build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 616263
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 20-Jul-2020 at 02:23
И една документарка релативно понова, од фебруари годинава на автопатот Бар-Бољаре

Back to Top
Marxentric View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 20-Jul-2020 at 19:00
Релјефот низ трасата е ептен филмски, нема што. Која е цената за овој проект? Претпоставувам не е под 20 млн евра за 1 км.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 20-Jul-2020 at 19:11
Оваа делница е тука некаде, околу 20 милиони по километар. Другите делници се очекува да бидат поефтини, и тоа е сосема добар пристап да се направи прво тоа што е најтешко. За другите уште немаат финансиска конструкција и неможат да најдат финансирање, па се спомнуваат некакви јавно-приватни партнерства за кои не верувам дека ќе се нафати некој да финансира. Освен ако немаат геостратешки интерес некои држави па преку фиктивни компании така да помогнат. Во секој случај се знае дека во втора фаза ќе иде паралелно изведба на следните две делници: северно во продолжение према Бољаре (српска граница) ќе иде делницата Матешево-Андријевица (не ми е јасно зашто воопшто одат преку Андријевица, а не преку Мојковац), и јужно во продолжение на автопатов према Бар (приморје) ќе почне изведбата на западната обиколница на Подгорица.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 21-Jul-2020 at 13:02
Да и јас се сложувам, убаво што прво најтешкиот дел го почнаа.
Инаку ова не е единствен тежок дел. Има и други ама овој е еден од најтешкиот дел, и интересно е што ќе се заврши некаде 2021.
Ќе треба и Србите следна година некаде да почнат со градба на преостанатиот дел до црногорската граница.
2025 оваа делница целосно може да се комплетира.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5509
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 22-Jul-2020 at 15:27
Строителство на СОП (21.07.2020), Надлез Младост || Sofia RING ROAD Construction, Mavic MiniBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5509
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 29-Jul-2020 at 07:21
Софийски околовръстен път / Sofia Ring Road

Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 29-Jul-2020 at 07:39
ApplauseApplauseApplauseApplause
остана уште западната одсечка . Ми личи дека тоа ќе биде голем проблем

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 616263

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.