build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градска инфраструктура (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1700
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 07-Aug-2015 at 17:52
Во последно време осеќам мало затишје во однос на изградба на сообраќајна инфраструктура во Скопје.
Булевар Борис Трајковски никако да продолжи,
уште некои 400 метри на Булевар Србија после кружниот кај Усје никако да се направат,
За проектот за мост кај Јане Сандански ни глас,
За втора фаза од Трета Македонска Бригада нема најава...

Не го сваќајте ова како критика, чисто како дополнителен поттик за континуитет и развој
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 08-Aug-2015 at 09:45
Originally posted by alexsend

Во последно време осеќам мало затишје во однос на изградба на сообраќајна инфраструктура во Скопје.
Булевар Борис Трајковски никако да продолжи,
уште некои 400 метри на Булевар Србија после кружниот кај Усје никако да се направат,
За проектот за мост кај Јане Сандански ни глас,
За втора фаза од Трета Македонска Бригада нема најава...

Не го сваќајте ова како критика, чисто како дополнителен поттик за континуитет и развој


Па баш и треба да е критика, која позитивно ќе се одрази на работите и даде поттик и мотив за работа, само што кај нас вредностите се измешани, а ти си соросоид у старт

Инаку, бидејќи нема локални избори, нема изградба на улици, ниту пак довршувањето на започнатите, секако пред избори.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 13-Aug-2015 at 15:15
ОБНОВА НА ПЕШАЧКИ МОСТ НА СЕРАВА ВО РАДИШАНИ

Ќе се обновува пешачкиот мост на реката Серава, кај старото училиште во Радишани. Општина Бутел објави оглас, на кој бара фирма која за 150.000 денари треба да го реконструира мостот.

Заинтересираните фирми понудите треба да ги достават во Општината до понеделник.http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=F1DA7BB374488B4C81A4D5DCC7E4008E
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 04-Sep-2015 at 12:16
Кружниот тек кај местото "Авона" во Велес
извор:Општина Велес
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 11-Oct-2015 at 18:44
Eve nesto za grad Skopje. Sto e napraveno, sto se pravi i sto ke se pravi.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 22-Oct-2015 at 17:49
Еве надополнување на градоначалникот
http://www.skopjeinfo.mk/vo-metropolata-kje-se-gradi-ogromen-kruzhen-tek
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 22-Oct-2015 at 17:57
Previous
 
Заборавил да каже во која метропола.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 22-Oct-2015 at 18:38
се надевам имаат спремено споменици уште од сега [}]
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 22-Oct-2015 at 18:47
Originally posted by Dexter26

Previous  Заборавил да каже во која метропола.


Во право си, ниту еднаш не е спомнато Скопје.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 560
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 29-Feb-2016 at 14:19
Нова урбана опрема за заклучување точаци, во Битола.На едно од паркиралиштава мислам дека го видов логото на Würth.

Edit: Не ми оди со сликите, еве линкови

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtl1/v/t1.0-9/12743723_587014301446547_4038941254577966698_n.jpg?oh=1d457194c12ad152edbf5b4b46bc13af&oe=5758EC9C

https://www.facebook.com/BitolaNaTocak/photos/a.314109962070317.1073741827.314103202070993/588230891324888/?type=3&theater

https://www.facebook.com/BitolaNaTocak/photos/a.314109962070317.1073741827.314103202070993/589267837887860/?type=3&theater

Мислам дека не се поставени од општината, затоа изгледа се толку практични и убави.

Edited by hcitrS - 29-Feb-2016 at 14:23
Back to Top
Decibel View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Aug-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Decibel Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 23-Mar-2016 at 13:37
Булеварот би почнувал од улицата Беласица кај „Скопски саем“, би поминувал покрај „Kаросерија“ на ФАС „11 Октомври“ и преку Вардар ќе се спои со булеварот АСНОМ кај салата „Јане Сандански“ и ќе води до последна „5-ка“ и улицата Тодор Чангов во Лисиче.

http://www.skopjeinfo.mk/nov-bulevar-od-sajmishte-do-aerodrom-kje-se-urivaat-kukji-vo-kjeramidnica

Edited by Decibel - 23-Mar-2016 at 13:37
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 23-Mar-2016 at 20:17

по којзнае кој пат го градат... ај ќе видиме, овој пат може ќе ни се посреќи


инаку, булеваров џабе е е ако последна петка не се спои со излез на автопатот и илинденска да се спои со обиколницата преку ѓорче... но и вака имаме доста корист со тоа што конечно Јане Сандански нема да е единствениот булевар што го поврзува Аеродром со западот

Edited by zabegan - 23-Mar-2016 at 20:19
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 12-May-2016 at 14:12
Bravo mnogu kreativen nacin na kritikuvanje. I toa izdrzana kritika.


Твојата дупка звучи познато“ – Одберете ја вашата омилена дупка по охридските улици
Охрид, 12. Мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Супер радио и OhridPress за денес Ви нудат можност да ја одберете Вашата омилена дупка по охридските улици во рамките на акцијата „Твојата дупка звучи познато“.

За почеток Ви нудиме неколку репрезентативни примероци за кои можете да гласате и со кои „се борите“ секој ден за да стигнете до вашите домови или на работните места ако поминувате по улицата „7-ми Ноември“.

Дупка бр. 1

dupka1
Класичен примерок на охридската дупкарска школа. Просечна длабочина од 7-10 см, големина околу 30-50 см.

Дупка бр. 2

dupka2
Во овој случај станува збор за најсериозниот кандидат за победник на „Твојата дупка звучи познато“ на улицата „7-ми Ноември“. Искусен примерок, стар повеќе од една година со ширина од 30-40 см и длабочина од околу 10 см. Зад себе веќе има неколку скинати гуми и оштетени зглобови на автомобили.

Дупка бр. 3

dupka3
Иако изгледа како влезот во „Мечкина дупка“, „тази дупка не е дупка“. Иако навидум изгледaат мали и невини, овој сет од дупки, зад себе има рекорден број оштетени бандаши.

Акцијата „Твојата дупка звучи познато“ го очекува вашиот придонес за заедно да ја одбереме најдобрата дупка на охридските улици.

Фотографиите праќајте ги на нашата маил адреса: superradio@superradio.com.mk или на Фејсбук профилите на Супер радио, OhridPress или Inpress. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОхридПрес
http://ohridpress.com.mk/?p=43067
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11868
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 31-May-2016 at 09:19
ПЛАСТИЧАРСКА УЛИЦА ЌЕ ДОБИЕ УШТЕ ЕДНА ЛЕНТА

Булеварот „Никола Карев“, или познатата Пластичарска улица летово ќе се реконструира и ќе се прошири за уште една лента. Градските власти веќе подготвуваат проект, а реконструкцијата ќе ја финансира Градот.

Од Општина Чаир велат дека наместо три, сообраќајницата ќе добие четири ленти, по две во двете насоки. Општинарите се' уште не го виделе проектот што се изработува во Градот, но тврдат дека со него паркирањето, најверојатно, нема да се реши на поинаков начин од оној што се практикува сега. Граѓаните кои пазарат во дуќаните на Пластичарската улица и натаму велат ќе се паркираат на малиот паркинг во месноста Серава и Дуќанџик, бидејќи друг простор за паркирање нема.

Џингис Хани, раководител на одделението за урбанизам во Чаир вели дека деновиве нивни претставници ќе се сретнат со одговорните од Градот од секторот за сообраќај и ќе разговараат за проектот за булевар „Никола Карев“. За десетина дена веројатно ќе се знаат повеќе детали, а можеби и датумот кога ќе отпочнат градежните зафати. Од Градот само кусо одговорија дека работат на проектот.

http://utrinski.mk/?ItemID=CF0836F3A3C7C64EB96456899B294DAA
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2348
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 26-Jun-2016 at 12:28
ЛУДИЛО:Емил Димитриев на свечен начин со сечење на лента,свечено го пушти тазае офарбаниот пешачки премин?!

http://www.ohridsky.com/2016/%D0%BB%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BB-%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%B2-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD/
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 28-Jul-2016 at 13:33
vidov denes e zatvoren edniot kolovoz na ngjorce petrov izgleda kje sem rekonstruira
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 09-Sep-2016 at 16:20
Реконструкција на Руди Чајавец, по ново Шаторов - Шарло.

и исходот


23ka.wordpress.com
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2348
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 04-Dec-2016 at 01:26
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3432
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 25-Dec-2016 at 22:04
Инфраструктура што му недостига на Скопје за да има електрични автомобили. Нешто фото од центарот на Љубљана, паркираш и си го полниш автомобилот истовремено.Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 25-Dec-2016 at 22:39
Мислам дека има полначи во две катни гаражи (во строг центар што се), а као негде читав дека е во план нареднава година тоа да се прошири, по паркинзи и по пумпи.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.