build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 616263
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 20-Jul-2020 at 02:23
И една документарка релативно понова, од фебруари годинава на автопатот Бар-Бољаре

Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 20-Jul-2020 at 19:00
Релјефот низ трасата е ептен филмски, нема што. Која е цената за овој проект? Претпоставувам не е под 20 млн евра за 1 км.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 20-Jul-2020 at 19:11
Оваа делница е тука некаде, околу 20 милиони по километар. Другите делници се очекува да бидат поефтини, и тоа е сосема добар пристап да се направи прво тоа што е најтешко. За другите уште немаат финансиска конструкција и неможат да најдат финансирање, па се спомнуваат некакви јавно-приватни партнерства за кои не верувам дека ќе се нафати некој да финансира. Освен ако немаат геостратешки интерес некои држави па преку фиктивни компании така да помогнат. Во секој случај се знае дека во втора фаза ќе иде паралелно изведба на следните две делници: северно во продолжение према Бољаре (српска граница) ќе иде делницата Матешево-Андријевица (не ми е јасно зашто воопшто одат преку Андријевица, а не преку Мојковац), и јужно во продолжение на автопатов према Бар (приморје) ќе почне изведбата на западната обиколница на Подгорица.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 21-Jul-2020 at 13:02
Да и јас се сложувам, убаво што прво најтешкиот дел го почнаа.
Инаку ова не е единствен тежок дел. Има и други ама овој е еден од најтешкиот дел, и интересно е што ќе се заврши некаде 2021.
Ќе треба и Србите следна година некаде да почнат со градба на преостанатиот дел до црногорската граница.
2025 оваа делница целосно може да се комплетира.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6857
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 22-Jul-2020 at 15:27
Строителство на СОП (21.07.2020), Надлез Младост || Sofia RING ROAD Construction, Mavic MiniBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6857
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 29-Jul-2020 at 07:21
Софийски околовръстен път / Sofia Ring Road

Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 29-Jul-2020 at 07:39
ApplauseApplauseApplauseApplause
остана уште западната одсечка . Ми личи дека тоа ќе биде голем проблем

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6857
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1248 Posted: 23-Aug-2020 at 14:16
New photos from the ongoing extension of Sofia ring road:

https://www.facebook.com/StroitelstvoSofia
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #1249 Posted: 25-Aug-2020 at 09:05
Супер снимки!
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1250 Posted: 25-Aug-2020 at 17:39
Едно размилување. Мислам дека Албанија избрза со градењето на националниот автопат Тирана-Приштина преку трасата која ја одбра. Нели ќе беше попаметно наместо црвената траса да ги изградеше розевата, сината и портокаловата?? Ќе се поврзеше многу полесно со Македонија, Црна Гора и Косово дури и од аспект гледано на градовите во Макеоднија кои се од значење на албанците. Дури на оваа траса ќе поврзеше плус градови како Бурел, Пешкопеја и Дебар, наспорти сегашната одбрана траса која нема ниедно позначајно место меѓу Кукс и Леж.

Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #1251 Posted: 25-Aug-2020 at 19:01
Originally posted by user8642

Едно размилување. Мислам дека Албанија избрза со градењето на националниот автопат Тирана-Приштина преку трасата која ја одбра. Нели ќе беше попаметно наместо црвената траса да ги изградеше розевата, сината и портокаловата?? Ќе се поврзеше многу полесно со Македонија, Црна Гора и Косово дури и од аспект гледано на градовите во Макеоднија кои се од значење на албанците. Дури на оваа траса ќе поврзеше плус градови како Бурел, Пешкопеја и Дебар, наспорти сегашната одбрана траса која нема ниедно позначајно место меѓу Кукс и Леж.Не е проблем. Пак ќе се задужат кај Бехтел и ќе направат нов.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1252 Posted: 25-Aug-2020 at 21:36
^ Кој е бехтел?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1253 Posted: 26-Aug-2020 at 09:15
Градежна компанија, позната по своите проекти во Албанија и Косово кои често ја надминуваа неколкукратно проектираната цена на чинење...

една стара статија:

Albania-Kosovo Highway Costs Soar To 2 Billion Euros

Cache of official documents detail for first time how lobbying, poor-planning, “uncompetitive tenders”, failure to set cost caps and “inflated” prices left Albanian and Kosovan taxpayers with a two billion euro bill for just 137km of road.


повеќе тука https://balkaninsight.com/2014/04/23/albania-kosovo-highway-costs-soar-to-2-billion-euro/
За сè има вторпат
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #1254 Posted: 26-Aug-2020 at 09:44
А и самиот автопат од Тирана до Косово, има еден дел кој што е полуавтопат, а каде што е автопатот, ич не е убаво направено, има многу остри кривини, и плус на тоа нема ни лента за застанување ни ништо.
Вака ако се прави автопат, јас незнам што да кажам...
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1255 Posted: 26-Aug-2020 at 11:00
Jas mislev Kosovarite kje ucat od Albancite za infrastruktura. Ispaga deka od Kosovo moze i Albanija i nie da ucime kako se gradat avtopati. Osobeno za brzinata na izgradba i kvalitetot.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6857
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1256 Posted: 28-Sep-2020 at 13:07
19.09.2020 - АМ "Струма" Лот 3.1 - от Симитли до тунел Железницаhttps://www.facebook.com/SkyscraperCityBulgaria
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6857
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1257 Posted: 28-Sep-2020 at 13:07
22.09.2020 - "Europe" highway - from Serbia to Sofiahttps://www.facebook.com/SkyscraperCityBulgaria
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6857
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1258 Posted: 19-Oct-2020 at 17:14
Изградбата на патот „Егнација“ во Албанија втурната во ќорсокакПатниот правец Ќукс-Ќафа Плоча со должина од 43,4 километри, познат како патот „Егнација“, по повеќе од една деценија одолговлекување може да се смета како втурнат во ќорсокак. Проектот започна да се гради со почетна сума од 134,6 милиони долари, цена што сега е двојно поголема, додека крајот на изградбата е одложен за уште 22 месеци.

„За целосна реализација на проектот за лотовите 1 и 2 со сите нивни елементи, потребен е дополнителен фонд од 56,8 милиони долари. За да се заврши лот 3 потребни се дополнителни 25 милиони долари, нешто што не беше достапно во склучениот договор. Достапно е само половина од финансирањето, плус дополнителен проблем во вредност од 24 милиони за падините кои немаа геолошка студија. Од моментот на алокација на средствата, тој пат завршува за 22 месеци“ – рече министерката за инфраструктура и енергетика, Белинда Балуку, во Собранието во интерпелацијата побарана од 7 опозициски пратеници.

Правецот Ќукс-Ќафа Плоча требаше да заврши уште во 2018 година!

„Проектот требаше да биде завршен во 2018 година, додека до крајот на октомври 2019 година не се реализирани повеќе од 57 отсто од исплатите. Осврнувајќи се на измените одобрени до моментот на ревизија и оние во процесот на одобрување, цената на проектот се зголемува за над 59 милиони долари, вредност што се очекува да се зголеми до крајот на проектот, што го чини многу државниот буџет во делот инвестиции со странски финансии“ – се вели во ревизорскиот извештај на Државниот завод за ревизија, објавен во декември 2019 година.

Патниот правец Ќукс-Ќафа Плоча е поделен во три лотови. Во март 2020 година, по барање за информации упатено до Министерството за инфраструктура и енергетика, беше соопштено дека до тој момент се завршени 79,16 проценти од работите во лот 1 и 78,06 проценти од работите во лот 2.

Лот 3 останува најпроблематичен. Работите од овој дел, финансирани од Саудискиот фонд за развој, продолжуваат со бавно темпо и досега само 50 проценти од нив се завршени.

Патот „Егнација“ како поврзување на две земји!

Иако патот беше изборно ветување од 2009 година од страна на поранешниот премиер Сали Бериша, изградбата на патниот правец Ќукс-Ќафа Плоча беше „искористена“ и од премиерот Еди Рама во рамките на меѓувладиниот состанок меѓу Северна Македонија и Албанија на 15 декември 2017 година, каде тој рече дека овој патен правец би им служел на односите меѓу двете земји.

Патниот правец Ќукес-Ќафе Плоче, дел од патот „Егнација“, освен што останува неисполнето ветување, ги зголемува и трошоците со високи стапки, додека завршувањето на работите е сè уште далеку.

https://meta.mk/izgradbata-na-patot-egnaczija-vo-albanija-vturnata-vo-kjorsokak/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 616263

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.220 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.