build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4647484950 69>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #941 Posted: 17-Jul-2015 at 08:33
Уште един апдеjт на автопатот Струма















Тоа е малце преди граничниот премин со Грциja






Еве и сателитска


Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #942 Posted: 17-Jul-2015 at 10:30
Komsijska ljubomora. Ako ja gledame izgradenata infrastruktura Bugarija ima golema korist od clenstvoto vo EU. Nepropznatlivo e od porano. A za drugoto ne znam, sekoj im svoe mislenje.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #943 Posted: 17-Jul-2015 at 17:10
Originally posted by ink

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Ај доста не треси глупости... Сами си ја средија државата.. затоа што колку толку знаат што прават.


Средија државата? Па, 90% од градовите и селата во Бугарија освен Софија, Пловдив, Бургас изгледаат како атомска бомба да паднало врз нив.

Спореди ги селата низ Косово и Западна Македонија со останатиот дел од Бугарија, па види сложни браќа брана градат, а не куќа. За мене Косово е поживо во секаква смисла од Бугарија.

Немам намера да влегувам во спор,но можам да ти кажам,дека многу малце познаваш Бугариja.
Еве пример ке ти дадам, Бугариja e поделена на 28 административни области со 27 областни града. Можам да се кладам со тебе,дека почти сите от нив не са изобшто зле. Ке ти наброjaм некои от нив за да видиш до каква степен немаш поим - Стара Загора, Хасково, Крджали,Смолjaн,Велико Трново, Плевен,Ловеч,Русе...да не продолжувам.
Врз мала база, правиш големи заклучоци. Се разбира не е западна Европа,но е подобро от тоа што ти предпоставуваш.


За мене Софија, Пловдив и Бургас се многу убави градови, но повеќето градови, а особено селата се многу запустени како Чернобил да имало во нив. Комунистички блокови на згради, пропаднати улици, полу живи градови и села. Веројатно тоа се должи и на тоа што голем дел од младината во Бугарија се исели последните 20 години, па градовите и селата се запустија. Бугарија за 20 години изгуби 1-1,5 милион жители.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #944 Posted: 17-Jul-2015 at 18:32
А ние колку? Кај нас Скопје не е тоа што беше...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #945 Posted: 17-Jul-2015 at 19:24
Originally posted by Kid_A

Originally posted by ink

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Ај доста не треси глупости... Сами си ја средија државата.. затоа што колку толку знаат што прават.


Средија државата? Па, 90% од градовите и селата во Бугарија освен Софија, Пловдив, Бургас изгледаат како атомска бомба да паднало врз нив.

Спореди ги селата низ Косово и Западна Македонија со останатиот дел од Бугарија, па види сложни браќа брана градат, а не куќа. За мене Косово е поживо во секаква смисла од Бугарија.

Немам намера да влегувам во спор,но можам да ти кажам,дека многу малце познаваш Бугариja.
Еве пример ке ти дадам, Бугариja e поделена на 28 административни области со 27 областни града. Можам да се кладам со тебе,дека почти сите от нив не са изобшто зле. Ке ти наброjaм некои от нив за да видиш до каква степен немаш поим - Стара Загора, Хасково, Крджали,Смолjaн,Велико Трново, Плевен,Ловеч,Русе...да не продолжувам.
Врз мала база, правиш големи заклучоци. Се разбира не е западна Европа,но е подобро от тоа што ти предпоставуваш.


За мене Софија, Пловдив и Бургас се многу убави градови, но повеќето градови, а особено селата се многу запустени како Чернобил да имало во нив. Комунистички блокови на згради, пропаднати улици, полу живи градови и села. Веројатно тоа се должи и на тоа што голем дел од младината во Бугарија се исели последните 20 години, па градовите и селата се запустија. Бугарија за 20 години изгуби 1-1,5 милион жители.

Овде станува прашане за нормален процес за одене от селата ком градовете.
Секи бугарин има поне 2-3 села со куки. Нема реално како да си во сите.
Еве ти зборуваш за Софиja. Сигурно секи втори бугарин ке ти каже,дека Софиja не е убава,а спротивното нема да видиш сигурно бугарин,коjто да не ти каже дека едно Велико Трново е буво. Тоа са перцепции на друго ниво.

Edited by ink - 17-Jul-2015 at 19:26
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #946 Posted: 17-Jul-2015 at 22:46
Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Ај доста не треси глупости... Сами си ја средија државата.. затоа што колку толку знаат што прават.


Средија државата? Па, 90% од градовите и селата во Бугарија освен Софија, Пловдив, Бургас изгледаат како атомска бомба да паднало врз нив.

Спореди ги селата низ Косово и Западна Македонија со останатиот дел од Бугарија, па види сложни браќа брана градат, а не куќа. За мене Косово е поживо во секаква смисла од Бугарија.


Во тој сегмент се сложувам,мислам дека по однос на селска инфраструктура,Бугарија е на последно место на Балканот.
Не сум сигурен на што точно се должи тоа.
Според мене они имаат најголема несреќа од сите,микс на несреќни околности.
Демографски стојат лошо + брутален комунизам + банкрот.

Но неможам да си објаснам пореди која причина цели градови имаат сиви/црни фасади.Куќите бар се приватна сопственост,нив можеле да ги средат.
И кај нас има пусти села,но куќите се старински,големи,со камен и тоа дава многу пријатна атмосфера.Додека во Бугарија се едни малечки сиво/црни куќарки,сите редум исти.

Edited by kiriOK - 17-Jul-2015 at 22:51
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #947 Posted: 17-Jul-2015 at 22:58
Originally posted by ink

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Ај доста не треси глупости... Сами си ја средија државата.. затоа што колку толку знаат што прават.


Средија државата? Па, 90% од градовите и селата во Бугарија освен Софија, Пловдив, Бургас изгледаат како атомска бомба да паднало врз нив.

Спореди ги селата низ Косово и Западна Македонија со останатиот дел од Бугарија, па види сложни браќа брана градат, а не куќа. За мене Косово е поживо во секаква смисла од Бугарија.

Немам намера да влегувам во спор,но можам да ти кажам,дека многу малце познаваш Бугариja.
Еве пример ке ти дадам, Бугариja e поделена на 28 административни области со 27 областни града. Можам да се кладам со тебе,дека почти сите от нив не са изобшто зле. Ке ти наброjaм некои от нив за да видиш до каква степен немаш поим - Стара Загора, Хасково, Крджали,Смолjaн,Велико Трново, Плевен,Ловеч,Русе...да не продолжувам.
Врз мала база, правиш големи заклучоци. Се разбира не е западна Европа,но е подобро от тоа што ти предпоставуваш.


Инк искрено да збориме,надвор од тие обласни градови ситуацијата е многу лоша.
Ти кажувам бидејќи преку Бугарија одев за Букурешт,населените места изгледаат баш како после војна.

И мислам дека огромен дел од тие места немаат никаква иднина,не е инвестирано на време ниту од државата нито од самото население таму.


Edited by kiriOK - 17-Jul-2015 at 23:07
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #948 Posted: 18-Jul-2015 at 09:30
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Ај доста не треси глупости... Сами си ја средија државата.. затоа што колку толку знаат што прават.


Средија државата? Па, 90% од градовите и селата во Бугарија освен Софија, Пловдив, Бургас изгледаат како атомска бомба да паднало врз нив.

Спореди ги селата низ Косово и Западна Македонија со останатиот дел од Бугарија, па види сложни браќа брана градат, а не куќа. За мене Косово е поживо во секаква смисла од Бугарија.


Во тој сегмент се сложувам,мислам дека по однос на селска инфраструктура,Бугарија е на последно место на Балканот.
Не сум сигурен на што точно се должи тоа.
Според мене они имаат најголема несреќа од сите,микс на несреќни околности.
Демографски стојат лошо + брутален комунизам + банкрот.

Но неможам да си објаснам пореди која причина цели градови имаат сиви/црни фасади.Куќите бар се приватна сопственост,нив можеле да ги средат.
И кај нас има пусти села,но куќите се старински,големи,со камен и тоа дава многу пријатна атмосфера.Додека во Бугарија се едни малечки сиво/црни куќарки,сите редум исти.


Не сум сигурен дека селската инфраструктура е наjлоша. Не е подржано, но во БГ нема село без читалиште(културен дом),библиотека, голем дел имат детски градинки, школи и така натаму. Не знам за кое точно мислиш како селска инфраструктура.

Originally posted by kiriOK

Originally posted by ink

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Ај доста не треси глупости... Сами си ја средија државата.. затоа што колку толку знаат што прават.


Средија државата? Па, 90% од градовите и селата во Бугарија освен Софија, Пловдив, Бургас изгледаат како атомска бомба да паднало врз нив.

Спореди ги селата низ Косово и Западна Македонија со останатиот дел од Бугарија, па види сложни браќа брана градат, а не куќа. За мене Косово е поживо во секаква смисла од Бугарија.

Немам намера да влегувам во спор,но можам да ти кажам,дека многу малце познаваш Бугариja.
Еве пример ке ти дадам, Бугариja e поделена на 28 административни области со 27 областни града. Можам да се кладам со тебе,дека почти сите от нив не са изобшто зле. Ке ти наброjaм некои от нив за да видиш до каква степен немаш поим - Стара Загора, Хасково, Крджали,Смолjaн,Велико Трново, Плевен,Ловеч,Русе...да не продолжувам.
Врз мала база, правиш големи заклучоци. Се разбира не е западна Европа,но е подобро от тоа што ти предпоставуваш.


Инк искрено да збориме,надвор од тие обласни градови ситуацијата е многу лоша.
Ти кажувам бидејќи преку Бугарија одев за Букурешт,населените места изгледаат баш како после војна.

И мислам дека огромен дел од тие места немаат никаква иднина,не е инвестирано на време ниту од државата нито од самото население таму.

Просто не са подржани,зашто лугето живеjaт во градовите.
Проблемот е поради разкинуването на врзката мегу селаните и земjaта уште во социализма,заштото лугето се откорнаха и тргнаха ком градовете. Затова както ти кажав, повекето имат по 2-3 куки на село и нема како сите да ги подржат.
Тоа ке се промени со политиката за селските региони и вракjaнето на бизнесите во помалите градови и села.

Edited by ink - 18-Jul-2015 at 09:35
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #949 Posted: 18-Jul-2015 at 18:42
Луѓе не зборувајте напамет кога не знаете како стојат работите на терен.

Тоа што некој поминал низ Ќустендил и видел панелни блокови не значе дека Бугарија е грда, умрена, пропадната...
Тие "комунистички" згради навистина лошо изгледаат, но реалната слика е поинаква ако веќе ги споредуваме со нас. Не знам за кои села со лоша инфраструктура зборувате, јас во повеќето село што сум ги видел скоро сите имаат асфалтирани улички, водовод и канализации што кај нас реално го нема.
Ова не го зборувам од искуство бидејќи 8 години живеев таму поточно во Стара Загора.
Еве само неколку информации пример просечна плата во во областа Стара Загора е 450 евра, невработеност од 3-5%. Која област во Македонија може да се пофали со нешто слично на ова?

Да не ме сфатите погрешно Бугарија си ги има проблемите и демографски и економски.
Реално земено досега требаше да напредуваат многу повеќе, но веќе ако се споредуваме со нив гледајте ја целосната слика, гледајте дека од Софија до Бургас има непрекинато автопат, дека во скоро време и до Турција и Грција главниот град ќе им биде автопатски поврзан.

Со муабети од типот видов јас таму едно село многу темни беа куќите и затоа проценив дека Бугарија е катастрофа малку е несериозно да се дикскутира
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #950 Posted: 18-Jul-2015 at 18:46
Да де... а кога нешто е добро ЕУ вака ЕУ така... Да, ЕУ многу помага, ама сами си ја оправаат државата... Значи ќе пукнеме од љубомора... Никој не е подобар од нас, од нас почнал светот...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1349
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #951 Posted: 18-Jul-2015 at 19:18
Темата за колапса на българското село е много голяма и не тук е мястото да се дискутира. С няколко думи ще се опитам да обясня ,с което да приключиме офтопика.
Първо трябва да знаете че България единствена от всички други соцстрани проведе колективизация по съветски модел. На селяните беше извзета земята и се образиваха така наречените ТКЗС ,които през 80-те години се трансформираха в АПК-големи селскостопански образования където селяните работеха като наемници за 30 стотинки надница на ден.
Така лишени от земя ,принудени да работят за мизерно заплащане ,хората започнаха да се изнасят по градовете и се стигна до ситуацията в началото на 80 години селата масово да обезлюдяват и да няма кой да прибира реколтата.
Тогава въведоха летните и есенни ученически и студентски бригади .По един месец лятото и есента всички ученици и студенти ходехме по селата да прибираме селскостопанската продукция.
Затова и повечето села в Русия и България за западнали. При вас и другите соцстрани селяните запазиха частната собственост върху земята ,можеха да произвеждат и търгуват с продукцията и имаха материален стимул.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #952 Posted: 19-Jul-2015 at 02:10
Originally posted by ovaj_stariov

Луѓе не зборувајте напамет кога не знаете како стојат работите на терен.

Тоа што некој поминал низ Ќустендил и видел панелни блокови не значе дека Бугарија е грда, умрена, пропадната...
Тие "комунистички" згради навистина лошо изгледаат, но реалната слика е поинаква ако веќе ги споредуваме со нас. Не знам за кои села со лоша инфраструктура зборувате, јас во повеќето село што сум ги видел скоро сите имаат асфалтирани улички, водовод и канализации што кај нас реално го нема.
Ова не го зборувам од искуство бидејќи 8 години живеев таму поточно во Стара Загора.
Еве само неколку информации пример просечна плата во во областа Стара Загора е 450 евра, невработеност од 3-5%. Која област во Македонија може да се пофали со нешто слично на ова?

Да не ме сфатите погрешно Бугарија си ги има проблемите и демографски и економски.
Реално земено досега требаше да напредуваат многу повеќе, но веќе ако се споредуваме со нив гледајте ја целосната слика, гледајте дека од Софија до Бургас има непрекинато автопат, дека во скоро време и до Турција и Грција главниот град ќе им биде автопатски поврзан.

Со муабети од типот видов јас таму едно село многу темни беа куќите и затоа проценив дека Бугарија е катастрофа малку е несериозно да се дикскутира



Нормално е во Бугарија да има мала невработеност кога за само 30 години Бугарија изгуби според некои проценки до 1,5 милиони жители. Дел се должи на бројот на новородени/умрени, а доста голем дел на иселувањето. Бугарија има една од најстаречки популации во Европа. Просекот го вадат Ромите и Турците што живеат таму исто како кај нас што Албанците, Ромите и Турците го креваат наталитетот. Без млада популација нема иднина во ниедна држава.


Сум поминал низ многу села во Бугарија, а сликата е очајна. Трошни црни куќи насекаде. Не видов села со ниту една нова куќа, а да не зборувам модерна и голема.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #953 Posted: 19-Jul-2015 at 02:14
Originally posted by ink

Originally posted by kiriOK

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Ај доста не треси глупости... Сами си ја средија државата.. затоа што колку толку знаат што прават.


Средија државата? Па, 90% од градовите и селата во Бугарија освен Софија, Пловдив, Бургас изгледаат како атомска бомба да паднало врз нив.

Спореди ги селата низ Косово и Западна Македонија со останатиот дел од Бугарија, па види сложни браќа брана градат, а не куќа. За мене Косово е поживо во секаква смисла од Бугарија.


Во тој сегмент се сложувам,мислам дека по однос на селска инфраструктура,Бугарија е на последно место на Балканот.
Не сум сигурен на што точно се должи тоа.
Според мене они имаат најголема несреќа од сите,микс на несреќни околности.
Демографски стојат лошо + брутален комунизам + банкрот.

Но неможам да си објаснам пореди која причина цели градови имаат сиви/црни фасади.Куќите бар се приватна сопственост,нив можеле да ги средат.
И кај нас има пусти села,но куќите се старински,големи,со камен и тоа дава многу пријатна атмосфера.Додека во Бугарија се едни малечки сиво/црни куќарки,сите редум исти.


Не сум сигурен дека селската инфраструктура е наjлоша. Не е подржано, но во БГ нема село без читалиште(културен дом),библиотека, голем дел имат детски градинки, школи и така натаму. Не знам за кое точно мислиш како селска инфраструктура.

Originally posted by kiriOK

Originally posted by ink

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Ај доста не треси глупости... Сами си ја средија државата.. затоа што колку толку знаат што прават.


Средија државата? Па, 90% од градовите и селата во Бугарија освен Софија, Пловдив, Бургас изгледаат како атомска бомба да паднало врз нив.

Спореди ги селата низ Косово и Западна Македонија со останатиот дел од Бугарија, па види сложни браќа брана градат, а не куќа. За мене Косово е поживо во секаква смисла од Бугарија.

Немам намера да влегувам во спор,но можам да ти кажам,дека многу малце познаваш Бугариja.
Еве пример ке ти дадам, Бугариja e поделена на 28 административни области со 27 областни града. Можам да се кладам со тебе,дека почти сите от нив не са изобшто зле. Ке ти наброjaм некои от нив за да видиш до каква степен немаш поим - Стара Загора, Хасково, Крджали,Смолjaн,Велико Трново, Плевен,Ловеч,Русе...да не продолжувам.
Врз мала база, правиш големи заклучоци. Се разбира не е западна Европа,но е подобро от тоа што ти предпоставуваш.


Инк искрено да збориме,надвор од тие обласни градови ситуацијата е многу лоша.
Ти кажувам бидејќи преку Бугарија одев за Букурешт,населените места изгледаат баш како после војна.

И мислам дека огромен дел од тие места немаат никаква иднина,не е инвестирано на време ниту од државата нито од самото население таму.

Просто не са подржани,зашто лугето живеjaт во градовите.
Проблемот е поради разкинуването на врзката мегу селаните и земjaта уште во социализма,заштото лугето се откорнаха и тргнаха ком градовете. Затова както ти кажав, повекето имат по 2-3 куки на село и нема како сите да ги подржат.
Тоа ке се промени со политиката за селските региони и вракjaнето на бизнесите во помалите градови и села.


Луѓето за жал многу тешко да се вратат на село. Тоа е фикција. Посебно младината која е преокупирана и опседната со ноќен живот, дискотеки, кафичи, ресторани, кина, шопинзи, администрација.

За жал социјализмот ги уништи селата и луѓето ги начука како сардини во згради.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #954 Posted: 19-Jul-2015 at 09:29
Originally posted by Kid_A

Луѓето за жал многу тешко да се вратат на село. Тоа е фикција. Посебно младината која е преокупирана и опседната со ноќен живот, дискотеки, кафичи, ресторани, кина, шопинзи, администрација.

За жал социјализмот ги уништи селата и луѓето ги начука како сардини во згради.

И това ке доjди. Време треба само.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #955 Posted: 19-Jul-2015 at 09:33
Originally posted by Kid_A

[QUOTE=ovaj_stariov]
Нормално е во Бугарија да има мала невработеност кога за само 30 години Бугарија изгуби според некои проценки до 1,5 милиони жители. Дел се должи на бројот на новородени/умрени, а доста голем дел на иселувањето. Бугарија има една од најстаречки популации во Европа. Просекот го вадат Ромите и Турците што живеат таму исто како кај нас што Албанците, Ромите и Турците го креваат наталитетот. Без млада популација нема иднина во ниедна држава.


Сум поминал низ многу села во Бугарија, а сликата е очајна. Трошни црни куќи насекаде. Не видов села со ниту една нова куќа, а да не зборувам модерна и голема.

Тоа са естествени процеси. Тоа се деси во сите източни држави. Во некои само фазата е посилна или послаба. Пример можеш да земеш балтичките држави.

А зашто са им потребни нови куки,кога имат неколко и живеjaт во град?

И се пак нека се навратиме на патната инфраструктура.
ЛОТ 2 на автопатот Струма от дрон
https://www.youtube.com/watch?v=bibhpjKxoSE

https://www.youtube.com/watch?v=m8xa7BOH3uc

Еве и сателитска слика на ЛОТ 1 на автопатот Марица,коj остана да се заврши от този автопат



https://www.youtube.com/watch?v=3GMu0HdaXD0


Продолжува генералното реновиране на виадуктите по автопатот Тракиja.
https://www.youtube.com/watch?v=bnTA8xcySmc



Edited by ink - 19-Jul-2015 at 09:59
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15040
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #956 Posted: 20-Jul-2015 at 00:20
Албанија. Кај нас премиерот и министрите се сликаат при отворање селски патишта. Баш ме интересира дали се способни да изградат ваков пат, со целата инфраструктура покрај него.

За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #957 Posted: 20-Jul-2015 at 20:22
Патов, богами и плаче за возење со точак, би сакал да имавме нешто вакво

Патем, од видеово нема ни да помислам дека е Албанија, нема ни една џамија во целово видео.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #958 Posted: 20-Jul-2015 at 22:11
Е Албанија не е како Македонија. Нема џамии и цркви на секој чекор.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #959 Posted: 20-Jul-2015 at 22:34
Albanija e muslimanska i tamu nema potreba od muslimalizacija kako sto ima potreba vo Makedonija.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #960 Posted: 20-Jul-2015 at 22:41
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4647484950 69>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.461 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.