13:51

ова само за во РЕК Битола

его реков да видам што имаат по комшилук, и бандера, заклучиле форумот за комшии воа ватрогасциве од Хрватска ...

http://www.vatrogasni-portal.com/forum/index.php

Edited by Zelenikovo - 10-Nov-2017 at 13:55
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1866
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 10-Nov-2017 at 20:47
А што е проблемот со ГФ и АФ кога никогаш не биле запрашани околу урбаното планирање?
А и проблемот не е до тој степен урбаното планирање отколку несовесноста на луѓето, секојдневно го гледаме градот затруен од несовесно паркирани возила, каде и да стигнат. Околу ГФ/АФ не е никаква новост ,но јас не ги гледам никогаш пајак службите да реагираат, па ниту на повици, среќа вчера после 5тиот повик се појавиле. откако пожарникарите на раце го кревале таксито од сликата и уште некое возило за да го поместат.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 10-Nov-2017 at 22:04

и јас се чудам што им е проблем! наместо да се наметнат ако не ко некаков институционален авторитет бар како авангарден критичар, та ако немаат акал да бидат образовно активни бар преку ААМ нека се дрмаат ...

ова за пајак службата, со нашиов каубојски менталитет и да сакаат неможат да постигнат ... чоек, тоа столпчиња ставија на многу места, па пак народ паркира по тротоари, дури и на КЈПиту ... ајде бар веќе не паркираат дифтарски околу Центар, бре под Гоце Делчев тераа, околу Влада, кај Соборна, ДиЧу, Грант итн. ... Пајакот ќе биде ефективен само доколку казните растат, бар зонски и булеварски дупло да се зголемат ...

а за арпаџик интервенцијата на пожарникарите, секоја чест на учтивоста, требало дрско со сајла да го извлечат ... убаво би било кога за ова и таксистот и службата би ги наградил/пофалила ...


Edited by Zelenikovo - 10-Nov-2017 at 22:08
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 10-Nov-2017 at 22:37
Нека ги подигнат тротоарите, а не како што на многу места и закосени рабници им ставиле за полесно качувањe.

http://www.thesalinepost.com/sites/default/files/articles/N%20AA%20St.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 18-Nov-2017 at 18:50
Станува збор за ул.Пролет.Улицава ја реконструираа пред 4-5 години ама испадна тежок фушерај.На двете раскрсници кај Феријален Дом и кај ООУ 11-ти октомври поставија бекатон коцки кои поради несоодветно изработена подлога се растурија многу брзо по пуштањето во промет и досега се направени 20-тина интервенции ама џабе,пак се катастрофално наместени т.е разместени.Деновиве поради дождот на овие места едвај се поминува од насобрана вода бидејќи покрај тоа што се разместени коцките на некои места се направени и вдлабнатини идеални да се собира вода.Исто така шахтите им се ставени на највисоките точки па водата сама нека се снајде како да стигне до нив.На пешачкиот пред Злате воопшто и нема шахта па има огромни вирови.Би било добро да им текне барем тие коцките што се на раскрсниците да ги извадат и да го асфалираат тој дел бидејќи очигледно неможе да им го најдат крајот.
Еве една денешна фотка за ситуацијата пред школото.Ќе видам деновиве ако можам ќе направам уште неколку на најоштетените делови.Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.