build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 55565758>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1121 Posted: 21-Aug-2018 at 18:38
Конкретно истиот потпорен ѕид се урива по трет пат, последниов пат бил проектиран од врвен експерт на Европско (или светско) ниво за потпорни ѕидови.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1122 Posted: 23-Aug-2018 at 02:05
Прашање до тие што можеби малку повеќе се разбираат. Дали проблемите со потпорните ѕидови и косините што ги имаат во грдељичка клисура се сличи со потенцијалните проблеми што произлегоа со Кичево-Охрид (непрецизна анализа на теренот и земјиштето, погрешно проценети косини на засеците) ?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9017
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1123 Posted: 26-Sep-2018 at 07:52
Што направиле косоварите!! Вчера бев прв пат во Косово после повеќе од година дена. Кога бев минатиот пат, само што почнуваа со делот на качаничка клисура. Сега имаат тотално комплетна траса издигната на столбови. Без да навлегувам во делот колку ова ќе го чини Косово и дали треба баш така, динамиката на градба и резултатот се импресивни. Неможев да сликам бидејќи возев а стариот пат е хаос, но еве неколку слики од ССЦ.Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9017
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1124 Posted: 26-Sep-2018 at 07:52


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9017
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1125 Posted: 26-Sep-2018 at 07:55
Прв пат добив подобра претстава за она што значи овој коридор за нас а и за нашиот коридор 8.

Еве ги растојанијата до некои градови, знакот е веднаш после границата.


Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #1126 Posted: 27-Sep-2018 at 08:57
Jas letovo vozev niz Kosovo. Se osetiv kako da sum vo Slovenija (vo delot na avtopatistata). Do kraj na godinava kje go kompletiraat avtopatot Pristina-Granica so Makedonija. Pocnaa da gradat i na istok prema Granicata so Srbija (Vranje) i na sever prema Kosovska Mitrovica i Granica so Srbija (Nis). Koga kje gi zavrsat ovie proekti za nekoja godina kje imaat seriozno dobra infrastruktura
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Birmingham
Online Status: Offline
Posts: 432
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1127 Posted: 27-Sep-2018 at 09:23
Разликата е само во тоа што Косово е по територија 2,5 пати помало од Македонија, па да се поврзе со автопат не бара кој знае какви инвестиции.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #1128 Posted: 27-Sep-2018 at 11:08
Kako i da e, sekoja cest sto rakovodstvoto tamu se odlucilo za krupni investicii vo infrastrukturata. Imaat uste mnogu da rabotat ama so ova tempo za nekoja godina kje bidat Germanija za nas.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9017
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1129 Posted: 27-Sep-2018 at 12:25
Originally posted by kiriOK

Разликата е само во тоа што Косово е по територија 2,5 пати помало од Македонија, па да се поврзе со автопат не бара кој знае какви инвестиции.


???

трасава низ качаничка клисура вреду колку пола македонски автопатишта во градба.

Косово почна со автопатишта од 0. Темпото на градба им е импресивно како и апсолутниот број на изградени километри. Да се потценува прогресот е буткање на глава во песок. Ние имавме условно кажано добра почетна состојба во 1991 и изградивме доста од тогаш (иако во релативно долг период) и пак имаме да градиме.

Ако ја ставиме и Босна во прикаскава каде едвај мрдаат на оваа тема од распадот навака, сликата е уште покмплетна.

Но многу побитно од простото мерење на бројки кој колку направил. Косово ќе се наметне како коридор со оваа инфраструктура. Наместо нашиот хипотетички коридор 8, целиот сообраќај ќе врти кон Косово во правец накај Тирана а и кон Подгорица. Косово секога сум го гледал како слепо црево во транспортна смисла, и мислам дека многу ќе поентираат со оваа инфраструктура стратешки.
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #1130 Posted: 27-Sep-2018 at 12:59
Firmata koja ja gradi trasata e amerikanska. Vo celiot proekt ima dosta politika i moznost nekoj da profitira. Se postavuva prasanje za visinata na sredstvata koi se investiraat vo ovaa klisura i dali ima potreba avtopatot da se izveduva po taa trasa i visocina i dali ima mnogu poeftini proekti koi ne se zemeni vo predvid i ne se evaluirani
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9017
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1131 Posted: 27-Sep-2018 at 13:05
Originally posted by anonimen

Firmata koja ja gradi trasata e amerikanska. Vo celiot proekt ima dosta politika i moznost nekoj da profitira. Se postavuva prasanje za visinata na sredstvata koi se investiraat vo ovaa klisura i dali ima potreba avtopatot da se izveduva po taa trasa i visocina i dali ima mnogu poeftini proekti koi ne se zemeni vo predvid i ne se evaluirani


за овој дел потполно се согласувам. веројатно е дека во целата шема со автопатишта таму, Косово дебело ќе плати.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #1132 Posted: 03-Oct-2018 at 10:18
Od Nova Makedonija:

Министерот за инфраструктура на Косово, Паљ Лекај, денеска во близина на Качаник одблизу го следеше почетокот на асфалтирањето на мостот на автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува косовскиот главен град со Македонија, до границата кај Генерал Јанковиќ, јави дописникот на МИА од Приштина.

Станува збор за мост во должина од околу 5,5 километри, кој е најголемиот таков градежен објект во регионот.

Според соопштението од косовското Министерство за инфраструктура, изведувачите на работите од компанијата „Бехтел-Енка“ го информираа министерот за текот и квалитетот на работите кои се изведуваат на овој автропат.

Менаџерот на проектот, Ријад Алказараји, го инофрмира Лекај дека динамичниот план се одвива според планираното и оти наскоро автопатот ќе биде целосно пуштен во употреба за граѓаните.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11901
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1133 Posted: 05-Oct-2018 at 19:54
Автопати во БиХ

За сè има вторпат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1070
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1134 Posted: 06-Oct-2018 at 09:46
На делот од Сараево до Мостар (до местото Тарчин) завршени се околу 40 км квалитетен автопат со автоматска наплата, мислам дека и таму се присутни Гранит.

Интересно е дека на тикетот од патарина седиште на фирмата-агенцијата за патишта беше наведен Мостар, дали се кантонално поделени, не знам.

Сепак за разлика од поголемиот број балкански земји со Босна сме утешени сека нашите магистрални патишта не се најлоши.Од друга страна еден феномен кај нас во споредба со околината е имањето огромен број дупки и оштетувања на коловозот, дали во бившата држава граделе со различен квалитет, не знам...

Edited by Тркало - 06-Oct-2018 at 09:48
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11901
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1135 Posted: 08-Oct-2018 at 09:38
Романија, постојни автопати и датуми кога треба да бидат завршени тие во изградба или планираните (не е баш држава од нашиот регион, ама па не е ни од светот)

За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9017
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1136 Posted: 08-Oct-2018 at 10:35

Само Брашов е некако отсечен, инаку човек може да направари фина и ефикасна тура по Романија после 2020 ако се испочитуваат роковите.


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1437
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1137 Posted: 08-Oct-2018 at 20:57
Каква е ситуацијата од наша страна?

Lekaj: Next year a new connection with Macedonia

06 October 2018

Minister of Infrastructure, Pal Lekaj, together with the deputy of the Kosovo Assembly, Adem Hoxha, on Saturday visited the border with Macedonia, where next year the project is expected to continue to link our two countries.

Full post of Minister Pal Lekaj:

A pleasant Saturday in the natural beauties of the Kosovo border with Macedonia and Albania.

Next year we will begin the asphalting of the remaining 7 kilometers of this connecting corridor with the neighboring countries. This road, besides connecting the states, is also necessary for the inhabitants of Dragash and nearby places, for the use of pastures by the many livestock farmers in this part of our country.

https://www.koha.net/arberi/121381/lekaj-vitin-tjeter-edhe-nje-lidhje-e-re-me-maqedonine/

Edited by Staro Skopje - 08-Oct-2018 at 20:58
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1652
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1138 Posted: 29-Oct-2018 at 10:08
Се спојува највисокиот мост на подрачјето на поранешна Југославија

Највисокиот мост во регионот на поранешна Југославија, е мостот Морачица, на дел од автопатот Бар-Болјаре, кој во моментот е во изграбда. Досега завршени се 100 од вкупно 960 метри од распонската конструкција на мостот. Се очекува спојувањето на распонската конструкција да се изведе на почетокот на идната година. На сите пет столбови од мостот завршени се 10-12 метри од распонската конструкција од двете страни. Овие работи с еизведуваат во сегменти чија должина се движи од 2,5 до 4 метри.

Како што се наведува, за изградбата на распонската конструкција на Морачица ќе бидат потрошени околу 30.000 метри кубни бетон, како и 5,200 тони арматура. Мостот е проектиран за максимална брзина на ветерот од 30 m/s. Висината на столбовите е 160 метри, додека распонот од самото дно на коритото на Морача, до горната точка на мостот е 202 метри. Изведувачи на работите се кинеските компании CCCC и CRBC.

https://www.porta3.mk/se-spojuva-najvisokiot-most-na-podrachjeto-na-poraneshna-jugoslavija/?fbclid=IwAR3J_U27eVNK91qr0TqHeb1kTCFF97LOwWj4eAERre3TZ3lDUJFR1JyF4wA
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #1139 Posted: 30-Oct-2018 at 13:34
Uh , kolkava samo rabota gi čaka romancite, tolkava zemlja a taka malku avtopatišta. Interesno e što ne razmisluvaat da se povrzat avtopatski so noviot most na Dunav pa da go zaobikolat koridor 10 (za naša sreka)
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1140 Posted: 08-Nov-2018 at 12:54
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 55565758>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.