build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градска инфраструктура (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 26272829>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 06-Dec-2017 at 17:58
Интересно видео за раскрсници и за нивната пропустливост на возила

За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 02-Jan-2018 at 15:53
После толку години вмро се навикнав на најави, рокови, почетоци со градба и сечење ленти колку и да тоа ме нервираше изминатиов период....
Е сега промена, колку и да ја сакавме и еве молк.

Па ајде да прашам:

-Кои се проектите кои ќе се реализираат годинава во Скопје на инфраструктурен план?
-Што ќе се проширува или пробива?
-Кога ќе започнат со реализација?
-Дали бул.Борис Трајковски и Трета Мак. Бригада се отворени или не се!? Кога ќе се сруши бараката кај бензинската?
-Есенинова?
-Кружен кај Хубо?
-Што со хаосот на бул. Србија од Усје во правец кон излез на Скопје? Како Шилегов го замислува северниот прстен на Скопје кога и делот кој го има е закочен?

Среќна нова 2018та!

Edited by alexsend - 02-Jan-2018 at 15:54
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 898
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 02-Jan-2018 at 20:37


Го нема ВМРО, ама Шилегов исто го нема, чоекот ни знае кај е, ни што прави, ни пак има некоја замисла. Па некој од улица да го земеа ќе знаеше што подобро и ќе имаше идеи.

Затоа си го поништив мојот глас за градоначалник на Град Скопје, затоа што се гледа дека немаме.

Воедно, мислам дека чоекот не само што не знае каде е, туку мислам дека за пола од работиве не знаат ниту каде се наоѓаат на карта.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 02-Jan-2018 at 22:02
Само полека, човекот анализира се пред да почне. Не сакаме нешто глупаво да се прави како предходниот. ДУР
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4987
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 03-Jan-2018 at 12:39
Тротоарите во Мичурин,фоткиве се од тротоарот на ул.Симеон Кавракиров но и другите не се нешто сјајни,очајно им е потребна обнова.


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 14-Jan-2018 at 17:37
Липково пред и потоа
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 19-Mar-2018 at 14:58
Единствено што недостига за да делува на пвеводбеничка "капитална" инвестиција, е црвена панделка.
 
https://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/i-pak-ste-neblagodarni
 

И пак сте неблагодарни

 
 19 Март 2018 - 14:13
 

Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 21-Mar-2018 at 10:42
Glupo e da se stavaat videa od video igra Cities: Skylines vo slucajov ne e bash ova nekoja simulacija druze da znaesh samo
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 21-Mar-2018 at 11:52
Previous
 
Во право си, чекор понапред е пред симулација - импровизација е`.


Edited by Dexter26 - 21-Mar-2018 at 11:52
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4987
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 24-May-2018 at 09:41
Зaврши реконструкцијата на улицата „Александар Урдаревски“ во БутелОваа сообраќајница се реконструираше од крстосницата со улица „Бутелска“ до крстосницата која води кон влезот во гробиштата Бутел, во вкупна должина од околу 800 метри. На овој дел целосно се извади старата и оштетена коцка и се замени со асфалтна површина, а се изградија и нови тротоари со ширина од по два метри, соопштија од Град Скопје.
Покрај коловозот, посочуваат од Град Скопје, на дел од оваа улица се изгради и нова водоводна, атмосферска и фекална мрежа, се обнови уличното осветлување, а се постави и нова вертикална и хоризонтална сигнализација.
Со реализацијата на овој проект ќе се подобри поврзаноста на овој дел од градот и општината Чучер Сандево, а воедно ќе се зголеми и безбедноста за сите учесници во сообраќајот.

http://vesti.mk/read/news/15785874/5514497/zavrshi-rekonstrukcijata-na-ulicata-aleksandar-urdarevski-vo-butel


Edited by stef4o - 24-May-2018 at 09:42
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 24-May-2018 at 09:45


Објавено е во темата за Скопски сообраќај.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4987
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 24-May-2018 at 10:24
Епа истовремено сме ја постирале веста само во различни нишки,ако треба слободно бриши не е проблем.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 09-Jul-2018 at 17:25
Цела градежна сезона Шилегов не успеа да направи било што на инфраструктурен план за Скопје... малку би било да речам дека сум благо разочаран.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 09-Jul-2018 at 18:11
Originally posted by alexsend

Цела градежна сезона Шилегов не успеа да направи било што на инфраструктурен план за Скопје... малку би било да речам дека сум благо разочаран.


Како тоа така говориш, немој така. Еве на пример, се занимава Шилегов со бостанџиите низ Скопје. Па ќе правел нови проекти за изградба на нова градска инфраструктура.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 898
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 09-Jul-2018 at 18:14
Јас не сум разочаран (ниту благо, ниту многу) затоа што ми беше тотално очекувано, уште кога беше кандидат

Туку, ај што не знае ништо да направи, туку тоа што одржувањето и водењето на тековни работи е сведено на толку ниско ниво, е веќе нешто во што и ме изненади.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 09-Jul-2018 at 18:15
Здраво дечки. Нов сум на форумов, подолго време го пратам и можам да кажам еден од поквалитетните форуми со супер организација и теми.Би додал дека и јас сум разочаран. Само втор слој на Партизанска и во чаир се стави и тоа беа проекти почнати од предходниот градоначалник. Точно е дека некои проекти уште се во фаза на проектирање, ама можеше да се реконструира барен уште еден сегмент од Партизнаска, Јане Сандански, Александар Македонски или мал милион улици во лоша состојба.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 09-Jul-2018 at 18:26
Originally posted by MKDSTRUGA

Здраво дечки. Нов сум на форумов, подолго време го пратам и можам да кажам еден од поквалитетните форуми со супер организација и теми.Би додал дека и јас сум разочаран. Само втор слој на Партизанска и во чаир се стави и тоа беа проекти почнати од предходниот градоначалник. Точно е дека некои проекти уште се во фаза на проектирање, ама можеше да се реконструира барен уште еден сегмент од Партизнаска, Јане Сандански, Александар Македонски или мал милион улици во лоша состојба.


Ти од Скопје си или од Струга?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1986
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 09-Jul-2018 at 19:51
Еве ја програмата на Шилегов: http://zivotzasite.mk/wp-content/uploads/2017/09/Programa-Skopje-09.pdf

И главните инфраструктурни проекти (поправете доколку сум испуштил или згрешил нешто):
Зелено - исполнето
Жолто - во тек/делумно исполнето
Портокалово - најавено/подготовка/минимално исполнето
Црвено - сѐ уште без активност

Изградба на нови велосипедски патеки Кисела Вода-Карпош-Ѓорче Петров и Бутел-Чаир-Центар (стр. 17)

Продолжување на бул. „Свети Климент Охридски“, со мост над реката Вардар и со тунел
од Скопското кале и поврзување со булеварот „Никола Карев“.
(стр. 17)

Проширување на булеварот „Никола Карев“ и на „Александар Македонски“, т.н. „Северен булевар“. (стр. 17)

Спуштена раскрсница кај Мавровка (стр. 18)

Мост од „Илинденска“ кон Ѓорче Петров (стр. 18)

Пробивање на „Словенечка“ (стр. 18)

Колектор за отпадни води (стр. 19)

Гасификација (стр. 22)

Приоритетна лента за јавен превоз (стр. 24)

Надградба на рекреативните содржини на кејот на Вардар (стр. 25)

Довршување на булевар „Трета Македонска Бригада“ (стр. 32)

Проширување на улица „Босна и Херцеговина“ во булевар (стр. 33)

Натпатник кај Алкалоид (стр. 34)

Изградба на булевар „Хрватска“ (стр. 34)

Пешачки мост Ќерамидница-Аеродром - По изборите најавена изградба на булевар (стр. 34)

Кружен тек кај мостот кон Сарај (стр. 35)

Зелен коридор по Лепенец - велосипедска патека и рекреативна зона (стр. 35)

Нов железнички надвозник во населбата Даме Груев (стр. 35)

Продолжување на „Љубљанска“ со изградба на мост преку Вардар (стр. 36)

Поврзување на Кисела Вода и Аеродром со врска преку пругата (стр. 37)

Врска Матка-автопат (стр. 38)

Мал Ринг - пешачка зона (стр. 39)

Затворање за сообраќај на кејот кај ГТЦ (стр. 39)

Ново сообраќајно решение кај Јаја-паша (стр. 40)

Подобрување на пристапот кон Шуто Оризари (стр. 41)

Градоначалникот е на власт скоро 9 месеци

Edited by Staro Skopje - 09-Jul-2018 at 19:52
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 10-Jul-2018 at 02:12
Originally posted by ehrlich

Јас не сум разочаран (ниту благо, ниту многу) затоа што ми беше тотално очекувано, уште кога беше кандидат


Cheers
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 10-Jul-2018 at 08:26
Ај што ништо ново не е ниту започнато но булевари кои се 90% завршени не се ни довршуваат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 26272829>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.