build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Korsis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 09-Feb-2010
Location: Бугарија
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote Korsis Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 22-Oct-2010 at 20:57
18:31 | 22/10/2010

Via Carpatia - new European route that includes Romania

Representatives of transport ministries from seven European countries on Friday in Poland signed a declaration by which a new European route will be extended to Romania, Bulgaria and Greece, thus connecting the Baltic Sea and the Black Sea. The route will begin in Lithuanbia, at Kaunas, and then continue in Poland between Bialystok - Lublin - Rzeszow, in Slovakia at Presov - Koszice and in Hungary through Miskolc - Debrecen, according to Mediafax.

On Romanian territory, the route will have two directions, one to Constanta sea harbor, through Oradea - Arad - Timisoara - Lugoj - Deva - Sibiu - Pitesti - Bucharest - Constanta, and one to the Romanian-Bulgarian border, to the future Calafat-Vidin bridge over the Danube, through Oradea - Arad - Timisoara - Lugoj - Drobeta Turnu Severin - Vinju Mare - Calafat, which offers the possibility of extending the Via Carpatia project to the European Union's southern border.

Via Carpatia project was approved in 2006, when transport ministers from Poland, Lithuania, Slovakia and Hungary signed a joint declaration to extend the trans-European transit network by creating a shorter route between the north and south, connecting all four states.

Thus, the Via Carpatia route will connect Lithuania, Poland, Slovakia, Hungary, Romania, Bulgaria and Greece.


Извор.Bulgaria Joins in European Transport Corridor 'Via Carpatia'

Diplomacy | October 22, 2010, FridayPictured: Railway axis Athens–Sofia–Budapest-Vienna-Prague-Nuremberg/Dresden, a route included in the TEN-T. Map by ec.europa.eu

Bulgaria, Greece, and Romania have formally joined the project "Via Carpathia" for creating the shortest transit route from the Baltic to Southeast Europe.

Bulgaria's Deputy Transport Minister Kamen Kichev signed Friday Declaration "Via Carpathia" for the transport route connecting the Baltic states and Poland, Slovakia, Hungary, Romania, Bulgaria and Greece, i.e. the Baltic and the Aegean/Mediterranean.

The aim of the declaration is including the Via Carpathia route in the Trans-European Transport Network (TEN-T), an EU-sponsored network of transport routes, in order to stimulate the economic development of the eastern parts of the EU.

The Via Carpathia route on Bulgarian territory runs from the Vidin port on the Danube to Kulata on the Greek border via Sofia; it coincides with a section of the Pan-European Transport Corridor No. 4, and the Danube 2 bridge connecting Vidin and Romania's Calafat is part of it. The bridge should enter into operation some time in 2011-2012, after a decade-long delay.

At Bulgaria and Romania's insistence, two deviations from the Baltic to the Aegean route were included in Via Carpathia – to the Romanian port of Constanta on the Black Sea, and from Sofia to Istanbul via Svilengrad on the Turkish border, and to the TRACECA route to the Bulgarian Black Sea ports.

The extension from Sofia to Svilengrad actually covers entirely Corridor No. 4 on Bulgarian territory which runs from Central Europe to Istanbul and Thessaloniki.


Извор.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 22-Oct-2010 at 21:00
Ова се однесува на мрежата ТЕН-Т, односно не за патната туку за железничката мрежа на Европа. Доколку ја погледнеш мојата репортажата од Виена, можеш да забележиш дека и таму беше претставена карта, на која пишува дека еден од приоритетните делници на 4тиот коридор е трасата Видин-Софија-Кулата.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Korsis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 09-Feb-2010
Location: Бугарија
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote Korsis Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 22-Oct-2010 at 21:14
На сајтот на бугарската влада се зборува за патен проект:


ПРАВИТЕЛСТВОТО ОДОБРИ ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА НАЙ-КРАТКИЯ ПЪТЕН МАРШРУТ ПО ОСТА СЕВЕР - ЮГ, СВЪРЗВАЩ ЛИТВА, ПОЛША, СЛОВАКИЯ, УНГАРИЯ, РУМЪНИЯ, БЪЛГАРИЯ И ГЪРЦИЯ

20 Октомври 2010

Министерският съвет одобри проект на Декларация „Виа Карпатия" за продължаване на най-краткия пътен маршрут по оста Север - Юг, свързващ Литва, Полша, Словакия, Унгария, Румъния, България и Гърция, като основа за водене на преговори.

С подписването на декларацията официално ще се обяви разширяването на проекта „Виа Карпатия" към нови страни, а именно Гърция, България и Румъния.

Разширяването на проекта към нови страни ще стимулира транзитните превози по оста Север - Юг между Балтийско и Черно море.

Целта е развитието на пътната инфраструктура в региона и включването й към Трансевропейската транспортна мрежа (ТЕ1Я-Т), а с това и икономическото развитие на източните региони на ЕС.

Международният проект „Виа Карпатия" ще даде възможност за по-пълното натоварване на трасето по важните пътни проекти, които страната ни изгражда по маршрута на Общоевропейски транспортен коридор IV, а също и на Дунав мост 2 при Видин - Калафат.


Извор.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 22-Oct-2010 at 21:24
хмм.... не разбрав баш... од каде сега Литванија и Полска.... а Австрија и Германија се изоставени.... да не е друг коридор.... кој се поклопува со овој, односно се приклучува на него....
Back to Top
Korsis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 09-Feb-2010
Location: Бугарија
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote Korsis Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 23-Oct-2010 at 14:52
Проектот "Виа Карпатија" ги поврзува најисточните држави во ЕУ - Литванија, Полска, Словачка, Унгарија, Романија, Бугарија и Грција. Картата во материјалот погоре не е карта на "Виа Карпатија".
Back to Top
Blagoevgrad View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Apr-2009
Location: Горна Джумая
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Blagoevgrad Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 29-Oct-2010 at 20:52
Originally posted by Andrej_LJ

И да знаеш дека не сум го приметил!

ЗА првата делница (преку Радомир) се дека директниот пат помеѓу Скопје и Софија е за неколку десетици километри пократок. Исто така, тоа е и текот на Коридорот 8 (ЕУ дава средства за патишта кои се долж коридорите). ПРОТИВ првата делница е што во делот помеѓу Радомир и Ќустендил теренот е планински, со што изградбата би се оскапела и развлекла.

За втората варијанта (преку Дупница), важат спротивните аргументи. Подолг, но рамничарски пат, кој за Македонија значи оддалечување од Софија, но нуди удобни врски со другите автопати. Следен аргумент за, е дека дел од сообраќајот би се извел надвор од софиското поле, особено од јужниот дел на рингот на Софија (којшто и сега е многу прометен, што е природно затоа што во Софија се сечат цели 3 евро-коридори). Преку вторава варијанта, сообраќајниот јазол крај Дупница би го растоварувал делумно софискиот сообраќаен јазол.

Главно тоа се аргументите, што се однесува до К8. Но и таму има небулозни расправи од типот Скопје-Софија преку Делчево-Благоевград.


Незнам зошто агитираш за овоj автопат преку Кjустендил по сите форуми?

Автопат Скопjе - Крива Паланка на Македониjа не и треба. Ако ке се гради автопат до Кочани преку Свети Николе, тогаш каков е проблемот да стигне до Делчево и бугарската граница (исто дел од коридор 8)? Ако автопатот помине по jужниот брег на езерото Калиманци и се направи тунел на границата, тогаш растоjанието мегу Скопjе и Софиjа преку Делчево ке биде само со 20-25 км по-долго отколку преку Крива Паланка. Шо се 20-25 км?

Сите кjарат:
- Македониjа нема да троши пари по градене на автопат во безперспективниот Североизточен дел, а ке ги вложи во централниот дел на Източна Македониjа каде што има повеке населени места и по-добра економска ситуациjа.
- Македониjа ке добие директна врска со главниот град на Пиринска Македониjа, демек ке подобри своjата позициja на балканската геополитичка карта. Истото го направи и Албаниjа, градеjки автопат кон Косово.
- Бугариjа нема да троши пари за Софиjа-Гjуешево (85 км) и Кjустендил-Дупница (40 км), а само 20 км од Благоевград до границата + тунел. А од Благоевград до Дупница (за кон автопат Рила) и до Софиjа ке има веке изграден автопат Струма.
- Ке се скрати растоjанието до основната бугарска туристичка дестинациjа за македонците - Банско, а ке се зголеми броjот на туристите - кjар за Пиринска Македониjа.
- Придобивките конкретно за Благоевград нема да ги коментирам, многу се.

А зошто и железницата да не помине преку Делчево-Благоевград?
Нема ли политичари од Източна Македониjа да лобираат за ова? Ако беше Лjубчо сега премиер... Big%20smile


Edited by Blagoevgrad - 29-Oct-2010 at 21:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 30-Oct-2010 at 00:29


Интересна аргументација, никогаш не сум размислувал во овој правец, делумно и по инерција врската со Софија секогаш ми одела преку Ќустендил.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 30-Oct-2010 at 01:54
Македонија има три природни врски со Бугарија. Оваа преку Делчево ми изгледа некако и најтешка за изведба, за разлика од другите два према Софија и петрич кои се природни коридори. Нензнам зашто оваа преку Делчево ти се виде најповолно, сепак според мене е последна на листата. скопје-Софија поврзува два главни големи града, регионално значајни, за разлика од Делчево, Благоевград, Кочани, Петрич и Струмица.
Back to Top
Blagoevgrad View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Apr-2009
Location: Горна Джумая
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Blagoevgrad Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 30-Oct-2010 at 14:01
Автопат преку Делчево исто би ги поврзувал Скопjе и Софиjа, како што и преку Крива Паланка, со мала разлика во километрите. Гледаj на Благоевград како на еден нов Кjустендил - транзитна точка кон Софиjа, коjа за разлика од Кjустендил е важна и сама по себе како дестинациjа (економски, културен и образовен центар на Jугозападна Бугариjа). Незнам дали во Македониjа ja има поговорката "С един куршум - два заека".
Jас сум сигурен дека автопатот до Крива Паланка ке се гради само поради Коридорот 8 и врската со Бугариjа, а не поради внатрешно-македонски причини, за разлика од автопатот до Кочани, коj е потребен и сам за себе. Па тогаш зошто да не се споjат двата проекта, колку и да е тежок теренот каj Делчево, ке се потрошат по-малку пари и време од двете држави.
Ако Скопjе-Софиjа помине низ повеке и по-развиени градови, ке се користи повеке и од бизнисот и од лугето, нели е тоа целта? А станува збор речиси за иста должина.

Edited by Blagoevgrad - 30-Oct-2010 at 14:27
Back to Top
Korsis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 09-Feb-2010
Location: Бугарија
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote Korsis Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 30-Oct-2010 at 15:06
Патниот правец Делчево - Благоевград не е дел од ни еден пан-европски транспортен коридор, односно ќе биде многу тешко да добие европски пари, за да се изгради автопат. Исто така сличен автопат не е дел од плановите на актуелната бугарска влада и, озбилно кажано, за таква варијанта во Бугарија воопшто не се дискутира. Теориите за "Благоевград како еден нов Ќустендил" засега остануваат во доменот на шпекулациите.
Back to Top
Blagoevgrad View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Apr-2009
Location: Горна Джумая
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Blagoevgrad Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 30-Oct-2010 at 15:47
Во саjтот на македонската влада и по медиумите пишуваа дека патот за Делчево е дел од Коридор 8:
"...изградбата на автопатот во рамките на Кородорот 8, што треба да почне кон крајот на идната или почетокот на 2009 година и кој би имал два крака - едниот од Крива Паланка, преку Куманово до Скопје и вториот од Делчево, преку Штип до Велес и натаму кон Битола."

"Од задолжените во Владата не добивме информација какви се шансите Коридорот 8 да се реализира и покрај тоа што е владин приоритет. Во планот се изградба се делот од патниот коридор - Куманово - Крива Паланка до границата со Бугарија, Кичево - Ќафасан, Велес - Штип - Делчево- граница..."

Jас мислам дека Владата наjдобро знае маршрутот на Коридор 8, нема потреба да шпекулираме со тоа.
А незнам каде сакаш да чуеш да се дискутира таква варианта, во софиjските медиуми, на интернет форуми? Jас не тврдам дека оваа варианта е популарна, а дека е наj-разумна и логична од секаква гледна точка.
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 05-Nov-2010 at 13:28
Малце новини и слики од 115-те километри во изградба на Бугарската [A1]

Изграждането на магистрала Тракия върви по график, засега

04 ноември 2010 г.

Строителството на трите Лот-а на автомагистрала Тракия се осъществява в предвидените срокове и на този етап нямам притеснение за изпълнението на проекта, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев след проверка на трасето от Стара Загора до Карнобат.

Към края на годината Трейс (изпълнител на отсечката Стара Загора - Нова Загора) не само ще е завършила на 100% четирите етапа, но и ще бъде напред с около 2 седмици, обясни министърът.

Гръцката фирма Актор - изпълнител на отсечката Нова Загора - Ямбол ще приключи годината с 30% извършени дейности и ще изпревари с над 2 месеца графика си. Независимо, че работата по Лот 4 - Ямбол - Карнобат е в срок, българският консорциум от 9 фирми, има от какво да се притеснява, смята министър Плевнелиев.
Няма да им е лесно на тези 9 български компании, още повече, че ако закъснеят спрямо графиците, а това би станало ясно в края на годината, няма да се поколебаем да прекратим договора, каза Плевнелиев.

От българския консорциум е поискан екшън план и гаранции от още 2 банки, но отговор все още няма.

На този етап има леко забавяне на изграждането на съпътстващата инфраструктура по магистралата, и то по обективни причини, защото се чака решение на Министерски съвет за отчуждаване на няколко терена, за да бъде преместен водопроводът, но това ще стане до края на месеца, каза още министър Плевнелиев.
До края на годината се очаква Брюксел да одобри апликационната форма за финансирането на автомагистрала Тракия, но и сега няма проблем с плащането на средствата на изпълнителите. До момента са изплатени 20 млн. лв. аванс.


извор: http://www.chambersz.com/

Слики од http://foto.stroitelstvo.info/ :

http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2509.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2510.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2511.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2512.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2513.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2514.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2516.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2518.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2519.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2520.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2521.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2522.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2523.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2524.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2525.jpg
http://foto.stroitelstvo.info/lib/showimg.php?filename=zx800_2526.jpg

...Edited by pavche - 05-Nov-2010 at 13:33
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 08-Nov-2010 at 15:46
Да фрлиме еден поглед кон автопатската мрежа на Бугарија, која во моментов интензивно се развива. Решив да направам една карта, на која се обележани автопатските делници кои се во употреба (обележани со зелено), оние кои во моментов се градат (обележани со црвено), како и оние кои во моментов се потготвуваат за градба и би требало истата да започне во текот на 2011 година (обележани со плаво).

 
 
Во моментов (2010) во Бугарија се градат околу 140 километри автопат распределени на следниот начин:
-115 км А1 АМ Тракија (Ст. Загора-Карнобат)
-19 км А5 АМ Лјулин (Софија-Пловдив)
-3,5 км јужниот дел на Софијскиот обиколен пат
-2 км Дунав Мост 2 (Видин-Калафат/РО)
 
Во 2011 година се очекува да се започнат следниве делици во вкупна должина од 343 км.:
-23 км на А6 АМ Струма (Долна Диканја-Дупница)
-22 км на А6 АМ Струма (Кулата/ГР-Сандански)
-8 км на А2 АМ Хемус (Софиски обиколен пат - с.Јана)
-10 км на А2 АМ Хемус (Шумен исток-Белокопитово)
-околу 80 км на А3 АМ Марица (Оризово-Харманли)
-околу 200 км брз пат (2 по 2) на делницата Ботевград-Видин
 
А1 ТРАКИЈА (Автомагистрала „Тракия“) СОФИЈА-БУРГАС via ПЛОВДИВ и СТАРА ЗАГОРА. Точната должина на овој автопат е сеуште недефинирана, пред се затоа што владата сака во рамките на овој автопат да вклучи уште две важни делници и тоа Софија-Калотина (СРБ) (поранешна автомагистрала Калотина), како и делницата Бургас-Варна (поранешна автомагистрала Черно Море), со цел да се добие полесно ЕУ финансирање. Од овие две делници, приоритетна е Софија-Калотина, која веројатно ќе почне да се гради во следните години, односно пред истекот на програмниот период на ЕУ до 2014 година, додека делницата Бургас-Варна би се градела во следниот програмен период на ЕУ (2014-2020 година). Затоа сега ќе се осредоточиме на оригиналната делница на Тракија, односно Софија-Пловдив-Бургас.Делниците кои моментално се во изградба се со вкупна должина од околу 115 километри и се распределени на 3 лота:

ЛОТ 2 (Стара Загора-Нова Загора), долга 32 километри и него го гради бугарската компанија Трејс Груп, на цена 138 милиона лева или 2,2 милиона евра на километар. Моментално (ноември 2010), компанијата е 2 недели пред планот за работа. Треба да се спомене дека оваа делница се започна прва и затоа напредокот е највидлив тука, додека рокот за изградба е 25 месеци.

ЛОТ 3 (Нова Загора-Јамбол), долга 36 километри се гради од страна на грчката компанија Актор, на цена 134 милиона лева, или по 1,9 милиони евра за километар. Оваа делница се започна со изградба втора по ред, но грците се веќе цели 2 месеци пред планот, така што и овде напредокот е доста видлив. Рокот за изградба е исто така 25 месеци.

ЛОТ 4 (Јамбол-Карнобат) е долг 48 километри и таа почна да се гради на 3 септември годинава. Работата ја изведува бугарската групација Тракија 4, на чело со Холдинг Патишта. Цената на работата е 210 милиони лева или по 2,2 милиона евра за километар. Рокот за изведба е 28 месеци поради релативно посложниот терен, како и подолгата отсечка. Фирмите во моментов ја изведуваат работата според планот, без ниаккви задоцнувања.

Трасата се гради паралелно, но доста далеку од сегашниот главен пат Ст.Загора-Н.Загора-Сливен-Карнобат, поместена јужно кон Јамбол.

Вкупната должина на автопатот во изградба е околу 115 км, во вкупна вредност од 482 милиона лева или на километар автопат по 2,1 милиона евра (4,1 милиона лева).

Edited by Andrej_LJ - 08-Nov-2010 at 16:02
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 08-Nov-2010 at 16:19
Малце апдеjт и по работата на Дунав Мост 2, помегу Бугариjа и Романиjа при Видин.

Assembly of segments for the super structure of the Bridge at Pier PB8(PB e последниот столб во неплавателниот дел на реката)


Assembly of supporting  jacks for the super structure of the Bridge at Pier PB8


Concreting of the first segment of the Bridge deck


Stage of the shuttering of pylons at Pier PB9


Stage of the execution of the pylons for the super structure of the Bridge at Pier PB9


Stage of the execution of the pylons for the super structure of the Bridge at Pier PB9


Stage of the concreting of a pylon at Pier PB9


Assembly of a Bridge crane for the mounting of the impact vessel protections at Pier PB11


Concreting of the last pile cap of the Bridge at Pier PB 12


Concreting of the last stage of the pile at Pier PB10


View of the new railway infrastructure in the area of the Freight station


Part of the newly-built Passenger station Vidin.


извор: http://www.danubebridge2.com/
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 08-Nov-2010 at 16:28
A2 ХЕМУС: СОФИЈА-ВАРНА via ВЕЛИКО ТРНОВО И ШУМЕН: Должината на овој автопат е 433 киометри, а досега се изградени околу 151 од нив (или околу 1/3 од целата должина, но мора да се каже дека најтешкиот дел, односно преминот преку Стара Планина е завршен). Слика од ССЦ, во делот каде Хемус поминува низ Стара Планина низ бројни виадукти и тунели:

Овој автопат е засега единствен кој води до цела Северна Бугарија, каде се наоѓаат голем број на важни и значајни градови (Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Трново, Горна Орјаховица, Русе, Шумен, Варна, Добрич...) и е од огромно значење за развојот на овие региони. Овој пат не е вклучен во пан-европаската мрежа на автопати и затоа наоѓање на финансирање од страна на ЕУ фондовите е доста проблематично, иако делницата на Хемус се препокрива со неколку Е-рути:
-Е-70 (Варна-Шумен)
-Е-772 (Шумен-Јабланица)
-Е-83 (Јабланица-Софија)
Ставот на владата е дека овој автопат нема да се дава под концесија, туку ќе се направат напори да се обезбеди делумно финансирање од страна на ЕУ, откако би им се посочила вистинската вредност на Хемус, а останатиот дел би бил обезбеден преку задолжувања.
За жал поради отсуство на политичка волја, како и застрашувачки големата должина од околу 300 километри кои предстои да се изградат, засега оваа делница беше ставена на втор план пред АМ Тракија, Струма и Марица. Министерот Росен Плевнелиев најави дека следната година ќе се започне со изградбата на две мали делници, на двете страни на Хемус и тоа помеѓу Софија и село Јана/Горни Богров (на запад) и Шумен - Белокопитово (на исток).

ДЕЛНИЦА 1 (СОП (Софиски окбиколен пат)-с. Јана/Горни Богров) во должина од околу 7-8 км. Мала делница на Хемус, на влезот во Софија, која е останата на ниво на булевар и минува низ неколку предградија. Токму на оваа делница има најголем сообраќаен интензитет и често има огромни колони, особено за време на викендите и празниците. Еве како изгледа тоа во типичен викенд:

Кон Софија:


кон Хемус:


Сегашниот почеток на АМ Хемус од Софија кон Варна:Самата делница не е долга, но бидејќи поминува покрај населени места, како и фактот дека има бројни супермаркети (меѓу кои главен проблем е баш Џамбо), езера и каменоломи, принудува комплексно решавање на овој проблем, со множество ескади и премини. Еве како би изгледала делницата по нејзиното завршување:

 
 
 

ДЕЛНИЦА 2 (ШУМЕН исток-БЕЛОКОПИТОВО) е долга околу 12 (337+302 до км 349+500 (12,298км.))   километри и е своевиден обиколен пат на Шумен. Сообраќајот околу Шумен е доста густ затоа што токму кај Белокопитово се вкрстуваат главните патишта Софија-Варна и Русе-Варна.Инаку сега вака завршува АМ Хемус, во делницата Варна-Шумен, кон Софија:

Edited by Andrej_LJ - 08-Nov-2010 at 16:32
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 08-Nov-2010 at 16:36
Originally posted by Andrej_LJ
 


Drool
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 08-Nov-2010 at 16:54
А5 АМ ЛЈУЛИН (СОФИЈА-ПЕРНИК/ДАСКАЛОВО). А5 е најкраткиот автопат во Бугарија-19км, при што од непознати причини е издвоен од АМ Струма, чие логично продолжение е. Автопатот треба да биде готов до 31 декември 2010 година, додека завршните работи и неговото целосно пуштање во употреба е планирано за околу 6 месеци, или во периодот април-мај 2011. Трасата минува низ многу тежок терен, што налага изградба на бројни виадукти, мостови, тунели, премини за животни итн. Самиот факт дека се сече со Софискиот обиколен пат и со главниот пат Софија-Перник-Кјустендил, налага изградба на два големи и комплицирани патни јазли, односно ПЈ Даскалово и ПЈ Лјулин.

Патниот јазол Даскалово (околу Перник), кој е делумно пуштен за сообраќај, кон крајот на октомври 2010 година (целата прекрасна репортажа е од ССЦ, на членот FloatingShift, кој секогаш прави извондредно информативни и убави репортажи:

Погледнато од завршетокот на Струма:

Даскалово, со индустрискиот град Перник во позадината:Поглед на Даскалово, од Перник кон Струма:Edited by Andrej_LJ - 08-Nov-2010 at 16:57
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 08-Nov-2010 at 17:00


Не можам да се орјентирам на ГЗ, каде поточно е овој јазол на сликите?
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 08-Nov-2010 at 17:01
Понатаму по АМ Лјулин кон Софија...Следува еден вкопан дел на автопатот, виадукт, како и третиот тунел по трасата, на кој заради далековод работата беше одложена и сега наваксуваат за да го спазат рокот. Всушност делот околу Перник е во најназадна фаза и има уште многу работа:


Третиот тунел:
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 08-Nov-2010 at 17:10
Потоа трасата минува низ многу убави предели, скоро како низ некоја од Алпските земји. Мислам дека токму заради сложноста на авопатот и убавиот предел, ова ќе биде една кратка но спектакуларна делница:Првиот и вториот тунел:

Положување на изолација:Пред Софија и самото вкрстување со Софискиот Обиколен Пат:"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.