build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4445464748 64>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #901 Posted: 21-Nov-2014 at 14:58
Во 2015 ке започне изградбата на првите 60км от автопатот Хемус во северна Бугариja. Тоа изjaви денес министарката за регионално развитие. Ноцелстно или делумно ке биде извадена от ОП Транспорт на ЕУ
http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/pavlova-stroejyt-na-hemus-zapochva-ot-dogodina-183775/

Edited by ink - 21-Nov-2014 at 15:10
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #902 Posted: 26-Nov-2014 at 03:13
Еве неколко слики и апдеjст от автопатот Марица ЛОТ 2Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #903 Posted: 26-Nov-2014 at 19:48
хубаво
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #904 Posted: 02-Dec-2014 at 01:29
Коридорот 10 во Србија ќе биде завршен до крајот на 2016 годинаПотпретседателката на српската влада и министерка за градежништво, сообраќај и инфраструктура, Зорана Михајловиќ, изјави дека е реално до крајот на 2016 година да биде завршен Коридорот 10 и дека се планираат работи на проширување на граничниот премин Батровци.

„Имаме спогодба со европските и светските финансиски институции за рехабилитација на 1.100 километри патна мрежа. Ќе работиме и на граничниот премин Батровци, за повеќе таму да не се чека по седум часа за премин на границата, а и на коридорот 11, изјави Михајловиќ за српски Курир.


http://www.porta3.mk/koridorot-10-vo-srbija-kje-bide-zavrshen-do-krajot-na-2016-godina/
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #905 Posted: 11-Dec-2014 at 00:57
Почнува најскапиот инфраструктурен проект во Црна ГораЦрногорското Собрание даде зелено светло за почеток на најскапиот инфраструктурен проект во оваа земја – изградбата на автопатот Бар-Бољари треба да започне напролет.
Црна Гора до сега е единствената земја на Балканот која нема ниту километар автопат. Тоа треба да се промени за четири години, до кога црногорската Влада и кинеската Ексим банка очекуваат да биде завршена првата делница од овој автопат.
Ексим банката за овој автопат одобри кредит од 687 милиони евра, додека преостанатите 120 милиони евра треба да ги обезбеди Владата во Подгорица.
Отплатата на средствата од кредитот, која ќе трае цели 20 години, ќе ја чини Црна Гора преку една милијарда евра. Според договорот, домашните изведувачи ќе извршуваат една третина од предвидените работи, додека најголемиот дел или околу 70% ќе ги изведува компанијата „Чајна Роуд енд Бриџ Корпорејшан“ од Кина.
За тоа време, Кинезите кои ќе работат во Кина се ослободени од ДДВ, придонеси за вработените и царински давачки. Владата се уште нема пресметки колку дополнително ќе загуби буџетот од овие бенефиции.
Еден километар од овој автопат ќе ја чини Црна Гора цели 20 милиони евра, што е три пати повеќе од цената за километар автопат што ја плаќа на пример Србија за автопатот од Белград до црногорската граница. Километар автопат во Хрватска, пак, просечно изнесува 4,1 милиони евра, додека најскапиот километар хрватската Влада го платила 17 милиони евра. Црногорските власти ваквата разлика во цената ја правдаат со тешкиот терен на кој ќе се гради автопатот, бидејќи повеќе од половина од првата делница ќе ја сочинуваат тунели и мостови.
Според проценките, инвестицијата се очекува да се врати за околу 17 години од почетокот на изградбата, односно 13 години од почетокот на користењето на автопатот. Автопатот ќе го градат околу 4.000 работници, од кои најголемиот дел ќе бидат донесени од Кина.

http://www.porta3.mk/pochnuva-najskapiot-infrastrukturen-proekt-vo-crna-gora/
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #906 Posted: 30-Dec-2014 at 17:28
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #907 Posted: 30-Dec-2014 at 17:32
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #908 Posted: 30-Dec-2014 at 17:34
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #909 Posted: 11-Jan-2015 at 20:32
Излезнаха проектите,кои Бугариja си поставува како цел за 2015 и во периодот до 2020 година.


Во 2015 година се очекува да се заврши:
- делот на АМ Струма мегу:
1. Дупница-Сандански
2. Сандански до границата

- делот от АМ Марица:
1.Оризово - Харманли

-обиколницата на
1. Габрово
2. Монтана

- Треба да започне изградба на:
1. АМ Хемус Лот 1 и Лот 2
2.Северната скоростна тангента на Софиja
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #910 Posted: 12-Jan-2015 at 00:15
@ink ме интересира еден податок чисто ако знаеш.
Колку километри автопат имаше Бугарија пред да влезе во ЕУ а колку има сега и поточно колку се изградија сиве овие години како сте членка.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #911 Posted: 12-Jan-2015 at 00:44
Originally posted by jyvation

@ink ме интересира еден податок чисто ако знаеш.
Колку километри автопат имаше Бугарија пред да влезе во ЕУ а колку има сега и поточно колку се изградија сиве овие години како сте членка.


По мои груби сметки е тоа
До 2007 година по мои сметки имаше:
-АМ Тракиja от София до Стара Загора и от Карнобат до Бургас - 243 км
-АМ Хемус от София Jaбланица и от Каспичан до Варна - 151 км
-АМ Черно Море от Варна до Приселци - 10 км

Вкупно до 2007 година 404 км

Во моментот во експлоатациja
-АМ Тракиja - 360 км (100%)
-АМ Хемус - 161 км (38.52%)
-АМ Черно Море - 10 км (9.71%)
-АМ Струма - 35 км (23.33%)
-АМ Лулин - 19 км (100%)
-АМ Марица - 43 км (36.75%)
Вкупно - 628км (51,56% от сите планирани автопати за Бугариja)

Во изградба во моментот
-АМ Марица - 66 км
-АМ Струма - 52 км
-АМ Хемус - 5 км
Вкупно - 123 км

Мора да се има предвид,дека един не мал период парите от ЕУ беха замрзнати поради различни причини,а и доста от нив немаха краен проект.


Edited by ink - 12-Jan-2015 at 00:53
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #912 Posted: 12-Jan-2015 at 12:04
Благодарам на информацијата
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #913 Posted: 19-Feb-2015 at 02:49
Денес беше даден старт на Северната скоростна тангента на Софиja (ССТ)

Како цело проектот е 16,5 км,
-проекна брзина 120 км/ч,
-117 милиона евра
-3 ленти во насока плус авариjна
Проектот е маштабен, поради фактот,дека вклучува 19 саоражениja за 16км - мостови, надлези,подлези и една естакада.
ССТ е доста битна,заштото поврзува автопатот Тракиja,Хемус,Лулин(а оттамо и Струма,во иднина скоростниот пат за Македониja) и идниот автопат Софиja-Калотина.
ССТ реално ке биде дел от неколко големи транспортни коридори.
-Срокот за изградба-краja на 2015 година.http://www.api.bg/files/7814/2426/7010/SST_18.02.2015.jpg

Еве неколко рендери(ставам ги со линкови,заштото са големи)
http://www.api.bg/files/9914/2426/7075/3D_01.jpg

http://www.api.bg/files/5914/2426/7116/3D_02.jpg

http://www.api.bg/files/9914/2426/7175/3D_03.jpg

http://i2.offnews.bg/events/2015/02/17/463207/1424171607_0.jpg

Edited by ink - 19-Feb-2015 at 02:53
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #914 Posted: 10-Mar-2015 at 23:44
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #915 Posted: 13-Mar-2015 at 01:34
Кинезите добија аванс за автопат во Црна ГораЦрногорската Влада и ја уплати првата рата од авансот од 81 милион евра на кинеската компанија „Чајна роуд енд бриџ корпорејшен“ за приоритетната делница на автопатот Бар-Бољаре. Надлежните во Министерството за сообраќај и поморство потврдија дека кога е во прашање уплатата на истиот износ на аванс до крајот на месецот, односно втората рата, Владата ќе ги почитува сите предвидени обврски од договорот. Владата претходно соопшти дека првата рата од авансот од 10 отсто од договорената цена за проектирање и изградба иснесува 80,95 милиони и дека таа вредност ќе има и втора рата.

http://www.porta3.mk/kinezite-dobija-avans-za-avtopat-vo-crna-gora/
Back to Top
koki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 25-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote koki Quote  Post ReplyReply #916 Posted: 27-Mar-2015 at 14:47

ЕВРОПА ЌЕ ОДОБРИ 1 МИЛИЈАРДА ЕВРА ЗА ПАТИШТА ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН
Објавено на 26 март 2015, 09:00 од Oliver Trajceski во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
На состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан, Европската Унија понуди 1 милијарда евра помош за подобрување на инфраструктурата во регионот
Изнаоѓање нови механизми за подршка на регионалните инфраструктурни проекти беше темата на конференцијата одржана во Приштина, на која присуствуваа високи претставници од Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија, Албанија и Косово.

Проектите кои треба да бидат финансирани со европски средства и да се реализираат до 2030 година, ќе бидат разгледани на состанокот на премиерите на шесте држави закажан за 21-ви април во Брисел.

Меѓу предвидените проекти се создавање на автопат што ќе ги поврзе Косово и Србија, како и изградба на нова магистрала од Белград до јадранскиот брег во Албанија.

Конечното одлука ќе биде соопштена во август во Виена, каде ќе биде презентирана конкретната листа со инвестициските приоритети.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #917 Posted: 27-Mar-2015 at 16:55
А  защо ви е нова магистрала между Белград и Албания нали имате Дуарс Кукеш Морине през Косово и на път да построите магистрала в Черна Гора излишно усвоени средства по принцип освен Коридор8 и Адриатическата магистрала всичко друго е излишноYesYesYes
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #918 Posted: 01-Apr-2015 at 15:41
Кинезите ќе почнат со работа на автопат во Црна ГораКинеската компанија CCCC почна изградба на камп за сместување на работници кои ќе работат на изградбата на автопатот од Подгорица до Колашин. Ова е прва делница од идната модерна сообраќајница која ќе го поврзува Бар со границата на Србија. Кампот ќе се наоѓа на локацијата Морачица, на подрачјето на Биоча кај Подгорица, а самите градежни изведби на автопатот, како што е најавено, можат да почнат кон крајот на април. Должината на делницата од Подгорица до Матешево, во правец на Колашин, е 41 километар, а на неа ќе се изградат 17 тунели. Тоа е најтешка делница на автопатот што ќе биде долг околу 170 километри.

http://www.porta3.mk/kinezite-kje-pochnat-so-rabota-na-avtopat-vo-crna-gora/
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #919 Posted: 01-Apr-2015 at 19:22
Еве един брз апдеjт от Бугариja, автопатот Марица, Лот 2.
Патната клучка до Свиленград


Копаене на канал за кабелите за осветлуването на клучката
Поради големите снегове тази зима,имаше проблем со смного свлачишта.
Еве упрекване со едра фракциja трошени каминьа.


Изкопаване на далбоки траншеи


Покриване со геотекстил и геоклетки, а отгоре мора да го покриjaт отново со прст.


Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #920 Posted: 11-Apr-2015 at 01:16
Започна проектиране на автопатот Русе - Велико Трново
Индикативната цена е 400 милиона евра.Edited by ink - 11-Apr-2015 at 01:16
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4445464748 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.